Pustolovsko doživljajsko pohodništvo po Sloveniji in okolici - uradni forum Slovenske treking lige

Moderator: treking liga

#274306
matej-jethro napisal/-a:
martin.c napisal/-a:+1 za kar je matej rekel


Matr, Česn, si se pa razpisal ... :lol:

Čudno, zakaj pa ne bi šli brez kompasov ??? :lol:
#274310
Matej, si ti ze vse tako lepo napisal, da pac nisem imel kaj dodati:) meni je sicer vseeno glede gps-ja, ker menim, da si ob zadostnem znanju gibanja po terenu s kompasom neprimerno hitrejši in bolj suveren kot z gps-jem.

Če je že matej načel tematiko, bi jaz izpostavil drugi dve zadevi, ki me občasno malce zmotita:
1) Kvaliteta kart.
Najprej priznam, moje tehnično znanje je neprimerno boljše od moje tekaške kondicije, zato mogoce te zadeve malce objektivno sodim. Ampak, kakorkoli že, res bi bilo fajn če bi se za trekinge naredile in kvalitetno natisnile dobre karte. Kaj je dobra karta? Za moje pojme je to DTK25, ki je ustrezno reambulirana na obravnavanem področju. Razne turistične karte (bovec, tolmin in škofjaloka 2010) so ok za sprehajanje po potkah, vendar ne podajajo detajlov do te mere, da se lahko suvereno giblješ tudi izven uhojenih poti. To je za mene nek način izničevanja prednosti tistih, ki imajo morda malce več tehnike. Če projiciram v nasprotno smer je to tako, ko da bi morali vsi v Fila šlapih tečt. Saj bi šlo, vendar pa tahitri nebi naredili takšne razlike kot bi jo lahko drugače. Na turistični karti smo tisti s kompasom hendikepirani napram tistim z gps-jem, kar se mi zdi v nasprotju z smislom trekinga. Kar se tiče tiska kart, pričakoval bi, da bi se iz kart dalo lepo videt izohipse in gozdna meja, kar se pa ne zgodi vedno (brtonigla). Kdaj se je zgodilo da jaz, če si vzamem čas en večer prej, naredim v eni uri boljšo karto kot jo potem imamo na trekingu.
2) Trasa.
Trasa mora izkoristiti čimveč, kar ji izbran teren omogoča. Če je zadeva strasirana tako, da gre vseh 50 trekerjev tekom cele dirke po isti poti - cesti, ker druge izbire ni (Golte, bovec), potem to za moje pojme ni optimalno strasirano.

Take pomisleke imam zelo poredko, naploh je zadnje čase nivo zelo visok (Brkini, Krtina) in samo kapo dol organizatorjem... Vsi komentarji moji so izrecno dobronamerni z namenom, da se treking liga še izboljša.

@matej: od kje to tebi s plesanjem? :)
#274325
meni je sicer vseeno glede gps-ja, ker menim, da si ob zadostnem znanju gibanja po terenu s kompasom neprimerno hitrejši in bolj suveren kot z gps-jem


pod to pa se tudi jaz podpišem :D

Prav tako se strinjam glede kart: DTK25 (Državna topografska karta v merilu 1:25000) je res Karta s katero je užitek delat.

V premislek: mogoče bi DTK25 lahko bila standard Treking lige. Tudi cenovno so ugodne, in se raje fotokopije naredijo iz njih, kot pa iz izletniških.

Vsaka čast organizatorjem Treking lige. Vsi vemo, da v organiziranju takšnih tekem ni dobička ampak polno dobre volje in da včasih morajo še kaj iz svojega žepa dat, da tekma steče.

tak da kapo dol
Uporabniški avatar
 Pina
#274326
Jaz bom tut prišla enkrat na en treking ampak se moram za to najprej naučit kompas uporabljat :P. Pa še fanta morm nahecat da gre zraven :)..on je moj najboljši GPS :laola
#274348
Pašmanske škraplje in makijo smo premagali tudi v tem letu. Nekaj odrgnin je, tako kot vedno. Zabava po tekmi je uspela. Rezultatsko smo bili tudi uspešni, čeprav vseh resursov sploh nismo koristili (zboleli). Sedaj nas pa čakajo domači, Loški hribi. LP.
 janezu
#274373
liga je že v teku,tako,da nekih novosti letos gotovo ne bo.za naslednje leto pa bi lahko prepovedali vse :shock: organizator bi pred startom samo povedal KT-je (npr. najvišji hrib,najglobja vrtača,preko hudičevega mostu v največje žbunje,pa kakšen kmečki turizem ali planinska koča :D :drink itd) morda pa nam tekom leta pade še kakšna ideja (matej računamo na vas :D ) lp ju
#274391
martin.c napisal/-a:Take pomisleke imam zelo poredko, naploh je zadnje čase nivo zelo visok (Brkini, Krtina) in samo kapo dol organizatorjem... Vsi komentarji moji so izrecno dobronamerni z namenom, da se treking liga še izboljša.

@matej: od kje to tebi s plesanjem? :)


A ples? Bila je pač debata med jadranjem od KT do KT, preden sva se kasneje porazgubila vsak po svoje. Ti seveda prav in jaz kvalitetno narobe :lol: Vse pa kaže, da si bil že nekoliko utrujen, dehidriran in lačen, ker se nič ne spomniš :D

polpiskra napisal/-a:Vsi vemo, da v organiziranju takšnih tekem ni dobička ampak polno dobre volje in da včasih morajo še kaj iz svojega žepa dat, da tekma steče.

tak da kapo dol


Brez zamere, ampak bolj primerno bi bilo, ko bi napisal:" Vem, da v organiziranju takšnih........", vsem ostalim pa pustiš, da si mislijo svoje ter imajo lastno vedenje, ki so si ga izoblikovali skozi pretekle sezone STL! In sploh ni nujno, da je kaj drugačno od tvojega. Dvomim, da si vsi želimo, da nas nekdo postavlja v trop isto mislečih, kar tako, by the way :wink:
Uporabniški avatar
 Fetici
#274395
Letos se mislim prvič pridružiti in me zanima kaj moram kot začetnik vedeti in kaj vse moram imeti sabo, da lahko sodelujem.

Slišal sem, da je priporočljiv Garmin ali je kakšna aplikacija za Iphone, ki lahko nadomesti Garmina.

Hvala za odgovore :mrgreen:
Uporabniški avatar
 vencelj
#274399
Na spletni strani je veliko teorije o ligi http://www.treking.si/sl/treking-liga-skupno.html , pravilih http://www.treking.si/sl/treking-liga-s ... avila.html ... pogosta vprašanja http://www.treking.si/sl/pogosta-vprasanja.html itd., trekerji pa ti lahko podajo še odgovore in nasvete iz prakse.
Ne pozabi na obvezno opremo (pravila- poglavje VIII.), nekje v okolici Škofje Loke bomo menda rabili naglavno lučko...

LP, vencelj
#274412
Vse življenje že uporabljam samo karte, tiste bolj in tiste manj kvalitetne. Zraven pa še kompas. Čar trekinga je v sožitju človeka, karte in narave. Čim bolj pa odmisliti tehniko, ki jo je že tako preveč na vsakem koraku. Saj ne rečem, da se kdaj pa kdaj ali pa tudi pogosto zgubim ampak se tudi najdem. :D Sem torej za vrisane točke na kartah brez GPS. Karte pa za vse enake. Aja na koncu pa pivo za vse. :drink
Uporabniški avatar
 jozeg
#274417
Sam razmišljam podobno, objavljanje koordinat KT pred trekingom ni potrebno. Seveda bi bile karte lahko bolj ažurne, mislim pa da so večinoma kar dobre. Na karto, ki jo dobim si prerišem, če kaj manjka, iz planinskih kart. Iz namigov organizatorja se da marsikaj izbrskati tudi na spletu.
Ne nazadnje bomo tokrat na področju, kjer se stikajo mnoge označene poti: Loška planinska pot, Pot kurirjev in vezistov in Evropska peš pot E7.
Nazadnje spremenil jozeg, dne 13 Mar 2012, 20:16, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 Deniz
#274420
Glede na to , da je v letošnji Škofjeloški treking vključen tudi obisk jame želim vsem GPS uporabnikom čimboljši GPS sprejem :)
Mal za hec ...


Tudi jaz sem proti simbiozi trekinga in GPS naprav v Slovenski treking ligi, fajn bi se bilo vrnt v začetke treking lige ko smo dobili karte uro pred štartom in ko so bli GPS-i še precej dragi.

...Se pa vidmo pr Ruparju, seveda brez GPS-a :)
Uporabniški avatar
 žine
#274425
No, fajn je slišat da namesto 250 gramov đipiesa v ruzak rajši vtaknete kakšen sendvič ali pa požirek več tekočine :D V končnem je to tudi skrita želja organizatorjev in normalen potek razvoja večine udeležencev.
Se pa še vedno pri večini začetnikov in potencialnih trekerjev srečujemo s strahom, da so trekingi orientacijsko pretežki. Glede na to da smo ugotovili da GPS sploh ni odločilna prednost (točke so itak postavljene na izrazitih objektih, mikrolokacije torej niso kritične), da smo s karto pa kompasom lahko hitrejši in če tako opogumimo še kakšnega začetnika, potem naj GPS kar ostane.
Se pa popolnoma strinjam kar se tiče kart. DTK25 je najboljša opcija - po mojem mnenju pa jih je porebno dopolniti vsaj z markiranimi potmi iz registra PZS. Je pa treba vedet, da so DTKji iz leta 1999 in v teh 13 letih je nastalo po Sloveniji tisoče novih vlak, gozdnih cest in singlc. Recimo na karti za Krtinski izziv je bilo treba dorisat Gradiško jezero, ker je bila opcija za napredovanje tudi plavanje :D Torej DTK25, dopolnjen z markiranimi potmi plus reambulacija. Kar je pa spet svojevrsten zalogajček.....ampak se trudimo v tej smeri :D
lpŽ
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 9

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA