prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

Uporabniški avatar
 vigor
#122867
Hja, tudi jaz upam da ti bo uspelo. Sam moraš pa res paziti na to kar je napisal Puskin, da se mišise hitreje privadijo kot vezi in kite. Obremenitve pri košarki so pa drugačne kot pri dolgotrajnem teku. Zato ti svetujem dobro obutev in pa primerno ogrevanje in strečing pred in po treningu. Pred leti je meni uspel nek kolesarski podvig, ki sem si ga zadal. In čeprav sem na cilj prispel popolnoma ožgan od sonca in z deformirano roko od slonenja na belanci, so občutki, ko prispeš na cilj neverjetni.
Najdi si dobro motivacijo, treniraj z glavo, pazi na poškodbe in zagotovo ti bo uspelo.
Uporabniški avatar
 pegaz
#122874
Inot, Vanja, ostali - dobro ste povedali.

#5, veš. zakaj so najkrajši načrti priprav za maraton dolgi vsaj 16 tednov?
1. telo se mora navaditi na tak dolgotrajni napor. Povečat se mora količina "počasnih" mišic, ki skrbijo za vzdržljivost namesto za eksplozivnost (ki jo rabiš pri kratkih hitrih tekih košarke in nogometa) in telo se mora utrditi počasi, da ne pride do poškodb

2. ti moraš spoznati svoje telo in predvsem psiho v teh trenutkih, ko ti zaradi krize in "zidu" odpove motivacija

3. spoznati moraš tehnologijo teka na dolge proge (superge, obleka, oprema, geli/hrana, hidriranje, raztegovanje, tempo, POČITEK kot del treninga...)

4. pretečeni maraton ti mora nekaj pomenit, sicer si res vrgel stran enkratno izkušnjo. Podobno, kot prvi seks. ;)

Da pa ti ne bom tukaj nabajal, da je maraton življenje ipd., ti povem takole: pred 4 letiso se meni v glavo smejali, ko sem takole spraševal, glede svojega prvega maratona. Pa je vseeno šlo, treniral sem redno, 16 tednov, in se nisem oziral na tiste, ki so rekli, da ne bo. Samo na čas se nisem preveč oziral.

Zdaj se zmenimo tako:
- če misliš resno, naredi tako, kot pravi Inot. Preteci 10km po ravnem, počasi, brez ciljnega časa, in tukaj poročaj, kako je šlo. To je še razdalja, ki jo lahko brez problema pretečeš brez dodatne hidracije in gelov.
- glede na to izkušnjo ti bomo pomagali z nasveti, OK?

Lep let in le pogumno,

Pegaz :)
#122882
#5 napisal/-a:
Eni se mi smejte, drugi pa prosim pomagajte!!! :)

Lep pozdrav in se vidimo v Radencih!


#5 mislim, da se ti tukaj ne bo nihče smejal. Inot, Vanja in Pegaz so ti že vse povedali, strinjam se z njimi.

Glede na to, da si mlad, lahek in športen bi ti lahko uspelo. Obvezno kupi primerne superge in odteci 10 km ter nam poročaj o času.

to med zvezdicami lahko tudi preskočiš, gre za osebno izkušnjo.
*****
Imam podobno izkušnjo.
Ko sem bil študent sem tekal za hec do 7 km. Nisem bil pretirano športen, malo smo igrali košarko, pa smo se odločili trije, da gremo Ljubljanske trojke na 28 km, nobeden od nas še ni pretekel 10 km, ničesar nismo vedeli o teku, tekaški copati takrat še niso obstajali, tudi majice so bile bombažne. Na rokah smo imeli ure na kazalce (ne boš verjel, takrat elektronskih ur še ni bilo).

Štart je bil takrat še za Bežigradom- In je šlo, vse do vzpona na Urh. Tam sem zahodil v klanec, blato pa se je oprijelo plastičnih adidask, take modre so bile, plastične. Kolega sta me rinila v hrib in preklinnjal sem sebe. Če bi bil sam bi takrat odstopil, tako pa smo priprinili na vrh. Na srečo, nisem bil edini s problemi. Drug kolega je dobil prebavne težave (kdo je takrat kaj vedel o pitju med tekom in izotoničnih napitkih) in je kar nekaj minut preživel v grmovju. Pa smo šli naprej in je trtji kolega dobil krče v nogo. Ampak mladost tudi to premaga. Skupaj smo končali 28-ko v dveh urah in pol.

Drama se je začela šele po teku. Neznosne bolečine v mišicah, bruhanje in tresavica. Slednji dve težavi na srečo že doma. Ampak še vedno, čeprav je minilo že (ups več kot dvajset let od tega dogodka) sem na ta tek še vedno najbolj ponosen. Potem nisem dvajset let tekel tako dolgih razdalj, ne da bi se mi tek zagabil, ampak enostavno ni bilo časa.
*****

Dvajsetlet (in še malo) pozneje so me zopet zamikale dolge razdalje. Tokrat sem daljšal razdalje počasneje. Vse do maratona, dlje pa (še) ne.

#5 poanta tega je, da ti bo ta tek ostal v spominu za vse življenje, uspel boš, če prideš na 21 km znotraj roka, boš zmogel tudi drugi krog. Zato rabimo tvoj rezultat na 10 km. In ti bomo pomagali, kako trenirati, kaj jesti in piti pred tekmo, na tekmi in po tekmi

Pa z nekom, ki se malo spozna pojdi kupit opremo. Copati so pomembni, ostalo manj.

Želim ti da ti uspe, bolelo pa bo, ker nisi navajen; med tekmo in po njej. A kot pravi član TF ZdravkoC vse je v glavi.

Se vidimo v Radencih.
Uporabniški avatar
 si05400
#122893
Evo, cjena sitnica.

Trajanje: 1. 4. – 20. 11. 2008 (29 tednov vadbe; v času od 15.7.-15.8. se bodo skupine združevale, organizirana bo dežurna vodena vadba).
Termin: Kodeljevo, 17.30 -19.00 ure dvakrat tedensko (pon-sreda, ali/in torek-četrtek)

CILJNA SKUPINA:
Vadba je namenjena vsem, ki radi tečejo – za vse, ki bi radi ohranili ali izboljšali svojo tekaško kondicijo. Bolj kot tekmovalni rezultat si želijo vadbe v sproščeni in prijetni družbi in vaditi v skupini sebi primerljivih.
.
VADBA VKLJUČUJE:
• Voden tekaški trening z uvodnim skupinskim ogrevanjem, tekaško vadbo prilagojeno vadečim, skupno splošno vadbo moči ter raztezanjem obremenjenih mišic (ob začetku vadbe so podana konkretna navodila o poteku vadbe).
• Program bo potekal v skupini tekačev razdeljenih v manjše podskupine (po tekaških sposobnostih).
• Vadeči bodo dobili splošen tekaški program v vsakem vadbenem obdobju (4 obdobja).

Cena: 35 €/mesec+20€ članarina.
aadslovan@gmail.com
Uporabniški avatar
 INOT
#122894
raziskovalec napisal/-a:
#5 napisal/-a:
Eni se mi smejte, drugi pa prosim pomagajte!!! :)

Lep pozdrav in se vidimo v Radencih!


#5 mislim, da se ti tukaj ne bo nihče smejal. Inot, Vanja in Pegaz so ti že vse povedali, strinjam se z njimi.

Glede na to, da si mlad, lahek in športen bi ti lahko uspelo. Obvezno kupi primerne superge in odteci 10 km ter nam poročaj o času.

to med zvezdicami lahko tudi preskočiš, gre za osebno izkušnjo.
*****
Imam podobno izkušnjo.
Ko sem bil študent sem tekal za hec do 7 km. Nisem bil pretirano športen, malo smo igrali košarko, pa smo se odločili trije, da gremo Ljubljanske trojke na 28 km, nobeden od nas še ni pretekel 10 km, ničesar nismo vedeli o teku, tekaški copati takrat še niso obstajali, tudi majice so bile bombažne. Na rokah smo imeli ure na kazalce (ne boš verjel, takrat elektronskih ur še ni bilo).

Štart je bil takrat še za Bežigradom- In je šlo, vse do vzpona na Urh. Tam sem zahodil v klanec, blato pa se je oprijelo plastičnih adidask, take modre so bile, plastične. Kolega sta me rinila v hrib in preklinnjal sem sebe. Če bi bil sam bi takrat odstopil, tako pa smo priprinili na vrh. Na srečo, nisem bil edini s problemi. Drug kolega je dobil prebavne težave (kdo je takrat kaj vedel o pitju med tekom in izotoničnih napitkih) in je kar nekaj minut preživel v grmovju. Pa smo šli naprej in je trtji kolega dobil krče v nogo. Ampak mladost tudi to premaga. Skupaj smo končali 28-ko v dveh urah in pol.

Drama se je začela šele po teku. Neznosne bolečine v mišicah, bruhanje in tresavica. Slednji dve težavi na srečo že doma. Ampak še vedno, čeprav je minilo že (ups več kot dvajset let od tega dogodka) sem na ta tek še vedno najbolj ponosen. Potem nisem dvajset let tekel tako dolgih razdalj, ne da bi se mi tek zagabil, ampak enostavno ni bilo časa.
*****

Dvajsetlet (in še malo) pozneje so me zopet zamikale dolge razdalje. Tokrat sem daljšal razdalje počasneje. Vse do maratona, dlje pa (še) ne.

#5 poanta tega je, da ti bo ta tek ostal v spominu za vse življenje, uspel boš, če prideš na 21 km znotraj roka, boš zmogel tudi drugi krog. Zato rabimo tvoj rezultat na 10 km. In ti bomo pomagali, kako trenirati, kaj jesti in piti pred tekmo, na tekmi in po tekmi

Pa z nekom, ki se malo spozna pojdi kupit opremo. Copati so pomembni, ostalo manj.

Želim ti da ti uspe, bolelo pa bo, ker nisi navajen; med tekmo in po njej. A kot pravi član TF ZdravkoC vse je v glavi.

Se vidimo v Radencih.


Dobra zgodba ni kaj in čestitke za 20 let nazaj! :D
No samo eno stvar bi še dodal na katero smo vsi mogoče pozabili.
Precej je odvisno tudi to na kakšen način je bila stava sklenjena. Ali mogoče med kakšno pivsko zabavo in se naš študent niti ni prav zavedal v kaj se podaja? Upam, da je v tej stavi predvsem želja da uspe, ne pa reševanje moškega ponosa ob nemogoči stavi.
Študent upam, da nisi zdaj pobegnil in, da se javiš na forumu :twisted: :D
 A...l...j...o...š...a
#122899
Pozdravljen!!!

Spoštujem, da si pogumen, vendar se mi vseeno ne zdi najbolj pametna ideja. Sam treniram tek na 10 km mogoče 1 leto, če vse strnem, bil sem atlet v osnovnošolskih letih ( šprinter), ukvarjam se tudi z ostalimi športi vendar v kaj takega se sedaj še ne bi spustil. Predvidevam, da bom šel teč polmaraton čez približno kakšno leto. Za pravi maraton pa potrebuješ sigurno več časa.

Hmm, no sicer se med tekom lahko tudi predčasno odstopi kar je prednost in se zato lahko poskusi kaj takega. Vendar moj nasvet je, da odpovej stavo. Če bi bilo to tako lahko bi tudi sam tekel na malem kraškem maratonu 21 km, ker pa sem premislil sem raje šel na 8. Čas bo tudi za daljše poti, je pa potreben poseben trening za take podvige.

Verjetno se strinjajo tudi ostali z menoj :)

Sicer pa sam veš, to je le moj nasvet!!

Lp
Uporabniški avatar
 si05400
#122912
Stave se ne odpove.
Se jo dobi ali izgubi. Če ne tečeš ali ne prideš do cilja (v sedmih urah sprehoda se pride tudi do konca maratona) izgubiš. Če prideš do konca dobiš.
Uporabniški avatar
 ZEBRA
#122916
Vse se da, če sta le želja in motivacija dovolj veliki...

Npr. kako v treh mesecih od zapitega in zakajenega novinarja do tekača s pretečenim maratonom:

http://www.geo.de/GEO/mensch/medizin/53331.html

Prevod članka v novembrski izdaji GEO (2007).

#5 kakšen dober nasvet boš poleg že povedanega s strani Inota, Vanje, pegaza & Co. dobil tudi v knjigi

Jeff Galloway - Od jogginga do maratona

Jaz bi na tvojem mestu v mesecu in pol natreniral polovičko v okviru limita - se pravi v dveh urah in pol - nadaljevanje pa bi malo tekel malo hodil... Stavo bi dobil.

Veliko sreče!

lp,
Brane

P.S. upam da se nisi že prestrašil, nič se ne javiš?
 bobsaap
#122921
Tudi jaz sem eden tistih, ki imam namen letos prvič v življenju obiskati POLmaraton (21km). Upam, da mi uspe.

Prejšnji teden sem začel s teki, ... od 5 - 9 km nekje v razdaljah. To sem začel po neki malo manjši zimski pauzi,...v lanskem letu, ko sem se odločal za maraton Radence, ki ga želim letos obiskovati sem pretekel že razdalje okrog 18 km in je šlo z majhno muko, ampak sem premagal razdalje vedno ko sem si tega zaželel.

Povejte mi, sem mogoče prepozen za Radence, da bi polmaraton pretekel tako kot je treba, nekje v meji 2. ur? Jaz verjamem vase in upam, da mi bo uspelo. :D
 #5
#122940
bravo si05400!!! "stave se ne odpove"!!! tudi to je res, da je bila stava sklenjena za šankom, in napako sem tudi priznal - torej moja !zmotna! ocena o zadani nalogi.

Hvala INOT in drugi, zaradi vaših postov mi je lažje!, če bi rekel da me ni strah, bi lagal. Verjamem da mi bo uspelo!, vprašanje je le s kakšnimi bolečinami, oz. posledicami. Ju3 pretečem 10km in poročam.

Pa še to. Osebno sem zelo zagrizen in trmast glede takšnih stvari, stav, mejnikov, zadanih ciljev. V svojem, sicer kratkem, življenju še ni bilo stvari, ki bi jo opustil nekje na sredini, tako da tudi temu ne bo tako; navsezadnje sem še vedno študent :)

Pred leti mi je prijatelj-kolesar omenil 150km turo v pon., in 150km v sredo, češ da tega ne zmorem. HOP sem že bil na biciklu in brez problema mi je uspelo (noja 3 dni me je vse bolelo...). Drugič sem s plezalci bil na naravni steni. Samo zaradi obljubljenih plezalk, sem preplezal smer 7 (če se kdo spozna, baje to ni nevem kaj, a za začetnika kr ok), pa sem prvič sploh videl osmico, kline, plezalke idr. Lansko leto sem šel 3x zapored v enem dnevu po strugi savice do slapa in nazaj dol in to v teku, ne hoji! (če je kdo že bil tam, ve da po strugi ni kot po potki, ampak so sami skoki, plezanje, hoja po robu, borba torej...). Tudi v gimnaziji je bilo tako, vso leto sem imel psihologijo 1, na koncu pa se naučil celoletno snov za 5 (zaključila mi je 3), samo ker je profesorica rekla, da pa jaz, tega ne zmorem. No to je le nekaj takšnih mojih izzivov, testov...

Želel sem le povedati, da so stvari v moji glavi zelo ok, prosim pa za nasvete starih machkov, ki igrajo to, meni novo igro, že precej časa, predvidevam pa, da tudi uspešno. Veliko ste mi že pomagali, hvala.

p.s.: danes ne morem tečt, ker sem včeraj praznoval rojstni dan (ja, še to!:)) in si še "celim rane". RD je le RD, ne!?:) A od ju3 naprej je stvar kristalno jasna - podredit vse enemu in edinemu cilju, to je premagat kilometrino in njeno sopotnico bolečino!!!

Če pa se mi v življenju kdaj "zatakne", se spomnim: "Never underestimate the heart of a true champion" MJ#23. To vedno pomaga!, do zdaj je!

Lp, #5
Uporabniški avatar
 Radolca
#122960
bobsaap napisal/-a:Tudi jaz sem eden tistih, ki imam namen letos prvič v življenju obiskati POLmaraton (21km). Upam, da mi uspe.

Prejšnji teden sem začel s teki, ... od 5 - 9 km nekje v razdaljah. To sem začel po neki malo manjši zimski pauzi,...v lanskem letu, ko sem se odločal za maraton Radence, ki ga želim letos obiskovati sem pretekel že razdalje okrog 18 km in je šlo z majhno muko, ampak sem premagal razdalje vedno ko sem si tega zaželel.

Povejte mi, sem mogoče prepozen za Radence, da bi polmaraton pretekel tako kot je treba, nekje v meji 2. ur? Jaz verjamem vase in upam, da mi bo uspelo. :D


Če želiš preteči polmaraton z ne preveč veliko muko, potem enkrat na dva tedna preteči razdaljo daljšo od 21 km
Uporabniški avatar
 RoKo
#122965
Do Radencev je časa zadosti, brez pretiravanja in z podaljševanjem razdalje v počasnem tempu prideš do zadost dobre kondicije da v svojem tempu tudi končaš ta tek. Enostavno izbrišeš iz glave čas in ti uspe. Mislim da je stava dobljena, ko jo dobiš se boš odločil preteči še Ljubljanca in si želel izboljšati čas. Nato boš rahlo zasvojen s tekom :lol:
le pogumno.
Se vidimo v Radencih. Računam da bom pretel svoj prvi maraton.
Uporabniški avatar
 Bosti
#123013
Radolca napisal/-a:
bobsaap napisal/-a:Tudi jaz sem eden tistih, ki imam namen letos prvič v življenju obiskati POLmaraton (21km). Upam, da mi uspe.

Prejšnji teden sem začel s teki, ... od 5 - 9 km nekje v razdaljah. To sem začel po neki malo manjši zimski pauzi,...v lanskem letu, ko sem se odločal za maraton Radence, ki ga želim letos obiskovati sem pretekel že razdalje okrog 18 km in je šlo z majhno muko, ampak sem premagal razdalje vedno ko sem si tega zaželel.

Povejte mi, sem mogoče prepozen za Radence, da bi polmaraton pretekel tako kot je treba, nekje v meji 2. ur? Jaz verjamem vase in upam, da mi bo uspelo. :D


Če želiš preteči polmaraton z ne preveč veliko muko, potem enkrat na dva tedna preteči razdaljo daljšo od 21 km

pomoje da ni treba preteči toliko za polmaraton
verjetno je tam ene 2x čez 15km do maja povsem dovolj ostalo pa so teki nekje od 7 do 10km. Teči pa moraš usaj 3x na teden :wink:
 JakaStrumbelj
#123045
jz si ne bi upu na polmaraton če ne bi bi zihr, da bom preteku.... to pa ugotoviš sam tko da greš vsaj enkrat prej tečt 21 ali več. drgač pa tko k je Bosti napisu -> sm teku mau po njegovem programu in preteku polmaraton brez težav

ker je loh kriza, če na tekmi pol ugotoviš, da ne boš zmogu... se ti lahko tek zagab
Uporabniški avatar
 vasko
#123049
Mene pa zanima kolk hitrejši si na asfaltu; vedno tečem po makadamu in/ali gozdnih poteh in me zanima koliko procentualno si hitrejši na cesti. :?:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA