prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

Uporabniški avatar
 tomaz ny
#68248
Tai napisal/-a:S tem sem mislil to,da nižji srčni utrip imamo ga pri naporu lahko dvignemo na višjo frekvenco in pri tem vztrajamo brez negativnih posledic npr. če je utrip v mirovanju npr 40 udarcev z predpostavko,da smo v formi, lahko vztrajamo pri naporu z 200 udarci daljši čas brez negativnih posledic.Če imamo utrip v mirovanju npr 70 udarcev v mirovanju,ne moremo vztrajati pri extremni obremenitvi npr 200 udarcev daljši čas pri enakem tempu brez negativnih posledic.Da povzamem:nižji je utrip v mirovanju,bolj trenirano je srce in lahko deluje pri visoki obremenitvi z višjo frekvenco daljši čas brez negativnih posledic.Tako mislim ali se strinjate in zakaj ne :?:
lp


Tai, max in min srčni utrip sta gensko določena, zato te absolutne frekvence, ki jih navajaš ne držijo. Nekateri ne morejo imeti spodnjega srčnega utripa nižjega od 50 npr. - torej, če ga imajo zjutraj 50 so v dobri formi. Po drugi strani pa spet nekateri ne spravijo pulsa nitido 190. Ne razumem zakaj bi imela negativne posledice obremenitev 200 udarcev/min, če imaš spodnji puls 70? Kakšne pa so te negativne posledice? Stvar je zelo enostavna, ko pri neki frekvenci-max ne zdržiš več pač moraš upočasniti-telo se že zna dobro varovati-sploh kar se osnovnih življenjskih funkcij tiče. Jaz imam, ko se u formi utrip 30 (to je najmanj, kar se ga nameril :D - ne merimsi ga pogosto-mogoče 2krat na mesec). Zgornji čez 200.
Vsekakor je dobro, da ima srce čimvečje delovno območje v primeru 70-200= 130 udarcev.
Pa čisto tako-pulz ni vedno najboljši pokazatelj forme-če si tekač je pokazatelj forme rezultat, FS pa eden izmed dejavnikov, ki lahko kaže na dobro oz. slabšo formo-ni pa nujno. Včasih imaš višji srčni utrip, ker te nekaj mori in potem misliš, da si v slabi formi pa v bistvu sploh nisi. Stvari okrog srčnega utripa niso tako enostavne, je treba upoštevati še kakšen pokazatelj poleg tega.
Lep pozdrav! :D
 robter
#70093
Tai napisal/-a:S tem sem mislil to,da nižji srčni utrip imamo ga pri naporu lahko dvignemo na višjo frekvenco in pri tem vztrajamo brez negativnih posledic npr. če je utrip v mirovanju npr 40 udarcev z predpostavko,da smo v formi, lahko vztrajamo pri naporu z 200 udarci daljši čas brez negativnih posledic.Če imamo utrip v mirovanju npr 70 udarcev v mirovanju,ne moremo vztrajati pri extremni obremenitvi npr 200 udarcev daljši čas pri enakem tempu brez negativnih posledic.Da povzamem:nižji je utrip v mirovanju,bolj trenirano je srce in lahko deluje pri visoki obremenitvi z višjo frekvenco daljši čas brez negativnih posledic.Tako mislim ali se strinjate in zakaj ne :?:
lp


S tem se jaz ne strinjam. Menim celo, da ko si v top formi in se ti srčna mišica okrepi, da ne dosežeš takega utripa, kot nekdo izven forme, vsaj pri sebi to opažam.
Telo oz mišice za svoje delovanje potrebujejo določeno maso kisika, ki jim ga dostavlja kri, ki jo poganja srce. Sre se je okrepilo, nekoliko povečalo in srce sedaj pri 190 utripih na minuto prečrpa toliko krvi kot jo je prej pri 200 utripih. Oz. zjutraj pri 40 utripih ali 45 utripih toliko kot prej pri 50. Zaradi tega srcu sploh ni potrebno utripniti več kot 200 x ob hudih naporih.
MSU se ti z dolgotrajnim treningom znižuje in ne zvišuje.


Vsaj jaz si to tako predstavljam.
Uporabniški avatar
 mare
#70222
Hja Tae je izgleda res namešal par stvari. V knjigah piše nekako takole: S treningom se poveča volumen srca. Torej trenirano srce lahko pri vsakem utripu prečrpa več krvi. Zato v mirovanju srce dobro treniranega športnika utripa manjkrat kot srce lenuha (npr. 20:60).

Maksimalni srčni utrip ni odvisen od treningov in nanj ne moremo vplivati. Čeprav je teoretično za športnika bolje, da ima višji maksimalni srčni utrip (ker lahko ceteris paribus prečrpa več krvi), ta podatek v ničemer ne predstavlja predispozicije za športne rezultate.
 Tai
#70379
Ok,količina treninga posledično povzroči,da enak napor zmoremo pri nižjem pulzu.Smo v vedno boljši formi,jutranji srčni utrip se nam zniža.Pri enakem naporu smo manj zadihani in imamo nižji utrip kot prej,ko še nismo tako intenzivno trenirali.Nisem mislil tega,da vsled tega zmoremo enak napor z nižjim pulzom ampak to,da lahko delujemo do ali pri višjem srčnem utripu kljub extremnem naporu.To,da ne odnehamo,da grizemo naprej brez škodljivih posledic,ki bi jih po vsej verjetnosti imeli,če bi bil naš jutranji pulz visok.Še vedno mislim,da nižji jutranji srčni utrip imamo,pri višjem srčnem utripu še lahko delujemo,ne odnehamo,grizemo,pospešujemo,....na to sem mislil.Ali so moje domneve pravilne lahko sklepam le po sebi,iz lastnih izkušenj.Ali ima kdo drugačne osebne izkušnje :shock:
lp
 Tai
#70380
Ok,količina treninga posledično povzroči,da enak napor zmoremo pri nižjem pulzu.Smo v vedno boljši formi,jutranji srčni utrip se nam zniža.Pri enakem naporu smo manj zadihani in imamo nižji utrip kot prej,ko še nismo tako intenzivno trenirali.Nisem mislil tega,da vsled tega zmoremo enak napor z nižjim pulzom ampak to,da lahko delujemo do ali pri višjem srčnem utripu kljub extremnem naporu.To,da ne odnehamo,da grizemo naprej brez škodljivih posledic,ki bi jih po vsej verjetnosti imeli,če bi bil naš jutranji pulz visok.Še vedno mislim,da nižji jutranji srčni utrip imamo,pri višjem srčnem utripu še lahko delujemo,ne odnehamo,grizemo,pospešujemo,....na to sem mislil.Ali so moje domneve pravilne lahko sklepam le po sebi,iz lastnih izkušenj.Ali ima kdo drugačne osebne izkušnje :shock:
lp
Uporabniški avatar
 žure
#70385
Da še jaz pristavim pisker k tej temi.
Menim, da gre tu za dve različni stvari.
Eno je, da lahko iz znižanega jutranjega pulza dejansko lahko sklepaš na boljšo telesno pripravljenost oz. kondicijo srčeca, kar pa ne pomeni, da lahko avtomatsko brez problemov noriš na visokih obratih brez škodljivih posledic. Za delovanje "na obratih" moraš tudi trenirati na obratih, da se ti telo navadi na mlečno kislino in jo ustrezno porablja in razgrajuje. To je tisto, kar je nekdo rekel brez škodljivih posledic. Če ne treniraš v anaerobnem območju, ti tudi nizek jutranji utrip ne pomaga za tek na obratih...
 Tai
#70388
To itak 8)
 Tai
#70394
Mislim,da se nizkega jutranjega srčnega utripa sploh ne da doseči brez intenzivnega treninga in,da se včasih premalo zavedamo kako je jutranji srčni utrip pomemben.Se strinjam,da je maximalni srčni utrip nekako določen po znanih parametrih.Mogoče se nismo razumeli,ko sem razpredal o delovanju na višjih obratih brez škodljivih posledic.Ne mislim na hitrost pretečenega maratona,saj je tukaj bistven predvsem extremno hud načrtovan trening za dosego odličnega rezultata.Mislim predvsem na to,da nižji jutranji srčni utrip imamo,lažje prenašamo napore pri višjem srčnem utripu,oziroma lahko več iztisnemo iz sebe pri višjem srčnem utripu in v tej fazi tudi vztrajamo.Seveda nam kava,pravi čaj,cigareti,alkohol,...višajo jutranji srčni utrip kljub eventuelni visoki formi in posledično vplivajo,da pri visokem srčnem utripu ne moremo vztrajati daljši čas.Sem mnenja,da pri nizkem jutranjem srčnem utripu lahko delujemo extremno pri zelo visokem srčnem utripu.Seveda pod predpostavko,da smo dobro pripravljeni.Mislim,da se na limitu preprosto ustavimo,oziroma znižamo intenzivnost ker preprosto ne zdržimo utripa,ki vrtoglavo naraste ko presežemo aerobni prag in se podamo v extremne napore.Pa to ni nujno hitrost,lahko je zelo strm vzpon v počasnem tempu.
Tako mislim,se mogoče motim :?:
Uporabniški avatar
 tae
#70430
Mare je med drughim napisal: Hja Tae je izgleda res namešal par stvari.

Mare, na forumu sva dva, ki imava dokaj podobno ime: Tai - avtor tega članka (to nisem jaz) iz Primorske in dokaj nov član in

jaz - tae iz Kamnika, ki sem že nekaj časa na forumu in sem imel sedaj težave z registracijo in čakam, da se to uredi in sem zdaj tu beležen kot nov.
Uporabniški avatar
 mare
#70490
tae napisal/-a:Mare je med drughim napisal: Hja Tae je izgleda res namešal par stvari.

Mare, na forumu sva dva, ki imava dokaj podobno ime: Tai - avtor tega članka (to nisem jaz) iz Primorske in dokaj nov član in

jaz - tae iz Kamnika, ki sem že nekaj časa na forumu in sem imel sedaj težave z registracijo in čakam, da se to uredi in sem zdaj tu beležen kot nov.

Ja, Tae se ti opravičujem za površnost, ker sem te prej zamenjal. Veš, se mi je takrat še čudno zdelo, da bi ti postavljal takšno vprašanje.
Uporabniški avatar
 mare
#70491
Tai napisal/-a:
Mislim,da se nizkega jutranjega srčnega utripa sploh ne da doseči brez intenzivnega treninga

Po moje rabiš za to aeroben in ne intenziven trening
in,da se včasih premalo zavedamo kako je jutranji srčni utrip pomemben.Se strinjam,da je maximalni srčni utrip nekako določen po znanih parametrih

Kolikort je meni znano za to ni nobenega znanega parametra (razen za vernike mogoče božje volje)
Mogoče se nismo razumeli,ko sem razpredal o delovanju na višjih obratih brez škodljivih posledic.Ne mislim na hitrost pretečenega maratona,saj je tukaj bistven predvsem extremno hud načrtovan trening za dosego odličnega rezultata.Mislim predvsem na to,da nižji jutranji srčni utrip imamo,lažje prenašamo napore pri višjem srčnem utripu,

Po moje to drži samo, če je nižji utrip pokazatelj in posledica dobre treniranosti.:

p.s.
Moje sramotno neznanje uporabe citatov.
Upam, da je zdaj bolj jasno, kaj so citati, čeprav mi stvar še ne uspe, kot je treba.[/quote]
Uporabniški avatar
 tae
#70559
Mare, opravičilo sprejeto, čeprav ni bilo nič hudega. To sem napisal bolj zaradi drugih bralcev.
 Tai
#70572
Moje skromno mnenje je,da samo aerobno ni dovolj za znižanje jutranjega srčnega utripa(mislim seveda na minimum) ampak je potrebno garati na višjem anaerobnem nivoju.Prav tako sem mnenja,da se kondicija oz. optimalna forma ne da doseči le v aerobnem območju ampak se je potrebno podati v "neznano" oz. znano, naprimer 30 šprintov v 50 metrski hud klanec in podobne oz.različne zadeve,fartlek,....
So znani parametri,zelo znani.Mislim tako,ali se motim? :roll:
Določena je maximalna meja,ki je zapisana v naših genih,koliko časa in pri kateri vrednosti pa bomo delovali je pa odvisno od naše pripravljenosti,psihofizične kondicije,forme,...in v veliki meri od vrednosti jutranjega srčnega utripa,ki pa je seveda zelo nizek.Seveda zaradi močnega,hudega treninga ne pa zaradi trimčkanja,niti zaradi jemanja določenih dodatkov(dopinga).
Zato,Mare ne razumem tvojega znanja ali se pač motim jaz :?:
Mislim pa,da še ni do konca raziskano kako vpliva nočni trening na psihofizično pripravljenost,čeprav sem prepričan na podlagi lastnih izkušenj,da zelo raztura.
lp
Uporabniški avatar
 Damijan
#70574
Najprej nekaj o jutranjem pulzu: sam si ga sicer skoraj nikoli ne merim, ker se mi preprosto ne ljubi, takrat, ko se odpravim na jutranji tek, pa opažam, da je v času "dobre forme" gotovo nižji kot takrat, ko sem na začetku cikla. In dobro formo dosežem le potem, ko so za mano prvi fartleki, intevali, hitrjši teki, skratka - premik v rdečo cono. Tu ima Tai popolnoma prav in to potrjujejo številne knjige na to temo. Ne bi znal točno ubesediti in se strokovno izraziti, mislim pa, da razumem poanto: trening v anaerobni (rdeči) coni pripomore k napredku, kar se odraža konec koncev tudi v znižanem jutranjem pulzu.

Glede maksimalnega utripa pa vem bolj malo, morda le nekaj opažanj po Polarju: ko sem torej na začetku cikla, zlahka zlezem v zame visoooke pulze. In to mi ni všeč ni, mi v bistvu pokaže, kje sem (na začetku). Točno vem, da v nekem klančku ob določeni hitrosti ne bi smel biti tako visoko, pa se to zgodi - čeprav ne kuham ravno. A vseeno - kljub visokemu pulzu ne čutim neprijetnosti, pravzaprav sem presenečen ob pogledu na HRM, koliko pokaže.

No, sčasoma (po "hudih terningih" by Tai) pa npr. ta isti klanček pretečem celo hitreje in ob nižjem pulzu. Še več, prav težko spet dosežem visok pulz, preprosto ne morem tako hitro tečt. In niti nimam namena, ker nekak ne maram niti ne potrebujem nekih blaznih hitrosti, pa tudi občutki bi bili precej neprijetni.

Če povzamem: ne vem, koliko "hudi treningi" vplivajo na samo maksimalno frekvenco. Moja izkušnja govori celo nasprotno, kar predvideva oz. sprašuje Tai: moji treningi (rekreativec!, ki vseeno počne dost divje stvari) na zgornji konec SU vplivajo ravno nasprotno: več, bolj hud, bolj kakovosten trening ne pomeni, da bi lahko tekel v še višjih obratih (še eno dejstvo: na maratonih, ki sem jih odtekel na moj ful, sem imel vedno povprečni pulz cca 163, časi pa so bili z leti treniranja in tekaškega védenja vedno boljši - torej sem napredoval). Torej: hitreje da, višje pa ne.
 Tai
#70584
Se popolnoma strinjam s tabo Damijan,hvala za pojasnilo.
Lp

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA