PRŠC Terme Krka Šmarješke Toplice in Tekaški forum ter trije tekači pod strokovnim vodstvom PRŠC v sezoni 2008/09 na forumu spremljamo vadbo in se ob tem skupaj izobražujemo in učimo.

Moderatorji: ero, bobr, MatjazV, PRŠC

 spela*
#167527
Bobr, jaz pa mislim, da ti bodo primerni vložki za čevlje, ki jih menda dobiš (ali jih že imaš?), pomagali, tako da boš relativno hitro v polnem zagonu.
Uporabniški avatar
 bobr
#167544
V torek grem na meritev in naročim vložke. Bomo videli kako bo.
Uporabniški avatar
 tae
#176162
bobr, si ti še v projektu Terme Krka, ali si odstopil zaradi takšnih in drugačnih okoliščin ?
Uporabniški avatar
 bobr
#176173
Naj bi bil se in cakam na nov program do konca sezone. Hvala za skrb :wink:

Z Jernejem sva dogovorjena da bom letos delal na rehabilitaciji in jacanju sibkih delov nog. Plan je bistveno drugacen od prvotnih zelja, preteci berlin brez bolecin in ce gre to v redu se mogoce palmanova. Ostalo nic tekem ker sem tako ali tako pretiraval.
Se to, poskodba stopala se še vedno vlece kar tudi bi dober znak :roll:
Uporabniški avatar
 bobr
#176925
Evo mene, malo moram spucat za nazaj.

Pred nekaj tedni sem opravil ponovno diagnozo stopala pri fiziatrinji v neposredni bližini PRŠC centra. Fizoterapija je pomagala z zamikom a čim sem začel redno trenirat je bolečina spet tukaj. Predpisana je še ena terapija in pod nujno odstranit otiščanec.
Pogovor z Jernejem ni bil samo teorija temveč sva tudi šla na "teren". Obdelala sva tehniko teka, tekaško abecedo, držo... Moram priznati da Jernej ni samo teoretik, dobro mu gre tudi tek :). Moja tehnika je povprečno dobra le delati moram na abecedi in moči.

Dogovorila sva se za plan. Nadaljujem s PRŠC programom od aprila naprej in v sezoni ciljam na sanacijo poškodbe. Če bo vse šlo kot mora potem konec sezone zaklučim z kako tekmo :).
Uporabniški avatar
 tae
#176928
bobr napisal/-a:Če bo vse šlo kot mora potem konec sezone zaklučim z kako tekmo :)


in novim rekordom na polovički. Vesel sem zate, da vztrajaš in se vračaš. Le po pameti.

Nekaj mi pa vseeno ni jasno. Čeprav bo morda na to bolje odgovoril Jernej. V svojih opisih namreč stalno omenjaš moč in vaje za moč. Glede na to, da si se že srečal z osebnim trenerjem, fitnesom in bodipumpom v preteklosti, predvidevam, da si moč že takrat dovolj razvil. Tudi, ko sva govorila o raznih vajah, si mi dal vedeti, da imaš nožne mišice dovolj razvite. Ne vem no, meni se zdi pri tvojem programu preveč povdarka na moč z bremeni, kot na sam tek.
Uporabniški avatar
 bobr
#176932
Tak je plan ja ;)

Dobro vprašanje tae. Poznam odgovor ampak bi raje prepustil Jerneju da opiše zadevo bolj strokovno :). Jernej?!?
#177014
tae napisal/-a:
bobr napisal/-a:Če bo vse šlo kot mora potem konec sezone zaklučim z kako tekmo :)


in novim rekordom na polovički. Vesel sem zate, da vztrajaš in se vračaš. Le po pameti.

Nekaj mi pa vseeno ni jasno. Čeprav bo morda na to bolje odgovoril Jernej. V svojih opisih namreč stalno omenjaš moč in vaje za moč. Glede na to, da si se že srečal z osebnim trenerjem, fitnesom in bodipumpom v preteklosti, predvidevam, da si moč že takrat dovolj razvil. Tudi, ko sva govorila o raznih vajah, si mi dal vedeti, da imaš nožne mišice dovolj razvite. Ne vem no, meni se zdi pri tvojem programu preveč povdarka na moč z bremeni, kot na sam tek.


Ja res je, Bobr izvaja veliko vadbe za povečanje moči, to pa še ne pomeni, da nič ne teče :) . Ker ima težave s deformacijo stopala in šibkimi meči lahko to izboljša le z ustrezno vadbo moči, gibljivosti in sklepne stabilizacije (propriocepcije). Seveda so zraven še nekatere druge stvari fizioterapija (ultrazvok, elektroterapija, ustrezni vložki in odprava odtiščanca).

Kar se tiče Bobrove priprave v moči iz preteklosti drži, da se pozna ta trening. Stegna so močna. Vendar pa je v teku tako, da so pomembne tiste manjše mišične skupine, ki jih v takšnih vadbah ne treniramo-razvijamo ciljno. Ker pa ima Bobr z meči ter stopalnimi mišicami težave zaradi šibkosti mora izvajati veliko vadbe za moč teh mišic. To je poudarek ,ki verjetno tudi Bobru gre najbolj po glavi.

Mogoče malo navežem na drugi prispevek. Z razvojem moči izboljšujemo naše "nožne vzmeti". Vendar pa trening moči ni le povečanje mišične mase, ki ga izvajajo v fitnesih. Ta oblika je le osnova, na kateri lahko gradijo ostale oblike vadbe za moč, med njimi tudi poskoki - pliometrija. Kot rečeno pa je potrebno za tek okrepiti nekatere manjše mišične skupine, ki jih s najpogosteje uporabljenimi vajami na fitnesu in raznih ostalih skupinskih vadbah ne krepimo, posebej v primeru, ko gre za deficite oz. poškodbe.

Sicer je v Bobrovem primeru potrebno najti ustrezno razmerje med količino teka in ostale predpisane vadbe, v nasprotnem primeru lahko še dodatno slabša stanje poškodbe. Trenutno teče 2x tedensko, naslednji mesec pa prične teči 3x tedensko če bo vse po sreči. Ker je imel daljši odmor je pričel z daljšimi počasnejšimi teki do ure in pol. Enkrat tedensko pa izvaja tudi vadbo šole teka, kjer ponavlja in trenira vaje atletske abecede za izboljšanje tehnike teka (to trenutno znese 3 tekaške treninge tedensko) :D .
Uporabniški avatar
 bobr
#178953
4 teden mojega povratka se počasi zaključuje. Vse možne tekme sem preskočil in sledim PRŠC programu treniranja kolikor mi čas dopušča. Ne vdam se še in rad bi poskusil oddelat kot se zagre. Konec koncev bo to tudi potrditev ali program koristi rekreativcem.
Poudarek, kot je Jernej že omenil, so pri meni fitnes+domače vaje za meča in zadnjo ložo.

Sam tek je ta mesec bolj sprostitvene narave za vzdržljivost. Trenutno je hitrost zame le še zgodovina pretekle sezone. Naslednji mesec začnem z fartleki in bom videl kako bom zdržal.
Nekih blaznih bolečin ni več prisotnih a še vedno čutim posledice poškodb. Zato bolj na izy z užitkom...
Uporabniški avatar
 tae
#180718
bobr, vem da letos ne boš tekmoval, vseeno me zanima kako kaj zdaj kaže s tvojimi treningi ?
Uporabniški avatar
 miciM
#180732
Bom kar jaz povedala, treningi so tko-tko, trenira pa zato, da bo mene na trojkah gnal,ha,ha,ha


ja kje so pa smeškoti??????????????
Uporabniški avatar
 bobr
#180762
MiciM nima pojma :twisted: V realnosti bo ona bolj mene gnala na Urha to soboto kot pa jaz njo. Meni še vedno smrdijo klanci in sem bolj cestni tip tekača.

Jup še vedno se držim odločitve da letos ne bom tekmoval. Tae vem da pogrešaš "vrstnike" ki bi ti dihali za ovratnikom na tekmah :lol: in ti obljubim da če bo letos vse ok z zdravjem se ti pridružim na kaki tekmi naslednjo sezono.
Kar se tiče treniranja se zadnje tedne precej držim PRŠC programa. Že od aprila povprečno tedensko tečem do 50km in zadnji teden dodajam tudi nekaj hitrosti. Ni lahko saj sem se med zimo zredil in že čutim da me dodatna teža obremenjuje. Ni pogojev da bi tekel z istim tempom kot lani. Trenutno tempo tek pod 5:00 kake pol ure komaj zdržim brez visokega pulza in čutim tudi utrujenost v nogah. Zaenkrat se še ne bom toliko ukvarjal z hitrostjo in se bom raje še naprej posvečal mečom ter sklepom. Tam čutim da gre na bolje vsaj med tekom čutim da so spremembe. En dober test napredka in ustreznosti treningov me čaka to soboto na trojkah. Upam da zdržim brez krčov ali hujših posledic...
Uporabniški avatar
 bobr
#181332
Evo preživel dolgi tek trojk. Presenetljivo brez kakršnekoli krčev ali bolečin je šlo čez celo progo. Edino kar je po mojem mnenju bila moja napaka je da sem jedel mandarino na Orlah. Ta me je zabila da niti voda ni mogla več naprej. Po cilju sem zato trpel vrtoglavice slabost in glavobol. Po bruhanju je bilo malo bolje a vseeno znaki dehidracije so bili tukaj. Šele proti večeru sem bil za silo dober.
Ampak važno da ni bilo krčev in da sem z veseljem tekel ne da bi se obremenjeval na katerem ovinku me bo v nogah zaštihalo :D. Pripravljenost in vzdržljivost se vračata, sedaj lepo počasi naprej po PRŠC programu.
Uporabniški avatar
 bobr
#183450
Ne vem več kateri teden PRŠC programa je za mano. Moram priznati da je bil prejšnji teden najbolj naporen do sedaj v moji tekaški karieri. In ta teden v katerem smo bo še bolj naporen. Prav nič ne pogrešam sezone tekem saj mi trenutno vsak trening predstavlja tekmo samega s sabo.
Na primer, prejšnji teden sem odtekel vsega skupaj okoli 65km. To je že zelo blizu mojega PB najdaljšega tedna! Za zaključek tedna sem včeraj zvečer udaril še intervale s šprinti in kaj jaz vem kaj še :). V glavnem ni lahko.

Kar se tiče nog se presenetljivo pozitivno odzivajo. Kljub naporu ni bolečin v mečah in tudi sklepi se ne pritožujejo. Še stopalo je brez težav. Nekaj malega se oglašajo pokostnice kar je pri meni itak že stalnica čim povečam razdaljo.

Zasluge sigurno lahko pripišem premišljenemu treniranju in to ne samo s tekom. Vzdržljivost kot forma sta ogromno zrasla in komaj čakam kaj bo prinesel junij/julij. Z Jernejem imava namreč dvomesečne cilke treniranja. Zdaj bo spet nekaj spememb v planu, sigurno bo kaj hitrosti vmes :lol:. Potem bo pa itak že kmalu Berlin...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA