Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 hudirudi
#66164
Ojla

o tem je tukaj ze kar precej govora, pa bi me vseeno zanimalo, na kaksnih pulzih kaj trenirate, ko tecete.

Sam imam namrec mojo bazo se bolj slabo izgrajeno, pa ce bi recimo hotel sedajle preteci recimo 12km, bi imel pulz povprecen zihr ene 165, vsaj toliko je bilo na trojkah.

pa se mi zdi da je to malce prevec, zato poizkusam zadnje tedne s tekom na nizjih utripih, tja do 150. to sicer pomeni, da je vmes kar nekaj hoje, se mi pa zdi, da se pocasi pozna...
je kdo bil/je v podobni situaciji? zanima me, kje lahko pricakujem nek preskok naprej. tecem cca 4-5krat na teden po 6,5 km, pa se kaksen skvosh in podobno.

lp HR
Uporabniški avatar
 samo
#66170
Čas in kilometri naredijo svoje.
Po pol leta rednega teka, ti bo utrip sigurno padel, oziroma bo pri istih obremenitvah kot sedaj, čisto drugačen.
Sam imam zadnje čase naprimer, težave preseči 180. Že za 170 se moram kar potruditi. Pred pol leta, po nenamernem enomesečnem počitku pa sem v blagi kalnec takoj spravil utrip na 185. Pač, trening je trening in kondicija je kondicija. Eno brez drugega pa ne gre. Pa v mirovanju utrip zelo pade, sam ga imam zjutraj okrog 36.
Je pa pomembno prestavljati svoje meje više. Različne obremenitve, različni tereni, različne dolžine, različni intervali,... treninga naredijo svoje.
Uporabniški avatar
 EVicA
#66187
Oh, če bi šla jaz tečt 12km, bi imela povprečni pulz čez 170. Že pri zelo počasnem teku (5,8km = cca 31min) mi utrip proti koncu prileze na okoli 175, povprečje pa je malenkost pod 170. Moja kondicija je sicer dobra, vendar je bolj kolesarska, saj tečem le 2x tedensko. Pa tudi sicer imam pri kolesarjenju višje pulze kot ostali. Mogoče je to situacija tudi pri tebi.
V tem primeru vsi splošni izračuni (po formulah) max pulza in na osnovi tega, izračun območij vadbe, odpadejo, saj jih boš vedno presegal.

LP, Eva
 sasoz
#66197
Imam že nekaj časa polarjev tekaški monitor s katerim si lahko izmerim OwnIndex, ki nato sam določi najvišji srčni utrip. Ker tečem že cca. pol leta se mi je OwnIndex nekoliko zvišal zaradi česar mi monitor sam določa tudi najvišji srčni utrip, ki pa je linearno vedno nižji. Sam sem pričakoval, da mi bo monitor z izboljšanjem lastnega indeksa avtomatsko določil tudi višji srčni pulz kar bi pomenilo tudi, da lahko pri treningih obremenim telo do višjega srčnega utripa, vendar je ravno obratno. Ali je to komu razumljivo?

Lp, Saso :?:
Uporabniški avatar
 MihaPR
#66198
Meni je, to da stroj določa, kašne so tvoje lastnosti :)
 Marko M
#66200
Mislim, da bi bilo fajn, če bi prebrali kaj na temo srčnega utripa in porabe energije.
Pri nižjih utripih se razvija PREDVSEM aerobna kapaciteta, to so tudi utripi na katerih rekretaivci tečejo maraton 42km (vsaj tisti, ki pretečejo do cilja) saj v nasprotnem primeru (evica, hudirudi..pa tudi samo) porabljate za energijo predvsem glikogen in glukozo, ki se težje obnavlja (regeneracija cca 72 in več ur) in trening na višjem pulzu ne vpliva tako učinkovito na razvoj aerobne kapacitete.
vedno, ko pišem treninge za kolesarje ali tekače vedno se ukvarjam z istim problemom VSI TRENIRAJO NA PREVISOKEM PULZU tak pulz pa razvija navezo živčevje mišica, adaptacijo na previsoko količino laktata...nima pa velike veze z oksidacijo maščob, ki so pomemben vir energije pri daljših tekih.
Mislim, da je cilj vsakega športnika biti ekonomičen, hiter in učinkovit na nizkem pulzu, če pa se na nizkem pulzu ne trenira se telo ne adaptira na tak trening.
Po količini trenina tekača maratonca naj bi bilo treninga na nizkem pulzu med 80% - 60% časa trening.
lep treninga vam želim
LP
Uporabniški avatar
 EVicA
#66210
Mogoče si me Marko narobe razumel. Vem, da bi bilo bolje trenirati pri nižjih vrednostih pulza, vendar moj pulz dosega take vrednosti že pri majhnih oz. manjših obremenitvah. Če si max pulz izračunam recimo po katerikoli od znanih formul (vem, da to ravno merodajno, vendar druge metode nimam) in si od tega določim 65-75%, bi morala teči pri pulzu okoli 130-148, kar je pri meni nemogoče razen, če grem na hitrejši sprehod. Moj zadnji tek na 5,8km sem tekla zelo počasi - 32min, pa je bilo povprečje 170. Počasneje niti ne vem če lahko grem, razen če vmes hodim, kar se mi zdi nesmiselno, saj razdaljo lahko pretečem, niti nisem začetnica brez kondicije. Pravzaprav teh 65-75% ne morem doseči niti na kolesu, kjer mi je veliko lažje. Edina razlaga, ki jo imam je, da je tudi moj max pulz višji kot mi ga določi katerakola od formul, ki pa je takoalitako le približek in očitno zame neuporabna. Ali pa razlog tiči kje drugje????

LP
Uporabniški avatar
 hudirudi
#66218
ojla

ja ne vem no - tudi jaz hitro, zeres hitro prilezem na 170, pa to je ze krajsni tek, niti ne kako naporen. iz tega si razlagam samo to, da sem pac obsojen na "hitre sprehode", kot Evica, ampak tako pac to je. recimo da se pomatras in res teceh-hodos-teces-hodis naslednje tri-stiri tedne, mislim da bi se moralo nekaj pokazati.

sicer pa, nekdo mi je poslal tole, se mi zdi vredno prebrati.
tudi ko sem videl v opisu enega od tekacev, da je na 42 km prvih 21 tekel na povpr. 140 pulza, sem si rekel, to je to. itak da ne mores teci na 170 42 km, kajne?javascript:emoticon(':wink:')
Wink

----
Working Your Heart
The Secret of Training Smart


How hard to I have to workout? How far do I have to go? I workout 2 hours every other day of the week and I still can’t lose those last 10 pounds. Why do I keep getting injured when I try to run? These are all questions and comments people make about their training that seems to have no simple solution.

I want to give you that solution. It’s called a heart rate monitor. Whether your goal is to win a race or just live a long healthy life, using a heart rate monitor is the single most valuable tool you can have in your training equipment arsenal. And using one in the way I am going to describe will not only help you shed those last few pounds, but will enable you to do it without either killing yourself in training or starving yourself at the dinner table.

I came from a swimming background, which in the 70’s and 80’s when I competed was a sport that lived by the “No Pain, No Gain” motto. My coach would give us workouts that were designed to push us to our limit every single day. I would go home dead, sleep as much as I could, then come back the next day for another round of punishing interval sets.

It was all I knew. So, when I entered the sport of triathlon in the early 1980’s, my mentality was to go as hard as I could at some point in every single workout I did. And to gauge how fast that might have to be, I looked at how fast the best triathletes were running at the end of the short distance races. Guys like Dave Scott, Scott Tinley and Scott Molina were able to hold close to 5 minute miles for their 10ks after swimming and biking!

So that’s what I did. Every run, even the slow ones, for at least one mile, I would try to get close to 5 minute pace. And it worked…sort of. I had some good races the first year or two, but I also suffered from minor injuries and was always feeling one run away from being too burned out to want to continue with my training.

Then came the heart rate monitor. A man named Phil Maffetone, who had done a lot of research with the monitors, contacted me. He had me try one out according to a very specific protocol. Phil said that I was doing too much anaerobic training, too much speed work, too many high end/high heart rate sessions. I was forcing my body into a chemistry that only burns carbohydrates for fuel by elevating my heart rate so high each time I went out and ran.

So he told me to go to the track, strap on the heart rate monitor, and keep my heart rate below 155 beats per minute. Maffetone told me that below this number that my body would be able to take in enough oxygen to burn fat as the main source of fuel for my muscle to move. I was going to develop my aerobic/fat burning system. What I discovered was a shock.

To keep my heart rate below 155 beats/minute, I had to slow my pace down to an 8:15 mile. That’s three minutes/mile SLOWER than I had been trying to hit in every single workout I did! My body just couldn’t utilize fat for fuel.

So, for the next four months, I did exclusively aerobic training keeping my heart rate at or below my maximum aerobic heart rate, using the monitor every single workout. And at the end of that period, my pace at the same heart rate of 155 beats/minute had improved by over a minute. And after nearly a year of doing mostly aerobic training, which by the way was much more comfortable and less taxing than the anaerobic style that I was used to, my pace at 155 beats/minute had improved to a blistering 5:20 mile.

That means that I was now able to burn fat for fuel efficiently enough to hold a pace that a year before was redlining my effort at a maximum heart rate of about 190. I had become an aerobic machine! On top of the speed benefit at lower heart rates, I was no longer feeling like I was ready for an injury the next run I went on, and I was feeling fresh after my workouts instead of being totally wasted from them.

So let’s figure out what heart rate will give you this kind of benefit and improvement. There is a formula that will determine your Maximum Aerobic Heart Rate, which is the maximum heart rate you can go and still burn fat as the main source of energy in your muscles. It is the heart rate that will enable you to recover day to day from your training. It’s the maximum heart rate that will help you burn those last few pounds of fat. It is the heart that will build the size of your internal engine so that you have more power to give when you do want to maximize your heart rate in a race situation.

Here is the formula:

Take 180
Subtract your age
Now we need to adjust this number based on your current level of fitness. Make the following correction as it applies to you:
» If you do no working out subtract another 10 beats
» If you workout 1-2 times a week subtract 5 beats
» If you workout 3-4 times a week leave the number as it is.
» If you workout 5 or more times as week and have done so for a year or more, then add an additional 5 beats to that number.

If you are about 60 years old or older OR if you are about 20 years old or younger, add an additional 5 beats to the corrected number you now have.

You now have your maximum aerobic heart rate, which again is the maximum heart rate that you can workout at and still burn mostly fat for fuel. Now go out and do ALL of your cardiovascular training at or below this heart rate and see how your pace improves. After just a few weeks you should start to see a dramatic improvement in the speed you can go at these lower heart rates.

Over time, however, you will get the maximum benefit possible from doing just aerobic training. At that point, after several months of seeing your pace get faster at your maximum aerobic heart rate, you will begin to slow down. This is the sign that if you want to continue to improve on your speed, it is time to go back to the high end interval anaerobic training one or two days/week. So, you will have to go back to the “NO Pain, NO Gain” credo once again. But this time your body will be able to handle it. Keep at the intervals and you will see your pace improve once again for a period. But just like the aerobic training, there is a limit to the benefit you will receive from anaerobic/carbohydrate training. At that point, you will see your speed start to slow down again. And that is the signal that it is time to switch back to a strict diet of aerobic/fat burning training.

At the point of the year you are in right now, probably most of you are ready for this phase of speed work. Keep your interval sessions to around 15-30 minutes of hard high heart rate effort total. This means that if you are going to the track to do intervals do about 5k worth of speed during the entire workout. Less than that and the physiological effect is not as great. More than that and you just can’t maintain a high enough effort during the workout to maximize our benefit. You want to push your intervals, making each one a higher level of intensity and effort than the previous one. If you reach a point where you cannot maintain your form any longer, back off the effort or even call it a day. That is all your body has to give.

This is what I did to keep improving for nearly 15 years as a triathlete. It is also the training the Lance Armstrong’s coach put him on to recover from his cancer treatment when they saw that he could not handle the high end training anymore. And, although it was contrary to what most cyclists do to prepare for the grueling Tour de France, it was what enabled him to capture the title there for the first time in 1999.

Best of luck!
Mark Allen

Written By : MARK ALLEN




lp HR
Uporabniški avatar
 miro
#66219
Evica , moje laično mnenje je , da ima vsak človek različen maksimalni pulz , da nobena " formula " ne more biti uporabna za vse.
Če nisi profesionalka treniraj po občutku in dobrem počutju.
Jaz sem ravno zato prodal polarja , da se med tekom ne obremenjujem z višinami utripa , kar pa mogoče ni pametno , vendar sem se tako odločil in tečem , kolesarim in plavam po občutku. Sicer pa tako , ali tako nisem preveč hiter in pulza ne spravim prav hitro v višave.
Torej dobro migaj!
Lp
Miro
Uporabniški avatar
 pegaz
#66221
Pozdravljeni!

MarkoM: zelo zanimivo razmišljanje o pomenu treninga pri nizkem utripu. :clap:

Evica: res je, na začetku ne moreš teči z "zaželjenimi" 70-75% max utripa, ker takoj padeš v hojo. Problem je, da si prepočasna pri tem pulzu, oz. "imaš prenizko kondicijo". Ena rešitev je, da pač tečeš redno pri nekoliko višjem pulzu, in v trening poleg dolgih tekov vključiš tudi intervalne teke, s katerimi razviješ hitrost. Čez nekaj časa se ti bo začel trening poznati. Takrat bi lahko pri istem pulzu tekla hitreje. Namesto tega teci tako, da boš zmanjšala pulz in tekla z isto hitrostjo, kot na začetku. Predvsem pa vodi dnevnik in nosi pulzmeter, da se spoznaš in spremljaš svoj napredek za motivacijo.

Sasoz: najvisji utrip ni odvisen od tvoje natreniranosti. Polar ti ga določi glede na pulze, ki jih dosegaš na treningu. Predlagam, da greš na Cooperjev test in dejansko tudi dosežeš svoj maksimum. Sam sem ga in ga kot takega tudi vpisal v svoj HR monitor. Tako ne boš več odvisen od mašince, ki je "bolj pametna od tebe".

Hudirudi: vodi dnevnik, teci po izmerjenih poteh in si zapisuj čase, pulze in počutje. Prepričan sem, da boš opazil razliko v 4-6 tednih.

Če pa še kdo rabi, da mu kake modrosti nabajam, se naj kar oglasi ;)

Lep let, vaš Nadvojvoda Pegaz :)
 gluhi
#66222
se mocno strinjam z ugotovitvami, da ni tocnega testa za maksimalen utrip in da je genetsko določen, sam ga imam kar visokega 201 pri 29 letih, kakih 6 let nazaj pa je bil tudi ze 208, ugotovil sem ga tako, da gre do fula v en hrib - kolo ali tek in ko skor dol pades, pogledas na uro, morda dodas se kaksen utrip go, ker nihce ne gre res do konca...in ne bi bilo dobro, da bi to poskusil in to je to. Je pa res, da je morda dobro uporabljati za oceno nivoja srcnega utripa, razliko ali zalogo srcnega utripa, ki ga imas maksimalen - utrip v mirovanju ( na tega namrec lahko vplivas) in potem na podlagi te vrednosti delati ocene o potrebnem utripu...vem, da je to ena znanstvena metoda, sam sem pozabil ime - vem, pa da bodo forumovci hitro povedal katera. Ob mojem dokaj visokem utripu se kar obnese, predvsem laktatni prag kar odgovarja mojim občutkom po teku....
 zappa
#66228
EVicA napisal/-a:... in si od tega določim 65-75%, bi morala teči pri pulzu okoli 130-148, kar je pri meni nemogoče razen, če grem na hitrejši sprehod. Moj zadnji tek na 5,8km sem tekla zelo počasi - 32min, pa je bilo povprečje 170. Počasneje niti ne vem če lahko grem, razen če vmes hodim, kar se mi zdi nesmiselno, saj razdaljo lahko pretečem, niti nisem začetnica brez kondicije. Pravzaprav teh 65-75% ne morem doseči niti na kolesu, kjer mi je veliko lažje. Edina razlaga, ki jo imam je, da je tudi moj max pulz višji kot mi ga določi katerakola od formul, ki pa je takoalitako le približek in očitno zame neuporabna. Ali pa razlog tiči kje drugje????

LP


Hm, samo razmišljam: meni se tvoj tempo 5,8 km v 32 minutah niti slučajno ne zdi ZELO POČASEN (to je skoraj 11 km/h). Če tvoj tempo primerjam s časi na 10 km pri ženskah na lanskem Lj. maratonu, bi te (če bi ga držala vseh 10 km) postavil nekje okrog 100. mesta od skoraj 700 sodelujočih. A je to zelo počasi? :?:

Verjamem, da je zelo počasen za zares trenirane tekače. Pri takem tempu imam jaz tudi povprečen utrip 170 ali čez (moj max je okoli 185). Ker pa je zame zelo počasi recimo tempo 9.5 km/h ali manj, imam pri takem tempu kamot utrip 150 ali celo manj. Pa to ni hoja. Podobno kot ti pa tudi po letu in pol več ali manj rednega teka praktično ne morem teči tako počasi, da bi imel utrip pod recimo 70% maksimalnega, to je pod 130.

Pa še nekaj opažam: zjutraj imam recimo pri istem subjektivnem občutku napora in isti hitrosti vsaj za 10-15 utripov na minuto nižji utrip kot recimo popoldne ali zvečer (nekaj gotovo prispeva temperatura). Tako da se z utripom na Polarju med tekom ne obremenjujem preveč. Tečem bolj po občutku, si pa utripe skupaj z nekaj drugimi podatki vseeno redno zapisujem. Tko, za evidenco, bom zihr kaj pametnega odkril, he, he,... :lol:

LP, Tomaž
 zappa
#66229
hudirudi napisal/-a:ojla

----
Working Your Heart
The Secret of Training Smart
...
Then came the heart rate monitor. A man named Phil Maffetone,...

lp HR


Uh ja, občasno spremljam en ameriški forum in ima ta Maffetonejev način treniranja množico privržencev pa seveda tudi veliko nasprotnikov. Verjetno za nekatere funkcionira, za druge pa ne. Jaz nimam potrpljenja, da bi ga preizkusil, priznam. Pa še par stvari mi pri tem načinu ni všeč/smiselnih, recimo to, (mislim, da se prav spomnim) da v času nabiranja baze absolutno prepoveduje kakšnokoli anaerobno vadbo. Pozabi na vaje za moč, to je kao izrecno škodljivo oz. kontraproduktivno v tem obdobju, pa tek v hrib, pa fartlek itd. Ni mi logično, kako je lahko nujno, da za 2-3 meseca komplet prekineš vaje za moč (in izgubiš veliko tistega, kar si pridelal recimo čez zimo v fitnesu) zato, da zgradiš aerobno bazo? A se res ne da baze zgraditi ob ohranjanju moči? A ni bolj smiselno oba tipa vadbe nekako skombinirati? Vsaj za rekreativce.

Kaj pa Jeff Galloway? Še ena kontroverzna metoda, pri kateri menjaš tek in hojo, tudi če tečeš tekmo (magar maraton), ki ima spet veliko gorečih zagovornikov in nasprotnikov. Ampak s takim tekom gotovo lahko sklatiš povprečni utrip, bo pa več nihanj v utripu.
Uporabniški avatar
 EVicA
#66233
zappa napisal/-a:Hm, samo razmišljam: meni se tvoj tempo 5,8 km v 32 minutah niti slučajno ne zdi ZELO POČASEN (to je skoraj 11 km/h). Če tvoj tempo primerjam s časi na 10 km pri ženskah na lanskem Lj. maratonu, bi te (če bi ga držala vseh 10 km) postavil nekje okrog 100. mesta od skoraj 700 sodelujočih. A je to zelo počasi? :?:


Odlično, kje lahko podpišem za tak rezultat. :wink:

Am, ne vem no, potem pa jaz ne vem več kaj je počasi, ker ta čas sem dosegla, ko sem si rekla, "danes grem pa res počas, ker se mi niti ne ljubi matrat". Sicer imam najhitrejši čas na to razdaljo 29,5min, to je bilo lani jeseni, ko sem šele začenjala teči, vendar pa sem imela veliko kodicije od cele sezone kolesarjenja.
Kakšen bi potem moral biti tempo, da bi se mu lahko reklo počasi in/ali zelo počasi. Bom poizkusila še počasneje.

Sicer vedno tečem in kolesarim po občutku in razpoloženju, Polar pa mi služi bolj za informacijo ter, da me opominja, kadar me odnese v "višave" :oops:
Uporabniški avatar
 žure
#66241
EVicA napisal/-a:Sicer imam najhitrejši čas na to razdaljo 29,5min

To bi bilo v tempu 5 minut in 5 sekund na kilometer.
Za počasen tek bi po mojem mnenju morala teči vsaj tričetrt ali celo minuto na km počasneje. Potem dobiš za tvojo razdaljo (5,8 km) 34-35 minut.
Poskusi...

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA