prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

 Petra20
#305892
Pozdravljeni...

sem nova na forumu in tudi začetnica...ker si res želim teči, kljub temu, da nimam kondicije in da vem, da so začetki težki (zato še nisem obupala).. vas prosim za par koristnih nasvetov...

Predvsem me zanima kako si pripraviti program teka, da lahko postopno pretečem več kilometov (za začetek 5 km, nato 10 km) in seveda z lahkoto. Sedaj tečem približno 25 minut, s parimi premori (hojo), saj nimam zadostne kondicije.. razdalje ne štejem...

HVALA že vnaprej za vse koristne nasvete...
Uporabniški avatar
 Arif
#305973
Zdravo!
Moje mnenje je, da na začetku ne rabiš nobenih tekaških programov. Teči in uživaj.
Na začetku je pomembna kilometrina, hitrost pride kasneje. Teči...ko ne gre več hodi...pa spet teči. Tako smo vsi začeli...vsaj jaz :lol:
#305976
pajo napisal/-a:Evo ga .
https://sites.google.com/site/leppameteninskromen/Home
Uživaj.


Wegin program je zaslužno postal že prava biblija za tekaške začetnike, zrastla na osebnih izkušnjah.
Veliko teorije se dobi tudi na netu, npr.: http://www.aktivni.si/tek/zacnimo-teci- ... ilometrov/ ali http://tek.si/zacetniki ...itd.
Pravzaprav je tek sam po sebi zelo enostavna zadeva, a je zelo pomembno začeti po svojih zmožnostih (tek + hoja) in postopno povečevati pretečeno razdaljo in intenzivnost. Vsaka "bližnjica" lahko pripelje do poškodb in zaradi začetnih napak se je že marsikdo kmalu po začetku poslovil od teka. Tek mora biti v veselje, z napačnim pristopom pa lahko postane muka.
#307636
Živijo punce, predvsem punce in fantje.

Najprej vsem prav lep pozdrav! Sajsem leta nazaj že nekaj jamral tukaj okoli, pa sem potem vse pustil...
Torej sedaj je vrag odnesel šalo, dobil sem veliko nasvetov tule in vsega in eni so kar zastrašujoči. Recimo grožnje poškodb...
Tore cirka ene 2 leti se praktično nisem ganil, sedaj pa se končno prepričal, da je treba začeti. Imam tudi prenekateri kilogramček viška. Sedaj sem tudi našel 13-tedenski program, ki je nemara najprimernejši. Problem pa je, da sem že šel trenirat ene 4x in sem sedaj, kot pravi avtor, kot bi me povozil kamijon. Šel sem seveda kolikor sem mogel in zelo očitno preveč. Zato vas strokovnjake sprašujem: Danes je dan za nov trening in sesut sem res... Musklfibra sicer ni več, me pa skoraj vse boli... Ali naj danes začnem 13-tedenski program ali naj naredim nekaj, da se malo spočijem (kakšne druge vrste aktivnost ipd.) in potem iz nule? Ali naj normalno začnem s tem programom? Za vsak nasvet bom silno hvaležen! ;o)
#307641
MitjaKravanja napisal/-a:Živijo punce, predvsem punce in fantje.

Najprej vsem prav lep pozdrav! Sajsem leta nazaj že nekaj jamral tukaj okoli, pa sem potem vse pustil...
Torej sedaj je vrag odnesel šalo, dobil sem veliko nasvetov tule in vsega in eni so kar zastrašujoči. Recimo grožnje poškodb...
Tore cirka ene 2 leti se praktično nisem ganil, sedaj pa se končno prepričal, da je treba začeti. Imam tudi prenekateri kilogramček viška. Sedaj sem tudi našel 13-tedenski program, ki je nemara najprimernejši. Problem pa je, da sem že šel trenirat ene 4x in sem sedaj, kot pravi avtor, kot bi me povozil kamijon. Šel sem seveda kolikor sem mogel in zelo očitno preveč. Zato vas strokovnjake sprašujem: Danes je dan za nov trening in sesut sem res... Musklfibra sicer ni več, me pa skoraj vse boli... Ali naj danes začnem 13-tedenski program ali naj naredim nekaj, da se malo spočijem (kakšne druge vrste aktivnost ipd.) in potem iz nule? Ali naj normalno začnem s tem programom? Za vsak nasvet bom silno hvaležen! ;o)


Začni no malo bolj počasi :) Če si kot bi te povozil tovornjak, verjetno pretiravaš. Spočij si, nič ne boš zamudil, potem pa za začetek kombiniraj tek in hojo. S preforsiranim X-tedenskim programom boš dosegel samo to, da se boš poškodoval ali obupal, zelo verjetno kar oboje. Pa tudi teči za začetek počasi, ni nobene koristi od pretiranega zaganjanja.
#307643
@lukav

Najlepša hvala Luka. Saj tale 13-tedenski program sem šele pred par urami odkril. Do sedaj sem šel po svoje. Kolikor je pač šlo. Pa še ko ni šlo več, mi trma ni dala nehati, ker sem si zadal, da bom pretekel nekaj, pa četudi crknem.
Ja, s tem obupanjem je bilo pa vedno enako. Ali poškodba, ali preutrujenost in potem prisilni počitek in potem nikoli več šel. Zmeraj isto... Očitno pretiravanje, užival nisem nikoli, ker sem se za nečim gnal.
Torej si dam mir (Ok kak sprehod, sobno kolesce kako minuto) do naslednjega tedna in s ponedeljkom začnem 13-tedenski trening?
#307653
MitjaKravanja napisal/-a:@lukav

Najlepša hvala Luka. Saj tale 13-tedenski program sem šele pred par urami odkril. Do sedaj sem šel po svoje. Kolikor je pač šlo. Pa še ko ni šlo več, mi trma ni dala nehati, ker sem si zadal, da bom pretekel nekaj, pa četudi crknem.
Ja, s tem obupanjem je bilo pa vedno enako. Ali poškodba, ali preutrujenost in potem prisilni počitek in potem nikoli več šel. Zmeraj isto... Očitno pretiravanje, užival nisem nikoli, ker sem se za nečim gnal.
Torej si dam mir (Ok kak sprehod, sobno kolesce kako minuto) do naslednjega tedna in s ponedeljkom začnem 13-tedenski trening?


Glej na tek kot na nekaj, kar boš počel desetletja - potem je par dni ali pa 13 tednov precej zanemarljivih ;) Se nikamor ne mudi - saj tega verjetno ne delaš zato, da boš šel na olimpijado v Rio, ampak zaradi sebe. Teh 13 tednov, kaj je to, polmaraton, kaj več? Ker po moje ni pametno, da se takoj zaletiš v kaj takega - saj ne, da ni mogoče, ampak po moje je tveganje, da se poškoduješ ali naveličaš precej večje, kot če si vzameš več časa.)
#307674
@lukav

Nenenenen, tale 13 tedenski program za začetnike je omenjen prav tukaj v tej temi. Tole: http://books.google.ch/books?id=3IECvAl ... &q&f=false Če prav razumem, si po 13-tednih sposoben odteči nekaj, brez da bi bila možnost poškodbe velika. Šele takrat lahko baje sploh začeš razmišljati, da neko razdaljo prelaufaš na rezultat in če ti je to point začneš trenirat program za to razdaljo.
Moj cilj ni tekmovanje, nikakor, niti ne časi. So pa nek motiv, kar pa upam, nekoč ne bo postal imperativ. ;o(((
Želim si samo, da po določenem času lahko rečem recimo: Zdej se bom pa zapeljal tukaj čez mejo v AUT in odlaufal urco - urco pa pol okoli kakega prekrasnega jezerca in v teku samo neznansko užival in potem v miru spil dober avstrijski pirček! Sem enkrat že skoraj bil na tem in je neprecenljiva izkušnja. Pod drugo pa - skoraj enako pomembno kot prvo - da bom po teh 13 tednih sposoben odteči toliko, da bom pokuril več kalorij, kot jih bom spravil vase in izgubil tudi kako kilco. (zaradi grenkih družinskih izkušenj se neki užitkom zagotovo ne bom odpovedal, ker je življenje pre kradko, da bi si kaj odtrgoval) ;o) O tekmovanjih pa res ne razmišljam. Mogoče me kdaj prime... Bi bilo lepo kdaj odteči kako 21-ko. ;o) Pa, pustimo cajtu cajt. Hočem samo UŽIVATI!

P.S.: Če lahko vprašam, a si mogoče Luka Valas s Tviterja?

P.S.S.: Še enkrat hvala za branje vseh teh mojih filozofij, za potrpežljivos in neprecenljive nasvete tako izkušenega človeka!!! (NNI FLOSKULA!!!) ;o)
#307682
Haha, ne pretiravaj z izkušnjami :) Ja, drugače pa sem pravi, saj sem se ti tudi zato oglasil.

Veš kaj, po moje je najbolj važno, da začneš počasi, bolj postopno - ampak vztrajno, da greš recimo vsaj 3-4krat na teden, oziroma vsaj vsak drug dan. Jaz sem precej tekel pred leti (sicer dosti manj kot zdaj), odtekel en polmaraton, potem sem dobil otroke, bil službeno precej zaseden in čisto nehal, dobil vsaj 15 kil viška, potem pa sem se spet lotil teka, a postopno - najprej sem hodil, potem mešal hojo in tek, potem samo tekel. Se še spomnim, da je bil v začetku preteči par km po ravnem kar uspeh :)
#307817
MitjaKravanja,


morda preveč bereš forume/mnenja in premalo tečeš za dušo...

Pusti programe, začni tečt zase...Tek, hoja, tek, hoja...vse ob kančku dobre volje in uživanja v naravi. Kilometri bodo prišli.

pozdrav,

Bogomir

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA