Pustolovsko doživljajsko pohodništvo po Sloveniji in okolici - uradni forum Slovenske treking lige

Moderator: treking liga

Uporabniški avatar
 PeterM
#326087
Še moj pogled na treking ligo in komunikacija s šefi.
1. Z velikim odobravanjem gledam na trud vseh, ki to ligo zagotavljate. Zlahka si predstavljam, koliko entuziazma, energije in dobre volje je potrebno vložiti, da nastane, kar je nastalo.
2. Meni so trekingi pomenili vmesni člen za veličastne dogodke, kot so tek okoli Mont Blanka, 100 milj Istre in podobno. Hvala.
3. Težko si predstavljam delitev na orientaciste in gps-ovce. Naj ponazorim. Na Hrvaškem, kjer so glede teh stvari bolj pravoverni, kot mi, sem že videl, kako so fantje v stiski ali negotovosti, vlekli telefone iz nahrbtnikov in si potrdili smer. Telefon je seveda obvezen del opreme. Kaj boš zdaj?
4. Sam na trekingih zelo uživam. Sprva sem bil striktno brez naprav, potem z njimi. Napikal sem si točke. Nikoli sled. Če imaš sled, potem res ni več treking. Garmin me ne moti. Ne pri meni, ne pri drugih. V novejših časih dobimo zemljevide pred tekmo. Ponavadi se prijavim, potem pa gasa. Točk ni v Garminu, pa me v kakšnem trenutku za kakšno ne bi motilo, ko bi jo imel shranjeno.
5. Nekateri, večina teh, ki so še v igri, so zelo dobri v orientaciji. Menim, da odličen orientacist ne izgublja proti nekomu s tehniko.
6. Čeprav pridem na treking tekmovati, mi rezultat pomeni zelo malo v primerjavi z zgodbo. Iskanje točk, obhodnice. Mali namigi v naravi, raznoliki tereni, spoznavanje prelepe Slovenije. Lepe razgledne točke in skriti kotički. Tudi grape, kamor le malokdo zaide. In tuhtanje o tem, kje in zakaj sem šel neoptimalno.
7. Če ga organizatorji sploh kje lomite, so to datumi tekem. Še posebej zadnji primer je bil kar divji. Žiri, Grobnik, 24 ur Primoža, pa še Osolnik in žica. Verjetno bi se še kaj našlo. Je pa res, da je tekem veliko in na vseh je težko biti.
8. Upam, da boste še naprej vztrajali. Ker delate nekaj velikega in dobrega.
:laola
Lep pozdrav, Peter
#326102
Prav vesel sem, da se je na moje pisanje javil PeterM, ki verjetno najboljše lahko oceni trenutno situacijo.
Popolnoma se strinjam, da se organizator trudi in da je fajn ekipa. Vsakič pripraviti toliko različnih prog za različne interese in kategorije ni lahko delo. Predvsem pa omogočati vsako leto dovolj tekem na različnih koncih Slovenije za nemoten potek lige in za spoznavanje znanih in neznanih kotičkov. Vsekakor vse pohvale in še tako naprej.
Sam svojo dozo( ki jo potrebujem) za spoznavanje novih krajev in raznoraznih predelov ter tudi posameznih zanimivih točk Slovenije realiziram v obliki hoje in teka po kakšnih 40-50 različnih slovenskih obhodnicah, ki sem jih že obdelal, ali so trenutno v igri, oziroma so v načrtu.
Če pa bi šel na tekmo treking lige pa bi poleg že navedenega rad tudi enakopravno tekmoval že od samega štarta. Če bi recimo pravoverni orientacisti prejeli karto trase 5 minut pred štartom, ostali, ki bi želeli prejeti karto dovolj zgodaj za vnos podatkov, pa bi štartali zato ustrezno toliko kasneje ( kronometerski štart seveda), zanesljivo nihče ne bi ničesar izgubil. Koza cela in volk sit. In verjamem, da bi bil zato samo še kakšen več prijavljen.

Lep trekerski pozdrav prav vsem, Uroš
#326131
Hvala za zgornje izpovedi, da clovek cuti atmosfero.

Kar se tice uporabe GPSov in Garmnov so moje simpatije na strani klasicnih orientacistov.
No saj moje mnenje ni pomembno ampak morda je kdo, ki je zapisal katero od gornjih mnenj, napisal z ambicijo da dobi misel od drugih. Treking liga pa je vseeno nekaj najlepsega kar se je lahko zgodilo v SLO po letu 2004, odkar smo stopili v EU :). Pa tudi vse ostale trail in trek preizkusnje so res nekaj krasnega. Tudi je super, da je veliko takih prireditev in da so razprsene v casu in prostoru. Tako nimamo mnozicnega drenja na eno prireditev in tisto goro ali gozd potem obrnemo na glavo. Vsak si lahko izbere svojega Jokerja.

Ampak fajn pa je tudi, ko si lahko sam napeljes scenarij in tudi sam samostojno izpeljes. Seveda, ce se poznas in zavedas v manj ugodnih nekomfort situacijah. Zato mi je kar srce zaigralo, ko sem prebral o zmagovalki Žirovskega trekkinga: udarila nočno s kolesom ter potem s kolesom nazaj.

Veliko uspeha in ubranosti,

PS
Škoda, da se letos ne bo Koroskega trekkinga in Ekstremne variante.
 alesn
#326146
Klasična tehnika solidnega orientacijsta (zemljevid+kompas) je z naskokom boljša od GPSa. Ni nobene primerjave, bistveno hitrejši si. GPS lahko popravi napako, če do nje pride, a res najboljši napak običajno niti ne delajo. Sam sem si sicer prizadeval za prepoved uporabe GPS vsaj na ultri, pa se predlog ni prijel, res pa je, da danes android (telefon) ponuja številne navigacijske rešitve, ki so tudi v primerjavi s klasičnim ali zapestnim GPS superiorne. Najbrž bomo morali kar shajati z različnimi pristopi na trekingih - puristi brez gps, ostali pa v raznih e-kombinacijah.
 klas
#326151
:D no ker je za prihajajoči Pohorski treking odprta nova tema, lahko tukaj malo splošno razpravljamo o treking ligi.

najprej o predlogih Uroša:

Z razmišljanjem Uroša se lahko strinjamo, a tehnični problem je ta, da je nesmiselno prepovedati tehnične navigacijske naprave (GPS), ker je to prepoved nemogoče izvajati in nadzirati.

Danes je GPS s kartografijo v skoraj vseh napravah (od tega so mobiteli celo obvezni na trasi).
Za vnos točk se porabi minimalno časa in se to lahko opravi brez velike izgube časa tudi med tekmo (v primeru, če bi se trasa razkrila tik ob samem startu).

Tudi tekmovalci uporabljajo "tehniko" na različnih nivojih
- eni hodijo izključno po prej vnešeni sledi,
- s pomočjo "tehnike" poiščejo samo mikrolokacijo KT,
- si pomagajo samo takrat, če KT dolgo ne najdejo ali se izgubijo,
- četrti pa delajo samo sled in jo pogledajo šele doma.

:D Me prav zanima, koliko jih je dandanes na trekingih takih, ki elektronske navigacijske naprave naprave (v kakršnikoli obliki) dejansko nimajo pri sebi. Torej samo suhi kompas in karto.
Poznam le enega takega 8). Ko se tu "izgubiš - jebiga se pač izgubiš....ko ne najdeš KT, je pač ne najdeš...in v tem uživaš :D :--

kaj pa vi? zaupajte, kako pa se vi gibate na na trekingih. Ali ste:

A - GPS fan&odvisnež (ne storite koraka brez aparaturce in sledi)
B - si pomagate večkrat za napredovanje ali najdbo KT-ja
C - si pomagate redko, npr. če ne najdete KT ali v zablodi
D - ste absolutni NO GPS fan, a se vedno le "šlepate" z/za nekom
E - ste absolutni NO GPS fan in se orientirate brez izjeme samo s kompasom in karto

torej...? :laola
Uporabniški avatar
 jozeg
#326154
Seveda mora biti na trekingu tudi nekaj orientacijskih zank, ki so jih organizatorji že preteklih šest sezon različno dozirali k sicer vztrajnostnim preizkušnjam. Odzivi so bili odvisni od tega kakšen profil tekmovalca je posameznik (mislim, da zapisani v povezavi spodaj kar drži)
http://www.treking.si/skupno-zanimivost ... iki-profil
Sicer pa so vsi pripomočki dovoljeni, sam pa GPS izjemoma uporabljam. Se pa držim izreka: Kartu čitaj i seljaka pitaj.
Strinjam se s Petrom, da je užitek iskati optimalne bližnjice na trasi(se tudi izgubiti), uživati v druženju v cilju... Pa še kasneje doma analizirati svojo GPS sled, jo primerjati z drugimi. Zato bi bilo lepo, če bi bila na spletni strani treking lige poleg rezultatov in galerije fotografij, ponovno še rublika posredovane GPS sledi.
Kronometrski štart je dobrodošla novost, mogoče bi v naslednji, osmi sezoni kazalo še spremeniti sistem točkovanja (kopirati kak dober model od sosedov).
 muflon
#326171
Sam na trekingih ne uporabljam GPS naprave za iskanje točk. Imam pa uro bolj slabo, ki mi beleži sled in potem doma pogledam kje sem najbolj zgrešil in naredil največji ovinek. Na tekmi pa si pomagam s karto in kompasom., ker tako nekako bolj začutim naravo in pustolovski duh.

Poizkusite še ostali , ki ste pristaši GPS uporabe tako kot jaz in morda vam bo bolj zanimivo.

Lp Gregor Mlakar
#326266
Glede na trditve in teorije samih izkušenih veteranov, mi ne preostane nič drugega, kot da se vdam in zaključim, da ni možno prepovedati ali omejiti uporabo tehničnih pripomočkov. Dejstvo je, da se v praksi ne da izvajati praktično nobenih prepovedi.

Vsak naj v treking ligi najde nekaj zase, že sama ideja lige je super, če pa bo v prihodnosti kakšna ideja ali sprememba realizirana, pa bo prinesel sam čas oziroma potreba po tem.

Hvala za zanimivo razpravo in mogoče se vidimo ob kakšni zanimivi tekmi ( upam, da bo zdravje to dopuščalo)....Uroš
Uporabniški avatar
 cele
#327749
pozdravljeni, mene vse bolj vleče na kakšen treking, pa me zanima ali obstaja kakšen trening da vidim sploh kako stvar zgleda? Namreč po moje sem zelo slab z kompasom in zemljevidom :lol: :lol: . Mi pa ta pustolovski duh ne da miru. Ali je naprimer možno na kakšni treking tekmi teči z nekom ki zna, kot naprimer kakšen zajec na maratonih.

Že vnaprej hvala za odgovore.

LP,
 muflon
#327771
Seveda se je možno komu pridružiti in ti pokaže osnove, drugače je pa stvar izjemno zanimiva.
 tcankar
#327931
Na spletni strani treking lige http://www.treking.si je ponavadi se kaksen zemljevid iz preteklih tekem, pa lahko gre kdorkoli pogledat pretekle trase. Malce za fizicni trening, malo pa za trening orientacije. Malo se je pa tudi izgubljat treba:) je bolj zanimivo:) se pa na trekingih med samo tekmo oblikujejo skupine, tako da ni nujno da si na progi sam samo z zemljevidom in kompasem. Naslednji treking v logarski je verjetno kar uredu za prvic, saj je tam veliko poti markiranih, teren pa tudi kar znacilen, kar orientacijo precej olajsa. Tako da brez skrbi:) najvec se pa naucis verjetno ko gledas za nazaj na zemljevidu kje si naredil napako:)

Pa se moje mnenje glede gpsa. Sam ga ne uporabljam, saj sta karta in kompas povsem dovolj. Z dobrim branjem terena in pravo izbiro poti je ta metoda povsem konkurencna verjetno pa celo boljsa od slepe uporabe gpsa. Sem pa tudi pristas izgubljanja po nasih lepih grapicah:)

Lp, tomaz
#332886
Dolžina proge: do 20 km trek (ob zadostnem številu prijav tudi Dog trek) ter do 10km Dog trek

Kategorije: Trek in Dog trek
Karta: DTK 1:25000

Štart in cilj gostilna Dom na Kisovcu

Prijavnina: predprijavljeni 5 € na osebo, prijava na dan tekmovanja 7 € na osebo (za predprijavo velja poslan mail z imenom in priimkom ter kategorijo (imenom vašega štirinožca) na naslov info@lenuh.si do 28.11.2014 do 14. ure)
Več podrobnosti nahttp://www.lenuh.si

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA