Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 majabla
#146852
Wega, tudi jaz sem razmišljala podobno. Pa lepo, da si tako uvideven do tekačic :wink: .
Ravno včeraj sem tekla z možem po PST-ju... greva mimo mostička, ki je bil omenjen v prvem sporočilu, ko iz gozda uleti en gospod. Če bi bila sama bi se .... v hlače in pobegnila v nasprotno smer. Ker pa sem bila v družbi, valjda nisem naredila take gluposti in ugotovila, da je gospod samo odtočil in nadaljeval sprehod... si kar predstavljam njegovo faco ko bi ena dečva v pajkicah ob pogledu nanj kriče zbežala :oops:
Uporabniški avatar
 lenči
#146860
Wega napisal/-a:Glede zadnjega zapisa, ko sta dva compala za tabo je pa tako: ko sem imel še hojo in tek mi je bilo vedno zoprno, ko sem recimo hodil, pa je mimo pritekla kakšna v seksi pajkicah, meni se je pa kot zanalašč takrat iztekla minuta hoje in sem moral začet teč. Si lahko misliš, kaj si je mislila. Tudi danes se recimo zgodi, ko si vnaprej zamislim, da bom obrnil na nekem mestu pa ravno takrat nasproti priteče kakšna zasopihana. Raje podaljšam za kakih 100 metrov, kot da bi obrnil direkt za njo ;)


Wega, sta bla v "švapih" :? , hlače tiste pod podplati, mikica čez rit :lol: , če bi bil kakšen tekač ali dva bi bila čisto pomirjena Slika . Pravzaprav se s tekači kar lepo pozdravimo :D . Saj verjetno sta se samo norca delala iz ene "prismojene" ki laufa tam po parku :wink: , pa še psa vleče s sabo.
Uporabniški avatar
 Fosen
#147295
hja do neke mere se strinjam z opisom kako reagirat v neugodni situaciji... vendar pa

To da bi treniral za vnaprej določene tehnike za situacije je nesmiselno... seveda treniraš za situacije, vendar morajo te na treningu vedno biti malo drugačne... zakaj? zato ker v nasprotnem primeru velika večina ljudi zna reagirat samo na točno določeno situacijo če je identična kot tista na treningu... v realni ulični borbi ne obstaja točno določena situacija, ker je vedno vse drugačno in neplanirano ...
prva stvar pri uličnem fightu je zavedanje okolice, sledijo mu pa različne kombinacije tehnik ki so tebi posamezniku najbolj blizu... zelo pogosto se dogaja npr. da se posameznik zna obraniti od napadalca, dobi pa t.i. dirty punch s strani enega čisto x osebka ki preleti iz gužve (problem nezavedanja in treninga točno določenih situacij)...
drugi problem so tehnike, ki jih je toliko da jih vseh ne moreš poznati do mere da bodo instiktivne... nekaterim je ena tehnika všeč, drugim pa ne... zato je nesmiselno vnaprej določevat tehnik... ti sam moraš ugotoviti katere tehnike ti bolj pašejo in jih spraviti v učinkovit sistem ki paše tebi (seveda s pomočjo inštruktorja)...
samoobramba mora temeljiti na konceptu da se z osnovnimi gibi in tehnikami (torej vseeskozi istimi, tistimi ki so ti blizu in ki so zelo enostavne) znaš obraniti ne glede v kateri situaciji se znajdeš... bolj komplicirane tehnike in metode pridejo na vrsto šele ko v nulo obvladaš osnovne primitivne gibe ...

vam bom opisal kako jaz reagiram v neprijetnih situacijah...
nekdo mi npr. pride zatežit, ker sem pač ob nepravi uri šel po cesti 8)
jaz reagiram tako da rahlo dvignem roke jih dam pred sabo in se zelo rahlo začnem dotikat nasprotnika ter ga mirit (po principu kateri so bili že delno nakazani s strani TAE in Bajsa), hkrati držim distanco in nisem nikakor ponižen (kot je bilo nekje omenjeno), ampak zelo jasno nakažem in samozavestno pokažem, da se v moj teritorij (osebnostni pas) raje oseba naj ne približuje ker bo drugače prišlo do reakcije... zakaj nisem ponižen? zato ker bo že s tem da se upam "našopiriti" nazaj dalo nasprotniku misliti,da mogoče pa le ni tako pametno iti v dvoboj z mano...

v stav, kjer imam roke rahlo na nasprotniku se postavim iz več razlogov; prvič zato, ker če bi se takoj postavil v borbeni položaj bi po nepotrebnem lahko sprožil pretep, drugič zato, ker s tem da dvignem roke pred sabo lahko hitro reagiram in si zaščitim glavo (če imaš roke nizko je logično potrebno več časa da si zaščitiš glavo...), tretjič pa zato, ker so moje roke na daleč radar saj z njimi oz rahlim dotikanjem lahko predčasno ugotovim in čutim če bo napadalec res začel fizični obračun oz me hotel udariti...
v 99% primerov na tak način ne pride do pretepa... če pa pride pa zgodi naslednje:

udarim prvi in ne neham tolči... OPA, ma kakšna je torej to samoobramba če udariš prvi?
zelo enostavna... men je cilj preživeti s čim manj posledicami... blokiranje je zelo neučinkovita in težka zadeva ki bolj kot ne ne deluje ... če čakaš da bo on udaril prvi je zelo možno da te bo udaril in zadel, po možnosti po glavi in pol je cele zgodbe konec...
ti enostavno moraš v glavi narediti določen teritorij oz pas v katerem NI popuščanja... če kljub opozorilu napadalec vstopi v ta pas ti takoj reagiraš in brez pomislekov ga dobesedno povoziš z udarci... ja sori stari šel si preko, kljub opozorilu da se mi ne približuj ... "preventivnega napada" ne končaš dokler ne presodiš da je neposredna nevarnost minila, to pomeni da "tepeš" dobesedno tako dolgo, dokler tega ne oceniš... zatem pa moraš hitro zapustiti lokacijo in poklicati policijo...

če je nasprotnikov več, je situacija malo drugačan vendar o njej tu ne bom pisal...

pa še vprašanje prekomernega silobrana:
zelo zanimivo ko pride kak pretepen napadalec potem na sodišče postane iz moža poguma in terorja noči, ponavadi ena navadna jokica... dostkrat tile osebki jokajo tako močno na sodišču, da na koncu še tebe ki si bil napaden doleti občutek da so res uboge žrtve in ne vem kaj še... pol pridejo na vrsto še izmišljene priče pa se ti res zgodi tisto kar se je zgodilo tisti ženski...
skratka bivši inštruktor policist kot moj sedanji vojaški inštruktor sta mi oba rekla podobno kar se tiče takih situacij:
če si na javnem mestu pač paziš da ne narediš preveč škode pri sami obrambi (recimo da tu uporablaš tehnike vzvodov in onesposabljanja)... sicer pa na javnem mestu praviloma redkeje pride do bolj brutalnih oblik spopada in si tam bolj varen, zato je tudi ogrožanje tam dosti manjše.. posebni problem so seveda diskoteke in lokali ter seveda tudi varnostniki ki so pogosto tam bolj zato da bi škodili kot koristili...
no če si pa v temni ulici (ali pa v našem primeru gozdu) kjer si v situaciji ena na ena, ali ena na dva,ali ena na tri itd.. pa pač tudi kaj zlomiš, da si oseba(e) zapomnijo kaj so poskušale narediti... v tem primeru ti bodo težko kaj dokazali na sodišču... isto velja če razbiješ npr. dva ali tri naenkrat... na sodišču se pač potem sklicuješ na dejstvo, kakšne so dejanske možnosti da bi nekdo sam napadel skupino...sodniki ponavadi takem argumentu verjamejo...
nikakor pa ni upravičeno razlaganje, da zato ker obstaja v zakonu prekomerni silobran, da zato dobesedno v takšni situaciji zanemarjaš svoje zdravje...

tu vam pišem zapovedi ki so avtorsko zaščitene s strani kluba RKSI, ker se mi zdijo realne... samo za razmislek vsem, ki se boste srečali v prihodnosti z neprijetnimi situacijami in boste v dilemi:

RKSI

RULES OF FIGHTING


1. Fighting is violence.

2. Violence is not the answer, but when it is, its the ONLY ANSWER!

3. Strike first!

4. Strike hard!

5. Strike vital or pressure point targets!

6. Anybody worth hitting is worth hurting!

7. Create confusion and distraction!

8. Cheat!

9. Use weapons!

10. Where ever you are standing, you are standing in MY SPOT!


Tu imate še na kratko opisane sisteme, ki se ukvarjajo z realno samoobrambo v Sloveniji (tud linki za filmčke so zraven):


- Street Surviving Systems:
opis: Gre za varianto Jeet Kune Do-a. To je "veščina" (čeprav to v resnici ni) ki jo je izumil Bruce Lee. Pobral je samo uporabne tehnike iz različnih borilnih veščin (Wing Chun, Kung Fu, Karate, Savate, Muay Thay itd) in jih povezal skupaj. Učiš se pa tako tehnik obrambe brez orožja, kot z orožji (uporaba noža in palice)

http://www.dnobm.com/

filmček nekaterih tehnik:
http://www.youtube.com/watch?v=Dz2YHO4zXjo
http://www.youtube.com/watch?v=jH6jHi5zrBI

- Savate defence:
opis: treningi so špartanski...Veliko je metov in borbe na tleh plus dirty fighting (standup lahko delaš pri kickboksu). Za trening vprašaj po savate klubih, npr. http://www.fcl.si/... Predvsem tehnike samoobrambe brez orožja...

filmček nekaterih tehnik:
http://www.youtube.com/watch?v=a94H5NMWbks

- RyuKYu Kempo
opis: naj bi šlo za klasično varianto okinavskega karateja (ne tega ki se trenira danes v večini klubov!). Trenira se tako z noži kot palico. Glavni inštruktor je tudi trener nekaterih specialnih enot (med njimi tudi slovenske vojaške specialne enote). RyuKyu Kempo je po svetu znan predvsem po borbah na živčnih točkah in znamenitem knockoutu na daljavo. Slovenski klub do katerega imaš link spodaj se naj s tem področjem ne bi veliko ukvarjal.


filmček nekaterih tehnik:
http://www.youtube.com/watch?v=ONzvIkycXe0
http://www.youtube.com/watch?v=UNBqj3hllVg (slovenska specialna enota)

- Krav Maga
opis: Izrealski sistem samoobrambe primeren predvsem za civile. Je zelo slaven zaradi svoje učinkovitosti (?). Obstajajo tudi trše oblike sistema pod drugimi imeni kot so npr. Kepap, vendar se tega ne da trenirat v Sloveniji. Kar se tiče Krav Maga-e je sestavljen iz različnih tehnik, različnih veščin (Muay Thai, Ju Jitsu meti, Karate, Savate, Aikido itd), vendar je zelo poenostavljen. Krav Maga naj bi bil prvotno narejen za vojake rekrute, da so se lahko na hitro naučili samoobrambe (nekje v roku 3 tednov do 2 mesecev). Inštruktor pa naj bi izhajal iz Hrvaškega klub-a krav mage...

http://kravmaga-slovenia.com

filmček nekaterih tehnik:
http://www.youtube.com/watch?v=_OBkmSvglUc


- RYO Shinto RU

opis: Naj bi šlo za tradicionalno obliko Ju Jitsa. Razlikuje se zelo od športnega (ki ga dela večina policije in npr. MMA in ga imajo za najbojlšega čeprav v resnici ni). Ru Shintu RU naj bi bil dejansko uporaben v realni samoobrambi. Glavni inštruktor če se ne motim je bivši inštruktor specialne enote MORIS ter eden glavnih ljudi v mednarodni in nacionalni zvezi body gardov v Sloveniji.

http://www.ryoishinto.si

filmček nekaterih tehnik:
http://www.youtube.com/watch?v=5gQ0PbQvVWE


NA KONCU PA ŠE ZELO KORISTNA STRAN O REALNI SAMOOBRAMBI!!!:

http://www.samoobramba.net
 zappa
#147312
Fosen napisal/-a:vam bom opisal kako jaz reagiram v neprijetnih situacijah...
nekdo mi npr. pride zatežit, ker sem pač ob nepravi uri šel po cesti 8)
jaz reagiram tako da rahlo dvignem roke jih dam pred sabo in se zelo rahlo začnem dotikat nasprotnika...


Torej greš sam v fizični kontakt z nasprotnikom (rahlo dotikanje??). A ne bo to že samo po sebi "poseg v njegov prostor" in s tem povečaš možnosti, da se mu "strga"? Ali pa govoriš o primeru, ko je že sam skočil vate?

LP
Uporabniški avatar
 Fosen
#147316
to bi blo v primeru ko on poseže v moj osebnostni prostor... torej ko skoči vame ponavadi tik pred samim pretepom... drugače seveda držiš distanco (roke isto v zrak, pojdi stran) in se osebe seveda ne dotikaš... distanca je nekje do kick distance, to pomeni toliko kolikor ti noga seže približno...če pride/hoče notr narediš dotik (to je nekakšno preverjanje in v bistvu zadnje opozorilo)...

DOTIK NE POMENI ODRIV, AMPAK SAMO TOLKO DA ZAČUTIŠ MOREBITNE HITRE GIBE (če bi te nahitro hotel udarit)!!!

drugače pa je kick distanca najbolj optimalna distanca za borbo (imaš še nekako čas za izmik, blokado itd) in konfortacijo vse kar je bližje je zelo rizično (to sem pozabil poudarit) saj ponavadi ni mogoče blokirat (ravno zato moraš dotikat ker ne boš zaradi bližine videl udarca (imaš pa delček sekunde časa da ga začutiš preden odleti) in pol udarit prvi, če pride notri oz bližje kot kick distanca)...

kdaj udarit? vedno kadar mu jasno poveš naj se odstrani, on pa tega noče in te npr. odrine itd...

ko preide enkrat stvar v to fazo pa moraš iti po sistemu: (se opravicujem za izrazanje:)
"boli me kurac kdo si ti, spizdi stojiš na mojem mestu"
Nazadnje spremenil Fosen, dne 18 Sep 2008, 22:38, skupaj popravljeno 1 krat.
 Igi69
#147318
Vse lepo in prav, nej se dva dedca zgarbata, če se že hočete (itak je v 99% to primitivizem, uporaba nujne sile je redka), ampak tukaj je govora o tem, da imajo ženske včasih neprijetna srečanja s kakim težakom. Pri tem jim pač borilne veščine ne pomagajo. Moški je enostavno močnejši. Je bolje preventiva. Tečeš podnevi, ponoči po osvetljenih cestah ali pa v spremstvu.
Uporabniški avatar
 Fosen
#147320
moški imajo fizično moč in znanja...res je... ampak lahko ti povem, da so ženske ki trenirajo lahko več kot učinkovite... nekje 3-5 mescev pravilnega treninga in skoraj vsaka normalna ženska bi se morala znati obraniti pred vsakim " normalnim težakom" (seveda ne govorim tle o profesionalnih borcih MMA!)...

ja tečt treba v skupinah, podnevi in tam kjer je varno... SE ABSOLUTNO STRINJAM!
 jezek.teka.teka
#147324
Fosen napisal/-a:nekje 3-5 mescev pravilnega treninga in skoraj vsaka normalna ženska bi se morala znati obraniti pred vsakim " normalnim težakom" (seveda ne govorim tle o profesionalnih borcih MMA!)...



To imaš v mislih ''pravilni trening'' kakšne določene borilne veščine/športa ali govoriš na splošno?



Najbrž ni naključje, da obstaja v borilnih veščinah in športih deljenje na kategorije... In da se ve, če je nekdo težek 55 kg, nekdo pa 100 kg, da je boj zelo neenak, tudi če sta oba enako vajena udarjat, napadat, se branit. In vse zgoraj opisano morda velja, če gre za dva, ki sta podobno visoka/težka. Nekdo pri 1,60 m težko kontrira nekomu, ki ima 1,90 m.
Uporabniški avatar
 Fosen
#147326
mislim čisto na splošno... pravi trening pomeni trening pod kvalificiranim trenerjem samoobrambe (NE borilnih športov ali kvazi veščin)... torej tu ne govorim o športu kjer kot je bilo že omenjeno obstajajo pravila po katerih se delijo tekmovalci... pravil na ulici ni... to pomeni da so dovoljeni ilegalni udarci... te udarci so ilegalni ravno zaradi tega, ker so preveč nevarni in učinkoviti da bi bili uporabljeni v športni borbi...
najbrž mi ni treba povdarjat da če vžgeš 100 kg ali pa 50 kg tipa v jajca (ali kakšno drugo živčno točko, ki jih je na telesu ogromno ali če uporabiš nož itd) bosta oba padla, ne glede na kategorijo...

ps. savate defence (FCL) je edini klub ki sem ga dal med linke v katerem se izvaja prvenstveno šport... imeli so pa nekoč (ne vem če še) posebne treninge na katerih so delali samo samoobrambo (torej ni bilo športa vmes)... mogoče je izbor tega kluba (če se ukvarjajo prvenstveno s športom malo ponesrečen)...

morte se zavedat da je "samoobramba" velik biznis, ki nosi velike denarje... zbrati pravi klub v katerem se dobro dela ni lahko zadeva ...

v ameriki je biznis npr. šel tako daleč, da si lohka naročiš kaseto in postaneš mojster samoobrambe kar preko ogledov kaset (kar je seveda ena velika neumnost)
Uporabniški avatar
 lukkka
#147347
ne se pretepat - z enim fajn solzilcem, takega cepca lepo spravite v jok in ga pustite tam, da med jokanjem ( in srbečico in bolečinami ) malo razmisli o svojih ciljih v življenju :lol:

dosti bolj elegantno, manj stresno in nevarno kot fight :twisted:
Uporabniški avatar
 solatka
#147377
Fosen sen vse lepo in prav, sam te tvoje metode pridejo v upoštev samo če je "NAPADALEC" približno na isti valovni (beri mišični ;-) ) dolžini.

Če pa si v mušji kategoriji, pa še ženska za povrh, pa so tvoji izgledi rahlo neperspektivni v takem boju.

Jaz sem že po naravi zajc.
Končno sem se malo sprostila in tekla tudi v mraku, včasih tudi v temi (izjemoma, kadar res ni šlo drugače).
Tečem brez "zamaškov" v ušesih, stalno čekiram pot pred seboj in za sabo. Aja, pa vedno nosim ključe od bajte s sabo.
Sej ne vem če bi dejansko res kaj koristili, ma si mislim bolje to, kot prazne roke.
Uporabniški avatar
 Fosen
#147383
eh :roll: rekel oz. ponovil se bom sam še enkrat... tudi mušja kategorija ženska se lahko obrani pred +100kg+ tipa če pravilno udari in ostane zbrana, ter se VNAPREJ NE PREDA! OVIRE SO SAMO V GLAVI! mentaliteta in zbranost sta vsaj tolko pomembna kot znanje tehnik...

jaz imam malo manj kot 100 kg... pa se po pravici bolj bojim malih živcev (ne glede na spol, na treniral sem z par ženskami ki so bile več kot enakovredne moškim oz "slonom"!). ki grejo notr na polno, ko pa 140 kg slonov...... težje se je branit proti manjšim, hitrejšim in žilavim kot si mislite... da tega da se male živce pogosto podcenjuje sploh ne omenjam...
Uporabniški avatar
 solatka
#147386
Fosen napisal/-a:eh :roll: rekel oz. ponovil se bom sam še enkrat... tudi mušja kategorija ženska se lahko obrani pred +100kg+ tipa če pravilno udari in ostane zbrana, ter se VNAPREJ NE PREDA! OVIRE SO SAMO V GLAVI! mentaliteta in zbranost sta vsaj tolko pomembna kot znanje tehnik...

jaz imam malo manj kot 100 kg... pa se po pravici bolj bojim malih živcev (ne glede na spol, na treniral sem z par ženskami ki so bile več kot enakovredne moškim oz "slonom"!). ki grejo notr na polno, ko pa 140 kg slonov...... težje se je branit proti manjšim, hitrejšim in žilavim kot si mislite... da tega da se male živce pogosto podcenjuje sploh ne omenjam...


To čist štekam, da se lahko tud nekdo v mušji kategoriji (ki obvlada) obrani pred težkokategorniki.

Hotela sem samo reči, da nas je večina takšnih, ki ne obvladamo. Ki nam niso znane niti osnove samoobrambe.
Pa bi bilo faj vedet za kakšne trike (ala ključ med prsti itd...), ki lahko pomagajo tudi nam "neukim in nevednim".
Uporabniški avatar
 Fosen
#147387
ja če se želite znati obraniti bo treba iti trenirat... ni magične formule in ne moreš se naučiti preko interneta solatka... triki so... vendar trening trening trening, da ratajo instiktivni (se shranijo v spomin mišice)...

se pa lahko naučiš preživeti (to pomeni preživeti fight, ne pa biti bruce lee) kot sem rekel v relativno kratkem času (od 3-5 mesecev treninga 2x tedensko vsaj)...dal sem vam spisek nekaterih klubov, zato če koga zanima naj si ogleda ali gre trenirat kak trening (en ali dva treninga sta ponavadi vedno zastonj!)..
znanja potem treba seveda obnavljati (tko kot kondicijo...)...

pa poglejte si stran samoobramba.net, kjer najdete pod članki razdelano nekaj teorije enega principa samoobrambe...
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA