področje za vaše verbalne izlete. uživajte ...

Moderatorji: pegaz, Staša

 alexander
#356693
Kot zaprisežen rekreativec se moram oglasiti in tudi vse pobarati, če se zgodbice, kot jih bom opisal, dogajajo tudi vam , in kako odreagirate.
Moja priljubljena tekaška pot je po PST-ju in delno naprej po asfaltu. Tečem vedno po svoji desni strani , praktično vsakič pa se mi dogaja, da mi po moji desni strani pride nasproti kakšen sprehajalec, večkrat tudi s psom na vrvici. Danes se mi je proti meni na ta način približal nek nadobuden sprehajalec, na videz med 3o in 40 let in do konca vstrajal, ne da bi se umaknil. Zadnji moment se je odmaknil, me pogledal in pričel odkimavati z glavo. Ko sem to opazil, sem mu omenil, da tečem po svoji desni strani, on pa še kar naprej miga z glavo :D
Podobne zgodbe se mi dogajajo večkrat, počasi prihajam do tega, da je morda z menoj kaj narobe, ko se poskušam držati nekih pravil, prometnih predpisov, olike itd. Očitno je več takih , ki s svojo nadutostjo , domišljavostjo, frustracijami, nekulturnim in zagovednim obnašanjem ignorirajo vse okoli sebe. Podoben primer so razni avtomobili, parkirani na mestih za invalide, pločnikih itd. Očitno smo se kot družba že spustili do tega nivoja, da bo zmagal bolj agresiven, nastopaški osebek v primerjavi s tistim, ki to ni, pač pa spoštuje neka pravila v družbi. Lep primer dogajanja v družbi je dogodek iz mariborskega streljanja. Nas res čaka to, da bodo razni agresivci svoje probleme (za katere očitno ne vedo, da jih imajo) reševali na tak način ? Popuščajo tudi ljudje v vlogi staršev, ker se tudi mladina obnaša na podoben način.
Morda sem predolg, rad bi slišal tudi druga mišljenja.
Pozdrav , Aleksander
Uporabniški avatar
 jorgamesh
#356694
PST je par mesecev pred maratonom nabito poln na izpostavljenih lokacijah. Še posebno v popoldanskih urah. Ogromno sprehajalcev, tekaških skupin, spuščenih psov, kolesarjev brez osnovne olike... Takšne pripetljaje doživljam skoraj dnevno. Od tega, da ti nasproti prihrumi skupina petdesetih tekačev in se niti malo nočejo umakniti, do lovljenja tropov psov brez nadzora po PST, lastniki se pa vmes brezskrbno smejijo. Dvakrat sem v rahlem mraku padel čez napeto vrvico, ker je lastnik hodil po levi, pes pa čez celo pot na travniku na desni. Sedaj preventivno vedno zakričim VRVICA! Potem so tukaj nesramni kolesarji, ki vozijo v gručah vzporedno in seveda pričakujejo, da se boš ti umaknil s poti na travnik. Ljudje, ki tečejo/kolesarijo z odvezanim psom, ki ti nemalokrat prileti direktno pod noge. Skupine penzionistov s pohodnimi palicami, ki se nenadoma ustavijo sredi poti in začnejo debatirati in kriliti s svojimi palicami, da samo čakaš kdaj jih boš fasal ...itd. Skratka polno ljudi je brez osnovne olike in si PST praktično vzamejo za svoje privatno igrišče/dirkališče/sprehajališče psov. Osebno se že dolgo ne obremenjujem s tem in se enostavno umaknem na travnik/bankino, če je potrebno.
#356696
PST je moja vsakodnevna proga. Imam psa, ki vedno teče z mano-pripet na klasično (ne flexa) vrvico. Kot tekačico me motita predvsem 2 stvari - psi na dolgih flexi vrvicah, ki, ki me ugledajo, potegnejo tudi na 3-5 m; in kolesarji. Vse ostalo gre. Gruče tekačev- vedno se umikam skrajno desno. Gruče stoječih - predvidevam v naprej in se umaknem, oz. že prej stopim na travnik.
Uporabniški avatar
 pajo
#356708
Drugo leto bo pes od hčere dovolj star za kak tek po PST-ju ali Rožniku. Katera vrvica je po tvoje dovolj dolga, da se kuža na mota preveč pod nogami? Je kaka, ki bi si jo lahko zavezal okoli pasu, da bi imel proste roke? Mogoče foto če lahko.
 mojA
#356713
Res je, vse te stvari se dogajajo tudi meni. Pred časom sem predlagala, da bi se tudi na PST držali cestnih predpisov pa ni padlo na plodna tla. Češ - to je sprehajališče, ne dirkalna steza. Kakorkoli, malce več uvidevnosti bi vsak lahko premogel. Zaradi vsega tega se v tem času PSTja izogibam na daleč, če le gre. Oz. pazim, kdaj tečem. Zelo zgodaj ali pa zelo pozno. Druge opcije do Ljubljanca ne bo. So pa seveda tudi druge poti ...
Srečno in ostanimo vsaj tekači olikani :)
 bossteb
#356715
alexander napisal/-a:... Tečem vedno po svoji desni strani , praktično vsakič pa se mi dogaja, da mi po moji desni strani pride nasproti kakšen sprehajalec, večkrat tudi s psom na vrvici. Danes se mi je proti meni na ta način približal nek nadobuden sprehajalec, na videz med 3o in 40 let in do konca vstrajal, ne da bi se umaknil. Zadnji moment se je odmaknil, me pogledal in pričel odkimavati z glavo. Ko sem to opazil, sem mu omenil, da tečem po svoji desni strani, on pa še kar naprej miga z glavo :D
Podobne zgodbe se mi dogajajo večkrat, počasi prihajam do tega, da je morda z menoj kaj narobe, ko se poskušam držati nekih pravil, prometnih predpisov, olike itd. Očitno je več takih , ki s svojo nadutostjo , domišljavostjo, frustracijami, nekulturnim in zagovednim obnašanjem ignorirajo vse okoli sebe. Podoben primer so razni avtomobili, parkirani na mestih za invalide, pločnikih itd. Očitno smo se kot družba že spustili do tega nivoja, da bo zmagal bolj agresiven, nastopaški osebek v primerjavi s tistim, ki to ni, pač pa spoštuje neka pravila v družbi. Lep primer dogajanja v družbi je dogodek iz mariborskega streljanja. Nas res čaka to, da bodo razni agresivci svoje probleme (za katere očitno ne vedo, da jih imajo) reševali na tak način ? Popuščajo tudi ljudje v vlogi staršev, ker se tudi mladina obnaša na podoben način.
Morda sem predolg, rad bi slišal tudi druga mišljenja.
Pozdrav , Aleksander

Mogoče gre pa za nepoučenost. Meni so od vrtca naprej trobili, da če si pešec, moraš hoditi po levi strani in tudi logika mi pove, da je bolje tako. Tule je pa en odsek iz CPP:
Ne glede na določbo prejšnjega odstavka smejo hoditi pešci po vozišču tam, kjer ni pločnika, pešpoti ali kolesarske steze. Pešci morajo hoditi ob levem robu vozišča v smeri hoje.

Vsak pa sam presoja, če je kot tekač upravičen drugačne obravnave. Osebno vedno, kadar tečem po cesti (5× letno) tečem po levi strani, razen pred nepreglednimi levimi ovinki, če ni bankine (da ne presenetim nasproti vozečih vozil).

Samo moja dva centa. :wink:
Uporabniški avatar
 jorgamesh
#356718
PST ni vozišče oziroma cesta in CPP predpisi ne veljajo.

Tudi vožnja s kolesi je dovoljena le pod določenimi pogoji. Še dve leti nazaj je bila delno celo prepovedana.

Po Poti spominov in tovarištva (PST) okoli Ljubljane se lahko vozimo s kolesi pod pogojem, da pešci niso ogroženi. To, da je kolesarjenje pomembno kot transport in reakreacija, spoznavajo tudi v Mestni občini Ljubljana. O tem lahko sklepamo na podlagi sprejetja odloka v juliju 2015, s katerim so ukinili prepoved vožnje s kolesi po PST, so zapisali na blogu Slovenskega gorskokolesarskega konzorcija.

V zavodu Turizem Ljubljana so pojasnili, da je bila z odlokom, ki je bil 31. 7. 2015 objavljen v Uradnem listu RS št. 57/2015, črtana 8. alineja Odloka o urejanju in čiščenju občinskih cest in javnih zelenih površin iz leta 2009. Ta je na javnih zelenih površinah prepovedovala ustavljati, parkirati ali se voziti z vozili, delovnimi stroji, motornimi kolesi in kolesi, razen izjemoma za potrebe vzdrževanja zelenih površin. Kot zelena površina je bila zajeta tudi "Pot spominov in tovarištva". Poleg tega je k nejasnosti glede kolesarjenja prispevala tudi brošura o Poti spominov in tovarištva. V njej je pisalo, da je po PST dovoljena vožnja z navadnimi kolesi, prepovedana pa je vožnja z gorskimi kolesi in tekmovanje z navadnimi kolesi. Ta tekst so že popravili na spletni strani, spremenjen pa bo tudi v tiskani brošuri, ko bo v kratkem ponovno izšla.
 spela*
#356721
alexander napisal/-a: Tečem vedno po svoji desni strani , praktično vsakič pa se mi dogaja, da mi po moji desni strani pride nasproti kakšen sprehajalec, večkrat tudi s psom na vrvici. Danes se mi je proti meni na ta način približal nek nadobuden sprehajalec, na videz med 3o in 40 let in do konca vstrajal, ne da bi se umaknil. Zadnji moment se je odmaknil, me pogledal in pričel odkimavati z glavo. Ko sem to opazil, sem mu omenil, da tečem po svoji desni strani, on pa še kar naprej miga z glavo :D



No, takole bom rekla ... Jaz se ti v zadnjih letih, odkar sem imela psa, ne bi umaknila. In bi bilo tudi zelo neuvidevno od tebe, če bi zahteval, da se ti umaknem s psom, ki je že težko hodil, po drugi strani pa zate umik očitno ne bi bil problem (ker če lahko tečeš, pomeni, da se lahko tudi umakneš). Sem se pa sprehajala po levi strani, ker je pač pes iz šole navajen hoditi po moji levi in le v tem primeru ni na sredi poti. Tako da tvoja teza ne vzdrži.

Sicer pa: ja, najbolj zoprno je naleteti na ljudi, ki pse sprehajajo na fleksiju, ker ga na vidiš in se zlahka spotakneš.
 alexander
#356732
Tvojim "argumentom" je težko najti kontraargument, razen morda: če se ti nočeš umikati, se tudi sam ne bom. Če ne sprejemaš nekih pravil obnašanja, predpisov, oziroma če navajaš argumente tipa "jaz sem navajen", "moj pes težko hodi" in podobno, ni odgovorov. Če ne sprejemaš nekih pravil ali družbenih norm in svoje početje zagovarjaš z zagovarjanjem svojega nepravilnega obnašanja, potem pač ni pomoči.
Je pa dejstvo, da ima večina lastniki psov drugačne normative , ki jih običajni smrtniki ne razumemo čisto dobro.
 alexander
#356733
Mogoče gre pa za nepoučenost. Meni so od vrtca naprej trobili, da če si pešec, moraš hoditi po levi strani in tudi logika mi pove, da je bolje tako. Tule je pa en odsek iz CPP:
Ne glede na določbo prejšnjega odstavka smejo hoditi pešci po vozišču tam, kjer ni pločnika, pešpoti ali kolesarske steze. Pešci morajo hoditi ob levem robu vozišča v smeri hoje.

Kot je že nekdo navedel, tvoje navedbe veljajo za cesto brez pločnikov. Pst je pot za pešce, kjer veljajo druga pravila. Predvsem pravilo hoje po desni strani.
 bossteb
#356736
Ja, malce sem bil nagel in PSTja ne poznam. Domneval sem (moja napaka), ker si pisal, da si nekaj pretekel po PSTju, nekaj pa po cesti, da tudi po cesti tečeš na desni. Se opravičujem za prenagljeno sklepanje.
Bi pa prosil za malce strpnosti; osebno se rajši umaknem. Ker če se on/ona noče, se tudi jaz ne bom, ne pripelje nikamor. Če se jaz umaknem, ni komplikacij, pa še kaksen prijazen nasmeh pokasiram kdaj, celo hvalalepo sem pa tja. Pa se nasmehnem nazaj in je svet spet malce lepši in prijaznejši! :D
Ne uspe mi vedno, se pa trudim. Tako da, če bos kdaj srecal koga, ki ti sopiha nasproti po napačni strani, poskusi premagati sebe, ne njega. :clap:
 thag
#356743
Jaz tudi veckrat tecem s psom, spuscenim ali na vrvici, odvisno kje sva in od ljudi.
Sam sem alergicen na izpuscene pse, na pse na flexijih na neuravnovesene in nevzgojene pse najbolj pa na njihove lastnike, ker na koncu so oni krivi, da je boga zival taksna kot je!
Ko tecem, hodim kjerkoli sem je moj pes pod kontrolo, ko gremo v hribe je skoraj vedno izpuscen, cim kdo pride mimo, se je pocasi tudi ze sam navadil pride poleg, oz. ga poklicem, ko teceva kje kjer je vec ljudi, je privezan in povodec pripet na mojo tekasko torbico. Vsekakor, tudi ce je spuscen ali tece ob nogi, ali takoj ko so ljudje pride k meni, da ne ovira drugih.
Kot sem omenil alergicen sem na ignoranco drugih. Ravno vceraj sva se z mojo in psom sprehajala po Zusterni, psov mali miljon vsak peti morda pripet od teh vsak tretji poslusen, tako, da v vecini silijo v mojega psa in ga "rajcajo" in dekoncentrirajo, glede na to, da je relativno mlad in se veliko igriv, je tezko za njega ne biti premamljen ampak gre. Malo povzvignem glas in je takoj na mestu, sicer pa sem pa jaz tisti grd pol... Kakorkoli, vrhunec vcerajsnjega sprehoda iz Izole v Koper in nazaj je bila gospa, ki je srecala neko mamico z otrokom. Prvo je histericno do nas prilajal nek cottoncek al neki podobnega ( bil ze mrak ) in se zakadil v mojega psa, sem se umaknil, par metrov naprej je bila ta gosba na eni strani plocnika, z to mamico, katera se ni zmenla z asvojega psa, z psom na flexiju raztegnjenim do kraja, pes je vlekel in lajal in gospa se se smejala in govorila psu : " joj kaj je kuza kako je luskan ti je vsec ne?" itd. Ni se premaknila ni odmaknila svojega psa, moral sem iti iz sprehajalne poti da lahko grem naprej. Kasneje mi je bilo zal, da se nisem ustavil in ji kaj rekel, a na koncu bi itak jaz bil tisti grd ne pa ona neprimerna za imeti psa.
Kakorkoli pri teku se mi vecinoma to s psmi dogaja, ker sem res alergicen ce se lastnik ne potrudi vzgojiti in drazti svojega psa kot je treba. ALERGICEN! Ker taki, so pol najbolj glasni, ko si strog do psa in mu ne dovolis se zakajati v druge pse. In so celo pametni da "ubogi pes"
Kakorkoli, druga stvar, ki se mi pa dogaja in na katero sem prav tako alergicen je, da imamo zdaj po npr. obalni cesti, lepo urejeno sprehajalisce in kolesarsko stezo. In ne vem zakaj ljudje z kolesi ne razumejo, da imajo kolesarsko stezo in kolesarijo po sprehajaliscu? In najboljse vsega je, da ti se znajo trobit in zvonit da se umaknes???? Nazadnje mi je en z 25ko potrobil in se nisem umaknil sem samo z prstom pokazal na kolesarsko stezo nekaj je rekel, ko je sel mimo, ma ga nisem slisal kaj.
Jaz ne vem kje je tezava tukaj in zakaj morajo obstajati taksni ljudje? Vcasih me prav prime, da klicem redarje, da napisejo kako kazen ne vem.
 spela*
#356744
alexander napisal/-a:Tvojim "argumentom" je težko najti kontraargument, razen morda: če se ti nočeš umikati, se tudi sam ne bom. Če ne sprejemaš nekih pravil obnašanja, predpisov, oziroma če navajaš argumente tipa "jaz sem navajen", "moj pes težko hodi" in podobno, ni odgovorov. Če ne sprejemaš nekih pravil ali družbenih norm in svoje početje zagovarjaš z zagovarjanjem svojega nepravilnega obnašanja, potem pač ni pomoči.
Je pa dejstvo, da ima večina lastniki psov drugačne normative , ki jih običajni smrtniki ne razumemo čisto dobro.


Daj, no. Čisto lepo prijazno sem pojasnila, ti pa govoriš o "pravicah".
Ampak če že hočeš: NOBENEGA pravila ni, ki bi mi nalagal, da se ti moram umakniti ali da moram hoditi na PST po desni. Tako da pač dokazuj sam sebi, meni ni treba.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA