Stran 1 od 2

Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:16 Jun 2012, 16:29
Napisal/-a thinkblue
Pozdravljeni

Nekako sem se odločil, da bom poskusil (če bodo noge dovolile), v Ljubljani odteči 42ko. Trening sem prilahgodil programu iz revije TEK Plus. Za jutri mi piše da bi moral imeti :

Kros 18 km počasi po razgibanem terenu, raztezne vaje, 6x stopnjevanja


Sedaj pa mi ni čisto jasno kaj bi naj tista stopnjevanja pomenila v konkretnem teku? Vmes med 18ko ali na koncu? Kako se stopnjevanja sploh izvedejo?

Lp, TB

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:16 Jun 2012, 23:16
Napisal/-a sitrader
Kolikor se spomnem, so ta stopnjevanja nekaj kot bi angleži rekli "stride".

To je tek nekje 100-150m. Hiter, vendar lahkoten. Tako kot so opisali v reviji, mislim da začneš počasi (vendar ne prepočasi, ker ni finta spet v ne vem kakšnem pospešku) in relativno hitro pospešuješ, tako da si nekako najhitrejši nekje na okrog 40-50m od starta, kjer malo zadržiš brzino, potem pa sledi še iztek oz. upošasnjevanje. Sledi pavza in popoln počitek do naslednje ponovitve.

Stridei so običajno kratke, lahkotne, hitre ponovitve (ne šprint!), običajno dolg nekje med 20 in 30 sekund. Izvajajo se običajno med treningov ali pa na kancu. Variant je veliko. Nimam pojma katera je boljša. Najbrž so vse ok :D Ideja teh "vaj" je namreč v izboljšanju tehnike teka in v aktivaciji tudi drugih mišičnih vlaken, ki se ne aktivirajo pri počasnem teku. Veliko tekačev naredi takšno vajo tudi pred treningi hitrosti, ampak obvezno po ogrevanju.

Kako točno pa so v reviji želeli (torej kdaj), bi pa moral pogledat, ampak je pa to nekako tako kot sem zgoraj napisal (pospeševanje, lahkotno, upošasnjevanje itd...). Je kar prijetna in uporabna vajica in ni zahtevna :D

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:18 Jun 2012, 14:24
Napisal/-a thinkblue
Tokrat sem trening izvedel na tak način, da sem med tekom držal pulz na 150, na vsake 3km pa sem rahlo pospešil do pulza 165, nato sem se ustavil in počakal da je pulz padel na 130. In potem znova na 150, 6x enako.

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:18 Jun 2012, 16:27
Napisal/-a jermana
To je pa zdaj to, kateremu pravim, da danes lahko piše program treninga vsak, kdor ima malo časa. Če bi tekači vedeli, da je take treninge nemogoče uporabljati, kar se tiče zdravega teka. Ti treningi so napisani za celo množico ljudi, a mi moramo trenirati vsak zase, po svojih zmožnostih. Zatakne se že pri navadnih stopnjevanjih, kaj šele naprej pri intervalnih treningih, fartlekih......Za take treninge se je potrebno predhodno stestirati, da spolh vemo kako se naše telo odzove, v kakšnem času pretečemo 100, 200, 400, 1000 metrov.
Vsak začetnik bi moral vaditi skupaj s strokovnjakom z izkušnjami, pa tudi s pedagosškim znanjem. Ti treningi so napisani in sestvaljeni samo na kratek rok. Ali sploh veste, da morate za take treninge imeti najprej kondicijo in še enkrat kondicijo, veliko splošne vadbe, da telo pripravite na napore, kot so stopnjevanja in intervalni treningi. Če ni vsega tega sledijo poškodbe, bolijo mišice, veliko tekačev obupa. Še slabše pa je, ko so ob treningih napisani še časi ( npr. 10 x 400 metrov za čas 1:25 minute...)itd. Če tega ne dosežete, je že panika.
Zato še enkrat pravim, počasi se daleč pride, ne trenirati in teči samo za danes, spoznati svoje telo in vadbo prilagoditi samo sebi, na podlagi izkušenj. Ne priporočam teči maraton brez izkušenj in vadbe, ki je dolgotrajna. Samo v tem primeru boste prišli na cilj zadovoljni, nikakr pa ne z besedo: tega pa nikoli več. Bolje je počakati še eno leto, pridno vaditi in nabirati izkušnje.
Na treningih in tekmah vam želim veliko užitkov in lepih trenutkov.

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:18 Jun 2012, 16:33
Napisal/-a sitrader
jermana, se strinjam s tem kar si hotela povedati, vendar v primeru "pospeševanj" iz revije Tek plus oz. "stride" zadeva ni tako komplicirana. Daleč od kompleksnosti drugih treningov.

"stride" je nekaj kar tekač dela med bazičnim enostavnim tekom oz. na koncu. To naj bi prakticiral vsak. Tudi če nikoli ne dela intervalov, fartleka ali kaj drugega. Vsaj kolikor sem jaz nekako prebral.

Drugo se vse popolnoma strinjam s tabo. Če mene vprašaš so treningi v reviji tek plus še kar ok, moti me samo, da nekako implicira da boš če boš izvedel tak trening, boš dosegel tak čas. To je seveda mimo. Ker je odvisno ali je posameznik sploh sposoben to izvesti. Če ne se konča že prvi teden ko mora narediti dva ali tri krose po 15 km (govorim za čiste začetnike). Drugače je čisto ok plan, ki vključuje različne tipe tekov (to je nujno za dobro napredovanje).

LP

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:18 Jun 2012, 17:35
Napisal/-a pettek
moje osebno mnenje je da stopnjevanja niso primerna za čiste začetnike.stopnjevanja pridejo v poštev pred intervali in pred tekmo,da ogrejemo motor po domače. intervali in tekme pa itak niso primerni za čiste začetnike,ali se pač motim.

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:18 Jun 2012, 19:56
Napisal/-a jermana
Nisem mislila konkretno za plane teka v reviji Tek plus, ker je še in še drugih, ki so pa čisto drugačni od teh, tako, da eni potem res ne vedo kako trenirati. Za začetnike sem pa prepričana da je MANJ VEČ ( preizkušeno), gledano dolgoročno - oziroma dolgoletno. Do LM je pa še veliko časa, tako, da ni panike.

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:18 Jun 2012, 23:10
Napisal/-a sitrader
pettek napisal/-a: intervali in tekme pa itak niso primerni za čiste začetnike,ali se pač motim.


jaz bi tudi tako rekel

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:18 Jun 2012, 23:12
Napisal/-a sitrader
jermana napisal/-a: Za začetnike sem pa prepričana da je MANJ VEČ ( preizkušeno), gledano dolgoročno - oziroma dolgoletno.


Res je. Po moje tudi. :)
Večina začetnikov ponavadi pretirava. Saj vemo zakaj oz. kako se to zgodi ;) Smo dali po moje vsi to skozi hehe ;)

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:19 Jun 2012, 10:17
Napisal/-a Jola
Jermana: "vsak začetnik bi moral vaditi skupaj s strokovnjakom z izkušnjami, pa tudi s pedagoškim znanjem "

Večinoma rekreativci le tečemo po pameti in za svoj užitek. Človek je že od nekdaj rojen in ustvarjen za tek in mora znati poslušati svoje telo in tudi ob vsaki priliki takoj reagirati - tako kot posluša motor pri avtomobilu in ve, kdaj je kaj narobe ! Če bi vsak začetnik res moral vaditi s strokovnjaki, potem verjetno ne bi bilo niti Ljubljanskega maratona, niti katerega drugega. Široka množica tekačev se sama spravi k teku, pri teku uživa in vsak dobro ve, kako težak je začetek, da je važno začeti počasi in vztrajnost je edina vrlina, ki nekaj šteje. Tisti zanesenjaki, ki pa bi radi na hitro dosegali tudi krasne rezultate v kratkem času, naj si pa le poiščejo strokovnjake! Lahko se pa zgodi, da tudi strokovnjak ne bo vedel, kaj je za nekoga dobro in kaj ne - tudi to se zgodi.......... LP

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:19 Jun 2012, 10:21
Napisal/-a spela*
jermana napisal/-a:Vsak začetnik bi moral vaditi skupaj s strokovnjakom z izkušnjami, pa tudi s pedagosškim znanjem.


Še dobro, da nas je večina tule preživela, čeprav nismo imeli zraven sebe strokovnjakov. :D Kaj preživela, še vedno vztrajamo! :wink:

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:19 Jun 2012, 13:06
Napisal/-a Jola
No, pa še tole bi rada vprašala: nisem več začetnica, daleč od tega, zanima pa me, zakaj naj tekme in intervali NE bi bili za začetnike: Če vzameš tekmo tako kot marsikateri začetnik kot DOGODEK, ki ti malo popestri bedni vsakdanjik, je naravnost PRIPOROČLJIVO, da se je udeležiš ! Ali se motim ? Mislim, da je vseeno velik procent tekačev, ki tečejo za sebe, za svoj užitek in ne grejo na vsako tekmo samo zato, da ti ura pokaže nekaj sekund manj kot lansko leto. Zato sem mnenja, da tudi stopnjevanje lahko koristi tudi začetniku, samo v mejah njegove sposobnosti ! Zato tekači in tekačice, predvsem začetniki, ne delajte znanosti iz teka, UŽIVAJTE in poslušajte svoje telo, tu se boste največ naučili - pa zaužijte dovolj tekočine !

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:19 Jun 2012, 13:27
Napisal/-a pettek
seveda lahko greš na tekmo, dobrodošli vsi ampak ko enkrat pištola poči ponavadi vsi predusem pa začetniki izbubijo stik z realnostjo seveda to ne drži za vse začetnike in potem pride do poškodb kilometri se vlečejo v neskončnost in še zagravža se ti tek.kar se pa stopnevanj tiče pa zelo malo začetnikov zna pravilno in lahkotno tečt in stopnjevanja če jih želiš delati za dosežeš željen učinek potrebuješ dobro bazo in predusem pa utrjene mišice, ker lahko pride do poškodbe.ne predstavljam si začetnika da bi pred tekmo ali intervali delav stopnjevanja ker so že stopnjevanja lahko zelo utujajoča za začetnika ki nima veliko kilometrov v nogah.

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:19 Jun 2012, 13:52
Napisal/-a pettek
pa še nakaj mislim , da če začetnik razmišlja v intervalih in tekmah da je pogubljen že na začetku svoje tekaške poti .začetnik mora težit k temu da dokaj redno teče pa da se ne poškoduje,kar je pa v praksi zelo težko. recimo da tečeš vsak drugi dan,da dobiš rutino in veselje do teka.ko pa imaš bazo pol pa teraj kolikor ti paše.ker pri teku ni bližnič.če jih pa delaš pa ponavadi ne prideš daleč.

Re: Stopnjevanja

OdgovorObjavljeno:19 Jun 2012, 14:11
Napisal/-a ton
Mar ni na začetku tekač, ki ga zanima, kako bi izpeljal nek tekaški recept, vljudno vprašal, kaj so to 'pospeševanja'?
V moji skupini navadno pospeševanja delamo bolj na začetku treninga, vsekakor po ogrevanju, in obsegajo tam 4 do 6 ponovitev na ravnini na štadionu: ene 30 metrov ponucaš, da nabereš hitrost (tam okrog 80% maksimalne, ne šprint za olimpijado), jo ene 20 metrov vzdržuješ in potem popustiš v iztek. Menda gre za 'prebujanje' hitrih mišičnih vlaken, ki posledično vodijo k hitrejšemu teku na dani razdalji.
Ne vem, kakšen je fiziološki učinek, če to počneš na koncu treninga, se pa spomnim tudi tega, ampak iz baznega obdobja. No, saj v tem programu ravno to je bazno obdobje.
Srečno!