polmaratoni, maratoni, gorski teki, kilometrine in kilometraže - lestvice take in drugačne ...

Moderatorji: AVI, lukkka, Dule

Uporabniški avatar
 wxy
#155030
LP
Pa le ni šlo brez poškodb po prvem opravljenem maratonu na 42 km. Zaradi "musklfibra", ki sem ga potihem pričakoval se ne obremenjujem in sem že odtekel okoli 5 km lahkotnega teka. Včeraj pa sem dobil neprijeten in boleč občutek okoli nohtov na desni nogi in sem si mislil da je samo utrujenost prstov, vendar postajajo čedalje bolj črni. Kot kaže bom zamenjal saj dva nohta. Ali obstja kakšna maža za lajšanje neprijetnega občutka in lajšanja bolečin, oziroma je to "zrelo" za odhod k zdraviku, ter kaj bi bilo vzrok za počrnitev nohtov? Imam Nike triax 11 in sem do sedaj z njimi opravil cca 800 km v dobre pol leta in ni bilo nobenih težav.
hvala za odgovor!
Uporabniški avatar
 Bor
#155031
wxy napisal/-a:LP
Pa le ni šlo brez poškodb po prvem opravljenem maratonu na 42 km. Zaradi "musklfibra", ki sem ga potihem pričakoval se ne obremenjujem in sem že odtekel okoli 5 km lahkotnega teka. Včeraj pa sem dobil neprijeten in boleč občutek okoli nohtov na desni nogi in sem si mislil da je samo utrujenost prstov, vendar postajajo čedalje bolj črni. Kot kaže bom zamenjal saj dva nohta. Ali obstja kakšna maža za lajšanje neprijetnega občutka in lajšanja bolečin, oziroma je to "zrelo" za odhod k zdraviku, ter kaj bi bilo vzrok za počrnitev nohtov? Imam Nike triax 11 in sem do sedaj z njimi opravil cca 800 km v dobre pol leta in ni bilo nobenih težav.
hvala za odgovor!

:D še dan ali dva , pa bo bolećina prenehala...potem se ti bo čez nekaj časa odlepil (brez bolečine! )spodaj pa bo že nov lepši :D ...
meni se to redno dogaja (zdej 4 kom) in ni važno katere copate nosim, imam očitno tako obliko stopala, kaj pa vem... :D
 luzr
#155083
Čisto neboleče ne bo.
Rdeči in boleči nohti pomenijo podkožni izliv krvi. Vzrok za počrnitev je strjevanje krvi.
Imaš še nekaj dni, največ dva, če želiš prevrtati nohte s sterilno iglo. Potem bo manj pristiska in bolečin. Če tega nisi vešč in nimaš dovolj živcev, pojdi k zdravniku.
Jaz si nohtov ne bi pustil odstraniti, samo preluknjati.
Lahko tudi počakaš na nove nohte, kot je napisal mazohistični Bor.
V tem primeru bodo po mojih izkušnjah nekoliko grbasti in napihnjeni.

Očitno imaš desno odrivno nogo in si se pretirano gnal. Mogoče ti copati sploh niso premajhni, samo tekel si po špicah prstov, ko si šprintal.
Na asfaltu ali pretrdem terenu se to plača...
 Janazaspana
#155101
Če boš čakal na nove nohte, so baje ti manj nagubani ali sploh ne, če jih med rastjo lepo neguješ. Kakšno olje in nežna masaža.
Uporabniški avatar
 wxy
#155160
LP
Hvala za odgovore. Kot je @luzr rekel sem preveč šprinal (haha). Zaenkrat bom res samo luknjo zvrtal skozi noht in malo povil, da bom lahko nadaljeval s tekom. Telesni maček "musklfiber" je pa že minil!
 ales.berce
#155162
Črn noht - gre za podnohtni izliv krvi (subungualni hematom), verjetno globalno gledano, najpogostejša težava tekačev. Prve dni boli, ker je pritisk na nohtno ploščo (matrix; v bistvu pa periost falange), nato neha boleti in čez kakšen mesec, noht odpade.
Kako si pomagaš sam: vzameš buciko, iglo ali tanek sveder, dobra je tudi sponka za papir - važno da je malo špičasto in predvsem vroče inrazžariš nad ognjem. nato hitro, dokler je vroče, malo pritisneš ob noht, da se keratin iz katerega je noht stali, in narediš luknjico, iz katere izteče kri, pritisk popusti in ne boli več. se pa luknjica rada (sploh od bucike) hitro zapre in moraš še naslednji dan včasih ponovit. Noht pa vseeno rad odpade, včasih pa tudi ne. Vsekakor zraste nov, normalen - traja pa 4-6 mesecev da bo cel. Opozarjam - poseg je povsem neboleč ! Samo pazi, da ne zavrtaš skoz in skoz :roll: !!! jaz grem običajno nato že laufat...
Kako ti pomagam jaz: na urgenci, kjer sem leta delal kot kirurg, ti dam Oberstov blo (2 zelo pekoče boleči injekciji v prst :shock: ), nato čez par minut ko prime, s peanom (inštrumenz za prijet) primem noht in ti ga izpulim :twisted: .Potem ti povijem, vsekakor pa par dni mirovanje :nono: ....nato ker je izpostavljen periost, mepitel mrežice, mirovanje, preveze, boleče.....kot sveža rana.

Lp, Aleš
__________________________________

moji strani:

www.alesberce.blogspot.com
www.ortopedija.si
Uporabniški avatar
 wxy
#155165
[quote="ales.berce"]
Kako ti pomagam jaz: na urgenci, kjer sem leta delal kot kirurg, ti dam Oberstov blo (2 zelo pekoče boleči injekciji v prst :shock: ), nato čez par minut ko prime, s peanom (inštrumenz za prijet) primem noht in ti ga izpulim :twisted: .Potem ti povijem, vsekakor pa par dni mirovanje :nono: ....nato ker je izpostavljen periost, mepitel mrežice, mirovanje, preveze, boleče.....kot sveža rana.

Lp, Aleš



__________________________________

moji strani:
OK si bom pomagal sam! Na strokovno pomoč urgece bom pa še malo počakal.
Nazadnje spremenil wxy, dne 29 Okt 2008, 19:23, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 Savinjčan
#155166
Aleš, tole je eden najboljših odgovorov/nasvetov, kar sem jih videl do sedaj. Tudi jaz prakticiram vrtanje (tudi če se s kladivom mahnem), bolečina popusti takoj, kakopak...

Še naprej si bom "raje pomagal sam" (brez zamere), čeprav je očitno, da si vešč tega posla...

Lp, Primož
Uporabniški avatar
 zajc
#155191
ales.berce napisal/-a:Kako ti pomagam jaz: na urgenci, kjer sem leta delal kot kirurg, ti dam Oberstov blo (2 zelo pekoče boleči injekciji v prst :shock: ), nato čez par minut ko prime, s peanom (inštrumenz za prijet) primem noht in ti ga izpulim :twisted: .Potem ti povijem, vsekakor pa par dni mirovanje :nono: ....nato ker je izpostavljen periost, mepitel mrežice, mirovanje, preveze, boleče.....kot sveža rana.

:shock: Raje počakam, da mi odpadejo nohti kot da se podvržem temu postopku. Tega tekači-začetniki ne bi smeli brati, ker jih bo minila volja do teka že na za začetku :twisted:
Uporabniški avatar
 MARIOLINO
#155504
Lp

Težave z nohti imam vsaj dvakrat letno. Tik pred Lj. maratonom sta mi dva nohta potemnela zaradi daljših treningov :( .
Kaj sem naredil: vzel ščipalko za nohte in pri robu malo bolj odščipnil noht, da mi tam izteče kri, povsem neboleč in enostaven postopek :lol: . V roku dveh, treh dneh se noht posuši in ga lahko sam povlečeš dol - brezbolečinski postopek..... Doma hodim bos, da se mi hitreje naredi povrhnijca oz. da se hitreje zaceli; tečem pa že takoj isti ali naslednji dan. :lol:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA