vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#272499
legi86 napisal/-a: ... ali se še pojavlja kdaj zbadanje oz. bolečina?

Postopoma in lahkotno je treba raztegovati in ohranjati gibljivo brazgotino. Težav več ni, vsaj omembe vrednih ne.
#285002
Zdravko in ostali s podobnimi težavami,

tale tema me je malce pomirila. Ampak le glede postoperativnih aktivnosti. Mene pa zanima, kot sem v prejšnji temi pisal, kako je s tekom pred operacijo (če bo le-ta sploh potrebna). Kot rečeno sem slučajno opazil izboklino v levi dimlji, ki pa na pritisk ni boleča, tudi velika ne. Zdravko, prosim za nasvet in kaj se je dogajalo pred tvojo kritično točko - operacijo. Lahko tečem še naprej?

Lep dopustniški pozdrav

Boris
#313400
ZdravkoC napisal/-a:Mogoče moje mnenje in izkušnje niso ravno prava praksa za širšo populacijo in vendar ...
7.6.2008 zaznana poškodba - dimeljska kila
23.7.2008 operacija
28.8.2008 ultramaraton Tour du Mont-blanc

Torej le pet tednov po operaciji ultra tek 166 km in 9.500 m vzpona.

O vsej zadevi sem se dogovarjal z zdravnico. Počitek, vstajanje, lahno gibanje po stanovanju, hoja po dvorišču, 20 minut hoje, ...
Zdravnica mi je dala jasno vedeti, da bom z ustreznim počitkom po 4 tednih zaceljen ter da bo zgolj en teden premalo, da se povrnem v kondicijo.

Dosledno sem spoštoval navodila, saj bi le mali kiks postavil zadevo v čas pred operacijo in še slabši.

Uspelo mi je, ker sem verjel v zdravniško besedo in vase. Podroben potek gibanja po dnevih pa bi lahko pogledal na garmina, saj brez njega menda nisem stopil iz hiše. Ni bilo lahko. Poslušal sem telo in ko sem začutil ... se en dan nisen prikazal iz hiše.

Več pa napišem morda, če bo kaj časa :D

Veliko tekačev se ubada s kilo, čeprav medicina pravi, da tek za kilo ni naporen. Predvsem se je treba izogibati vsakršnemu dvigovanju bremen.

Pa veliko sreče pri zdravju vsem nam kilavcem :wink:

Prijavljen sem za lj.maraton (42km),a sem pred nekaj dnevi opazil,nebolečo bulo v dimljah.Verjetno je kila.
Zaekrat me,pri teku, niti ne moti preveč.Ali naj grem vseeno na maraton,ali ne,kaj misliš?
#313405
ZdravkoC napisal/-a:
legi86 napisal/-a: ...Ker sem nekako izgubil zaupanje v naše "bogove v belem", me zanima kako dolgo ste vi doma počivali(brez teka,kolesa,....) ?
Kirurg, mi je svetoval naj počivam vsaj 1 mes.-mirovanje, nato počasi hoja,hitra hoja, stopnjevanje glede na bolečino v predelu operacije...

Pri teh problemih pa nimaš alternative, da ne bi zaupal kirurgom. Dohtar ti je dal dobra navodila, po mojih izkušnjah se je enako izšlo. Pazi, da ne dviguješ kaj v teh 4 tednih. Seveda pa hoja in malo hitrejša hoja je bila pri meni že znotraj štirih tednov.

Pred 4 leti sem po pogovoru s kirurgom, ki mi je operiral desno dimeljsko kilo in vgradil mrežico, prišel do tega, da če se obremenjujem do meje rahle bolečine, rana zaraste hitreje. Zato sem začel vozit kolo 14 dni po operaciji. Kot prvo vožnjo sem naredil dobrih 30 ravninskih km v lahkih prestavah. Po 4 tednih sem se že skoraj normalno vozil. Izogibal sem se samo hujših klancev. Svoji zdravnici, ki mi je rekla, da dva meseca ne smem izvajati fizične aktivnosti, sem se lagal, da se samo sprehajam. Pri meni se vse izteklo v najboljšem redu.
Pri teku, kjer je udarjanje ob tla, mora biti počitek najbrž res daljši.
#328718
Prvič po januarski operaciji kile sem tekel malo bol zares in to na nočni 10.ki na Bledu.Očitno mi je tisti trimesečni počitek celo koristil,saj sem prvič tekel pod 50 min.
Sicer pa med prisilnem počitkom nisem imel večjih težav.Nisem tekel,zato pa veliko hodil.
#357253
Samo v vednost !
Kljub diagnozi dimeljske kile (ki zaboli na vsakem koraku) in že znanemu datumu kirurškega posega (v sredini novembra) sem vseeno odtekel vseh 42km Ljubljanskega maratona. To sem tudi v naprej povedal kirurgu, ki mi je rekel da pač naj tečem po pameti - to je zame pomenilo: Tekel bom tako daleč kako dolgo bo bolečina znosna, ko več ne bo pa se bom ustavil. Pa je šlo, znosno do cilja.
Priznam, da se je stopnja bolečine zdaj po maratonu zvišala, a to sem tudi pričakoval glede na vložen napor.
Sedaj me čaka dva tedna čakanja nato pa poseg. Imam pa v planu še pred koncem leta odteči nov maraton. Kako bo potekalo okrevanje pa javim tistim, ki se ubadajo s podobnimi problemi.
LP pa po pameti :lol: :lol: :lol:
#357254
thinkblue napisal/-a:Samo v vednost !
Kljub diagnozi dimeljske kile (ki zaboli na vsakem koraku) in že znanemu datumu kirurškega posega (v sredini novembra) sem vseeno odtekel vseh 42km Ljubljanskega maratona. To sem tudi v naprej povedal kirurgu, ki mi je rekel da pač naj tečem po pameti - to je zame pomenilo: Tekel bom tako daleč kako dolgo bo bolečina znosna, ko več ne bo pa se bom ustavil. Pa je šlo, znosno do cilja.
Priznam, da se je stopnja bolečine zdaj po maratonu zvišala, a to sem tudi pričakoval glede na vložen napor.
Sedaj me čaka dva tedna čakanja nato pa poseg. Imam pa v planu še pred koncem leta odteči nov maraton. Kako bo potekalo okrevanje pa javim tistim, ki se ubadajo s podobnimi problemi.
LP pa po pameti :lol: :lol: :lol:


Drzim pesti, da bo vse ok. Sam sem dal cez identicno operacijo v zacetku junija...

Še 20h pred posegom sem šel na rekreativni mtb maraton☺.
#357274
Zdravo,
tudi sam sem bil letos operiran na kili..že drugič v dveh letih na istem mestu ( trenutno imam 2 čepa + mrežica )
operacijo sem imel v Maju in sva se z dr. odločila samo sanirati omejeno poškodbo ( zakrpati luknjo ) , saj sem imel v Juliju tekmo IronMana Celovec.
Tekmo sem glede na 3-4 tedne zmernega okrevanja zaključil brez težav ..
Vsak mora poslušati svoje telo in vedeti koliko lahko prenese. Upam, da sem vsaj komu malo olajšal odločitev.
#357288
Zdravo

Na ljubljancu sem teku še 21km vpetek me čaka operacija kile.Mal sem že živčen ,a po eni stani se že veselim da bo potem vredu.Upam da,bom čimpreje spet stekel in se začel rekreirati.
#357294
ide_ide napisal/-a:Zdravo,
tudi sam sem bil letos operiran na kili..že drugič v dveh letih na istem mestu ( trenutno imam 2 čepa + mrežica )
operacijo sem imel v Maju in sva se z dr. odločila samo sanirati omejeno poškodbo ( zakrpati luknjo ) , saj sem imel v Juliju tekmo IronMana Celovec.
Tekmo sem glede na 3-4 tedne zmernega okrevanja zaključil brez težav ..
Vsak mora poslušati svoje telo in vedeti koliko lahko prenese. Upam, da sem vsaj komu malo olajšal odločitev.



Kako to da se ti je na istem mestu s5 pojavila kila? Saj pravijo da je to zelo zelo redko. Je tudi v prvem bila uporabljena mrežica? Po koliksnem času po prvi operaciji,pa si začutil težave in če slučajno ves kaj bi lahko bil razlog ponovitve (kakšen zgoden sunkovit gib?).

Sprašujem zato, ker sem 4mesece po OP postal malo sumnicav (po prvih parih tekih me je bolelo na mestu operacije in tudi na kontra strani, pa je ponoven UZ pokazal da je vse ok in da je po toliksnem času vse ze zdavnaj zarasceno).
#357322
Pri prvi operaciji so mi zaradi mojih športnih aktivnosti predlagali mrežico in 2 čepa, kar naj bi bilo super in se zadeva ne bi ponovila. A glej ga zlomka po 18 mesecih po operaciji med treningom trebušnih mišic ( core ) najdem novo bulo na istem mestu.
Sledi novo čakanje (cca. 6 mesecev ) in operacija pri kateri sva potem samo ponovno zašila mesto kjer je pretrgalo šive, brez dodatnih materialov, saj naj bi v primeru da mi ponovno prišijejo mrežico, bilo mesto operacije zelo otrdelo in bi zelo težko kolesaril, tekel ...
Bi se pa v ponovnem primeru odločil za operacijo z mrežico iz notranje strani, saj verjetnost, da pride do ponovne poškodbe skoraj ni.
Mene je tkivo kjer sem bil operiran skelelo oz. motilo še kakšno leto po operaciji sploh na kolesu.., ti pa svetujem tudi masiranje mesta operacije zaradi prožnosti tkiva.
#357329
Koliko časa pa je preteklo od prve OP do začetka športnih aktivnosti?

Jaz sem se kr sparal , tudi odsoten sem bil 8tednov iz službe...

Sicer pa... 6mesecev čakalne dobe?? Jaz sem na prvi pregled čakal 2dni in nadaljnjih 6tednov na op... Na napotnico seveda
#357734
Hej.

Operacija je mimo! Sedaj pa lepo počasi nazaj v vsakdanjik.Se bom pazil do pomladi ker ne bi rad še enkrat šel nazaj.Dr. mi je vstavil mrežico sem mu rekel da naj da najmočnejšo da bo "mir".Dva dni je bila kar muka nato cela panika z odvajanjem blata sem mislil da, bom moral nazaj pod nož, sedaj je pa že bolje edino ponoči je še problem,ker se ne morem še obrnit na bok.Sem kar vesel da je mimo.

Lep pozdrav mi "kilaši"se pa čuvajmo.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA