Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 bojanm80
#355103
Evo tekac.si -> cokoladno mleko

http://www.tekac.si/novice/11202/

http://www.runnersworld.com/hydration-dehydration/the-very-best-beverages-for-runners

https://anitakos.com/2010/12/04/cokoladno-mleko-po-telesni-vadbi-je-vsaj-tako-ucinkovito-regeneracijsko-sredstvo-kot-komercialni-sportni-napitki-ce-ne-se-boljse/

Problem iskanja informacij na netu je to, da je vse tako kontradiktivno, vsak pravi drugace .... sam sploh se nisem opazil, da mi kaj skodi, razen prevelike kolicine ... Ko bom bolj fit, bom mogoce ze kaj sam od sebe opazu .... ampak nekega splosnega pravila zgleda da res ni ... testenine me uspavajo le ce jih pojem prevec, ce jih skuhas aldente pa tudi malo pomaga da nisi tako zaspan ...
Uporabniški avatar
 majcka
#355108
bojanm80 napisal/-a: + nek triatlonec mi je odsvetoval kar koli mlecnega ... hmmm .... ???


Recimo, da je zadevo utemeljil.

Tole, kar bom napisala so moje izkušnje in ne vzet za sveto!!!!!!!!!

Meni po vsakem naporu za večerjo najbolj paše Čokolino. Zdej debatirat a je to zdravo ali ne, niti nimam namena. Najbrž bo najbolje, da sam pogruntaš, kaj tebi odgovarja. Ker, kar nekomu paše, lahko drugemu naredi celo 'štalo'.
 bojanm80
#355109
Ja sej to, k ocitno vsak more mal drgac ... Triatlonc mi je razlagu o tem, da mascobe upocasnjujejo dolocene procese (absorpcijo) ... ce ze mleko pol I guess da posneto ...

Je problem ce nimas pojma o prehrani :) Edin kar vidm je, da rabm vec OH po samem treningu ker rahlo zgublam misice (ni se panike ampak morm ukrepat :)) ...
 MatkoD
#355112
bojanm80 napisal/-a: Edin kar vidm je, da rabm vec OH po samem treningu ker rahlo zgublam misice (ni se panike ampak morm ukrepat :)) ...


Od OH-jev ti ne bodo mišice zrasle...
 bojanm80
#355115
Hehe, to vem ... Ampak primarno je nadoknadit OH ... Potrebe po B so manjse, sploh za mojo trenutno obremenitev (nekje 3:1 mogoce 4:1 za OH:B) ...

Ce je primankljaj OH zacne telo kurt misice da nadoknadi manjko ... je pa res da rabis B za rast misic ...
 bojanm80
#355119
Mogoce se tole vprasanje ni bilo odgovorjeno:

Ker sm si kupu Garmin forerunner uro, me zanima al tect po srcnem utripu al rajs po tempu (glede na tabele in rezultat na zadnji tekmi)?

Srcni utrip se lahko spreminja tudi zarad zunanjih vplivov, npr. temperatura, psihicno, kofein, ...

Po tabelah bi moj easy run mogu bit nekje 6:55 - 7:00 min/km ... Po srcnem utripu pa moram kdaj tect tud 8:00 - 8:30, obcutek je pa bedn, ker je vse skup tolk pocas ... Ce tecem ko je hladneje pa lahko tecem tud po srcnem utripu ...

lp, Bojan
Uporabniški avatar
 jorgamesh
#355126
Kakšnih tabelah? Tole se ti čisto preveč obremenjuješ. Pač tečeš in to je vse, kar rabiš sedaj na začetku.

8:00 - 8:30min/km si nepremičnina. Normalno, da teči hitreje. Tam 6.30min/km po ravnini bi po mojem minimalno moral iti, razen če ti res nabije utrip preko 140 (cca 75% za tvojo starost) . Potem pač zmanjšaš tempo.

Za po teku je pa odlično čokoladno mleko. Jaz uporabljam kar instant kakav, ker je pol ceneje in isti šmorn. Seveda, če ti odgovarja mleko. Osebno ga ne pijem, razen po dolgih tekih spijem dva dcl kakava.
 bojanm80
#355128
npr. tole sm mislu:

https://runsmartproject.com/calculator/

niti ne pretiravam, sam pravilno se hocm lotit teka ... Po naravi sm tak, da bi su vsak trening vsaj do vo2 max ...

vse kar mi je problem je to, da mi npr. predlagan tempo 7:00 cist sede za long slow run, sam ce npr. po 30min pogledam pulz (sploh zdej ko je vroce) sem ze cez mejo za easy run po pulzu ... moj dozdej max. utrip je 200 (tko da verjetno je taprav max se mal visje), nekje med 145-153 je zame easy run ... nekje 170 pa treshold oz. laktalni prag (po garmin uri - neki napake je zihr tle) ...

za 1x sm itak odlocen, da bom teku min. tempo 6:50 - 7:00 ... dokler ne zbolsam aerobne kapacitete, pol pa mogoce nazaj na utrip ... fajn mi je da mam neko merilo kolk eforta dajem ko tecem, ker drgac se najbols pocutm v treshold podrocju (tempo cc 5:30 do 5:50 oz. 165 - 180 pulza) ...

in ce ne gledam skos na uro hitr zbezlam v treshold podrocje kar pa je prehitro za long slow run ... treshold tipicno tecem samo 1x na teden, vo2 max pa vsak drug teden ... mi je pa vseen zanimiv, da se lahko pri 180 pulza se vedno pogovarjam v kratkih stavkih ...

Se kdo mogoce svoj pogled na moje vprasanje?
 bojanm80
#355130
evo primer teka 12km, cc 29c ... Kjer je razvidno, da ze pri zelo pocasnem tempu lahko padm vn iz pravega podrocja, ce je visoka temperatura ... po obcutku pa mi je bil tempo super lahkoten ...

lsr-hot.png
lsr-hot.png (95.34 KiB) Pogledano 8489 krat
Uporabniški avatar
 jorgamesh
#355131
Vem, da smo si ljudje različni, ampak meni je to malo sumljivo. 200 in več max utrip pri 37 letih, 180 in se pogovarjaš? 160 utrip pri tempu nad 8min/km. To je malo hitrejša hoja. Kaj imaš to merilec na roki ali trak? Če na roki, je napaka lahko naključno tudi več deset %, ker so zelo nezanesljivi. Koliko je tvoja teža in pulz v mirovanju?

Ne vem sicer kateri model ure imaš, ampak ponavadi je opcija, da si urediš opozorilni zvočni signal ali vibro za posamezna območja utripa/hitrosti. Tako, da ti ni treba nonstop gledati na uro, ker te sama opozarja, kadar si izven izbranega območja.
 bojanm80
#355135
Imam forerunner 630 s pasom HRM Run ... Sem ze primerjal z drugimi napravami in zgleda vse OK ... Formula 220 - leta je pa itak cist mem enacba ... Vedno tudi zmocim pas preden ga dam nase ...

V bistvu dosezem tak pulz za 1x le ko je vroce ... Ce tecem pri npr. 17 stopinj (v obmocju kjer sem tudi najvec treniral) je mnogo bolje ...

lp, Bojan
 bojanm80
#355136
Pri 180 sm npr se sposobn rect: "gremo tle ..... levo ..... pa se ..... 500 ..... m" ... kar pomeni da se nisem cisto pri koncu ... blizu toda ne se cisto ...

200 sem dosegel na intervalih 4x1km avg. tempo cca 4:45 ...

Teza = 77Kg (shujsal iz 86Kg), 175cm ... V mirovanju imam povprecen pulz 51 (merjen opticno, min 44, max 55) ... za 1x sem zaokrozil na 54 ... Merilec pritiska mi tudi pokaze cc 55, toda sredi dneva (par minut mirovanja) ... Ura + HRM run pa tud pokaze od cca 45 - 55 ...

Ja opozorila si pa morm res nastimat, do zdej sm si delal workout-e, kjer je cel trening voden ... toda ja mislm da mam tudi opcijo da nastavim opozorila za tempo, utrip, ...

lp, B
Nazadnje spremenil bojanm80, dne 12 Jun 2017, 06:26, skupaj popravljeno 1 krat.
 bojanm80
#355288
Evo dans odteku cooper test (moja olimpijska norma), cas 11:40, povprecen pulz 187, max pa 198 ... morm 1x opravt test za max utrip, ker summ da je se visji kot 200 ... ker bi drgac tezko teku v najvisji coni celih 9min ... pri 198 (sprint zadnjih 100m) pa sem bil zagotovo ze v vo2max podrocju (glede na dihanje) ... cudno ... nekje sem prebral da je tko visok pulz ponavadi pri tistih, ki tipicno tecejo prehitro za svoje zmnoznosti (ne na tekmi) in premalo v aerobnem podrocju ... bom vidu cez par mescev ...

ce pa kdo kej ve o tem, pa hvala za vse informacije ... dans mi je blo res cudno, da sm pr 187 pulza mel obcutek da je tezko ampak ne prevec - treshold (garmin ura pa mi je dolocila treshold med 170-182) ...

lp, B
 MatkoD
#355301
Polno nekih podatkov, pa sama zmeda... Po napisanem sodim, da nimaš neke strukture v treningu, tako da razglabljat o VO2 max in podobnem nima smisla... Pa utripe imaš tudi malo čudne! Teci na dihanje (regeneracija in Aerobni prag 4-4, Tempo in višje 2-2. Vse ostalo vmes).

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA