prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

Uporabniški avatar
 mazi
#123051
Ojla,

Jaz osebno se zaradi stave sploh ne bi nikakor odločil preteči maraton. :wink:

Kot ti je že veliko TF -ovcev svetovalo kako se pripravljaš (časa za pravo pripravo itak nimaš...) je pomembno tudi to, da ko (če), prertečeš maraton - boš lahko ponosen nase - ne pa da se ti tek zagnjusi za nadalnjih 20 let...

Odločitev je tvoja - ali ponosno izlačati izgubljeno šank stavo, ali pa teči za vsako ceno in stakniti poškodbo... :cry:
 #5
#123068
Pozdrav, ravnokar sem prišel iz 1. treninga, katerega sem vzel bolj za osebni test, kot kaj drugega. 10 km sem pretekel (na atletskem stadionu) v 44 minutah, a se nisem naprezal, sem tekel kar tako na izzy, brez pretiravanja. Tudi problemov nisem imel nobenih (zbadanje v prsih, boleče noge, roke ipd.), edino lačen sem ratal ko medved!:)

Tu bi spet prosil za nasvet.. torej kaj jesti PO treningu (jaz sem pojedel vse povprek, skor pol hladilnika!), in pa tudi PRED samim tekom (danes sem šel tečt 4 ure po obilnem nedeljskem kosilu). Pa še katere hrane naj se izogibam do maratona, da mi "ne obleži v želodcu".

Se mi zdi, da bi danes brez vvečjega problema prelaufal še 10 km, torej vseskupaj polmaraton... super se počutim :)

Lep pozdrav, #5
Uporabniški avatar
 Matej
#123077
Škoda, da sploh treniraš. Ti kar pojdi na maraton. :D
Uporabniški avatar
 pegaz
#123092
Matej napisal/-a:Škoda, da sploh treniraš. Ti kar pojdi na maraton. :D

Matej, daj no... :) spomni se M_apa in teka okoli Bleda...
Uporabniški avatar
 Matej
#123108
Ja, saj res. Človek je komaj zmogel preteči 5km v 20 minutah, pa je že mislil, da je tekač. :D
Uporabniški avatar
 raziskovalec
#123123
#5 napisal/-a:Pozdrav, ravnokar sem prišel iz 1. treninga, katerega sem vzel bolj za osebni test, kot kaj drugega. 10 km sem pretekel (na atletskem stadionu) v 44 minutah, a se nisem naprezal, sem tekel kar tako na izzy, brez pretiravanja. Tudi problemov nisem imel nobenih (zbadanje v prsih, boleče noge, roke ipd.), edino lačen sem ratal ko medved!:)

Tu bi spet prosil za nasvet.. torej kaj jesti PO treningu (jaz sem pojedel vse povprek, skor pol hladilnika!), in pa tudi PRED samim tekom (danes sem šel tečt 4 ure po obilnem nedeljskem kosilu). Pa še katere hrane naj se izogibam do maratona, da mi "ne obleži v želodcu".

Se mi zdi, da bi danes brez vvečjega problema prelaufal še 10 km, torej vseskupaj polmaraton... super se počutim :)

Lep pozdrav, #5


#5 očitno si v zelo dobri fizični kondiciji, če te tudi danes še ne bolijo noge, imaš tudi noge pripravljene na tek. Hitrost imaš tudi, še posebno, če se nisi do konca naprezal. To pomeni, da moraš narediti le še nekaj na vztrajnosti. To pomeni le 2 do 3 dolge treninge.

To pomeni, da moraš do maratona najprej preteči se enkrat dvajset kilometrov. Glede na tvoj odličen čas, ti to ne bo težko narediti primerno počasneje. Vsak čas pod dvema urama je odličnen, teci tako, da se ne naprezaš!!!
Predlagam, da se tega lotiš vsaj po nekajdnevnem počitku od fizičnih aktivnosti (recimo dva dni).

In če s tem ne boš imel problema, si že skoraj pripravljern na maraton. Da bi bil še bolj pripravljen, poskusi teči še eno dolgo progo preko 30 km, za psiho je sicer odlično, da narediš kar 42,2 km, ampak samo, če ne boš imel težav, v nasprotnem primeru prekini trening, saj lahko stakneš poškodbo. Tek v bolečino hrani za tekmo (pa tudi tu ne kaže pretiravati).

Sevedas lahko narediš le en trening, do kam gre brez naprezanja in počasi. Če bo šlo do 42,2 km si pripravljen.

Glede prehrane boš slišal različne nasvete. Dan pred tekmo nas veliko ne je mesa (nekateri ga), pač pa veliko oglikovih hidratov (špageti, kruh ....). Pred tekmo zjutraj malo jej (od ene do treh ur pred tekmo se ne je!!) take stvari, ki te ne poženejo (npr ovsene kosmiče ali polnozrnato žemljico ali dve, banano in podobne svari). Večja mojstrovina je popiti pred tekmo toliko tekočine, da je ravno prav. O gelih (za pojest, ne za namazat) ti zaenkrat ne bi razlagal, ampak poskusi jih na treningu, ne šele na tekmi, ker se morajo seznaiti s tvojim prebavnim trakom, sicer lahko pride do neugodnih presenečenj). Na teku so tudi postaje in okvirno, če poslušaš svoje telo ti samo pove kaj rabiš. Žeja voda, težke noge sladkor (izotonični napitki).
Po tekmi moraš čimprej popiti elektrolite (izotonični napitki, juha ali kaj podobnega). To občutno skrajša čas regeneracije. Ješ pa lahko kar ti paše (po tekmi !!!) in kolikor ti paše.

Čestitke za desetko, si na izi odtekel recimo hitreje, kot je moj rekord na 10 km. Z dvema dolgima in uspešnima treningoma znaš biti hitrejši od mene v Radencih (ciljni čas okoli 3:45). Mislim, da če se boš (čim dlje) držal zajčka za 4 ure da bo kar prava taktika. Ker pa gre za stavo in prvi tek, lahko poskusiš tudi počasneje.

Očitno tudi nogomet ustvarja tekaške talente. To vsekakor si. Maraton je pa maraton. Poln je presenečenj, na njem moraš biti potrpežljiv, enakomeren in poslušati se moraš. Tudi pulzmeter prav pride, samo ne vem, če te ima smisel obremenjevati še s tem.
Uporabniški avatar
 mare
#123338
Hm raziskovalec, pa si ti siguren v to, kar pišeš? Človek bi rad v dobrem mesecu pretekel svoj prvi maraton, ti pa mu svetuješ, naj pred tem preteče še enega za trening!!! :roll:

V resnici je povsem dovolj, če je najdaljši trening tek malo čez 30 km. Jaz bi k dobrim INOT-ovim nasvetom dodal le še to. Med 10 in 30 km je zelo velika razlika. Ne povečuj razdalje prehitro in pazi, da že na treningih ne tečeš prehitro, še bolj pa na maratonu. Po moje je zelo pametno, da si kot začetnik omisliš merilnk srčnega utripa, saj večina začetnikov nima prave predstave, da v resnici teče na zelo visokem pulzu. Na tekmi pa sploh glej na utrip, posebno na začetku, teci kar se da počasi. Tempo 1 ura za 10 km se zdi polžje, ampak če boš maraton pretekel v 4 urah brez večjih problemov si frajer.

Treniraj parkrat na teden po 10-15 km in enkrat daljši tek, ki ga podaljšuj tako, da boš kakih 10 dni pred maratonom pretekel recimo 32 km. Potem intenzivnost nekoliko zmanjšaj, zadnjih par dni pa teci bolj malo. Druge športe v tem času močno omeji, saj potrebuješ predvsem po dolgem teku dneve za regeneracijo. S hrano ne kompliciraj preveč, jej normalno zdravo nekoliko lažjo hrano. Obvezno uživaj hrano (gele) in pijačo na tekmi in tudi na dolgem treningu (da se navadiš).

Sicer pa vso srečo. Mislim, da cilj lahko dosežeš. Vedi, da če boš imel kakšne večje probleme, ni nečastno odstopiti. Bolje to, kot tvegati poškodbe in da zasovražiš tek. Razmisli pa tudi o alternativi. Maraton se da v zavidljivo kratkem času ob malo treninga premagati s kombinacijo teka in hoje v enakih intervalih. (o tem se je tu že pisalo)
Uporabniški avatar
 Damijan
#123343
Še eno vprašanje: ali je stava ta, da maraton pretečeš ali da pač opraviš z razdaljo? Tudi v tem je bistvena razlika, ker sam imam zadržek do izjav, kjer so ljudje na maratonu hodili X km, govorijo pa, da so ga pretekli! (OK, pustimo tistih par metrov ob štantih ter če je to del strategije, ala klateževih walking breaks). Če torej to ni definirano, lahko za 12 km porabiš npr 1h, in se potem sprehajaš do cilja, tj 30km z npr. 6 km/h. V 1+5 urah si torej stavo dobil; če mene vprašaš: z lahkoto.

Čas na 10-tki je zavidanja vreden, a ne naredi napake in tega časa množi z 4,2. Ni enako, verjemi. Prav tako polovička maratona ni na 21-tki, temveč kvečjemu na +30 km! Le redki pretečejo drugo polovico v enakem času, še manj je tistih, ki so v drugem delu hitrejši.

Mare je sicer kar lepo predlagal, skoraj ni kaj dodati. Razmisli torej o pulzmetru, če športaš in si vsaj malo mahnjen na elektro-igračke, ti bo itak vedno prav prišel.
Uporabniški avatar
 raziskovalec
#123387
mare napisal/-a:Hm raziskovalec, pa si ti siguren v to, kar pišeš? Človek bi rad v dobrem mesecu pretekel svoj prvi maraton, ti pa mu svetuješ, naj pred tem preteče še enega za trening!!! :roll:


Moj nasvet je bil naj naredi en trening preko 30 km. To je potrebno za fizično pripravo. Maraton pa je tudi psihični proces. Napisal sem le, da je psihično ugodno, če naredi tudi maraton, mislil sem zelo počasi počasi, če gre brez težav, sicer naj trening prekine. Mislim, da samozavest in izkušnje iz treninga presežejo posledice morebitne izčrpanosti. Sicer pa je vsako telo različno. Nekateri tečejo 10 maratonov in več na leto, drugi pa enega ali dva.

Regeneracija pri tako mladem človeku ne traja več kot en teden. Torej se mi dva dolga teka pred maratonom ne zdita preveč. Seveda ne deset dni pred dnevom D. S to svojo hitrostjo pa do maratona nima smisla tečti kratkih razdalj. Moj nasvet je bil pravzaprav dva do tri dolge teke in počitek. Morda lahko le en dolg tek, ki pa naj bo čimdaljši. Tako, da se ne strinjam da bi bilo "parkrat na teden treniraj po 10-15 km" boljše od mojega predloga. Bolje se mi zdi v primeru #5 enkrat na teden odteci 20 km. Do 17.5. je še 7 tednov in ne vidim problema, da se prvi, tretji in peti teden odteče en vedno daljši počasen tek. Tako se pridobiva na vztrajnosti, na hitrosti #5 ni treba narediti do maratona nič.

Drugače se pa strinjam s tem, kar je napisal Mare. Sam sem pretekel le tri maratone in je Mare morda bolj izkušen.
Uporabniški avatar
 Vreme
#123421
Pred davnimi leti sem se sam pripravljal na maraton, tako da sem dva meseca prej pričel teči 6x na teden po 10 km. Nedelja je bila obvezna pavza. Takrat pač nisem vedel, kako naj se stvari lotim. Če bi se danes lotil podobnega projekta bi sigurno vključil tudi daljše teke, kot predlaga raziskovalec. Me je namreč proti koncu maratona kar močno pobiralo, zadnjih 10 je bilo strahovito dolgih :?
Uporabniški avatar
 pegaz
#123558
Razy: lepo si napisal, večina stvari je super! Edino, kjer se tekaške šole razlikujejo (Galloway vs. Whitsett/Dolgener/Kole) je v dolžini najdaljšega teka pred maratonom. Slednji vsekakor ne svetujejo nobenega trening teka daljšega od 30-33 km - četrtino razdalje nad trenirano zmoreš na tekmi brez problema. Tukaj se bolj strinjam z Maretom, da ni treba tečt maratona za trening.

Mare: zelo pomemben point o hoji/odstopu! Ko imaš vmes krizo in rabiš malo hoje, to ni nič narobe - za prvi maraton je važno premagati razdaljo. Za vse naslednje pa si lahko malo bolj kritičen...

Moja idealna hrana pred dolgim tekom je polenta z jogurtom, nekaj ur prej.

#5, kako gredo treningi dalje?

LL, Pegaz :)
 klopotec
#123559
Polenta z jogurtom. Precej kenijsko zveni.
 fr34k
#123742
Z zanimanjem sem prebiral vse vaše komentarje in odgovore glede expresne priprave na maraton, ker sem tudi sam imel nekaj podobnega v mislih.

Sem športnik (košarka) in treniram vsak dan+tekma 1x tedensko. Visok sem 193 in imam 93 kg. Kondicija mi nikoli ni bila problem in sem tudi vedno zelo dobro fizično pripravljen. Včeraj sem šel na "testni" 15km tek in ga odtekel v približno 1 uri in 15 minutah. Lahko rečem, da nisem imel nobenih težav z vzdržljivostjo. Pred tem nisem nikoli tekel tako dolgo, mogoče se včasih odpravim na 20 minutni intervalni tek.

Prebral sem tudi vaše komentarje glede treninga, opreme, prehrane in tako naprej, zanima pa me sledeče:
Vem da so pri košarki aktivne popolnoma druge mišice kot pri dolgih tekih in prav zato pri košarki trening nikoli ne vsebuje dolgih tekov. Poudarek je na intervalih, šprintih itd.
Ker bi rad jeseni nadaljeval košarkarsko sezono me zanima, koliko se bo poznalo na moji eksplozivnosti in hitrosti, če se nameravam pripraviti na maraton ali dva med poletjem??

hvala za odgovor!

lp
Uporabniški avatar
 mare
#124106
Nič nas tu na forumu ne more bolj razveseliti, kot taka vprašanja, da lahko potem pametujemo in dajemo dobre nasvete:

Kar nekaj vrhunskih športnikov (tudi iz NBA) si čez poletje privošči daljši oddih, ko ne dela nič in samo je in pije, se zredi za 10 kg in izgubi vso kodicijo. Menim, da tvoj izlet v vzdržljivostni tek ne bo slabše vplival na skočnost in eksplozivnost kot popolno zabušavanje. Nasprotno, lahko je celo dobra osnova. Mnoge uspešne zgodbe jugoslovanskih košarkarskih reprezentanc so se začele z 14-dnevnim tekanjem po Rogli, Kranjski gori, Jahorini..., kjer so tekali tudi po 2 uri skupaj.
Uporabniški avatar
 mateja.hribar
#127732
#5 kako kaj dober teden pred Radenci? Kaj se dogaja, kako kaže?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA