prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

#282056
Živjo

Zaenkrat sem še bolj začetnica (za mano je eno leto teka 2x tedensko) in temu primerno tečem počasi. V zadnjem času sem začela intenzivneje in pogosteje teči in razmišljam o kakšnih tekaških prireditvah. Zaenkrat imam v mislih 10 km marca 2013 ter polmaraton oktobra 2013. Začela sem trenirati na hitrosti (ker mi sicer razdalja ne predstavlja problema). Pa me zanima, koliko je realno gledano možno natrenirati na hitrosti? Npr če sedaj rabim za 20 km 2:20, koliko lahko računam da bi potrebovala čez eno leto pridnega treninga?
#282061
Če si po enournem teku še sveža pomeni, da imaš vredu bazo, torej osnovno pripravljenost in ti razdalja ne predstavlja problema. To je osnova, na kateri vsak športnik gradi.

Svojo hitrost lahko opazno dvignež že s par dobrimi intervalnimi in tempo teki. Če pa si narediš recimo nek dvo mesečni plan s 3-4 teki tedensko, boš do jeseni že letela.
#282068
Že s povečano količino tekov boš pridobil na hitrosti. Med kakšnim tekom naredi par variacij npr. 5 kom pri pol ure teka (variacija: npr. 40 sekundni pospešek hitrosti), pa bo šla hitrost navzgor. Ko pa boš hotela še več pa tako kot je predhodnik napisal, kdaj pa kdaj intervalni trening in kakšen tempo tek.

Sem pa začuden zakaj boš čakala še eno leto do tega da boš prvič šla na tekaško tekmo?? Ker po napisanem si dobro pripravljena in je prav popestritev, če greš kdaj pa kdaj na kakšen tek takole med vikendom. 10km se mi zdi da ti ne predstavlja nobene težave. Zadnja pa tudi ne boš, če te je tega strah hihihihi, ker imam občutek, da veliko ljudi prihaja na prireditve nepripravljenih, kar pa ti nisi, vsaj po napisanem.

Le korajžno! :laola
#282087
Zakaj bom toliko čakala? Zaradi slabega tempa. Ker do pred kratkim na tempu nisem delala prav nič, se mi zdi brezveze iti tja z občutkom da sem premalo trenirala. Prav zato me zanima, kakšen cilj naj si postavim. Navsezadnje tudi programi, temeljijo na ciljnem tempu...
#282106
Po moje imaš veliko rezerve. In na začetku bo rezultat hitro napredoval.

Kako pa je odvisno.
Kakšen rezultat si boš postavila, moraš sama oceniti. Najbolje se da oceniti na podlagi rezultatov s tekem. Takole čez palec bi rekel, da če z lahkoto odlaufaš polovičko v 2:20, po moje ti ne bo težko natrenirat za tek v času 2:00 ali 1:50. Spet je tisti če...
Če ne poskusi postopoma, pa boš videla.

Nisem trener. Pišem samo, kar vem o tej stvari iz drugih virov in lastnih (omejenih) izkušenj.
#282127
teka_teka napisal/-a:Zakaj bom toliko čakala? Zaradi slabega tempa. Ker do pred kratkim na tempu nisem delala prav nič, se mi zdi brezveze iti tja z občutkom da sem premalo trenirala. Prav zato me zanima, kakšen cilj naj si postavim. Navsezadnje tudi programi, temeljijo na ciljnem tempu...

Moj prvi polmaraton je trajal 2.30...pa mi je bilo prav luštno, ko sem ga končala. Glede povečanja tempa pa so itak povedali...intervali, fartlek. Postavi si npr. za cilj polmaraton v času 2.15 in potem po tem programu delaj. Pa ni treba čakat, lahko greš kar na LM že na lopovičko :laola .
#282220
Hitrost pride tudi sama od sebe. Intervali in fartleki so po moje že res stopnja v razvoju, ko z navadnim tekom ne moreš več napredovat. Če si to sploh želiš.

Več tečeš, hitrejši si. Razen, če ne tečeš vedno po isti trasi z isto hitrostjo. Če rotiraš par prog, med katerimi ima kakšna tudi kakšen klanec, je to to.

Prva tekma sploh ne bi smela biti povezana s časom pa če gre za 10-ko, mali ali pravi maraton.

Jaz bolj redno tečem par let. Letos sem krog okoli Bleda pretekel v tempu 4:30 min/km, Bevških 14 kilometrov pa 4:40 min/km. Zame je to izredno hitro, še lani pa sem bil vsaj pol minute na kilometer počasnejši. Zdaj si tudi že počasi predstavljam, da se da vsaj mali maraton prelaufat precej hitro, brez kakšnih hudih ekstra treningov. Raznorazni tedenski plani po revijah me bolj kot ne samo nervirajo, ker bremzajo užitek :clap:.
#282242
Hitrost seveda ne pride sama od sebe, moraš jo natrenirat :!: Tudi to ne drži, da "več treniraš, hitrejši si" in pravi odgovor se skriva že v stavku, ki sledi: za pridobivanje hitrosti je treba dodajati tudi treninge z večjo hitrostjo. Res je, da z več teka postaneš vzdržljivejši, kar pomeni, da te "pobere" kasneje in je posledično končni čas lahko boljši, a to ne pomeni, da si hitrejši.
Včasih je pametno teči tudi v klanec, a ne za hitrost, pač pa za moč. V klancih v resnici izgubljamo hitrost, a s pridobljeno močjo bomo lažje kos težjim hitrostnim treningom in (posredno) seveda tudi hitrejšemu tekmovalnemu tempu.
Pri tistih tabelah pa tudi meni gredo lasje pokonci, prava grozljivka, in res je: "bremzajo užitek".

LP, vencelj
#282511
Vzdržljivosti mi po moje ne manjka, tako da so bolj smiselne vaje za hitrost. Sem pretekla 10 km z nekaj krajšimi klanci, sicer pa po ravnem, v 1:06. Po teku sem se počutila sveže in bi lahko nadaljevala. Povprečen pulz je bil 80% maksimalnega. Me pa zanima kakšen naj bi bil povprečni pulz med tekmovanjem na 10 km?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA