hoja v hribe in po hribih, pohodi, planinarjenje, uživanje v gozdovih in nad njimi, ...

Moderator: Vlajko

Uporabniški avatar
 INOT
#244141
V Sloveniji je v nastanku nova obhodna pot imenovana Mednarodna spominska pot zavezništva »Vranov let« oz. Evropska obhodna pot E-VRAN.
Čisto na kratko kako in zakaj je pot nastala?
Slovencem in Mariborčanom je verjetno zelo malo znan podatek, da je bilo med 2. svetovno vojno na območju današnjega Melja oz. nekdanje carinarnice nemško ujetniško taborišče imenovano Stalag XVIII.D. Skupina ujetnikov iz tega taborišča je delala na progi Ruše-Dravograd.
31. avgusta 1944 je s pomočjo Šercerjeve brigade uspela pobegniti večja skupina zavezniških ujetnikov. (106). Gre za največji uspešen pobeg zavezniških vojnih ujetnikov med drugo vojno iz nemškega taborišča. Glavni organizator tega pobega je bil Avstralec Ralph Churches, ki je leta 1995 o tem tudi napisal knjigo« A Hundred Miles as the Crow Flies«- prevedeno v slovenščino«Vranov let v svobodo«
Partizani in pobegli ujetniki so nato v 14.dneh opravili 250 km dolgo pot do partizanskega letališča pri Semiču. Za tiste čase in razmere vsekakor ekstremen podvig.
Po dolgih 66. letih se je končno našel nekdo, ki je pot spet obudil.
G. Eduard Vedernjak je s pomočjo podatkov nekdanjih udeležencev tega pobega narisal zemljevid poti, ki so jo prehodili ubežniki. Dnevnik poti je skoraj končan, vse skupaj pa bo seveda treba še preveriti na terenu.
Sam sem po zemljevidih g. Vedernjaka naredil GPS sled. Dolžina poti je tako okrog 252 km in ima približno 10000 m vzponov in prav tako spustov.
Pot nas popelje od Drave zraven hidroelektrarne Ožbalt do Lovrenca na Pohorju, po Pohorju skozi do Mislinje, Mozirske planote, Ljubnega, Gornjega grada,Menine planine, Slivne, mimo Janč in Bogenšperka proti Mirni, mimo Trebnjega,Mirne peči in Žužemberka po dolini Krke v Semič.
Osebno načrtujem pot prehoditi oz. preteči v 4. etapah. Vsekakor ste vabljeni zraven v čim večjem številu. Etape bodo dolge od 58 do 65 km. Vsekakor bom prej sporočil datum posameznih izletov.
Več o samem dogodku si lahko preberete na
http://web.vecer.com/portali/vecer/v1/s ... 3005588745
in http://www2.arnes.si/~zkolen/projekt-vranov.htm

Zemljevid poti http://www.everytrail.com/view_trip.php?trip_id=912302
In kaj na vse to poreče glavni akter g. Churches, ki šteje že častljivih 93 let?
"Upam, da bodo porcije na vašem maršu boljše od naših" :D
No definitivno pa je navdušen nad tem, da se obudi edinstven zdodovinski dogodek.
Uporabniški avatar
 cvalenti
#244144
INOT napisal/-a:Osebno načrtujem pot prehoditi oz. preteči v 4. etapah. Vsekakor ste vabljeni zraven v čim večjem številu.


Pohvalno ! :clap:
Inot, eno vprašanje. Sam bi se ti pridružil, tole le eno etapo ali dve, zanima pa me kakšen tempo bo to. Ali bo vsak dobil zemljevid, ali hodimo/tečemo skupaj in se prilagajamo napočasnejšemu, teče vsak sam .......... Ali lahko malo opišeš svoje ideje!
hvala
Uporabniški avatar
 INOT
#244148
cvalenti napisal/-a:
INOT napisal/-a:Osebno načrtujem pot prehoditi oz. preteči v 4. etapah. Vsekakor ste vabljeni zraven v čim večjem številu.


Pohvalno ! :clap:
Inot, eno vprašanje. Sam bi se ti pridružil, tole le eno etapo ali dve, zanima pa me kakšen tempo bo to. Ali bo vsak dobil zemljevid, ali hodimo/tečemo skupaj in se prilagajamo napočasnejšemu, teče vsak sam .......... Ali lahko malo opišeš svoje ideje!
hvala


Zemljevida trenutno v papirnati obliki še ni. Kdor želi mu lahko posredujem GPS sled.
Če nas bo večja skupina se vsekakor prilagodimo, da bo tempo primeren za vse.
Večina etap je okrog 60-65 km z približno 3000 višinci. Računam, da bi moralo znesti za 10-13 ur.
Uporabniški avatar
 Vreme
#244152
Inot :laola

Če se bo našla kakšna počasna skupina bi bil z veseljem kakšno etapo zraven.
 skorc
#244191
Dexi, če sem vaju s Tatjano prejšnji četrtek pravilno identificiral po "pozadini", tam nekje na vzporedni cesti z Obijem, bo tempo treba krepko popravit, da bosta dosegla 6 min/km. No, vsaj takšen vtis sem dobil iz avta. :D
Uporabniški avatar
 dexi27
#244205
Po vsej verjetnosti sma bla mi2 ja :wink:

Pa saj delama na tem :oops: :oops: sam nama nekak ne gre, danes sma šla 4:59 počasneje pa ne gre :-- :--
 skorc
#244208
Dobra... :) Sem vama hotel pomahat, pa je oni pred mano zabremzal in se mu skoraj "rit kušnil" medtem, ko sem iskal stikalo za okno (dobro, da upoštevam varnostno). :) Dokler sem mu preklel vse po spisku vaju že več ni bilo. :) Očitno bo res treba bremzat. :)
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#244215
Inot, super si to izbrskal in pregruntal.
:clap: :clap: :clap:
:cast: :cast: :cast:
če obstaja bog, bom zraven, če ne pa morda tudi
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#244305
Spostovanje,cestitke za koncept in nacrt.

Pa se ena pot...
Ko se bo utrdila od vseh korakov ( "utabanila" ) pa Bog daj, da bo tudi meni dana kaksna varianta.
Uporabniški avatar
 INOT
#244322
tek_v_snegu napisal/-a:Spostovanje,cestitke za koncept in nacrt.

Pa se ena pot...
Ko se bo utrdila od vseh korakov ( "utabanila" ) pa Bog daj, da bo tudi meni dana kaksna varianta.


Želja avtorja projekta g. Vedernjaka je seveda, da se pot prej prehodi in se dodajo morebitne pripombe, zato bo pač v 4. etapah podnevi. Zate bo verjetno uporabna šele kasnejša varianta 250 nonstop :D
Uporabniški avatar
 grb
#244324
Jaz bi sel tudi zraven. Vsaj kako etapo tam okoli nasih koncev. Tako da prosim obvescaj sproti o svojih planih.

G.
Uporabniški avatar
 Sebi
#260129
Inot je danes zjutraj ob 8.05 štartal pri elektrarni v Ožbaltu. Gre v samooskrbi in čisto sam do koder bo pač prišel (srčno upam, da ga bom lahko v nedeljo pobrala v Beli krajini). Pri cca. 270 km v takem vremenu je pač težko karkoli predvidevati... Za začetek ga vsaj čaka Pohorje, kjer so temperature čez dan znosne.

SREČNO! :cmok:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA