vprašanja in nasveti o vadbi triatlona :: kako, koliko, kdaj, zakaj, zakaj ne, ... vaša mnenja in izkušnje so dobrodošla

Moderatorji: stena, izzardly

Uporabniški avatar
 lenči
#218937
Uh, četrto disciplino pa res nisem trenirala. No, na mokre noge obuti zokne in copate pa čelado gor, če bo mrzlo pa še majico čez dres, bo menda nekako šlo, druga menjava bo pa najlažja, samo čelado dol in gasa :clap: ...po polžje pač.
300m plavanja, 8km kolesa in 2km teka se pa že da spraviti skupaj :oops: , bo treba preveriti kako je s kolesa iti tekat :wink: . Mogoče pa zadnji dobi posebno nagrado :D
 Alek
#218943
3man napisal/-a:
Če kdo potrebuje kak nasvet naj kar vpraša.

Te pa nam malo razloži te menjave, kako in kaj, prosim. Imaš kar nekaj izkušenj po moje.
Če se slučajno odločim, da malo probam. Triatlon me že nekaj časa vleče.
Uporabniški avatar
 3man
#218983
Alek napisal/-a:
3man napisal/-a:
Če kdo potrebuje kak nasvet naj kar vpraša.

Te pa nam malo razloži te menjave, kako in kaj, prosim. Imaš kar nekaj izkušenj po moje.
Če se slučajno odločim, da malo probam. Triatlon me že nekaj časa vleče.


Te pa bom malo razložil menjavo.
Kot prvo se morate zavedat, da na mokro telo majica ne gre. Zato so izumili triatlonske drese. Ženske rekreativke so tu že v prednosti, ker lahko dirkajo kar z enodelnimi kopalkami. Moški si morajo nabaviti dres. Jaz sem v svojih začetkih imel kar iz blaga za kopalke doma zašit zgornji del, kot nekako pol majico. Z novmi pravili je to prepovedano, ker se ne sme več videti koža med spodnji in zgornjim delom, ampak na rekreativnih prireditvah organizator ni tako strog.

Zdaj pa gremo lepo po vrsti:
Oprema:
Varianta 1. Triatlonski dres (eno ali dvodelni) ali pri ženskah kar enodelne kopalke,
triatlonski kolesarski čevlji (zaponke so na trakce in čevlji nimajo jezika - sam sem na prvih jezik kar odparal) , čelada, tekšaki čevlji.

Varianta 2. Triatlonski dres (eno ali dvodelni) ali pri ženskah kar enodelne kopalke,
čelada, tekšaki čevlji.

Potek menjave Varianta 1. plavanje-kolo
1.Preden gremo na start plavanja si v menjalnem prostoru pripravimo kolo in na bilanco postavimo čelado. V pedala vpnemo kolesarske čevlje. Tekaške čevlje opremimo na vezalkah s plastičnim zapiralom (takim, kot so na vrvicah bundah ali jaknah), konce obeh vezalk pa zvežemo na prvo zanko, tako da zgledajo kot nekšen ročaj. V notranjosti posipamo čevlje s smukcem in jih postavimo ob kolo. OBVEZNO si zapomnimo, kje stoji kolo! Utrujeni od plavanja ga moramo takoj najti.
2. Iz bazena tečemo v menjalni prosotor. Seveda smo bosi in v triatlonskem dresu. Ustavimo se pred svojim kolesom in si nataknemo čelado ter jo obvezno zapnemo.
3.Primemo kolo ga izvlečemo, preprimemo za sedež in tečemo s kolesom do črte, ki označuje kje lahko sedemo na kolo.
4.Sedemo na kolo, stopimo na čevlje in pričnemo kolesariti. Ko dobimo nekaj hitrosti si obujemo en čevelj, zategnemo trake, nato spet malo zagonimo in obujemo še drug čevelj.

Potek menjave Varianta 1. kolo-tek
1. Nekaj 100 metrov pred črto, ki označuje sestop si sezujemo čevlje in kolesarimo z nogami na čevljih.
2.Pred črto seskočimo (bolj ali manj spretno) s kolesa in tečemo s kolesom pri našemu boksu. Kolo držimo za sedalo!
3.Namestimo kolo v boks, si snamemo čelado in jo odložimo ob kolesu.
4.Obujemo najprej en tekaški copat, nato še drugega in na obeh zategnemo vezalke s pomočjo tistega gumbka.
5. Pričnemo teči

Varianta 2. plavanje - kolo
1.Preden gremo na start plavanja si v menjalnem prostoru pripravimo kolo in na bilanco postavimo čelado. Tekaške čevlje opremimo na vezalkah s plastičnim zapiralom (takim, kot so na vrvicah bundah ali jaknah), konce obeh vezalk pa zvežemo na prvo zanko, tako da zgledajo kot nekšen ročaj. V notranjosti posipamo čevlje s smukcem in jih postavimo ob kolo. OBVEZNO si zapomnimo, kje stoji kolo! Utrujeni od plavanja ga moramo takoj najti.
2. Iz bazena tečemo v menjalni prosotor. Seveda smo bosi in v triatlonskem dresu. Ustavimo se pred svojim kolesom in si nataknemo čelado ter jo obvezno zapnemo.
3.Obujemo najprej en tekaški copat, nato še drugega in na obeh zategnemo vezalke s pomočjo tistega gumbka.
4.Primemo kolo ga izvlečemo, preprimemo za sedež in tečemo s kolesom do črte, ki označuje kje lahko sedemo na kolo.
4.Sedemo na kolo in pričnemo kolesariti.

Potek menjave Varianta 2. kolo-tek
1.Pred črto seskočimo (bolj ali manj spretno) s kolesa in tečemo s kolesom pri našemu boksu. Kolo držimo za sedalo!
3.Namestimo kolo v boks, si snamemo čelado in jo odložimo ob kolesu.
4. Pričnemo teči

Nič lažjega.
Zoknov pa ne uporabljajte, prosim.

OK?
 ton
#218987
Triman, samo par malenkosti, ki so se mi porodile ob branju (dodajam, da sem tudi sam bolj novak kot izkušen veteran):
- na vrsti tekem je nameščanje čevljev na pedala prepovedano, torej morajo ti ostati ob kolesu,
- če je namestitev dovoljena, jih je pametno z navadnimi kuhinjskimi elastikami pripeti na kolo v ustrezni višini (da sta čevlja približno vodoravno in ne škrabljamo po tleh med tekom proti črti, na kateri lahko splezamo na kolo,
- kolo naj bo v prestavi, ki omogoča takojšnjo vožnjo,
- modro si navedel, naj si natančno ogledamo pot na menjalni prostor. Dodajam: enako dobro je preigrati tudi, KAM z menjalnega prostora - dogaja se, da par ljudi ko slepe kure bega semtertja, torej je pametno pred tekmo parkrat v mislih v celoti 'odpeljati' obe menjavi, ju morda povsem konkretno preizkusiti.
Med lepotnimi detajli velja omeniti še kakšno vrečko, s katero lahko v ne najlepšem vremenu pokrijemo tekaške čevlje, da nas ne presenetita dva polna bajerja, in pa, vsega ne namočimo sami z neprevidno odvrženo plavalno opremo. In prav nič ne stane, če menjavo tu pa tam odigramo kar doma, med treningom.
Uporabniški avatar
 3man
#218988
No vse to je seveda res, ampak o menjavi bi lahko napisal cel roman.
Če začnem še komplicirat z elastikami, potem morajo imeti rekreativci prave triatlonske čevlje z zankami na petah itd...
Čisto dobro gre brez elastik, čelvlji pa ne drajsajo po tleh, razen če imaš nogo 48+
Bolj ko je oprema profi, lažja je menjava, tudi to je res. Moderni tekaški triatlonski copati se sami zategneju, imajo integriran jezik itd...
Ampak to ni tema za začetnike.

Priporočam še ogled
http://www.youtube.com/watch?v=jyCDE5uamLM&feature=PlayList&p=4167E27BAC80E1A8&playnext=1&playnext_from=PL&index=17

lp
 Alek
#219030
Prosto ko pasulj. Hvala ti 3man. Ko se odločim za prvega, se najverjetneje ne bom preveč obremenjeval z menjavami. Bom kar z navadnimi šprintercami probal zgonit, odtekel pa v svojih tekaških copatih, najverjetneje v zoknih, ker si ne predstavljam najbolj da bi tekel brez.
Na prvem bom prevsem skušal "zgurat" čim prej in zaužit čar "prvega", saj prvega ne pozabiš nikoli. Mogoče pa padem not in potem....
Uporabniški avatar
 medo1977
#219040
Živjo!
Mislim, da je čas, da se tudi sam malo spet oglasim na temo, ki sem jo odprl.
Najprej hvala vsem, ki ste kakorkoli sodelovali in upam še boste v njej, z nasveti, spodbudami ipd. Tema se je zares "super" razvila.
Sam pa sem v bistvu najbolj vesel tega, da sem se naučil plavalni obrat in mi plavanje tako predstavlja novo dimenzijo užitka in treninga za morebitno udeležbo na triatlonu.
Imam pa še eno prošnjo, če mi morda lahko kdo posreduje kakšen načrt treningov oz. priprav za triatlon, ker sem se sam nekako izgubil v načrtovanju in doziranju treninga in napora.
V naprej hvala in lep večer še naprej!
Lep pozdrav;
Sebastjan alias Medo!
Uporabniški avatar
 haupi
#219041
3man hvala za opisano menjavo. Kako pa poteka taprva menjava, če imaš oblečen neopren??? A plavaš kr z dresom pod neoprenom?

Tole z čevlji bo pa treba najprej "indoor" natrenirat pol pa še "outdoor" probat.

Hvala
Lp
 spitbox
#219292
Ja res je, tudi jaz jih nisem mogel.
Pomoje so jih namerno zaščitili. Bom poskušal skrekat in javim.
Nazadnje spremenil spitbox, dne 29 Mar 2010, 22:56, skupaj popravljeno 2 krat.
Uporabniški avatar
 ales
#219297
spitbox napisal/-a:J
Pomoje so jih namerno zaščitili. Bom poskušal skrekat in javim.

Če ti jih uspe skrekat si jih le izpiši, prav bi pa bilo, da nezaščitene verzije ne širiš okoli. Navsezadnje so bili zaščiteni z namenom in naj ostanejo na spletu v taki obliki, kot jih je objavil avtor.
Uporabniški avatar
 tadejk
#219315
haupi napisal/-a: Kako pa poteka taprva menjava, če imaš oblečen neopren??? A plavaš kr z dresom pod neoprenom?


Haupi, si kar sam odgovoril! Je pa komično če imaš res tesen neopren... :lol:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA