prostor za dogovore o skupnih treningih - kje, kdaj, kako, ...
tu so vam na voljo tudi predlagani programi treninga

Moderatorji: ero, pegaz

Uporabniški avatar
 tae
#81596
Iskal sem že na forumu, vendar je vse kar sem našel o stopnicah, so mariborske stopnice na Kalvarijo. Mene zanima nekaj drugega. Glede na to, da v življenju vedno iščem nove načine in metode treninga, sem 1x izvedel tudi trening na enih stopnicah (gor sem tekel hitro, dol počasi). Glede stopnic se mi postavljajo naslednja vprašanja?

- Je to trening za hitrost, moč, zdržljivost, vse skupaj ali nič od tega ?
- Na kaj naj bi bil človek pozoren pri treningu na stopnicah ?
- Kako pogosto naj bi se izvajal ta trening oziroma, če ima sploh smisel ?
- Je bolje stopiti z vsako nogo na naslednjo stopnico, morda vmes eno preskočiti ali z obema nogama na eno stopnico ?


Vaše izkušnje ?
Uporabniški avatar
 Staša
#81598
tae napisal/-a:...
- Je bolje stopiti z vsako nogo na naslednjo stopnico, morda vmes eno preskočiti ali z obema nogama na eno stopnico ?


Z obema nogama na eno stopnico? :shock:

Tae, ti si faca!

PS: Trening gor po stopnicah je zagotovo hkrati koristen za moč, vzdržljivost in hitrost, krepi pa tudi kolena! Jaz ga najpogosteje izvajam, ko sem zunaj, pa se spomnim, da sem dala kaj kuhat in tečem ugasnit. Takrat stopnice ponavadi preskakujem.
Uporabniški avatar
 Damijan
#81599
Z obema nogama na eno stopnico menda izgleda tako:

- Leva noga na stopnico "n", desna noga na stopnico "n"; leva na "n+1", desna na "n+1" itd. Tako ponavadi hodijo majhni otroci in maratonci dan po maratonu.
- Normalno hodimo pa takole: leva noga na stopnico "n", desna na "n+1", spet leva na "n+2" itd...
- Preskakovanje pa je torej: leva na "n", desna na "n+2" itd.
- Še ena kategorija: leva na "n", desna na "n", spet leva na "n" in desna na "n" = tek na mestu, he, he.

Si to mislil, Tae, ne?

- namen: služi po mojem še najbolj za moč...
- smisel in pogostost: smiselno! A naj bo tak "tek" prilagojen načrtu vadbe in naj nadomesti tiste dneve, ko naj bi delali vaje za moč (intervali, fartleki, teki v hrib.)
- ne vem, kaj je bolje...
Uporabniški avatar
 tae
#81600
Staša napisal/-a:
Z obema nogama na eno stopnico? :shock:


Najprej z eno nogo in nato še z drugo na isto stopnico. Damijan je zadevo razložil bolj matematično.
 Nataša
#81601
ma ja, sej v končni fazi to JE čista matematika. :lol:
Uporabniški avatar
 andrejl
#81603
Staša napisal/-a:
tae napisal/-a:...
- Je bolje stopiti z vsako nogo na naslednjo stopnico, morda vmes eno preskočiti ali z obema nogama na eno stopnico ?


Z obema nogama na eno stopnico? :shock:

Tae, ti si faca!

PS: Trening gor po stopnicah je zagotovo hkrati koristen za moč, vzdržljivost in hitrost, krepi pa tudi kolena! Jaz ga najpogosteje izvajam, ko sem zunaj, pa se spomnim, da sem dala kaj kuhat in tečem ugasnit. Takrat stopnice ponavadi preskakujem.


ne vem, zakaj bi bil trening gor po stopnicah primeren za hitrost in vzdržljivost. za trenirat hitrost je treba hitro teči, kar se po stopnicah gor ravno ne da. za vzdržljivost pa tudi ne. dvomim, da je kdo sposoben laufat 1h-2h po stopnicah gor.

za moč bo pa fino.
Uporabniški avatar
 Staša
#81604
andrejl napisal/-a:
Staša napisal/-a:
tae napisal/-a:...
- Je bolje stopiti z vsako nogo na naslednjo stopnico, morda vmes eno preskočiti ali z obema nogama na eno stopnico ?


Z obema nogama na eno stopnico? :shock:

Tae, ti si faca!

PS: Trening gor po stopnicah je zagotovo hkrati koristen za moč, vzdržljivost in hitrost, krepi pa tudi kolena! Jaz ga najpogosteje izvajam, ko sem zunaj, pa se spomnim, da sem dala kaj kuhat in tečem ugasnit. Takrat stopnice ponavadi preskakujem.


ne vem, zakaj bi bil trening gor po stopnicah primeren za hitrost in vzdržljivost. za trenirat hitrost je treba hitro teči, kar se po stopnicah gor ravno ne da. za vzdržljivost pa tudi ne. dvomim, da je kdo sposoben laufat 1h-2h po stopnicah gor.

za moč bo pa fino.


ja pol bo pa za matematiko dober! :lol:

Sem mislila posledično, moč ti da hitrosti, pa tudi vzržljiv (trmast) si gotovo bolj, če se spraviš tekat po stopnicah. ;) Saj je vseeno. :wink:
 matej-jethro
#81605
Nekoč nazaj, ko sem še basket trenirou, smo se to šli za povečanje odriva. Predvsem pa po prstih in isto je veljalo pri teku v hrib. Da smo pa šprintali k pr norcih, se pa itak ve!! Vse je bilo kontrolirano s piščalko :roll:
Mogoče pa Rocky 1 kaj ve....Philadelphia stairs rules :wink:
Uporabniški avatar
 tomaz ny
#81606
Tek po stopnicah je dober trening za tehniko teka - če pretečeš po več stopnic v enem koraku potem je to dobro za izboljševanje dolžine koraka; če pa tečeš tako, da stopiš na vsako stopnico pa je to dobra vaja za frekvenco koraka-seveda je potrebno teči z veliko frekvenco. Vsekakor je tek po stopnicah ena izmed koristnih metod razvoja tehnike teka in specifične tekaške moči. :)
Uporabniški avatar
 tomaz ny
#81607
andrejl napisal/-a:
Staša napisal/-a:
tae napisal/-a:...
- Je bolje stopiti z vsako nogo na naslednjo stopnico, morda vmes eno preskočiti ali z obema nogama na eno stopnico ?


Z obema nogama na eno stopnico? :shock:

Tae, ti si faca!

PS: Trening gor po stopnicah je zagotovo hkrati koristen za moč, vzdržljivost in hitrost, krepi pa tudi kolena! Jaz ga najpogosteje izvajam, ko sem zunaj, pa se spomnim, da sem dala kaj kuhat in tečem ugasnit. Takrat stopnice ponavadi preskakujem.


ne vem, zakaj bi bil trening gor po stopnicah primeren za hitrost in vzdržljivost. za trenirat hitrost je treba hitro teči, kar se po stopnicah gor ravno ne da. za vzdržljivost pa tudi ne. dvomim, da je kdo sposoben laufat 1h-2h po stopnicah gor.

za moč bo pa fino.


Ne vidim razloga zakaj se ne bi dalo hitro teči po stopnicah?!
Uporabniški avatar
 andrejl
#81608
tomaz ny napisal/-a:Ne vidim razloga zakaj se ne bi dalo hitro teči po stopnicah?!


tomaž, dobro veš, kaj je bil point mojega posta, tako da se mi ne zdi smiselno na tole odgovarjat...
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#81613
tomaz ny napisal/-a:Tek po stopnicah je dober trening za tehniko teka - če pretečeš po več stopnic v enem koraku potem je to dobro za izboljševanje dolžine koraka; če pa tečeš tako, da stopiš na vsako stopnico pa je to dobra vaja za frekvenco koraka-seveda je potrebno teči z veliko frekvenco. Vsekakor je tek po stopnicah ena izmed koristnih metod razvoja tehnike teka in specifične tekaške moči. :)


Nimam kaj dodati vse to je popolnoma res in se uporablja predvsem v zimskem obdobju priprav na spomladansko sezono saj pri nas v klubu delamo tako in tudi drugje delajo podobno.Potem pa se seveda prilagodi letnemu času in pripravi na posamezno tekmovalno obdobje.
ČAO!
Uporabniški avatar
 tomaz.zupancic
#81615
Po stopnicah vem smo včasih pri trenerju tekli krajšo razdaljo toliko kot so dolge stopnicer na samem atletskem stadionu na tribunah.Pa smo to seveda večkrat ponovili nazaj dol smo šli pa bolj izzi paket :lol: pol pa spet imuri gor :lol: , pa spet dol :lol: .
To sem hotel še povedati in dodati!
ČAO!
Uporabniški avatar
 tomaz ny
#81616
andrejl napisal/-a:
tomaz ny napisal/-a:Ne vidim razloga zakaj se ne bi dalo hitro teči po stopnicah?!


tomaž, dobro veš, kaj je bil point mojega posta, tako da se mi ne zdi smiselno na tole odgovarjat...


Ne, ne vem. :shock:
V smislu treninga tekaške tehnike-dolžina koraka, odrivna moč stopala, frekvenca korakov, ne vidim nobenega razloga, zakaj ne bi tekel po stopnicah. Tudi jaz grem vsake toliko teči na stopnice pri nas v Velenju - stopnice na Velenjski grad. Naredim nekje 10 do 15 šprintov gor po stopnicah-pavza: tek navzdol, posamezni tek zanaša okrog 15 do sek.
To je podobno kot kakšni šprinti v klanec-le da moraš biti bolj pozoren ter malo višje dvigati kolena, kar je tudi dobro za samo tehniko teka.
Če pa si ti drugačnega mnenja in stopnic ne vključuješ v svoj trening, tudi prav. Vsekakor pa to ni nujna oz. edina pravilna metoda treninga-oz. metoda, ki je najboljša... Res pa je, da definitivno ne tečeš eno uro po stopnicah. Bi pa bilo lepo,če bi malo pojasnil svoje stališče - vse ima svoj smisel in če ti drugače gledaš na stvar ni s tem nič narobe. Je pa dobro, če človek svoje ideje utemelji.
Pa lep tekaški pozdrav.
:D
Uporabniški avatar
 tomaz ny
#81617
tomaz.zupancic napisal/-a:Po stopnicah vem smo včasih pri trenerju tekli krajšo razdaljo toliko kot so dolge stopnicer na samem atletskem stadionu na tribunah.Pa smo to seveda večkrat ponovili nazaj dol smo šli pa bolj izzi paket :lol: pol pa spet imuri gor :lol: , pa spet dol :lol: .
To sem hotel še povedati in dodati!
ČAO!


To je to, a ne!?
Jaz sem pa samo navedel, zakaj. :wink:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA