Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#316156
noteko napisal/-a:
Sam pa sem vse bolj prepričan, da je minimalistična obutev ravno marketinška poteza. Kdo je pred nekaj leti (recimo 5,6 in več let nazaj) govoril o minimalistični obutvi?
Dejstvo je, da se število tekačev v zadnjih letih vzpenja, kar je odlična priložnost za najbolj različno ponudbo tekaške opreme, med drugim tudi prej omenjeno. Po drugi strani pa so povprečni rezultati največjih množičnih tekov - npr. polmaratona, zmeraj slabši.


Ja, odgovori so tukaj :D
Jaz se še spominjam, ko blaženih copat sploh ni bilo na svetu, rezultati na polmaratonih pa so bili boljši. In vendar to nima kaj dosti z začetniškimi vprašanji. Da ne bo pomote, jaz imam veliko in ogromno blaženih copat in tečem z njimi. Če me kdo vpraša, kaj bi naredil, da ne bi tako tolkel s petami, bi mu priporočal postopno vračanje k naravi in terapijski bosi tek, ki ti razkrije naravo gibanja in te prisili k dinamični uporabi gležnja.
Nazadnje spremenil ZdravkoC, dne 04 Nov 2013, 23:58, skupaj popravljeno 1 krat.
#316241
Verjetno gre slabšanje rezultatov v veliki meri pripisati tudi vedno večji množičnosti,da o spreminjajočem spolnem razmerju tekačev niti ne govorim,ker se bo že tako vsula ploha nestrpno emancipiranih...Mogoče pa je tako tudi bolje,če pomislim koliko (dobesedno) treninga je potrebnega za doseganje in tudi ohranjanje rezultatov,ki si jih nekdo zastavi ali želi.Sicer je res,da na takšno razmišljanje vplivajo moje izkušnje,(pre)polne poškodb,vendar sem vedno bolj prepričan,da nekakšna obsedenost z rezultati ni najbolj skladna s tekom za vsakogar.Vem,krasen občutek je teči dober rezultat ,in sploh teči hitreje,na prste,prehitevati...Ampak,ali je to celotno sporočilo teka?In za vsakogar?
Glede bosonogega teka pa:sem generacija,ki je še cela poletja preživela bosa na dvoriščih in v igri.Na prvih poskusih asfalta,travi in pesku.Čudovito..vse dokler ni nek takratni prijatelj stopil na stekleno črepinjo in skoraj izkrvavel.Težko si predstavljam,da bi dandanes lahko sproščeno tekel bos kjerkoli bi mi srce zaželelo,kar pa mi tekaški copati omogočajo.Drugega razloga pravzaprav ne potrebujem.Sicer pa mora tudi začetnik kakšno zadevo sam pogruntati,sicer ne bi bil začetnik.Včasih je bilo vsaj glede copat lažje:dobili so se praktično samo v legendarnem Slovenijašportu na ...ovi cesti,in še to ne vedno.Proti tistim so danes vsi vrhunski.Kljub temu pa nisem zagovornik najbolj poceni copat za začetnike.Tek je tek,pa naj teče začetnik ali staro kljuse,kot sem sam(ki pa pri svojih 60+ še vedno sanja o 1.40 na polmaratonu).
 Leon81
#316900
Evo, da se še jaz malo javim.

V tole temo spadam že vsaj tretjič, če ne četrtič. Potem ko sem v mlajših letih kar precej tekel, so namreč prišle na vrsto druga zanimanja in za tek je časa zmanjkalo. Čez čas sem bil nekajkrat od samega sebe, nekajkrat pa tudi od drugih opozorjen, da se zanemarjam in da je čas, da se spravim v red, poskušal to uresničiti, pa ni šlo. No, zdaj upam, da mi je uspelo, in da sem na pravi poti. Nenazadnje, še v nobenem od prejšnjih poskusov nisem prišel tako daleč.

Torej, predelal sem trinajsttedenski program teka in hoje, ki je na TF znan tudi kot Wegin program ali progam iz THE knjige. Program sem zaključil z udeležbo na LM na 10 km in jih pretekel v približno 56 minutah.

Moje dileme pa so naslednje.

Kako naprej? Generalno imam na razpolago dve usmeritvi; povečanje obsega vadbe ali povečanje intenzivnosti. Spomladi bi se sicer rad udeležil kakšnega polmaratona, vendar je to postranskega pomena. Moj glavni cilj še vedno izboljšati splošno kondicijsko stanje in znižati telesno težo. Pri 180 cm imam namreč 93 kg. Kaj mi torej priporočate?

Druga stvar pa je zimska obutev. Trenutno uporabljam Brooks Adrenaline, ki mi povsem ustrezajo. Ker pregovor pravi, da se zmagovalnega konja ne menja, bi bilo po eni strani najvarneje kupiti GTX verzijo tega modela. Po drugi strani pa sem bral, da je pametno menjati modele copat, saj tako treniramo rahlo različne mišice, kar posledično zmanjšuje možnost poškodb. Kaj torej priporočate? Naj iščem kakšen drug model GTX copata ali naj ostanem pri preverjenem modelu?

Že vnaprej hvala za odgovore,
Leon
#316905
Leon81 napisal/-a:Moje dileme pa so naslednje.

Kako naprej? Generalno imam na razpolago dve usmeritvi; povečanje obsega vadbe ali povečanje intenzivnosti. Spomladi bi se sicer rad udeležil kakšnega polmaratona, vendar je to postranskega pomena. Moj glavni cilj še vedno izboljšati splošno kondicijsko stanje in znižati telesno težo. Pri 180 cm imam namreč 93 kg. Kaj mi torej priporočate?

Leon


Stvari so zelo redko izključno črno-bele. Ni res, da sta samo dve možnosti. Obstaja tudi pametna kombinacija obeh. Kat pomeni, da ni res, da lahko povečujemo samo obseg ali samo intenzivnost. Tisto kar ne smemo je to, da na istem treningu ni dobro hkrati povečevati obseg in intenzivnost. Pomembno je, da je tedenski prirastek volumena obremenitve v mejah, na katere si se sposoben adaptirati.

Preporočam ti, da si izbereš nov plan vadne za tek na 10 km pod 50 min. Po moje, dokler nisi sposoben odteči 10 km pod 50' še nisi zrel za polmaraton. Tudi za hujšanje je boljše, da dvigneš intenzivnost, kot da pri nižji intenzivnosti povečaš samo razdaljo. Pameten plan treninga na tedenskem nivoju ima itak intenzivne, kot daljše nizkointenzivne teke. Naj te ne zavedejo nasveti, da za hujšanje moramo vaditi samo na nizkem utripu. Če hočeš napredovati ali shujšati je potrebno "zavihati rokave". Poleg teka je dobro delati tudi vaje z lasno težo( počepi, poskoki, sklece, zgibi,...) ali z utežmi, da obremenimo čim več mišičnih skupin. Ne pozabit, da so mišice tiste, ki porabljajo energijo. Več jih imamo, večja je poraba. Več jih obremenimo, večja je poraba. To je za hujšanje zelo pomembno.

Tudi po zimi se večinoma, da teči v ne GTX copatih. Če denar ni problem, potem si kupi tiste v katerih se dobro počutiš. Jaz ne bi experimentiral, če sem že našel model za katerega mislim, da je pravi. Različne stabilizacijske mišice delajo tudi takrat, ko tečemo po off road terenu, za to ne potrebujemo drugačne copate.
 Leon81
#316962
Pozdrav!

Najlepša hvala za odgovore.

Glede copat se mi je zdelo, da bo tako prav, a sem vseeno raje preveril.

Kar se tiče nadaljnjega ukvarjanja s tekom seveda vem, da je potrebna kombinacija obojega; višje intenzivnosti in daljših razdalj. Morda sem se malo nerodno izrazil. Zanimalo me je, kje naj bo poudarek. Velikokrat namreč berem, da je pri začetnikih potrebno povečevati obseg vadbe in da hitrost pride sama po sebi ter da bo za povečanje intenzitete čas kasneje. Nikjer pa nisem dobil zanesljivega odgovora, kdaj je ta kasneje.
Držal se bom torej nasveta in si izbral enega izmed načrtov za 10 km pod 50 min. To v mojem primeru tako ali tako pomeni povečan obseg vadbe, obenem pa uvedbo intenzivnejših tekov.
 PeterBo
#317156
Pozdravljeni,

kako pa vi nadomeščate tek v zimskih mesecih, ko je tema in mraz in je težko vsak dan teči zunaj. Morda kakšen fitnes ali sobno kolo? Kaj se priporoča?
#317162
Mislim, da si že prebral temo, kjer sem se spraševal o motivaciji za tek v neidealnih pogojih. No od takrat sem pri sebi že naredil bistven premik in se dejansko spokam ven tudi če zmerno dežuje. Če res naliva, raje počakam.

Meni je komentar od @oven najbolj pri srcu:
Sicer pa ko se enkrat spreoblečeš v opremo, je to to...ni poti nazaj :twisted:


Dejansko ima 100 % prav. Najtežje se je preobleč in preobut, ko je to mimo, greš brez problema laufat :)

Sicer jaz kombiniram še z eliptikom, hojo v hrib ter vajami za moč, da upam uspešno zmanjšam možnosti za kakšne poškodbe, ker kar precejšnja teža pritiska na moje kosti :D:D
#317180
PeterBo napisal/-a:Pozdravljeni,

kako pa vi nadomeščate tek v zimskih mesecih, ko je tema in mraz in je težko vsak dan teči zunaj. Morda kakšen fitnes ali sobno kolo? Kaj se priporoča?


Hecno vprašanje. Kolesarji prav v zimskih mesecih, ko se ne da vozit zaradi naštetih vzrokov, trening najpogosteje nadomeščajo prav s tekom. Pri današnjih oblačilih in obutvi, ni slabega vremena, razen če ne padajo "sekire" :).
 brbr
#317430
Pozdravljeni

S tekom sem se začel ukvarjati v začetku leta. Zaenkrat samo tečem in tečem in tečem :) .
Zanima pa me kako je pomembno izvajati tempo tek, faltrek.... oz kaj naj bi vsak tekač počel polek samega teka. Bolj ko berem razne članke manj mi je jasno. Zato vas prosim, da mi nekdo napiše svojo izkušnje iz samega začetka, ko se je začel ukvarjati s tekom.

Hvala vsem, ki si boste vzeli minutko časa.


Lp Domen

p.s. V kolikor je to že kje napisano bi prosil za link do teme :)
 storZ
#317433
Predvsem še kar teči in teči, da navadiš na obremenitve vse vezi in mišice. Obenem delaj ogromno razgibalnih in krepilnih vaj da učvrstiš vse dele telesa. V kolikor ti dopušča čas vključi po možnosti še kakšno kolo, plavanje ipd.. Potem pa dalje s fartleki itd. Hiti počasi :)
Uporabniški avatar
 Miroslav
#317438
brbr napisal/-a:Pozdravljeni

S tekom sem se začel ukvarjati v začetku leta. Zaenkrat samo tečem in tečem in tečem :) .
Zanima pa me kako je pomembno izvajati tempo tek, faltrek.... oz kaj naj bi vsak tekač počel polek samega teka. Bolj ko berem razne članke manj mi je jasno. Zato vas prosim, da mi nekdo napiše svojo izkušnje iz samega začetka, ko se je začel ukvarjati s tekom.

Hvala vsem, ki si boste vzeli minutko časa.


Lp Domen

p.s. V kolikor je to že kje napisano bi prosil za link do teme :)


Še nekaj let lahko samo tečeš in tečeš... če se ne obremenjuješ z časi in rezultati, lahko v teku samo uživaš. Greš tečt, ko ti je, koliko ti je in kje ti je. Ko ti ni, si lahko brez skrbi doma in lenuhariš. Sčasoma (po nekaj letih teka) ti tek pride v navado, takrat greš tečt tudi ko ti ni.
Rekreativci nismo profiči, ne rabimo rezultatov in tek je naš užitek!
To včasih nekateri pozabijo. In se obremenjujejo. In sekirajo....
Zato pa tempo teki, fartleki, intervali in podobno pridejo prav šele pozneje. Ko je telo navajeno na tek in ko ima za seboj dovolj podlage oziroma baze. Na začetku je dovolj, če se teče po raznolikih, razgibanih podlagah, zelo dobrodošlo pa je kombiniranje z sobnimi kolesi, eliptiki in podobnim.
Še enkrat pa: z rezultatom se naj obremenjujejo profiči, oni so plačani za to.
:D
 Elektron
#359774
Pozdravljeni

Kot začetnik sem pred 3 meseci začel teči, predvsem zaradi ugodnih vplivov teka na fizično in psihično zdravje. Teč sem hodil skoraj vsak dan in kot sem z nakupom merilne ure ugotovil pretiraval v tempu. Uro imam tri tedne in zdaj tečem v območju 70% do 80% MSU. Tudi obseg sem zmanjšal in grem le 4x teč, ampak vseeno se mi zdi, da je prišlo do pretreniranosti, kajti psihično počutje je slabo in tudi merilnik kaže da tečem vedno slabše. Kako naj pravilno ukrepam, da se razbremenim? Namen imam popolnoma prekiniti s tekom za 2 tedna in potem začeti od začetka, teči le 3x na teden po 30min. Kaj menite?
 spela*
#359778
Glede na to, da si šele začel teči, je trikrat na teden po 30 minut povsem dovolj. Koliko pa si tekel doslej?

Elektron napisal/-a:Pozdravljeni

Kot začetnik sem pred 3 meseci začel teči, predvsem zaradi ugodnih vplivov teka na fizično in psihično zdravje. Teč sem hodil skoraj vsak dan in kot sem z nakupom merilne ure ugotovil pretiraval v tempu. Uro imam tri tedne in zdaj tečem v območju 70% do 80% MSU. Tudi obseg sem zmanjšal in grem le 4x teč, ampak vseeno se mi zdi, da je prišlo do pretreniranosti, kajti psihično počutje je slabo in tudi merilnik kaže da tečem vedno slabše. Kako naj pravilno ukrepam, da se razbremenim? Namen imam popolnoma prekiniti s tekom za 2 tedna in potem začeti od začetka, teči le 3x na teden po 30min. Kaj menite?
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA