Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#352323
ogi napisal/-a:Kot prvo... rekreacija gor ali dol, ko se da gor stevilko je to tekma... pa magari za 12.327 mesto. Se pravi potem tudi ne moti, ce se nekdo pol ljubljanskega maratona prepelje z avtom, ali pa pokrajsa 10km? Saj je samo rekreacija, kajne?
Glede strahu pred psi in problema cloveka, ki ima ta strah, pa sorry ampak bolj bolanega razlage se ni bilo. Ja absolutno je to problem cloveka, ki ga je tega strah. Ampak sorry na tekaski prireditvi ne pricakuje, da bo laufal med krdelom psov. Torej psi, ki se jih clovek boji niso njegov problem, ampak problem lastnika psa. In ja "krdelo psov" je v vecini primerov pretirano, ampak kaj bi bilo ce bi naslednje leto v Ljubljani vsi lastniki psov pripeljali se svoje pse s seboj? Fino, kajne?
Ce nekdo ne more parih ur preziveti brez psa, potem pac ne gre na tekasko prireditev pac pa gre laufat s psom v bliznji gozd. Na prireditev pa psi pac ne sodijo.... razen ce je prireditev namenjena prav temu, ampak to ponavadi ni ravno navadna tekma v teku.


Ma daj, no, pretiravati pa res ni treba. Krdelo psov? Na kateri prireditvi pa si to videl?
Ne vem, no, ampak na kakih trailih jaz sploh ne vidim problema, zakaj ne bi smeli teči s psi. Na Ljubljanskem maratonu in podobnih množičnih prireditvah pa psov še nikoli nisem videla. So lastniki očitno dovolj odgovorni, da vedo, da bi bilo to za psa prenevarno.

Če pa smo že pri psih, mene pri teku motijo, ampak res motijo tisti pasji sprehajalci, ki imajo pse na fleksi povodcu, pa tega povodca ali ne znajo ali nočejo uporabljati varno. Potem se zgodi, da je na eni strani poti pes, na drugi strani lastnik, vmes pa povodec, ki ga, ker je tanek, ne moreš videti pravočasno. Kar nekajkrat se mi je že zgodilo, da bi skoraj padla. :twisted:
#352327
Naj dodam še jaz:
mislim, da psi na tekmovanje ne sodijo !

Niso prepovedani, niso pa tudi ne dovoljeni ! Če ima lstnik psa rad, ga bo jemal na svoje teke kamorkoli in vsakokrat, ko bo tekal po naravi primerni za psa in iz nobenega vidika ni primerno, da pes teče na tekmi ! 2,3 ali 4 ure ločenega življenja med psom in lastnikom verjetno ne predstavlja kake posebne katastrofe, saj tudi otrok počaka starše tekače ! En pes na tekmi res še ne predstavlja problem, če bo pa tega več, pa vsekakor ne bo prijetno !
#352331
jaz vidim problem v tem, da se ti pes zaplete med noge, tudi mene so ti psi na štanjelskem teku presenetili, sicer na tekih z manjšim številom udeležencev ni problem, vsekakor pa si na lj , kraškem in istskim ne predstvaljam več udeležencev s psi.
#352336
ogija bo treba malo popravit

Canicross, Bikerjorin, rolerjoring, no, pa dogtreking. Ta prvo je tek s psi, ki na posebni oprsnici, elastičnem povodcu in s posebnim pasom za lastnika tečejo, ta drugo vlečejo pred kolesom in tatretje z rolerji in tačetrto je hoja z navezanimi vlečnimi psi.

V SLO je najbolj poznan in prakticiran canicross.

Je pa ena velikanska razlika med tekmami, ki so namenjene tekom s psi in ostalimi tekaškimi prireditvami. Pri canicrossu se štarta posamično. Ravno zaradi nevarnosti zapletanja in ker so psi na štartu nori in štartajo na polno.

Drugače pa kar se tiče sprehajalcev, kolesarjev, tekačev. Mene so z ali brez psice že tudi kdaj presenetili in samo švignili mimo. Je fajn nardit kak pibib, da človek sploh ve, da si za njim in da greš mimo...To kot tekač prakticiram oz. ne grem trdo mimo človeka mimo, kot sprehajalka s psom, ki panično odskakuje in odmika svojo rit, ko zasliši nepričakovan šviic po makedamu mimo mi pa tudi ni glih fajn, me je že fajn rama bolela...Sicer jo sprehajam tako, da ima vedno možnost umika na varno, ampak včasih do sunka vseeno pride in včasih je tekač, kolesar štorast, pa gre prehitevat po strani kjer je pes in ne jaz...ne vem kakšna logika je to :shock:

Itak mi je pa komično, da je toliko rekreativnih tekem.
#352340
:D

sem ponosen lastnik psičke Suzi. Z menoj teče ničkoliko kilometrov, ogromno časa preživiva skupaj v naravi, je najbolj prijazen pes na svetu.
A da bi jo vzel s seboj na tekaško tekmo? Ne, to pa ne. Ne zaradi Suzi, ki je oh in sploh, temveč zaradi sotekačev in varnosti. Samo lastnik psa ve kakšne karakteristike ima njihov pes, ostali lahko le ugibajo. To lahko povzroči pri ostalih frustracije in strah, sploh če imajo negativne izkušnje. V gneči kakršna je na tekaških tekmah, (ne prireditvah) se tudi pes ne odziva vedno kot pričakuje lastnik. Potem so tu še povodci, spotikanje, odrivanje, prečenje poti itd.
Mislim, da vsi odgovorni lastniki psov poskrbijo za dobro počutje le teh, kakor tudi za dobro počutje onih, ki psov ne želijo imeti v bližini. In tekaška tekma je eden od takšnih dogodkov, kjer se zbere mnogo različnih ljudi. Takih ki imajo radi pse, papige, mačke, opice, pujske, teličke, ali preprosto soljudi. In zadnjih je vse manj. Naj vsi pripeljejo na tekaške tekme svoje ljubljenčke?
Naj omenim samo še tole, s Suzi sva bila letos že preko 100x na Sv. Planini nad Trbovljami in še nihče se ni spraševal ali sodiva v tisto okolje :)
P.S.
Če je lastnik psov na Štanjelskem teku uporabljal vlečni pas, bi moral biti diskvalificiran.
#352363
semjul napisal/-a::D

sem ponosen lastnik psičke Suzi. Z menoj teče ničkoliko kilometrov, ogromno časa preživiva skupaj v naravi, je najbolj prijazen pes na svetu.
A da bi jo vzel s seboj na tekaško tekmo? Ne, to pa ne. Ne zaradi Suzi, ki je oh in sploh, temveč zaradi sotekačev in varnosti. Samo lastnik psa ve kakšne karakteristike ima njihov pes, ostali lahko le ugibajo. To lahko povzroči pri ostalih frustracije in strah, sploh če imajo negativne izkušnje. V gneči kakršna je na tekaških tekmah, (ne prireditvah) se tudi pes ne odziva vedno kot pričakuje lastnik. Potem so tu še povodci, spotikanje, odrivanje, prečenje poti itd.
Mislim, da vsi odgovorni lastniki psov poskrbijo za dobro počutje le teh, kakor tudi za dobro počutje onih, ki psov ne želijo imeti v bližini. In tekaška tekma je eden od takšnih dogodkov, kjer se zbere mnogo različnih ljudi. Takih ki imajo radi pse, papige, mačke, opice, pujske, teličke, ali preprosto soljudi. In zadnjih je vse manj. Naj vsi pripeljejo na tekaške tekme svoje ljubljenčke?
Naj omenim samo še tole, s Suzi sva bila letos že preko 100x na Sv. Planini nad Trbovljami in še nihče se ni spraševal ali sodiva v tisto okolje :)
P.S.
Če je lastnik psov na Štanjelskem teku uporabljal vlečni pas, bi moral biti diskvalificiran.


Z vsem tem se povsem strinjam.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA