teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 ton
#95744
Posredniško zastavljam tole vprašanje:
1. menda soli vnesemo v telo neskončno več, kot je organizem potrebuje,
2. pri velikih, predvsem vztrajnostnih naporih, jo veliko tudi izločimo s potenjem in urinom - toliko, da celo pride do pomanjkanja,
3. TOREJ sprašujem, ali se sol nikjer na nalaga (kak ščepec za nujne potrebe), kako torej pride do pomanjkanja, če je v načelu pribitek?

Preveč alkimistično?
Uporabniški avatar
 vencelj
#95812
Tele stvari s soljo so res malo čudne. Vedno je govora o tem, da hrano jemo preveč soljeno (tako smo pač navajeni). Ko na tekmah, posebno tistih malo daljših, nastopijo krči, hitro pride informacija, da je to zaradi pomanjkanja soli. Nekje sem celo bral recept za doma pripravljen izotonični napitek: sol, sadni sirup za zalivanje, voda. Zadnjič sem na TF v neki temi bral nekaj povsem različnih mnenj o kalciju in magneziju...
Jasno je, da se bodo tekači na daljših razdaljah glede tega obnašali drugače kot pri krajših razdaljah. Pri večurnih naporih je samo voda premalo, nekako je treba nadomestiti tudi izgubljene elektrolite.
Kaj pa nekdo, ki iz zdravstvenih razlogov soli ne sme uživati? Ali potem na daljših preizkušnjah sploh ne bi smel sodelovati?
Uporabniški avatar
 shash
#95817
Meni moram rečt da je to tudi vse skupaj zelo čudno.

Zakaj?

Ker sem pri sebi to zasledil, da sem mogoče tudi sam podlegel malo tem iztoničnim napitkom - pa po pravici povedano ne toliko zaradi mineralov kot zaradi okusa in predvsem zaradi tega, ker imam dober občutek v ustih - enostavno nimam tako suhih ust kot če pijem samo vodo. Še zmeraj si doma naredim zelo rad naravne sokove. Čeprav sem zadnjič zasledil, da ne smem mešat sadja in zelenjave ( tek_v_snegu ali kdo drug na pomoč, zakaj ne?)

Osebno mislim da nismo tako švoh narejeni da bi se kar sesul. Ne vem, če je res tako potrebno ob neki normalni prehrani delat tako znanost okrog teh mineralov in vseh teh stvari. Vprašanje, če ni veliko teh stvari v glavi in razni placebo efekti in tako naprej. Ne vem, se samo sprašujem. Ravnokar pri sebi premišljujem eno stvar.
Če grem na daljši tek od 12 km naprej si doma zmeraj pripravim izotonični napitek, da bom ja kao dajal telesu nazaj ione pa minerale pa ne vem še kaj ..... Torej stvar traja nekje do dve uri . O.K.

Potem pa druga stvar. Grem v hribe in niti enkrat do zdaj si nisem tega pripravil. Zmečem noter sendvič, vodo in evo za na vrh malo suhega sadja. Nobenega izotoničnega napitka Pa se z postanki na vrhu in po hoji gor in dol pojam lahko tudi po 6 ur in več torej vsaj za en maraton. Pri hoji gor pa itak da curi od človeka švic na vse strani. Pa nobenega pomanjkanja kakih ionov al pa kaj drugega.

Lačen sem pa itak in po teku in po hoji v hrib - pa se že počasi lepo vse nadoknadi.

Osebno mislim, da je vse skupaj en velik golaž genske zasnove, prehrambenih navad, raznolikosti v organizmih, pošlihtanosti v glavi, komercilnih zadev, črednega nagona, dnevnega počutja, .......

Jaz osebno stavim na pestro prehrano ( verjetno zato najdemo iste minerale razperšene po večih živilih - enemu paše nekaj drugemo pa kaj drugega), enostavnost in brez preveč kompliciranja. Predvsem pa tukaj tečemu bolj zaradi užitkov, ne pa da se ženemo do konca.
Zadnjič sem se dobil z enim forumovcom in se mi zdi da je lepo rekel: men je fajn da pridem na koncu tekme v cilj in z užitkom in lahkoto rečem
ŠE EN PIR PROSIM. Jaz sicer pira ne pijem - sam se mi je pa tole prov fajn zdel.

Upam da nisem bil predolg - pa lep pozdrav.
 dragann
#95830
Zanimiva tema tale SOL. Naj dodam še moj pogled na zadevo. Veliko je v naših glavah kot je rekel Shash. Pri naporih telo ne potrebuje zgolj soli ampak tudi ostale minerale, zato je pomembno kaj vračamo telesu. Jaz za pripravo napitkov uporabljam raztopino himalajske soli, ki jo dodam v vodo ali isotonični napitek.
Naj dodam še nekaj znanstevnih dejstev glede potreb po soli (tisti tapravi), ki sem jih na hitro zbrskal na spletu.
"Človeško in tudi živalsko telo je pretežno sestavljeno iz vode in soli, ki vsebuje poleg natrijevega klorida še 82 ostalih elementov periodnega sistema. Prav tako so analize pokazale, da naravna kristalna sol vsebuje elemente periodnega sistema z izjemo žlahtnih plinov.
Kuhinjska sol (beli strup) - Brez soli si življenja ni mogoče predstavljati, vendar pa je uporaba navedne “ kuhinjske soli”, ki predstavlja le še preostanek dveh osnovnih elementov natrija in klora v obliki kloridne soli, izredno zdravju škodljiva. Vzrok za škodljivost t.i. rafinirane soli je ravno v njeni obliki agresivne soli omenjenih elementov, ki nimajo popolnoma nobene sorodnosti s t.i. pravo ali kristalno soljo.Zanimivo je dejstvo, kako si je naša civilizacija v obdobju industrializacije iz naravne soli pridobila “kemično čisto” sol, ki jo predstavljata dva elementa v obliki soli natrijevega klorida. Vse ostale sestavne elemente soli so označili kot onesnaževalce in jih kemično ločili oz. rafinirali v nam poznano obliko “kuhinjske soli”ali celo “jodirane kuhinjske soli”. Ta oblika rafinirane soli predstavlja nenaravno obliko izoliranega stanja soli, ki nima več opravka z naravno soljo in njeno celovitostjo."
Malce drugačen pogled in upam, da bo komu koristil.
LP, Dragan
 klopotec
#95839
In rešitev? Ko ste na obali, greste v Sečovlje in tam na solinah kupite kristalno nerafinirano sol, ki sicer ni tako bela, kot tista v trgovini in ni jodirana, kar je nadaljnji plus. Lahko pa kupite tudi Stanetovo sol. Sečoveljska je poleg vsega še poceni.
Ampak tudi s Se čoveljsko ni treba pretiravati.
 ton
#95843
Okej, zdaj smo razčistili dilemo Duracel, Varta ali Zmaj. Mene pa še zmeraj matra prvotno vprašanje: zakaj sem po vsakem obedu ko polna solnica, po par kilometrih teka pa 'razsoljen'? Fotke s Franje, na primer, so take, da me bodo vnuki resno spraševali, kaj sem počel na severnem tečaju v pajkicah. Kako se sol nikjer ne zatakne?
 ton
#95856
Medtem ko doktoriram (sam sem si nakopal), po Žlopijevem zgledu popravljam povezavo: www.vivalis.si (v prejšnji je motila vejica).

Mi pa prirojena predmestna kritičnost ne da, da bi malo ne posikal: je pa na oni strani o himalajski soli toliko perja iz robidovne, da bi se jaki smejali, ko bi jo brali.
Uporabniški avatar
 gera
#95858
ja, verjetno je veliko tudi v tem, koliko česa nekdo potrebuje. Jaz imam recimo problem, da že od malega moram vsak dan pojesti nekaj sladkega. Redko pride dan, ko ne pojem (navadno po kosilu) kaj sladkega. Slana hrana mi ne diši toliko in je tudi ne morem toliko pojesti, za sladko pa se vedno najde plac. Nikoli nisem imela težav s kilogrami, ko se nisem resno ukvarjala s športom sem bila za moje pojme celo presuha, problem je bolj v tem, da to ni zdravo. Brala sem tudi, da je za suhe ljudi značilno, da pojejo več sladkega kot slanega v primerjavi z debelimi. Ne vem, ampak enostavno se tega ne morem odvaditi, pa tudi mislim, da ne vpliva negativno na moje telo. Zdravo pa sigurno ni. Tudi razni recepti bolj zdravih sladic mi ne pomagajo, da bi se uprla mlečni čokoladi, sladoledu, pecivom, frutabelam itd. Pa ko pridem na vrh hriba po sendviču najbolj paše Snickers.
 Simplon
#96349
klopotec napisal/-a:In rešitev? Ko ste na obali, greste v Sečovlje in tam na solinah kupite kristalno nerafinirano sol, ki sicer ni tako bela, kot tista v trgovini in ni jodirana, kar je nadaljnji plus.


Zakaj je pa plus, da ni jodirana? A ni tako, da je jod zelo pomemben in imaš ob premajhnem vnosu joda v telo lahko hude težave? Najprej s ščitnico, nato pa z vsemi organi?
Uporabniški avatar
 mare
#96484
Meni tale himalajska sol ne izgleda nič boljša kot tista, s katero pozimi posipajo ulice. Obe sta kristalizirani nejodirani, precej podobno zgledata in imata podobno kemijsko sestavo. Dobro, himalajska je malo bolj umazane barve.

Sicer se pa običajno jodira kameno sol (pridobljeno iz rudnikov), ker morska ima jod že v naravi. So pa sicer vedno govorili, da je morska sol boljša od kamene (torej tudi od himalajske?).
 Jeb
#96652
Zame je sol samo mit, ki so ga ljudje ustvarili zaradi ugodja; okus soli je za tako pomemben med začimbnimi okusi, da so z razvojem kulinarike vse bolj pretiravali z njo, hkrati so pa z industrijskim siromašenjem živil odstranjevali ostale okuse in tako prišli do stanja, ko je sol praktično edina stvar, ki nekaterim živilom sploh da okus, recimo bel kruh. Zaradi te potrebe po okusu se je pač razvil še mit o potrebnosti. Ko sem iz svoje prehrane izločil sol, me je mnogo ljudi opozorilo, da se brez soli lahko celo umre. To traja že dvajset let; tudi danes ob vsej zdravoprehranski osveščenosti mnogi ponovijo to neumnost. Pa da ne bom predolg - to, da si bel ob koncu daljših tekov, je samo dokaz, da si nasičen s soljo, ki je telo ne rabi in se je radostno znebi z vsako kapljico znoja. Jaz tudi po štiriurnem teku nimam nobene bele srage, ker v meni pač ni viškov soli, ki bi se jih telo moralo otepati. Dehidracija pomeni samo, da tvojemu telesu manjka vode, slab okus ali suha usta po požirku vode pa pomenijo, da je voda slaba. Čista studenčnica odžeja, vodovodna voda pa skoraj nikoli. Problem ni tisto, česar v vodi ni (natrij), temveč tisto, kar je, pa ne bi smelo biti, ker naše telo kemikalij ne more presnavljati. Zato ti svetujem tisto, kar že sam omenjaš - sokove. Voda iz sadeža je prečiščena v rastlini in če rastlina ni bila dodatno obdelana s kemikalijami, je sok iz nje zanesljivo najboljše, kar lahko daš svojemu telesu. S kakršnokoli soljo pa samo rušiš mineralno ravnovesje v svojem telesu, sem štejem tudi vse te izotonične napitke, ki jih vsi jemljete kot nujne; razmislite, če niste samo zaslepljeni potrošniki, kajti za nujne jih imate šele od takrat, ko so jih začeli prodajati in propagirati. Telo pa z izločanjem soli ob znojenju skuša samo vzpostaviti ravnovesje. Seveda pa, da ne bo nesporazuma, ostaja neizpodbitno dejstvo, da moramo nenehno skrbeti za čimveč mineralov v prehrani, ampak v sorazmernih količinah, kar pomeni, čimveč raznovrstnih sokov, od najbolj eksotičnega sadja do najbolj vsakdanje zelenjave. Če bo še vsa ostal hrana v tem smislu raznovrstna in polnovredna, ne bodo za treninge in tekme potrebni nobeni napitki, temveč samo tisto, kar telo potrebuje za hlajenje - H2O.
 spela*
#123057
klopotec napisal/-a:In rešitev? Ko ste na obali, greste v Sečovlje in tam na solinah kupite kristalno nerafinirano sol, ki sicer ni tako bela, kot tista v trgovini in ni jodirana, kar je nadaljnji plus. Lahko pa kupite tudi Stanetovo sol. Sečoveljska je poleg vsega še poceni.
Ampak tudi s Se čoveljsko ni treba pretiravati.


Zelo zanimiva tema. Se kar strinjam z dragannom, da je veliko tega v glavi. Glede te nejodirane soli imam pa enako vprašanje kot že nekdo drugo pred mano: problem je, da uživamo premalo joda, zato pri nas sol, kolikor mi je znano, celo mora biti jodirana, da s tem v telo vnašamo tudi zadostno količino joda.
 klopotec
#123125
spela* napisal/-a:
klopotec napisal/-a:In rešitev? Ko ste na obali, greste v Sečovlje in tam na solinah kupite kristalno nerafinirano sol, ki sicer ni tako bela, kot tista v trgovini in ni jodirana, kar je nadaljnji plus. Lahko pa kupite tudi Stanetovo sol. Sečoveljska je poleg vsega še poceni.
Ampak tudi s Se čoveljsko ni treba pretiravati.


Zelo zanimiva tema. Se kar strinjam z dragannom, da je veliko tega v glavi. Glede te nejodirane soli imam pa enako vprašanje kot že nekdo drugo pred mano: problem je, da uživamo premalo joda, zato pri nas sol, kolikor mi je znano, celo mora biti jodirana, da s tem v telo vnašamo tudi zadostno količino joda.


Preberi na spodnjem naslovu.
http://www.svet-je-lep.com/phorum/read. ... t=2434&v=f

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA