Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#214127
To, da je na začetku čuden občutek in si v minimalni obutvi počasnejši je sigurno normalno. To, da pa pristajaš na peto se mi pa zdi malo nenavadno. A te startaske sigurno nimajo niti malo dvignjene pete?
Podatek o 20% tekačev, ki pristajajo na peto je najbrž za tiste, ki tečejo v copatih z dvignjeno peto. Pri bosem in minimalnem teku se večina najprej dotakne tal s sprednjim delom stopala.
Tudi sam sem avtomatsko začel teči tako, ko sem sezul tekaške copate. Ko pa tečem v tekaških copatih pa pristajam rahlo na peto (zelo neizrazito sicer in manj kot sem včasih)- vsaj pred tremi meseci, ko sem nazadnje tekel v njih, je bilo tako.
Se ti zdi, da si pomanjkanje blaženja vseeno kaj kompenziral s tehniko? Saj noge lahko polagaš bolj nežno na asfalt tudi, če pristajaš na peto.
Sicer pa, kot si rekel, boš videl kaj bo, ko probaš bos. Če ti ne bo odgovarjalo ti pač ne bo. Ljudje smo si različni.
Aja, musklfibr v mečih je pa seveda normalen na začetku - v bistvu mene še zdaj včasih preseneti. Se mi pa zdi 4,5 km kar dosti za prvič. Če boš čisto bos, najbrž že zaradi podplatov prvič ne boš tekel tako daleč.
#214132
Danes bolijo mišice še bolj. To se mi zdi prav zanimivo. Tak musklfiber čutim vedno po prečenju Kozjaka. Ampak prečenje traja 24 ur, včerašnji tek pa je trajal pol urce. Zdaj mi je jasno kaj vse pobere blaženje tekaških copatov. Brez blaženja deluje mišični sistem čisto drugače. Torej privadit se je treba.

Ja odsotnost blaženja sem vsekakor "blažil" z bolj previdnimi, nežnimi koraki in pristajanjem. Previdno na peto, potem pa lepo povaljam. Sem vmes poskušal na srednji del stopala ampak sem imale tako trd in štorast občutek, da , ne ni šlo. In se v to ne bom več silil.
Včeraj sem napolnil 54 let in toliko let se je moj vsak tekaški korak začel na peti. Nima smisla da to sedaj spreminjam. Na silo.

Sem poslikal moje startaske, ki sem jih priredil v bistvu za surfanje, ker majo fajn gumjast podplat. Potem pa sem gor zašil še "ježa", da se mi mokre vezalke niso odvezovale, ker jih je jež držal skupaj. Potem pa gledam včeraj te Feelmaxske in imajo tudi ježka čez.

Bom danes slikco prilepil. Prav zanimivo.

Evo za zdaj je to to. Jutri grem 6 km če bo cesta suha, oziroma če ne bo snega.
#214139
Klopotec, najprej čestitke, da si se lotil poskušanja nove tehnike. Bravo!

Bolečina v mečih pa je dober pokazatelj, da si bistveno bolj uporabljal ahilovo in mečne mišice in vendarle nisi vseh korakov opravil čisto na peto. Prav imaš, dolgih let tehnike na peto v copatih pač ne moreš čez noč spremeniti v novo tehniko - in tudi ni smiselno. Tudi siliti se z novo tehniko, bognedaj, ni treba. Sem pa prepričan, da boš sčasoma (če boš bosi ali minimalistični tek redno in postopno doziral) avtomatično prilagajal korak - bo bolj mehkejši, nežnejši in bolj optimalen. Koristil boš več naravnega blaženja stopala in izkoriščal potencialno energijo stopala in stopalnega loka.

Mogoče še beseda ali dve o tehniki pristajanja na peto: ta ni tako stara, kot bi si marsikdo lahko mislil, še manj pa z raziskavami potrjena kot priporočljiva. "Izumil" jo je namreč Bill Bowerman, ustanovitelj Nike-a in kreator prvega blaženega copata. Kot atletski trener in hkrati tudi pameten tržnik je vedel, da se bo produkt na trgu še bolj prijel, če bo prinesel s sabo še zanimivo zgodbo. Podaljšanje koraka zaradi pristajanja na peto je bila v primeru prvih Nike ta zgodba. Problem s to tehniko je med drugim pristajanje noge precej pred telesom, kar tudi težišče telesa pomakne pred telo. Z vsakim takim korakom ob pristanku nastane tudi zaviralni moment gibanja, poleg tega pa je potrebno celo telo premakniti naprej čez težišče, kar zahteva tudi več energije. Celo Bowerman je po koncu kariere v enem od intervjujev resignirano priznal, da je bila njegova teorija napačna.

Vseeno pa so bili Nike z blaženjem 30 let nazaj velika novost in neverjeten prodajni hit. Ostali proizvajalci so sledili zgledu, ker niso imeli protiorožja. Ostalo je zgodovina :D Vseeno pa so v tem času vsi pozabili na merjenje vpliva blaženja na tekaški korak in posledic (tako ugodnih kot neugodnih). Sama bo sebi govori statistika zadnjih 30 let - število poškodb pri tekačih se v tem času ni zmanjšalo, na določenih segmentih jih je celo več (zvini gležnja, PF, tekaško koleno...).

Če poznaš kakega veterana, ki je tekal še v starih časih, v 60ih in 70ih, ga povprašaj v čem so laufali takrat. Zvedel boš marsikaj zanimivega. :D

ps. čakamo na slikco, da vidimo ta unikatna obuvala :wink:
#214231
Lep sneženi dan se je prevesil v še bolj zanimiv večerni tek, :lauf: :juhuhu: :juhuhu: :juhuhu: za današnji dan sem dobil nove superge :clap: :clap: pa sem šel užitkom naproti :rol: :bum: :shock: :o :D. Pa sem med potjo premišljeval, kako bi bilo sprobat to lepo snežno belo pot preizkusiti bos teči kakšen del. :bum: :bum: :ignore: :ignore: :ignore: :nono: :nono: :nono: , se ta pa ni normaln boste rekli...
:rol: :lauf: :rol: Po prečkanju glavne ceste v Bitnjah se zaustavim in............ :arrow:

Občutki:
se sezujem superge odstranim dvoje tanke nogavice-- noge tople rahlo vlažne.
superge pa štumfe primem v roke pa hajd :lauf: :juhuhu: :juhuhu: :lauf: :juhuhu: :juhuhu: snega je bilo po pluženju cca 5 cm občutki, sprva se ohladijo krajni prsti malo te špika v njih pa ni tako hudo, počasi je tako z vsemi prsti. ampak se da laufat. Tekalna površina ....kot bi tekel po prijetno mehkem belem sej tud blo belo spodi pa zgori, megla okoli, kot bi bil v nikjernikoli deželi..........teško opisat dejanska občutja :juhuhu: , ki te preplavijo med tem. Vmes srečam eno osamljeno dušo, ki se mi bliža, pozdravim pa z užitkom naprej. :lol: :oops: :D :D nebi vedu kaj si je pri tem ona mislila. :idea: :?: :?: :idea: :bum: :nono:

Pridem do železniške proge pot me pelje vzporedno z njo proti mestu. Snega je tukaj več,nekje 15 cm, nespluženo :mrgreen: sedaj se noge prav hitro ohladijo kompletno do gležnjev, po cca 200 metrih se ustavim in ponovno obujem. Ponoven začetek teka je malo bolj čuden, ker nimaš pravega ravnotežja :roll: :roll: prsti in ostalo se ne odziva prav dobro, vendar se po 10 minutah že ogrejejo, čisti užitek bi rekel temu.

Mislim, da bom še ponovil tole zanimivo izkušnjo, :laola tečti bos po nekaj centimetrski odeji je prav zanimiva . Vsega skupej je blo okol 1,5 km....sej GTA bo že vedel kje se je to dogajalo. Dober trening za Winter Trans Slovenijo.

Prav vesel bi bil 4 dni takega lepega vremena kot je danes zvečer. :clap: :driver: :heart ko tečeš s srcem in uživaš v snežno beli pokrajini naše prelepe Slovenije. :clap:

Lepo tekajte pa nase merkejte po poteh ...tekaškega udejstvovanja.
#214241
Jaz sem pa šel danes bos v klet po pivo
fajn občutek, vam rečem
sem šel bolj po prstih, ker je bila žena doma
me nič meča ne bolijo, sem jih dobil po riti
saj dobra volja je najbolja :lol:
#214267
Danes mečne mišice še vedno precej bolele, ampak sem se malo prisilil in odtekel 6 km. Podplati se lepo privajajo in menda res več ne tečem tolko na peto.
Doma pa sem se sezul in tekel 100 m bos po snegu. Mrzlo. Vsaka čast Samostojni, da ti je uspelo 1,5 km bos po snegu. Imam pa še po dveh urah fajn občutek v nogah.

Bom poskusil pripet moje home made FILLMAX - STARTAS. Tisto črno čez je našit ježek. Danes sem vezalke odstranil in sem tekel samo z ježkom in lepo drži.

Kako pripnem sliko, ki je na mojem računalniku?
#214621
Danes "žgečkljivih" 10 km v Feelmaxicah, je precej peska sedaj na pločnikih in cestah, mi je bilo zelo žal, da ni spet tako kot zadnjič, po novozapadlem snegu je bilo čudovito teči. Sedaj je ta razdalja že čisto domača za moja meča in noge, bo treba počasi kakšno daljšo varianto tudi v njih preizkusiti :clap:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 20

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA