Moderator: lenči

Uporabniški avatar
 lenči
#157013
Joj ne, meni se je apetit vrnil, lačna kot volk, pa kuhat se mine da. No, se bom ja menda uspela nafutrat jutri, danes bo sedaj kar piza.
Uporabniški avatar
 niki
#157185
Evo punce potrebujem nasvet :D

testo za jabolčni zavitek (listnato testo)? in sicer.. a lahko popolnoma zamenjam navadno belo moko z polnozrnato in bo testo še vedno vredu?

in Lenči, kje se da kupiti kamut moko?

Danes smo se pa razavjali s polnozrnatim kuskusom, omaka pa paradižnikova, sojin tofu, bučke in paprika.. mljask :wink:

Moj je obljubil, da bo naredil jabolčni zavitek, jaz pa panna cotto :) , čeprav ne danes, ker sem rahlo utrujena :wink:
Uporabniški avatar
 lenči
#157189
Niki, listnatega testa, kot ga kupiš v trgovini doma s polnozrnato moko jaz še nisem delala, samo navadno testo. Vzamem kamutovo moko (20 dkg cirka), dodam žlico olja in vode po potrebi in naredim testo. Pustim počivat pol ure na hladnem in nato čimbolj tanko razvaljaš (moraš kar precej pomokat podlogo).
Kamutovo moko dobiš tudi pri najboljšem sosedu, če je sreča, drugače pa v bio trgovinah.
Pa dober tek :wink: .
Uporabniški avatar
 niki
#157191
lenči napisal/-a:Niki, listnatega testa, kot ga kupiš v trgovini doma s polnozrnato moko jaz še nisem delala, samo navadno testo. Vzamem kamutovo moko (20 dkg cirka), dodam žlico olja in vode po potrebi in naredim testo. Pustim počivat pol ure na hladnem in nato čimbolj tanko razvaljaš (moraš kar precej pomokat podlogo).
Kamutovo moko dobiš tudi pri najboljšem sosedu, če je sreča, drugače pa v bio trgovinah.
Pa dober tek :wink: .


Hvala :D
Sem jo iskala včeraj pri 'sosedu' pa je niso imeli, bom šla še v Koseze pogledat v bio trgovino..

A mogoče imaš kakšen recept za sadni preliv za panna cotto? Po kulinariki brskam pa ne najdem...
Uporabniški avatar
 lenči
#157194
Niki samo tegale:
RUBINAST PRELIV ZA STRJENKE
sladkor (fruktoza) 25dkg
cimetova palička 1 kom
sadje 25 dkg
rdeče vino 1 dcl
voda 1dcl

V posodi zmešamo sladkor z 100 ml vode in segrevamo na srednjem ognju, dokler se sladkor ne raztopi (ne sme zavreti). Dodamo cimetovo palčko in kuhamo še 5 minut. Vmešamo maline (sadje) in vino in vse skupaj naj vre še 5 minut. cimetovo palčko vzamemo ven, ostali preliv pa precedimo ali zmiksamo. Počakamo, da se ohladi.

Upam, da ti bo teknilo :lol: :wink: .
Uporabniški avatar
 niki
#157215
Hvalaaa, bom sprobala :D
 Susana
#157229
S tem testom za jabolčni zavitek mi nekaj ne gre skupaj. Se mi zdi, da se razumemo, samo narobe govorimo.

Zavitek se lahko dela tudi iz listnatega testa, ponavadi ga kupimo zamrznjenega v kvadru. PZ ga še nisem videla. Ne poznam nikogar, ki bi tole delal doma. Na kul-forumu sta ene dve rekli, da sta to sicer že delali doma in da je res veliko dela za malo efekta.

Bolj običajno zavitke delamo iz vlečenega testa. Kot ste že rekle, moka (lahko tudi PZ, verjetno tudi kamutova ipd.)+voda+malo maščobe (za štruklje večina dodaja še kakšno jajce). Počivanje, valjanje oz. raztegovanje/vlečenje na rokah. Kolikor vem, gre iz zelo različnih mok, le da se vedno ne razvleče čisto na tenko. Najbolj je tenko seveda pri beli moki, ki jo je treba dovolj dolgo gnesti, da se v škrobu ustvarijo neke vezi... In če potem nadevaš samo polovico razvlečenega kroga/ovala, ostalo malo pokapljaš z maslom, zaviješ in spečeš, se tiste zadnje plasti lepo "zlistajo".

PZ vlečeno testo, ki se sedaj dobi v trgovini (6 listov), je solidna zamenjava, ko zmanjkuje časa. Drugače ga seveda ni čez doma narejeno testo.

Ups, recepti in hrana so moja šibka točka. :oops: Ne morem mimo. In ne zamerite, nočem podučevati, samo povem, kar vem. Če vam je prav, ok, če ne, preskočite. :lol:

LP Suzana
Uporabniški avatar
 Loni
#157230
Jaz sem ena s kulinarike, ki je eksperimentirala s polnozrnatim testom, tako z listnatim kot z vlečenim, pri listnatem je ratala ena velika packarija, ob vsej tisti maščobi me je, po pravici povedano, minilo vse veselje. Čeprav obstaja tudi polnozrnato listnato testo. In sem zagnala vse skupaj stran. Pri polnozrnatem vlečenem je pa v primerjavi z navadnim razlika samo ta, da ga ne moreš tako tanko raztegniti oziroma razvaljati. Je pa dobro.

Niki, tista (Rž) bio trgovina na koseški tržnici je kar dobro založena z vsem, pa tudi trgovina Jablana v pokriti tržnici v BTCju.
Uporabniški avatar
 niki
#157237
Susana, jaz sem na kulinariki iskala testo za jabolčni zavitek in ja imaš prav, imam recept za vlečeno testo in na tega sem tudi mislila, žal pa sem se zmotila in napisala listnato.. Priznam, da rada pomešam izraze, na žalost nisem ekspert :oops: :roll: , rada pa kaj novega skuham, spečem :) pa potem bolj gledam na sestavine, kot pa na ime :oops:

Loni hvala za tvojo izkušnjo, bom poskusila z obema, prej sem delala samo z belo..
Uporabniški avatar
 lenči
#157239
niki napisal/-a:Susana, jaz sem na kulinariki iskala testo za jabolčni zavitek in ja imaš prav, imam recept za vlečeno testo in na tega sem tudi mislila, žal pa sem se zmotila in napisala listnato.. Priznam, da rada pomešam izraze, na žalost nisem ekspert :oops: :roll: , rada pa kaj novega skuham, spečem :) pa potem bolj gledam na sestavine, kot pa na ime :oops:

Loni hvala za tvojo izkušnjo, bom poskusila z obema, prej sem delala samo z belo..

Niki, za prvič vzemi pol pol moke, da dobiš občutek. Potem pa nadaljuj. Jaz sem naredila tako.
Susana, smo veseli vsake ideje in predlogi so dobrodošli :wink: .
Uporabniški avatar
 niki
#157246
Susana napisal/-a:Ups, recepti in hrana so moja šibka točka. :oops: Ne morem mimo. In ne zamerite, nočem podučevati, samo povem, kar vem. Če vam je prav, ok, če ne, preskočite. :lol:

LP Suzana


Meni vedno prav pride nasvet izkušenih, si vse veselo kopiram in beleži, kar vsi napišete :D
Uporabniški avatar
 niki
#157398
Še nekaj me zanima glede kamutove moke.. je primerljiva z mokami (pirina, polnozrnata,...) kar se tiče glikemičnega indeksa (nizek).. tiste, ki imate Montignaca bolj naštudiranega...
Uporabniški avatar
 lenči
#157413
niki napisal/-a:Še nekaj me zanima glede kamutove moke.. je primerljiva z mokami (pirina, polnozrnata,...) kar se tiče glikemičnega indeksa (nizek).. tiste, ki imate Montignaca bolj naštudiranega...

Ja, ima, kar mirno papaj :lol: .
Uporabniški avatar
 IRA
#157417
Hojla ...

Upam, da ni že nikica kje spraševala pa sem spregledala ...
Kje kupite kamutovo moko?

Jaz sem drugače kar založena z raznoraznimi mokami, kamutove pa res še nisem sprobala.

Trenutno imam sojino v paci :twisted:
So mi kar všeč rezultati :D

Aja pa kupila sem kokosovo mast, tisto o kateri je zadnjič pisala Loni ...
Super, prej sem tudi jaz poznala samo "tadrage kockice"!

Superca!!

Trenutno večerjam palačinko s sojino moko poljneno z čokoladno, kokosovo, mandljevo filo! (v kavni mlinček sem vrgla rebro črne čokolade, žličko kokosa in par mandljev)

Včeraj sem znorela se zasmilila sama sebi in vsem ostalim ... in po končanem "cepetanju" sem se odločila, da je pri hrani vendarle treba narediti red! TKO!

Lp
Uporabniški avatar
 niki
#157422
Jaz pa pečem jabolčni štrudl iz polnozrnatega testa :D

Kje se pa dobi sojina moka? Kamutove danes nisem našla.. pa še ta teta v bio trgovini me je malo odvrnila od nje :roll:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA