Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 Nataša
#22177
Dobila sem idejo, da bi lahko sestavili kakšen tekaški kodeks etike. Če to na netu že obstaja, ne vem, ker nisem šla gledat. Bolj je pomembno, kaj bomo napisali mi. :wink:

Začenjam:
1. pozdravljanje mimoidočih tekačev med tekom
Uporabniški avatar
 ero
#22179
dobra ideja! a tale tema bo verjetno služila bolj kot delovno gradivo, ki ga bo na koncu nekdo zbral, prečistil in objavil. a ne, Nataša?

jaz imam že na tvojo prvo točko nekonstruktivno pripombo

Nataša napisal/-a:1. pozdravljanje mimoidočih tekačev med tekom

in potem si kregan od sotekača, češ - pusti človeka pri miru. saj vidiš, da ne bo odzdravil...
 Nataša
#22181
Prečistila bo šefla :wink:

glede pozdravljanja - meni se včasih tud ne da, sploh če je tekačev veliiik. ampak ker sem doma iz rovt in takole zvečer srečam 3-4 tekače (če sploh), jih pozdravim, pa me niti najmanj ne zanima, če bodo odzdravili :wink:

je podobno kot pri hribih - mi gre kr mal na živce, ko grem tuki pri nas na primoža, kjer se včasih tare ljudi in vsi pozdravljajo kot zmešani - sem bolj zmatrana od "dober danov" kot od hoje :wink:

ampak načeloma vseen mislim, da tole etično pravilo kar velja :wink:
 Nataša
#22182
ero napisal/-a:in potem si kregan od sotekača, češ - pusti človeka pri miru. saj vidiš, da ne bo odzdravil...


:shock: :?: :shock:
Uporabniški avatar
 tomaz ny
#22185
ero napisal/-a:dobra ideja! a tale tema bo verjetno služila bolj kot delovno gradivo, ki ga bo na koncu nekdo zbral, prečistil in objavil. a ne, Nataša?

jaz imam že na tvojo prvo točko nekonstruktivno pripombo

Nataša napisal/-a:1. pozdravljanje mimoidočih tekačev med tekom

in potem si kregan od sotekača, češ - pusti človeka pri miru. saj vidiš, da ne bo odzdravil...


Predlagam eno knjigo s področja etike v športu:Značaj je vse(Russell W. Gough)-prevedel Janez Penca-knjiga mislim, da stane okrog 1500 sitov :roll:
Erova pripomba se mi zdi zelo na mestu-vzel si mi besede iz ust. Nekateri ljudje so pač bolj zadržani-a ni pozdrav že če te nekdo pogleda v oči , se ti nasmehne :D. Če boš sama prakticirala pozdravljanje, bodo tudi zadržani mogoče to začeli delat, mogoče ne prvič ali drugič, ko ga boš pozdravila, tretjič te bodo pa oni prvi pozdravili :laola .
Če postaviš pravila, potem tiste ljudi, ki jih ne upoštevajo, drugi začnejo obsojati-tega pa nočemo :TF) Te pozdravim, ko te srečam :wink:
Uporabniški avatar
 H2O
#22191
no, midva z mojim otrokom sva po duši stara hribovca. in v hribih je neki čist normalnega, da se pozdraviš z vsakim, ki ti prekriža pot. tisti, ki ne kaže nikakršnega namena, da bi te pozdravil in že od daleč očitno gleda v tla, je redek primerek. in takih je res sila malo. seveda pa tudi vedno odzdravijo na najin veseli "doooooober dan" :D velik % teh se celo nasmehne :D
zadnjič, prejšnjo nedeljo, ko sem tekačem na PST-ju kopitljala nasproti, med tistimi jutranjimi meglicami, sem naletela tu in tam na kakšnega sprehajalca, sprehajalko, tekača ali tekačico. ženske sem veselo pozdravljala, tako kot je pač v navadi v hribih. nekatere sem s svojim "dobro jutro!!!" :D :D :D naravnost šokirala :shock: . so sicer odzdravile ampak so se v šoku tudi en ali dvakrat obrnile za menoj. če morda nisem prebegnila iz kakšnega doma za neprisebne :?
z moškimi je drugače. nekako po bontonu čakam, da prvi pozdravijo. sem vendar le ženska. če je z mano moj sine, jasno, on pozdravi prvi. potem (v hribih) se vsi zaderemo v pozdrav :D
nekajkrat sem med tekom z roko pomahala mimoidočemu tekaču/ci. pogledali so me na način: :shock: :x :evil: mislim,da ne zato, ker bi jih motila pri dihanju ali tempu ampak zato, ker smo slovenci na en način čudaški. če dvigneš roko v pozdrav ne tratiš niti sape niti energije. mogoče se motim? če pomaham tekaču seveda ne pomeni, da mu namigujem :shock: mogoče so bili taki pogledi :x :evil: :shock: :evil: poslani meni nazaj zato, ker so si mislili: ta pa je prismoda.....
torej, jaz bom pozdravljala še naprej. v hribih, v dolinah, celo, če 1x na leto vstopim v mestni avtobus zaželim vozniku "dober dan". čudaška navada čudaške H2O :D :D :D mogoče se na stara leta spremenim, mogoče bom tud sama začela gledati v tla in kazati :evil: ksiht nekomu, ki mi brez čudnih namenov zaželi le lep dan. :D
Uporabniški avatar
 runner
#22194
to H2O!
100% res.

LP runner
Uporabniški avatar
 guinness
#22195
jest vsakega tekaca pozdravim. vidim pa, da stvari stojijo podobno kot pri kolesarjenju. navduseni MTBajkarji skoraj celado privzdignemo pri pozdravu medtem, ko te cestarji (tisti s specialkami) se pogledajo ne.

ravnotako nedeljski kolesarji z najnovejsimi pajkicami, obveznim rumenim anorakom, skoraj polakiranih cevljih in najbolj zatemnjenimi ocali cetudi se pripravlja k nevihti. aja, pa kolesa imajo ociscena v nulo(!) ob taksnih sem vedno tak :D :D :D
sploh ko se presvican, blaten in polomljen vracam s kaksnega DH iz krvavca in me polni pomilovanja gledajo kot da nisem normalen.
 Nataša
#22196
okej, pozdravljanje. kaj pa še kej drugega glede tekaškega obnašanja?
Uporabniški avatar
 ero
#22197
:D sem mislil napisati primerjavo s kolesarji pa ste me prehiteli

ja, točno tako je! jaz redno pozdravim vse kolesarje. pokimam z glavo, dvignem levo roko ali vsaj dlan, poskusim nasproti vozečega ujeti z očmi. odzivi so pa zelo podobni tistim, ki jih je opisal Guiness...

Nta, zdaj vidiš, da bo tole potrebno velikega čiščenja :) že ob prvi točki smo se razpisali in do drugih sploh še prišli nismo...
 Nataša
#22199
ero napisal/-a:Nta, zdaj vidiš, da bo tole potrebno velikega čiščenja :) že ob prvi točki smo se razpisali in do drugih sploh še prišli nismo...


ni blema, Ero :wink: (ne me tožit za avtorske pravice :D). vi sam pište, sam da bo SPLOH pršlo do drugih točk, pa bom kontent.

lp
Uporabniški avatar
 Dušan
#22200
Tekaški kodeks?! Meni se zdi to smešno!

Tisto urico ali dve, ki ju preživim v tekaških copatih hočem imeti samo zase. Telesno in miselno! Nočem nikogar motiti in nočem tudi, da bi kdo motil mene! Počutje na teku je lahko zelo različno! Problemi, ki jih nosim s sabo ne izpuhtijo takoj in vedno ... Včasih se smejim, včasih bentim. Zatopljen v svoje misli velikokrat celo pozabim, da tečem ... okolice niti ne zaznavam.

In niti pomislim ne, da bi se moral obnašati po nekem napisanem tekaškem kodeksu!! Dvigati roko, pozdravljati ... "na ukaz" se mi zdi smešno!

Povsem normalno pa se mi zdi, da tečem tako, da s tekom nikogar ne ogrožam, da "normalne" ljudi ne motim, da si izbiram proge, kjer je prostora dovolj za vse ...

In sotekače, če jih ni preveč ... tudi pozdravljam! V jutranjih urah pozdravljam tudi redke sprehajalce ... ceprav ne sodijo v "tekaško druščino"! Ne zaradi kodeksa ampak enostavno zato, ker pač tak sem ...
In razumem tudi tiste, ki "ne pozdravljajo"!


Dušan
Uporabniški avatar
 Tjaša
#22201
Nataša napisal/-a:okej, pozdravljanje. kaj pa še kej drugega glede tekaškega obnašanja?

Umikanje hitrejšim tekačem, še posebno na tekmah :!:

Priznam, da me je včasih prav strah, da me ne bodo potacali, :evil: pa bi se jim tako z veseljem umaknila, a ne vem kam :oops: Mislim da nisem edina najpočasnejša, kaj mislite ostali :?:

Se pa strinjam kar se pozdravljanja tiče. Še nekaj. Morda niso vsi tekači, ki gledajo v tla, zaprti vase. Nekatere je tudi SRAM (kot je bilo sprva mene, kar v tla bi se udrla vsa zadihana in zaripla). Vendar me je glasen 'živijo' zelo vzpodbudil.
Hecno, ko tečem na morju, s pozdravljanjem sploh ni nikakršnih problemov: z rokami in v vseh jezikih in vsi! Tudi na periferiji ne, očitno je težava le v večjih mestih, kjer že način življenja sili ljudi v takšno "neetično" vedenje.

H2O, res si čudaška, v pozitivnem smislu, seveda :!: :wink: :hehe:
 dpop
#22202
AD 2.

Če tečeš v gruči... se prilagodi "širini" tekališča... ali drugače
povedano.. upoštevaj "nasprotni promet"....

Konkretno... pred dnevi sem tekel (uauuu... dpop celo teče :wink: )
po PST in dohiteval "brhko mladenko"... nasproti nama pa je šla "horda"
treh "polnojajčnih" hitrih tekačev... seveda vštric...

Dekle je bilo 100m pred mano ko je srečala tekače... ma , tudi slučajno
se niso umaknili... dekle je moralo svojo sexi ritko umakniti čisto na
skrajni levi rob PST (skoraj na robnik)...

Potem so "mladci" krenili na mene... hja, sicer me ni veliko po kilaži
skupaj ampak efekt višine (Telegraf štanga PRESS) je očitno pri enem
od njih naredil svoje... se je malo odmaknil in "zmedel" ritem ostalima
dvema... ampak jaz sem svoj "kurz" obdržal

Hja... sicer nas življenje uči... "tko jači, taj tlači"... ampak če si malo
obziren pa čeprav se zavedaš premoči, tudi ne škodi...

1099 Darko

P.S. Malo "daljša" DRUGA točka... sorry 8)
 Nataša
#22206
Dušan napisal/-a:Tekaški kodeks?! Meni se zdi to smešno! In niti pomislim ne, da bi se moral obnašati po nekem napisanem tekaškem kodeksu!! Dvigati roko, pozdravljati ... "na ukaz" se mi zdi smešno!


uh, sej ravno zato pa ni NAPISANEGA tekaškega kodeksa, obstajajo pa pač neka splošna pravila obnašanja, kot je tudi na primer spodobno, da med kosilom ne rigaš :wink: nekateri se tega držijo, nekateri pa ne :P

in seveda ta pravila ne veljajo toliko pri samotnih tekih, pri katerih si čistimo dušice, ampak bolj na tekmah, v družbi tekačev...tko nekak.

če pa že govorimo o samotnih tekih, bi jest še srnam postavila kakšno pravilo... :wink:

okej, eno vprašanje - se vam zdi na primer prav, da se kdo ustavi in pomaga in svetuje ali vsaj zakliče kaj spodbudnega, če vas na tekmi zvije kakšna bolečina ali kriza...al vam gre to na živce?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA