Stran 1 od 1

Treningi za pridobivanje vztrajnosti v hitrosti teka

OdgovorObjavljeno:20 Mar 2008, 13:10
Napisal/-a Janazaspana
Živjo

Mogoče je naslov popolnoma zgrešen, ne vem kako se temu prav reče.
Rada bi povečala hitrost svojega teka, da bi isto razdaljo pretekla v krajšem času. Kakšni so ti treninigi in kako se jih loti začetnik?

Hvala,
Jana

OdgovorObjavljeno:20 Mar 2008, 14:46
Napisal/-a bobr
Popoln začetnik se ne sme obremenjevati s hitrostjo. Njemu je važno da sploh preteče določeno razdaljo. Če osvojiš neko razdaljo jo podaljšaš. Potem dodaš tek v hrib. Če si z ljubljane kak rožnik ali golovec. Tako dobivaš na moči.
Ko napreduješ bi na tvojem mestu dodal fartlek. Če še to ni dovolj intervali in tempo tek. Je pa to proces ki traja in ne moreš pridobiti na hitrosti čez noč.

Re: Treningi za pridobivanje vztrajnosti v hitrosti teka

OdgovorObjavljeno:20 Mar 2008, 15:00
Napisal/-a MatjazV
Janazaspana napisal/-a:Živjo

Mogoče je naslov popolnoma zgrešen, ne vem kako se temu prav reče.
Rada bi povečala hitrost svojega teka, da bi isto razdaljo pretekla v krajšem času. Kakšni so ti treninigi in kako se jih loti začetnik?

Hvala,
Jana


Hoj Jana,

hitrost in vzdržljivost teka lahko povečaš na več načinov. Poleg lahkotnih in vzdržljivostnih tekov na različnih razdaljah se največkrat uporabljajo še intervalni treningi in t.i. fartlek, tu pa so potem še tempo teki, tek v klanec in različne kombinacije.

Fartlek (igra hitrosti)- gre za vzdržljivostni tek, pri katerem pogosto spreminjaš hitrost. Največkrat ga izvajamo v naravi, v gozdu, na razgibanem terenu. Praviloma daljši del teka opravimo v počasnejšem ritmu, del teka pa v višji intenzivnosti. Počasnejše in hitrejše dele teka nato večkrat ponovimo in se pri tem ne ustavljamo. Predhodno je dobro izmeriti razdalje vseh odsekov, kjer bomo tekli.

Največ pridobimo na hitrosti z izvajanjem intervalnih treningov na krajših ali daljših razdaljah. Jaz največkrat delam intervalne treninge na razdaljah od 200 - 1000m. Število ponovitev, tempo in vmesne počitke prilagajaš glede na stopnjo trenutne pripravljenosti in cilja, ki ga želiš doseči. Število ponovitev se običajno giblje med 3-10, počitek pa lahko traja od 1-5 min, oz. toliko časa, kot je trajal intervalni tek. Te treninge običajno izvajam enkrat tedensko na atletski stezi. Vse vrste intervalnih treningov, ki jih lahko izvajamo tudi v klanec so, vsaj zame najtežji treningi, pomenijo pa tudi najvišjo dodano vrednost pri doseganju željenih tekaških rezultatov. Noben maraton ali polmaraton nisem odtekel hitro brez da bi poleg ostalih treningov, vsaj enkrat tedensko delal še intervalni trenig. Po takšnem treningu, ki je zelo izčrpovalen, je naslednji dan treba načrtovati lahkotnejši regeneracijski tek ali pa kar počitek.

Če si začetnica ti predlagam, da se intervalnih treningov lotiš zlagoma in da pri tem ne pretiravaš. Morda je še najbolje, da na začetku lahkotnim in vzdržljivostnim tekom občasno dodaš še kakšen fartlek tek, šele kasneje, ko boš imela v nogah precej km in ti ne bo problem preteči 10, 15 ali kak km več, pa v svoj trening vključi tudi krajše intervalne teke.

Toliko za enkrat prav na kratko. Sicer pa je o tej temi že veliko napisanega tako na TF kot tudi na različnih spletnih straneh.

LP

MatjazV