polmaratoni, maratoni, gorski teki, kilometrine in kilometraže - lestvice take in drugačne ...

Moderatorji: AVI, lukkka, Dule

#61500
Odločil sem se, da na TF vodimo (po Duletovem vzoru) še eno lestvico in
sicer Ligo TF v alpskih, gorskih in treking maratonih.

Nekaj pogojev za uvrstitev na lestvico bi izpostavil:
-čas zmagovalca mora biti večji od 2 ur
-nadmorska višina mora biti v seštevku najmanj 250 m
-veljajo tudi tekme v tujini
-veljajo tudi trekingi (na Hrvaškem jih je precej)

Prosim pa Vas, da predlagate
- sistem točkovanja
- ali dve lestvici moški ženske ali kar skupno
- še kaj kar je pomembno...

Nekaj primerov takih tekem
- 12 ur Kališča
- Pohorski maraton (31 ali 65 km)
- Maraton štirih občin
- SAM (35 ali 50 km)
- Pašman treking
- ...

S predlogi na plan
Marjan
Uporabniški avatar
 T1
#63707
Živjo,

odgovarjam že drugič, upam da mi bo sedaj uspelo:

moj predlog:

- vzpona vsaj 1000m (pri času vsaj 2 uri zmagovalca je 250m vzpona praktično ravnina)
- skupna lestvica moški-ženske
- točkovanje:
prvi dobi fiksno (maksimalno) število točk, nato vsak naslednji npr. 2 manj, od 20. mesta navzdol pa vsi enako. Sicer je število točk zmagovalca preveč odvisno od števila udeležencev.

LPT1
 marjan
#63717
Sem glede na odziv že obupal in se odločil, da letos ne vodim te vrste rezultatov. :(
Predlagam, da počakamo še to leto, kajti prav bi bilo, da vnaprej napovemo katere tekme pridejo v poštev. Hvala T1 za dobre ideje.

Če pa bo resen interes že to leto, pa še vedno lahko vzpostavimo pravila, določimo tekme, izračunamo točke in se igramo :wink:

Marjan
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#63737
Jaz mislim da nas je nekaj zainteresiranih....

1. Kot je T1 zacel zgodbo minimalna visinska razlika ( stejejo samo
metri vzpona )
ter minimalna razdalja

2. Lahko pa gremo sestaviti tudi listo prireditev in klasificran si ce si
na 1 do dve obvezni potem pa se vsaj 1 po izbiri...

Zadeva je namrec veliko relativnejsa kot pri cestnem teku...trase
so veliko bolj raznolike v konfiguraciji...vcasih se visinska razlika ni dovolj dober primerjalni faktor ( trdnost terena, preskakovanje potokov )...

3. Omenil si se trekking prireditev...
Ja ce se da noter tudi trkking prireditev potem se da kot ena od izbirnih moznosti...namrec tam so se drugi momenti...nosnja lastne opreme, orientacija...tako da si jo lahko steje matratonec ce si jo da kot izbirni rezultat...

4. Edino razdaljo bo vsekakor potrebno zmanjsati pod 42km...

Recimo minimum? 30km ali pa vzamemo razmerje visinski metri/razdalja.

Se to ali stejejo samo organizirane prireditve
( gorski maratoni, trekkingi ).

Kaj pa neuradni dogodki , recimo Koroskih 24ur? Ki so prav tako vodeni ampak si ga moras sam organizirati in deluje po nacelu gentlemanske predstavitve rezultatov ( torej kodeks casti da se nisi zlagal saj si menda gorski maratonec in ta bo povedal tako kot je bilo hehehe ).

Namrec zaradi veliko vlozenega treninga in zahtevnosti je taksen dogodek smiseln za upostevanje....

5. A gorski duatloni pa ne bi steli ne?
Kolo + vzpon...

6. Najboljse pa je da se odpre poseben folder za gorsko udejstovvanje?
Potem pa vidimo kaj bo vse tam prislo...
Torej vse kar je gorsko in je povezano s tekom, trekkingom in duatlonom?
Duatlon je sicer tricky ker bi morda pasal v kaksen kolesarksi forum ampak kolesarji pa bi nas videli na gorskem-tekaskem...

Je pa sranje ker jegorskih duatloncev malo je pa zadeva zelo cool ker si moras vse sam pripraviti...


Resume?

Vse kar sta pvoedala edino samoorganizirajoci dogodki kot je Koroskih 24 me se zanima ce bi lahko sli noter...
Uporabniški avatar
 ero
#63814
hja, zadeva mora biti kolikor toliko obvladljiva, da je še pregledna in smiselna. če daš not vse po vrsti, bo vsega preveč in se bojim, da bo prvotna ideja razvodenela.

sem pa sam razmišljal o še bolj kompliciranih 'evalvacijah' in 'klasifikacijah' :) recimo koeficienta težavnosti glede na dolžino in kumulativni vzpon (ki ni isto kot višinska razlika).

primer iz glave, ki še ni razdelan:

50 km je 1, drugo se izračuna linearno -> kd = [dolžina pot v km] / 50

1000 m kumulativnega vzpona je 1, drugo se izračuna linearno -> kv = [kumulativni vzpon v metrih] / 1000

koeficient težavnost poti -> k = kd / 2 + kv / 2

zdaj se pa zakomplicira :)

vrednotenje rezultata:

- čase prvih desetih pretvoriš v sekunde, sešteješ in deliš z 10. dobiš povprečni čas prve deseterice v sekundah (s tem zmanjšaš vpliv špic, recimo izjemno hitrega zmagovalca)
- vrednost x rezultata -> r = (2 - [rezulat x v sekundah] / [povprecje prvih 10.]) * 100
- vrednost tega rezultata glede na koeficient težavnosti, s tem končne točke na tej prireditvi -> T = r * k (če je dobljena vrednost 0 ali manjša, velja 1 točka)

potem pa poveš na katerih prireditvah se seštevajo točke, določiš, koliko udeležb je pogoj za končno uvrstitev, določiš ali se upoštevajo vse udeležbe ali postaviš maksimum, ...

vem, da je sistem luknjičast, ker je napisan po par minutah tuhtanja in iz glave. a z njim bi uredili dve stvari:

- objektivno bi ocenili težavnost prireditve (čepav tu še marsikaj manjka in tudi konstanti 50 km in 1000 mnv sta določeni preko prsta)
- vrednotil bi se rezultat glede na dosežke najboljše deseterice in ne uvrstitev

preveč kompliciram?

ko najdem čas (vem, imam še druge dolgove in odprte stvari :) ), naredim primer (case study) na nekaterih lanskih rezultatih. saj bo večino dela naredil računalnik :wink:
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#63820
Ero,

Mislim da je v pravo smer tolces...
Kar odreci zadevo..se mi dopade ta koeficient....

Namrec res velja biti malo natancnejsi pri zadevi...

REcimo ce samo pogledas 50km SAM in 65km Pohorje...

Pri Pohorju ko premagas yacetni vypon in se nekaj naknadnih vzponov moras prestaviti v brzino za rahlo valovit teren in delajo misice ki delajo na cesti...pri SAMu je pestro non stop menjava ritma kar je sicer dobro za razporeditev bremena po misicnih skupinah je pa tezje za aerobno...
potem je tu se maraton 4obcin ki je veliko krajsi ampak ima zelo zgosceno visinsko razliko zopet vecjo vlogo igra moc motorja ...in spretnost teka pri spustu...

Skratka vsak od teh glavnih klasicnih gorskih maratonov ima svojo posebnost ki je prednost ali pa ne...
Ce pa vzamem se kaksno avanturo recimo K24 ali kaksen trekking Velebit ali Risnjak potem pa se zopet se dodatno komplicirajo...

Tako da vsaj okoli razdalje in konfiguracije terena velja biti zelo kompleksen...

A imas kaksne reference kako te priemrjave delajo v tujini ce jih sploh delajo...ce ne potem lahko patentiras sistem...
Uporabniški avatar
 ero
#63848
tek_v_snegu napisal/-a:A imas kaksne reference kako te priemrjave delajo v tujini ce jih sploh delajo...ce ne potem lahko patentiras sistem...

sem že iskal tale 'koeficient zahtevnosti' a zaenkrat brez uspeha. OK, ga bomo skupaj dorekli...
 marjan
#63949
Na vpogled dajem eno možno lestvico točkovanj povzetih po Adventure Sport, kjer se trudijo pri njihovi treking ligi.

Mesto Število točk
1 100 Točk
2 90 Točk
3 80 Točk
4 74 Točk
5 68 Točk
6 62 Točk
7 56 Točk
8 50 Točk
9 46 Točk
10 42 Točk
11 38 Točk
12 36 Točk
13 34 Točk
14 32 Točk
15 30 Točk
16 28 Točk
17 26 Točk
18 24 Točk
19 22 Točk
20 20 Točk
21 18 Točk
22 16 Točk
23 14 Točk
24 12 Točk
25 10 Točk
26 8 Točk
27 6 Točk
28 4 Točke
29 2 Točki
Od 30 nap. 2 Točki

Marjan
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#63979
Ja Marjan,

Kako zaceti...?

Morda da naredimo vec kategorij?

1. Kategorija gorski maratoni - tekaske organizirane prireditve z
urejeno podporo vode in osvezil in oznacena proga
2. Prireditve z lastno opremo
3. Samo-organizirajoci dogodki in trening preizkusnje

Sestavi se sesetavljanka kjer recimo pod otcko 1 stejejo 3 prireditve pod tocko 2 po izbiri ena ali dve

Pod tocko 3 steje ena ali dva dogodka...
Uporabniški avatar
 ero
#64005
hoj,

da ne bomo preveč zakomplicirali - Marjan, predlagam, da kar določiš osnovne parametre in da se jih letos držimo. ob tem lahko še vedno preverjam svoje teorije ocenjevanja in točkovanja...

poskušam povzeti stvari...

1. kategorije

za prvič predlagam tri:
- absolutno ženske in moški
- absolutno ženske
- absolutno moški

2. sodelovanje v pokalu

v naprej prijavljeni člani TF
rok prijav: en dan pred prvo prireditvijo

3. pogoj za točkovanje na eni prireditvi

vsaj trije udeleženi sodelujoči v pokali v kategoriji

4. način točkovanja

'Marjanova' lestvica (pozitivna od 100 proti 2 za prvih 30 po korakih)

5. skupno točkovanje

- seštevanje točk po kategorijah
- velja X najboljših točkovanj

6. koledar

slovenski gorski maratoni
- štiri občine
- Pohorje
- SAM

drugo?

7. nagrade

pokali?
praktične nagrade?
kdo jih zagotovi?

8. obdelava podatkov

Marjan (saj se prostovoljno javiš, ne? :) )

9. razsodišče

za vse dileme, ki se pojavljajo (ob sodelovanju drugih, seveda):
Marjan (predsednik), tek_v_snegu, Ero (člana)


DILEME?

- koledar je malo kratek
- kako vključiti trekinge in samoorganizirane dogodke?
- točkovanje je, glede na število sodelujočih, mogoče malo preobširno
- za pokale in z njimi povezane stroške pogledam jaz in potem se odločimo (velja tudi za lestvico gorskih tekačev!)
- kaj narediti z dogodki, kjer sta na voljo dve razdalji (Pohorje, SAM, trekingi)? ali krajšo upoštevamo in kako? mogoče polovične točke ob pogoju vsaj treh udeleženih v kategoriji?

OK, bo dovolj za iztočnico ali preveč kompliciram? v tem fohu sem že toliko let, da mogoče želim preveč ...
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#64032
Ero dokaj trdne ortogonale si zastavil. NAjboljse da zancemo graditi na njih.

Za zacetek bi kar podprl tvoje predlog:

okostnica ali klasika ali kaksne obvezni sodelujoci dogodki so to kar si navedel:

1.
- Pohorje
- 4 obcine
- SAM...

2. Tekmovalec se prijavi z vsebuocim nazivom Tekaski Forum
3. Marjanova lestvica
4. Ce je ztelja se po kaksnih dogodkih se dodajo kot opcija
oz- neobvezna oz. izbirna tocka
- vsak jo doda po svoji zelji ampak
mora imeti minimalno stevilo visinskih metrov in minimalno stevilo
kilometrov...

Njaboljse pa da za zacetek s tem ne bi komplicirali ali pac?
Meni osebno se sicer bi dopadlo se da bi imeli samoorganizirajoce dogodke ( ala K24 ali osebni izziv ampak tukaj bomo se se malo preznojili kako standardizirati zadevo pa se kaksen podpis castnega kodeksa
da sem gentleman tekaksega foruma in da podajam res gentlemanske
dosezke..po domace ne farbam morda dokazni material kaksna fotka morda pa nic...vemo staro resnico tisti ki delamo nimamo casa za dokumentiranje hehehe to so moje izkusnje iz planinskih prizadevanj za razne znacke heheh )....

Lahko pa za te samoorganizirajoce dogodke uvedemo posebno ligo....

Marjan je se omenil trekkinge verjetno bi potem v postev prisla CRO trekking liga ( hahha Pasman ga je opogumil ) ...ok...ki so sicer organizirani obstaja kontrola ampak sam si moras organizirati oreitnacijo, osvezilne psotaje, oprema, logistika trase...

Ampak za zacetek disi najenostavneje da startamo s klasiko...
Pohorje, 4 obcine, SAM?

Vse ima vec kot 30km , vse ima vec kot 2000m visinskih metrov kar pa bi lahko bila zacetna norma...


Aha sponozoriranje nagrad in zbiralisce za predajo nagrad?

Dobro vprasanje?

JA nic bos Ero moral malo med zvezde in zaceti se iti malo profi kariere...
pa iskanje sponzorjev pa da nas malo gnjavis da vsak nekaj vlozi ...pa
tudi darila in prispevki clanov...kaj te vem...tako z levega zepa ce recem...druge ideje nimam...
Sicer pa sigurno bo kaksen Hervis rad prispeval kaksen par copat za par reklam ,...zopet filozofiram...

Prepustimo casu in idejam in kaj pravite ostali...

Pa planinsko zvezo in lokalna planinska drustva pritegniti ce ze gre za besedo Gorski ( ceprav me MB drustva ze imajo preko glave ko jim razlagam idejo 24ur hribov okoli MBja se ne bi obupal heheheh ).
Uporabniški avatar
 ero
#64055
ne ne, sponzor bi bil kar TF sam. od vseh transakcij in mahinacij, ki jih imam zadnje čase z dresi, napitki, ... je nekaj malega tudi ostalo. pa še ŠD ŠPiC s svojim fondom lahko priskoči na pomoč, da nabavimo par kompletov pokalov. o tem sva se že pogovarjala z Duletom in mislim, da bi bilo pošteno, da najbolj vztrajne gorske tekače in maratonce nagradimo s pokali. torej nič materialističnega :wink:

glede vrst prireditev - res je, da se je najbolj enostavno držati organiziranih tekov. torej se jih držimo.

sem pa danes med opoldanskim pasjim sprehodom prišel na (upam, da dobro) idejo. sodelujoči v tem točkovanju predlagamo svoje gorske maratone, določimo okvirno pot in kontrolne točke ter v dogovoru z drugimi sodelujočimi datum in uro izvedbe. in potem gas :D tako bi imeli drugo vrsto prireditev - samoorganizirane skupne prireditve. in če gremo trije skupaj na pot, je to že dovolj za točkovanje. kaj pravite?

ja, pot, ki jo sam predlagam, in katere prvi del smo danes prehodili, je:

Solčava - Havdej - Strelovec - Klemenča jama - Logarska - Okrešelj - Dom planincev - Solčava. varianta B bi bila recimo brez Okrešlja. KT bi bile Havdej (bi dostavili gor en žig in se dogovorili z domačimi), Klemenča (baje odprejo 1. junija), Okrešelj in Dom planincev.

pot ima vsega po malem - zahtevno in dokaj samotno planinsko pot vse do Klemenče, potem malo promenade do Okrešlja, za konec pa še tempo tekaško varianto po cesti do Solčave. dolžina? pojma nimam. bom šel s prstom po zemljevidu. višinska? prva ocena 1200m vzpona. trajanje? hm, planinske hoje recimo 6 do 7 ur. z občasnim tekom 4 do 5 ur. kaj pravite?
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#64058
Mislim Ero si fajn napisal nič materialističnega :lol: kaj pa kaj mazohističnega :lauf: :rol: :twisted: na koncu pa :toast:
recimo kot so variante pod Mont Blancom itd. ali pa ponovno E-6 v enem kosu.Ma bom nehal s tem E -6 da se mi ne bo scufalo ha,ha. :lol:
Na koncu poti pa LojzP in Tini sa laganim tempom :lol: i ladnim kozlom :lol: :lol: jao bože kje so tisti časi, da se ti kar marija prikaže po teh dogodivščinah ha,ha.
Ma bo treba ponoviti!
ČAO!
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#64062
ero napisal/-a:n

Solèava - Havdej - Strelovec - Klemenèa jama - Logarska - Okrešelj - Dom planincev - Solèava. varianta B bi bila recimo brez Okrešlja. KT bi bile Havdej (bi dostavili gor en žig in se dogovorili z domaèimi), Klemenèa (baje odprejo 1. junija), Okrešelj in Dom planincev.

?


Ja to sem pa ze pocenjal tudi pozimi...
Ja dobra ideja poleti oz. po suhem se jo da preteci...
Od Solcave do Steelovca preko Havdeja...a to mislis tisto pot ki je iz Solcave iz markirana in gre iz vasice spodaj na desni strani Savinje po tistem temnem gozdu potem pa gor do kmetije...in...in poem zopet v gozd...na Strelovec ...ja od tam pa na Klemenco poznam,,,pa tek do Solcave...

Cuj pa ne bi kaj takega poskusili organizarati ob kaksnem obcinskem prazniku v Solcavi ali pa ob tursiticnih dnevih ki jih imajo v Solcavi...?

To bi bil dober gorski tek...odlicen edino spust od Klemence jame do doma planincev bi morali ljudje paztiti...vsekakor pa se prijavljam ze sedaj ce bos organiziral kaksen uradni gorski trening TF-a...ampak ne mi zamert...meni je snega letos dovolj ...telo je zacelo protestirati po engu...enkrat sem bom sel cez Pohorje pa morda se kaksno Olsevo ali Raduho v snegu potem pa dovolj porkaduncl...dajmo se ze nauziti zelenja hehehehe...
Ja ok te drzim za besedo zato traso...vzdrzuj naboj....
Uporabniški avatar
 ero
#64067
hoj

tek_v_snegu napisal/-a:
ero napisal/-a:Solčava - Havdej - Strelovec - Klemenča jama - Logarska - Okrešelj - Dom planincev - Solčava. varianta B bi bila recimo brez Okrešlja. KT bi bile Havdej (bi dostavili gor en žig in se dogovorili z domačimi), Klemenča (baje odprejo 1. junija), Okrešelj in Dom planincev.

Ja to sem pa ze pocenjal tudi pozimi...
Ja dobra ideja poleti oz. po suhem se jo da preteci...
Od Solcave do Steelovca preko Havdeja...a to mislis tisto pot ki je iz Solcave iz markirana in gre iz vasice spodaj na desni strani Savinje po tistem temnem gozdu potem pa gor do kmetije...in...in poem zopet v gozd...na Strelovec ...

ta pot je markirana a se prične levo nad pokopališčem. najprej se vzpenja strmo gor in levo, potem se obrne desno in po par ovinkih pričneš z dolgim levim prečenjem brega vse do Havdeja. zahtevna je zato, ker je neshojena, polna listja in vej ter stalno napeta. breg je strm in če se tu skotališ dol, se sicer ustaviš v kakem grmovju ali na drevi a kakih sto metrov nižje :wink:

bomo naredili! na solčavske dneve pa ne bi računal. takrat je bolj pomembna kaka Natalija Verboten...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA