vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 Blazz09
#337523
LP
Sem nov na forumu .
Prebral sem nekaj strani foruma in opazil, da nisem edini z tezavami.
Pred cca enim mesecem sem zacel teci vsakodnevno 1km na stadionu.
Imel sem nekaj bolecin v podrocju golenice pravtako v desnem kolenu ampak vse to je bilo za zdrzati.
Danes me je pa sred teka zacel boleti kriz nekaj cm nad trtico bolecine so kljub tabletam mocne, tako da bom verjetno moral iti k zdravniku.
Kaj mi priporocate ?
Kolikor sem prebral je lahko za bolecine v kolenu in hrbtenici kriva neustrezna obutev.
Trenutno imam poceni "tekaske copate" iz lidla.
Pravtako me zanima zakaj po enem mesecu teka se vedno ne morem preteci vecje dolzine kot je 1km? Cilj mi je 5km.
Sem pa visok 183 in imam 101kg stopalo pa imam nevtralno.
Iscem tudi tekaske copate za mene do 100€ kaj mi priporocate.
Kakrsnihkoli nasvetov bom vesel .
LP
 ogi
#337526
Ceprav so tekaski copati pomembni, pa pri 1km dolgem teku definitivno ne bodo igrali vloge, sploh ne pri bolecinah v krizu. Bolj jo bo par desetletij dolgo zivljenje ter kar prijetna teza. ;) In zakaj po "ze celem mesecu" teka se vedno nisi sposoben preteci vec kot 1km... preprosto zato, ker mislis, da bo slo x let nedela in prenajedanja proc v 1 mesecu. Ne na zalost ne bo slo. Kakorkoli se to ze slisi, bos moral malo bolj garat da spravis iz sebe vse, kar si v vseh teh letih pridelal. Zato priporocam, da pozabis utvare o hitrih napredkih, reklame, ki ti v enem tednu zagotavljajo ne vem kaj vse, in cimprej ugotovis, da je realnost na zalost drugacna. Z malo muke in potrpljenja bos brez problema pretekel 5km, ali pa 15, samo stvar bo sla malo bolj pocasi kot si ti predstavljas.
Za hrbet bo pa pomagalo, ce spravis tezo krepko dol, pa naredis kaksno vajo za hrbet. Problem definitivno ni v copatih, ceprav vsi upamo, da bi bilo tako, ker potem vrzes par eur pa je problem resen... pa v vecini primerov na zalost ni tako ;)
 Jola
#337529
Mogoče bi bilo poleg zgoraj napisanega tudi dobro, da bi se spravil IZ štadiona V NARAVO, bo bolj pestro in prijazno ! Tam boš prej pretekel 5 km !
 Blazz09
#337531
Sem imel upanje da bodo po enem mesecu teka vidni kaksni rezultati glede kg in kondicije pa na zalost ni tako. Bom pac moral vztrajat in mislim, da predvsem spremenit prehrambene navade.
Nekaj kg mi je prinesla bolezen kar 18 kg pa sem pridobil v nekaj mesecih, ko sem prenehal kaditi.
Hvala za odgovore vcasih clovek pac rabi nekoga, da ga postavi na realna tla :oops: :D .
Bi pa se prosil vseeno za pomoc pri izbiri copat za tek.
 tererilak
#337532
mogoče bi poleg teka blo fino še probat kaj drugega, še 1x na tedn kakšen nogomet,odbojko al pa kej tazga.

Ko boš zgubu kako kilo bo šla tut telesna pripravljenost na bolše, bo pa trajal sigurno, tut dobri rekreativni športniki napredujejo zelo počasi, razlika je samo v tem da je njihova začetna pripravljenost bolša.
 bod
#337534
Tek "vsak dan 1 km", bolečine v golenici, kar kaže na blago vnetje pokostnice, brez (večjega) napredka ... iz napisanega se vidi, da pretiravaš. Tempa svojega teka nisi napisal, ampak če je več kot 6 minut / km oz. 10 km/h, je tudi to zate preveč.

Najprej vsaj malo omili bolečino v križu, potem pa nadaljuj z manj intenzivnim treningom. Recimo vsak drugi dan 200 m hoje in 200 m teka, 4-5 ponovitev.

Glede teže ti lahko iz lastnih izkušenj povem, da se s tekom ne da shujšati kaj prida, lahko pa ti da tek motivacijo, da sploh shujšaš. Ampak če boš tudi potem rinil z glavo skozi zid, boš samo zamenjal poškodbe zaradi prevelike teže za klasične preobremenilne poškodbe.

Če bi res rad "investiral" v superge, glej raje rang 100-130 €. Pod 100 € je zelo težko dobiti kaj pametnega oz. je treba loviti sezonske popuste. V vsakem primeru preteci vsaj ene 50 metrov z njimi v trgovini.
 ribic
#337563
Tempo, ki ga imaš je po moje pač prehiter za stanje v katerem je tvoje telo trenutno. Po moje je to glavni problem za vse bolečine, ki jih čutiš.

Zmanjšaš tempo in dodajanje kilometrov bo bistveno lažje :) Ko boš pa v enem kosu pretekel 5 km ali več pa spet začni delati na hitrejšem tempu.

Kar pa se tiče copat pa jih imam doma in so mi ok za tek po makadamu in gozdu, za tek po asfaltu pa so mi pretrdi.
 tererilak
#337565
Tempo 5min na km je zate sigurno prehiter, mogoče nebi blo slabo probat 6,5-7 na km paa boš mogoče tut 2-3km odtekel
 spela*
#337575
Ne išči rešitve v teku, ampak v vajah za stabilnost trupa (deska in razne različice). Ker moraš okrepiti te mišice, ki nosijo celo telo, da boš lahko tekel.
Uporabniški avatar
 čara
#337583
Za odpravljanje bolečin v križu rabiš najprej vedet zakaj te boli. Ta čas raje hodi, po mehkem terenu, kako plavanje bi bilo dobrodošlo, joga, jogalates, fitnes vaje za gibljivost, ravnotežje in moč celotnega telesa. Izogibaj pa se udarnim vadbam (košarka, odbojka, rokomet, nogomet, tek. Dokler bolečina ne mine, potem pa postopno naprej. Če imaš možnost, stopi prej do fizioterapevta, do zdravnikov sem jaz precej zadržana, ker vse preradi napišejo recept, te označijo za simulanta...Med tem, ko je najpomembneje postavit pravilno diagnozo, šele zatem kake protibolečinske terapije.
Postopnost je nujna pri vsaki zadevi.

Prehrana je pa odskočna deska. Tam se vse začne in tudi konča. Pa naj bo to želja po pridobivanju mišične mase ali pa zmanjšanje maščobnih zalog...
Uporabniški avatar
 StaraKost
#337589
Praviš, da vsak dan pretečeš 1 km v 5 minutah.
Je to vse ?
Najbrž ne misliš, da boš s 5 min treninga napredoval ?
Trening naj bo vsaj 30 min, pa magari je od tega samo 5 min teka razdeljenega na 1 min odseke, ostalo hitra hoja + vaje s povdarkom na ojačitev trupa.
Nikoli mi ne bo jasno, zakaj začetniki hočejo takoj teči določeno distanco v enem kosu ?
Zakaj se sramijo vmesne hoje, če je z njo napredek hitrejši in možnost poškodb dosti manjša.
 Blazz09
#337641
Sem danes uposteval vasa mnenja in zmanjsal tempo, ko pa vec nisem mogel tecti sem pac hodil.
Tako sem danes prvic pretekel tri kroge. Za to sem porabil 19 minut in pol in skoraj brez bolecin.
Kot izgleda ste vsi imeli cisto prav od telesa sem zahteval prevec v malem casu in prehitro pricakoval rezultate.
Zahvalil bi se za vase odgovore in nasvete.
Hvala.
LP
 Blazz09
#339127
Nisem še odnehal, :) še vedno tečem kolikor pač zmorem.
Trenutno tečem vsaj 5-6 krat na teden po 5km včasih tudi malo manj. Za to razdaljo potrebujem 30 minut.
Kupil sem copate mizuno wave legend II s katerimi sem precej zadovoljen.
Na desnem kolenu imam po RTG in UZ verjetno težave z meniskusom vendar mi je ortoped dovolil, da še naprej tečem vendar ne po asfaltu. Dobil sem neko injekcijo v kolenu proti otekanju in bolečinam in sedaj čakam MR.
Pri zadnjem tehtanju pred cca 20 dnevi je tehtnica pokazala 96kg :D. Juhu pa je šlo 5kg.
In sedaj se zopet obračam na vas, da mi pomagate.
Po vsakodnevnem teku po 5km so me začele boleti mišice na nogah ob golenici in mečih.
Razmišljam v tej smeri da bi začel tečt le 3 krat tedensko po 5km. Recimo ponedeljek sreda in petek.
Noge si izmenično tuširam z mrzlo in toplo vodo kar zelo pomaga.
Kaj pa kakšne šumeče tablete ali pomagajo kaj?
Prosim za pomoč.
LP

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA