prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

 erži
#241355
Zdravo!

Vem da je ta forum bolj posvečen tekom na dovge proge.Jaz pa bi rad da mi negdo podrobno napiše ozirioma svetuje nek konkreten več mesečni program za trening šprinta.
Za vse odgovore se že v naprej zahvaljujem.


LP
Uporabniški avatar
 vigor
#241387
Čaw.
Hja kar tako na kratko je bolj težko oz nemogoče napisati nekajmesečni plan treninga za šprint, saj se ta v mnogih pogledih razlikuje od tekov na distance, hkrati pa je nemogoče kar tako spisati nekih treningov za nekoga ki ga ne poznaš, ne veš kakšne so njegove karakteristike in začetne zmogljivosti. Šprint je dosti bolj kompleksna disciplina od distance in pri treningu ne moreš uporabljati samo občutka in počutja med tekom, ampak se veliko bolj oziraš na štoparico, ponovitve, in dodatne vaje.
Lahko ti na kratko predstavim en del stvari iz česa je šprinterski tek sestavljen in kaj vse zajema.

Šprint je tek z najvišjo možno hitrostjo, pri čemer je ta hitrost odvisna od dolžine koraka (2,3xdolžina noge) in frekvence koraka. Ima pa šprinterska hitrost določeno dinamiko, ki se spreminja v določenih fazah teka. Te faze pa so: 1 start, 2 startni pospešek, 3 prehod iz pospeševanja v max hitrost, 4 max hitrost, 5 vzdrževanje max hitrosti in 6 finiš. Vidiš koliko sklopov lahko spraviš v nek 100m šprint, no in na vse te faze je potrebno vplivati posebej, saj ni nujno da so med seboj povezane. Ko pa optimalno povežeš vse te fase skupaj pa dobiš najhitrejši možni šprint.

Šprint se začne s štartom in štartnim pospeškom (ŠP) in je odvisen od sila ki jo šprinter razvije v prvih 8-10 korakih štartni pospešek pa je dolg od 25-30m. Sredstev za razvoj ŠP pa je veliko, naj naštejem le nekaj nih: šprint ob steni, šprinti v hrib, nenadni šprinti, šprinti s poudarkom na frekvenci koraka, s poudarkom na dolžini koraka, šprinti z obtežilnim telovnikom, tek po stopnicah, z vlečenjem bremena, troskok-peteroskok-deseteroskok z mesta...

Poleg ŠP je najpomembnejša faza faza max hitrosti (MH), v katero preidemo nekje med 50 in 70 metri traja pa nekje 3 sek. Trening MH pa je razdeljen na štiri dele: 1. Vadba MH, 2. Kontrastni trening, 3. Razvoj odrivne moči, 4. Oblikovanje optimalnega vzorca gibanja. Razvoj MH se najpogosteje razvija z letečim štartom na 20-30m, pri čemer pa mora biti zagotovljen ustrezen odmor med ponovitvami in serijami 4-6 oz 10 min. Ker je to zelo intenziven trening mora biti zagotovljeno tudi dovolj počitka med treningi (48-72ur). Kontrastni trening pa ima spet svoje sestavine: trening v oteženih okoliščinah (šprinti proti vetru, šprinti v klanec (1-3%), z vleko bremena...), trening v olajšanih okoliščinah (šprinti z vetrom, po klancu navzdol (1,5-3%), šprint s katapultiranjem...)

Primer:
3xšprint z letečim štartom
3x šprint z vlečenjem
3x šprint z letečim štartom
2x šprint z letečim štartom z vlečenjem bremena
2x šprint z vleko preko škripčevja
2x šprint z letečim štartom v standardnih pogojih.
Itd

Razvoj odrivne moči (OM) pa se običajno razvija z poskoki, (joging poskoki, teki s poudarjenim odrivom, poskoki s kolebnico, sonožni-enonožni poskoki čez ovire, bočni sonožni poskoki, 3-5-10 skoki, skoki po stopnicah...)

Pri treningu šprinta se seveda trenira tudi aerobno moč, se pravi daljši teki, s tem da čisti šprinterji (100, 200m) pri treningu uporabljajo bolj večje število vaj specialnega treninga (predstavljene zgoraj), kot pa kontinuiran tek. Prav tako so pomenbne krepilne vaje ki se izvajajo z ali brez dodatnih obremenitev. Kasneje lahko uporabljamo lažje obremenitve tudi pri teku (obtežilni jopiči, manšete...). KO pa se športnik dovolj okrepi z osnovnimi krepilnimi vajami pa se v trening vključijo splošne krepilne vaje na renažerjih in s prostimi utežmi (poteg, sunek, polčep na čas, hoja z izpadnimi koraki, hopsanja z obremenitvijo, stopanje na klop...)

Odvisno od tega za kakšno razdaljo treniraš (100, 200, 400m) je potrebno trenirati tudi specialno vzdržljivost kjer razvijamo ali povečamo alaktatnih in laktatnih kapacitet, ki je potrebna pri vzdrževanju MH omenjene zgoraj.
Tega je drugače še ogromno, preveč da bi tako pisal na splošno. Kot sem že rekel je to zelo kompleksna zadeva in je zelo odvisna od športnika, discipline za katero se pripravlja, samih zmogljivosti, mišične sestave, starosti ...

Znotraj treningvov je ogromno nekih testiranj in primerjanj, na podlagi katerih se trener odloči kaj bo treniral in na kakšen način, saj napredek na enem področjo lahko pomeni pojemek na nekem drugem, Zato se ne da tako splošno napisat ''zdaj pa treniraj tako in boš napredoval''.

Upam da sem ti s tem malce predstavil kaj vse skupaj zajema in da so treningi za 100m zelo obširni.

Če pa imaš kakšno bolj specifično vprašanje pa kar vprašaj. Seveda bi bilo dobrodošlo če bi podal malo več podatkov, informacij.
 abcd
#241632
@vigor, si pa kr skromn pri svojem odgovoru :)
Mene pa zanima če šprinterji tečejo kdaj tudi daljše teke pri nizkem pulsu al tega nikakor ne smejo?
Uporabniški avatar
 vigor
#241639
Ne da ne smejo, sam ni fore, saj trenirajo za kratke razdalje z veliko hitrostjo. Verjetno nekaj malega že tečajo tako za splošno kondicijo, da lahko zdržijo tempo treningov. Ampak je pa tako, šprinterji imajo večji delež hitrih mišičnih vlaken, medtem ko dolgoprogaši imajo več počasnih mišičnih vlaken. In če bi šprinterji delali tudi daljše treninge bi se to razmerje hitra:počasna zmanjšalo, kar pa ni ok, saj hitra vlakna izvajajo hitre eksplozivne gibe pri teku.
 erži
#241695
vigor napisal/-a:Ne da ne smejo, sam ni fore, saj trenirajo za kratke razdalje z veliko hitrostjo. Verjetno nekaj malega že tečajo tako za splošno kondicijo, da lahko zdržijo tempo treningov. Ampak je pa tako, šprinterji imajo večji delež hitrih mišičnih vlaken, medtem ko dolgoprogaši imajo več počasnih mišičnih vlaken. In če bi šprinterji delali tudi daljše treninge bi se to razmerje hitra:počasna zmanjšalo, kar pa ni ok, saj hitra vlakna izvajajo hitre eksplozivne gibe pri teku.


Ja mene predvsem zanima kako naj bi izbolšal svoj šprint in tudi kako s trenigom dosežem da se najkasneje regeneriram za takojšen optimalen ponovni šprint rabim ga predvsem pri nogometu(futsal) pa tudi kakšne uteži za na noge naj uporabljam za trening?.

Sedaj trikat na teden(tor,čet,sob) tečem na stadionu 20 krogov "počasnega teka" potem pa delam dva kroga intervalov: 1min hitr(DO 165 pulza) tek potem spet 2min počasen in spet 1min hiter nato naredim približno še 3x šprint 100m metrow se iztečem en krog nato 3x šprint 60m.

Ali je moj trening uredu za izboljšanje šprinta pa tudi nasploh za kondicijo?

lp
Uporabniški avatar
 vigor
#241783
Ja tako bom probal čim bolj na kratko.
Napisal si da bi treniral za mali nogomet (futsal). V tem primeru mislim da ne gre za trening čistega šprinta (100, 200, 400m), saj so pri tem športu šprinti zelo kratki. Kratki ampak eksplozivni, torej moraš trenirati to. Meni osebno se zdi (pa nisem trener za šprint), da je teh tvojih začetnih 20 krogov malo preveč, sploh če se ukvarjaš le s malim nogometom. 20 krogov na štadionu je 8km. In 3x tedensko po 8 km je že skoraj trening za dolgoprogaše na 10 km v začetni fazi. Probaj 1x20 krogov in 2x10 krogov ali 3x10.
Naprej, treninge nadaljuješ s šprinti (2 kroga), se pravi narediš cca 2-3 šprinte dolge po 1 minuto. Pa pri futsalu kdaj šprintaš 1 minuto v kosu? :) In potem še 3x šprint 100m- Pa tudi 100m kdaj šprintaš v kosu pri futsalu? :) Pa še to, pulz pri šprintu ni preveč dober kazalec, saj pri šprintih ne moreš dosežt nekega platoja, ti prej zmanjka moči in energije.

Glede na to da te zanima za mali nogomet, kjer so gibanja kratka in eksplozivna ter prihaja do nenadnih spreminjaj smeri, ti svetujem, da so treningi čim bolj podobni temu gibanju.

Primer: (2x tedensko)
Po osnovnem ogrevanju in raztezanju
3x30m leteči štart (2-3min pavze med vsako ponovitvijo)
5x20m iz mesta(2-3min)
3x30m s predhodnjim gibanjem nazaj (2min)
3x šprint 5 korakov ali 10 metrov (2min)
5x čim hitrejše usavljanje (lahko tudi stop&go)
4-8x pospeševanje 10m s spremembo smeri (2 min)

Lahko narediš tudi poligon s stožci (+, T, Y, Z... oblike) in probaš čim hitreje idteč vse smeri s tem da si vedno obrnjen v isto smer se pravi gre za gobanje naprej, nazaj in bočno.

Pa prosim nobenih uteži na noge.

LP igor
 erži
#242024
vigor napisal/-a:Ja tako bom probal čim bolj na kratko.
Napisal si da bi treniral za mali nogomet (futsal). V tem primeru mislim da ne gre za trening čistega šprinta (100, 200, 400m), saj so pri tem športu šprinti zelo kratki. Kratki ampak eksplozivni, torej moraš trenirati to. Meni osebno se zdi (pa nisem trener za šprint), da je teh tvojih začetnih 20 krogov malo preveč, sploh če se ukvarjaš le s malim nogometom. 20 krogov na štadionu je 8km. In 3x tedensko po 8 km je že skoraj trening za dolgoprogaše na 10 km v začetni fazi. Probaj 1x20 krogov in 2x10 krogov ali 3x10.
Naprej, treninge nadaljuješ s šprinti (2 kroga), se pravi narediš cca 2-3 šprinte dolge po 1 minuto. Pa pri futsalu kdaj šprintaš 1 minuto v kosu? :) In potem še 3x šprint 100m- Pa tudi 100m kdaj šprintaš v kosu pri futsalu? :) Pa še to, pulz pri šprintu ni preveč dober kazalec, saj pri šprintih ne moreš dosežt nekega platoja, ti prej zmanjka moči in energije.

Glede na to da te zanima za mali nogomet, kjer so gibanja kratka in eksplozivna ter prihaja do nenadnih spreminjaj smeri, ti svetujem, da so treningi čim bolj podobni temu gibanju.

Primer: (2x tedensko)
Po osnovnem ogrevanju in raztezanju
3x30m leteči štart (2-3min pavze med vsako ponovitvijo)
5x20m iz mesta(2-3min)
3x30m s predhodnjim gibanjem nazaj (2min)
3x šprint 5 korakov ali 10 metrov (2min)
5x čim hitrejše usavljanje (lahko tudi stop&go)
4-8x pospeševanje 10m s spremembo smeri (2 min)

Lahko narediš tudi poligon s stožci (+, T, Y, Z... oblike) in probaš čim hitreje idteč vse smeri s tem da si vedno obrnjen v isto smer se pravi gre za gobanje naprej, nazaj in bočno.

Pa prosim nobenih uteži na noge.

LP igor



Hvala za nasvete :clap: se bom držow tega treniga kokr bom mogel :) zanima še koliko krogov zdaj naj tečem pred tem zgoraj napisanim programom če tečem 3x ali 2x na teden kroge po 300m..
Uporabniški avatar
 vigor
#242039
Zdravo.

Ne zdaj teh planov tako resno vzet, to sem napisal kot primer in ni nujno da drži zate. Mogoče je preveč ali premalo. To je odvisno od tvoje zdajšnje pripravljenost, trajanja ukvarjanja s šprtom, predhodnje izkušnje, starosti, teže, .... Navedel sem samo kot primer za lažjo predstavo. Če so plani zastavljeni tako da jih ne zmoreš narediti v celoti, ali da na koncu ne čutiš neke večje utrujenosti, potem takšni plani nimajo smisla. Plani se določijo za vsakega posameznika posebej, saj je odvisno tudi od tega, kaj posameznik potrebuje v smislu nadgradnje obstoječe situacije. Zato so potrebna testiranja, nekaj časa splošnega treninga itd. Tako na oko pa se ne da nič povedat.

Tudi tvojega vprašanja ne razumem čisto točno, kaj si mislil z dodatnim tekom? Si mislil za ogrevanje? Ogrevanje je cca 20 min dovolj + atletska abeceda in strečing oz. gibljivost.

Drugače če te zanima, probaj podati malo več informacij, kar tako po občutku ti težko kaj povem.

LP igor
 erži
#242048
vigor napisal/-a:Zdravo.

Ne zdaj teh planov tako resno vzet, to sem napisal kot primer in ni nujno da drži zate. Mogoče je preveč ali premalo. To je odvisno od tvoje zdajšnje pripravljenost, trajanja ukvarjanja s šprtom, predhodnje izkušnje, starosti, teže, .... Navedel sem samo kot primer za lažjo predstavo. Če so plani zastavljeni tako da jih ne zmoreš narediti v celoti, ali da na koncu ne čutiš neke večje utrujenosti, potem takšni plani nimajo smisla. Plani se določijo za vsakega posameznika posebej, saj je odvisno tudi od tega, kaj posameznik potrebuje v smislu nadgradnje obstoječe situacije. Zato so potrebna testiranja, nekaj časa splošnega treninga itd. Tako na oko pa se ne da nič povedat.

Tudi tvojega vprašanja ne razumem čisto točno, kaj si mislil z dodatnim tekom? Si mislil za ogrevanje? Ogrevanje je cca 20 min dovolj + atletska abeceda in strečing oz. gibljivost.

Drugače če te zanima, probaj podati malo več informacij, kar tako po občutku ti težko kaj povem.

LP igor


Kar se moje priprawljenosti tiče je kar uredu saj sm aktiven 3x na teden nogomet,1x badminton poleti pa tudi kolesarim tako da so moje tekaške predizpozicije precej dobre wendar pa jih hočem še izpopovniti predvsem za dober večkratni šprint pri futsalu.
 dezelak
#286922
Živjo. Mene pa zanima, kako bi si izboljšal eksplozivnost in hitrost. Treniram ameriški nogomet. Zanimajo me kakšne vaje itd... Za odgovor se že vnaprej zahvaljujem. LP Matej.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA