Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 Miroslav
#307661
Hujšanje bi naj bilo bolj dolgoročni proces.
Shujšati v par dneh 5 kg pomeni, da v naslednih par dneh gre gor 6 kg.
Z rednim gibanjem in pazljivo prehrano se v nekaj mesecih (in ne dnevih) zmanjša maščobno tkivo, poveča pa se mišična masa, katera zavzema manj volumna, pri vadbi pa pokuri več kalorij.
Namreč, maščobno tkivo pri vadbi ne kuri kalorij. Zato pa debeli ljudje z malo mišične mase porabijo manj kalorij pri telesni vadbi kot suhi ljudje z pretežno večinsko mišično maso.
Pomembno pri hujšanju je, da je dnevni vnos kalorij pri normalni prehrani manjši, kot je poraba. Normalna prehrana je vsaj pet manjših obrokov na dan.
Telo namreč pri zelo malo prehrane zavzame obrambno držo in še tisto malenkost kopiči v maščobo. To je dediščina preteklosti. In ker ni kalorij, tudi ni energije in človek je še veliko bolj utrujen.

To je po mojem bistvo zdravega in uspešnega (dolgoročno) hujšanja.
:wink:
 Poldy76
#307662
Še jaz podam svojo izkušnjo.

Torej s tekom začel septembra lani. Nisem začel zaradi hujšanja pač pa malo spodbude in kasneje želje po spoznavanju nečesa novega. Še danes ne tečem redno 3 do 4 krat na teden pač pa kolikor mi ustreza ali dopušča čas.

Torej od septembra do danes sem naredil nekje 600 km (vmes 2 meseca premora zaradi bolezni). Nisem spreminjal prehrane niti prehranjevalnih navad. Edino kar sem in kar še vedno...pijem veliko vode in pijače ala Isostar.

Torej prvi mesec teka ni bilo prav nobene razlike, vsaj nisem je občutil, drugi mesec ravno tako ne. Potem pa se je začelo. Takrat sem tudi začel obiskovati tehtnico. Najprej sem imel 87 kg. Začelo se mi je preoblikovati telo, pas se je pričel spreminjati, vsaj na pasu so se luknjice spreminjale... Teža pa "nič razlike". Potem pa kar naenkrat... se je na pasu poznalo precej. In tudi teža se je začela spreminjati. Pa sicer ne bi obiskoval tehtnice, če se ne bi ustrašil, da se mi teža nekontrolirano spreminja. Pa se mi niti ni tako hitro, kolikor se mi je pričel spreminjati obseg pasu, noge... Danes mi teža niha nekje med 78 in 80 kg. Številka pa se je spremenila iz 54 na 50...
Počutim se izjemno...

Moj predlog. Ne obremenjuj se s težo. Začni uživat v teku. In teža bo šla (verjetno) sama od sebe dol.

Je pa še ena stvar. Jaz vsake toliko časa zajaham kolo in delam razne vaje doma... Morda tudi to pomaga...

LP
Poldy76
 icaa
#307665
Hvala obema za vzpodbudo, torej naj ne obupam? Koliko km pa je to, da je dovolj za kurjenje maščob? a je 6 km dovolj, ali moram povečati? pa katere vaje delaš doma? sama imam doma tudi uteži, in neko napravo za noge pa kolebnico pa sobno kolo (ampak do kolesa imam odpor, ker me boli od sedenja na njem).
 Poldy76
#307668
Doma: sobno kolo + vaje za hrbet (ena naprava iz TOP SHOPA) + vaje z utežmi (mislim, da so 2 kg)...

Kilometrina: Jaz sem delal najprej 4, potem ko sem to razdaljo pretekel brez težav šel na 6 km, potem na 8 km... Ampak je res, da jaz nimam ravnine... Tečem večinoma v hrib...

Pa po mojem to niti nima veze (hrib, ravnina), kolikor sem bral članke je precej tudi stvar utripa... Je pa res, da so moji treningi praviloma od 60 min dalje...

Ampak res se ne obremenjuj s težo. Ko boš nehala s tem in ko boš začela uživati v teku, bo vse veliko bolje in lažje. Daj teci raje zaradi užitka, opazuj naravo, poslušaj listje, razmišljaj kako bo jutri še lepše, še bolje...
 Hebird
#307670
Evo sem se prijavil na forum po 2 letih teka, upam, da bo prvi post komu kaj koristil. :)

@icaa, StaraKost ti je dal za moje pojme zelo zelo dobre napotke za hujšanje. Postavo si boš najhitreje OBLIKOVALA z "kombinacija vaj z utežmi ali lastno težo za celo telo".

V nekem postu sprašuješ za vaje, kdaj, koliko, ipd. Sam imam nekaj izkušenj s programom "P90X", ki mi je bil zelo všeč za razliko od drugih podobnih. Poglej si na youtubu, kaj je to. Dobijo se videi z vajami. Če jih ne najdeš, me kontaktiraj na zs. In potem lepo zavrtiš filmček in treniraš zraven. :D Super je, ker ne rabiš nobenih posebnih naprav, le uteži in drog. Men so vaje res všeč. V programu dobiš tud napotke za prehrano oz. tudi konkreten jedilnik za 3 različne stopnje "porabnikov hrane". Na youtubu imaš tudi primere obrokov, npr. pod "P90X meal".

Naj ponovim za ostalimi, da je prehrana ful pomembna? No, prehrana je verjetno najpomembnejša.

Je pa tko. Če ti je všeč lavfat, lavfaj; postava bo "prišla" s časom. Če hočeš shujšat čim hitrej, delaj z utežmi.
Uporabniški avatar
 Uroš Sobočan
#307824
StaraKost je lepo napisal.

S tekom ne boste zgubljali maščobe. Ok pri prekomerni debelosti ja. Prvi kilogrami, ki padejo pa je itak na račun izgube vode, praznjenja prebavnega trakta ipd. Ampak to so samo številke.

Na koncu se je vedno kot najbolj učinkovita pokazala kombinacija obojega vadbe z obremenitvijo in anaerobne vadbe (hoja, tek, kolo). Pa ni vam treba hitet v fitnes center, zgibi, počepi, skleki so lahko super osnova. Nekateri zgledajo "fit" pa ne morejo narediti pet zgibov.

Kot drugo večina "ne spreminja nič", seveda pa omejijo vnos alkohola, predvsem piva, ki dnevno lahko nanese kar nekaj kalorij in sladkorja. Pol se pa še kaki sladici odrečem in to je to.

Pa še glede "Fat Burnerjev" jezi me, ker jih napačno interpretirate oziroma razlagate. To niso topilci maščob ampak izdelki, ki pomagajo pri dvigu metabolizma. Če pogledate sestavine preverjenih in kvalitetnih izdelkov vsebujejo kofein (stimulant), L-Carnitin (transporter maščobnih kislin) in kakih rastlinskih ekstraktov (antioksidanti). Nič čudodelnega, razen imena.
 Laura
#307836
Pozdravljeni,
Moje ime je laura in delam diplomsko nalogo na temo nordijska hoja. S klikom na spodnjo povezavo, lahko rešite spletno anketo in pomagate pri ustvarjanju diplome. :D

Povezava do strani:
https://www.1ka.si/a/26633
 korenje
#308461
icaa napisal/-a:Pozdravljeni!Imam problem, in sicer tečem že 1 mesec vsaj 5 krat na teden na tešče po 40 minut (6 km) ampak se nič ne zmanjša teža...pa tudi precej pazim kaj pojem in da ne jem po 7 uri zvečer. Rada bi shujšala vsaj 5 kg, maksimalno 8. Sem velika 1,60 m in težka 68 kg, Stara sem 25 let in sem pred dvema letoma še imela 60 kilogramov ampak ne morem nikakor več priti nazaj na to težo..Moti me pa da se mi maščoba najbolj nabira na stegnih in zadnjici. Zato me zanima, kaj naj naredim da izgubim ta stegna in ZAKAJ nisem še nič shujšala, čeprav hodim 5krat na tešče teč.. Moram omeniti še, da tiste dneve ko grem teč, vzamem eno uro pred tekom eno kapsulo lkarnitina, ostala dva dni na teden ko počivam pa vzamem eno kapsulo omega 3 . Najlepše vas prosim, da mi pomagate, ker sem že obupala in imam vsak dan manj volje da bi se sploh še ukvarjala s tekom in s katerimkoli športom,ker mi tako nič ne pomaga.. pomagajte mi prosim..ker sem že čisto nesrečna..


lohka ti iz prve roke povem kako se hujša. vsako poletje shujšam za 15 kil, medtem ko se čez zimo zredim za 15 kil. v glavnem nič jesti, veliko teči. po vsakem teku ne smeš jesti ali piti sladko, niti piti vodo ni priporočljivo piti. v glavnem moraš se stradat dobesedno, tako da se ti želodec zmanjša.
po prvih nekaj tekih izgubiš veliko vode, zato lahko izgubiš cca 3-5kg naenkrat. Po tem se pa to ustavi, namreč maščbe so trdovratna nadloga. Šele ko občutiš da ti trebuh gori po teku zaradi vročine, veš da se ti topi maščoba. Tečt moraš veliko, vsak dan. Če te bolijo noge, pavziraš en dan in potem spet naprej. Jaz sem preživel cel mesec z 1,5L multisole na dan, brez hrane in sem dobro shujšal.
 bobsaap
#308463
korenje napisal/-a:lohka ti iz prve roke povem kako se hujša. vsako poletje shujšam za 15 kil, medtem ko se čez zimo zredim za 15 kil. v glavnem nič jesti, veliko teči. po vsakem teku ne smeš jesti ali piti sladko, niti piti vodo ni priporočljivo piti. v glavnem moraš se stradat dobesedno, tako da se ti želodec zmanjša.
po prvih nekaj tekih izgubiš veliko vode, zato lahko izgubiš cca 3-5kg naenkrat. Po tem se pa to ustavi, namreč maščbe so trdovratna nadloga. Šele ko občutiš da ti trebuh gori po teku zaradi vročine, veš da se ti topi maščoba. Tečt moraš veliko, vsak dan. Če te bolijo noge, pavziraš en dan in potem spet naprej. Jaz sem preživel cel mesec z 1,5L multisole na dan, brez hrane in sem dobro shujšal.


Slika
 storZ
#308464
Pravijo da ima vsak svoje mnenje, samo tega naj nihče ne povzema, ker ni besede, ki bi označila tako neumen sistem hujšanja.
 Hypnos
#309134
Icaa, čestitam ti, da si sprejela odločitev o hujšanju in v svojo dejavnost vključila telesno aktivnost. Nekaj uporabnikov pred mano, ti je že dalo zelo dobre nasvete, kot recimo Starakost ali uporabnik, ki je predlagal dieto z nizkim glikemičnim indeksom. Zanimiv je tvoj jedilnik, ki si ga napisala. Lepo se vidi, da imaš težave s sladkorji... Iz iskušenj vem, da si velikokrat domišljamo, da pojemo zelo malo, vendar se kalorije kar nabirajo. Zato ti svetujem, da si najprej izračunaš index baznega metabolizma. Zna se zgoditi, da boš ugotovila, da čez dan tvoje telo potrebuje izredno malo kalorij, sladka hrana pa ... In nato da vsaj en mesec vodiš prehranjevalni dnevnik v katerega zapišeš vse, kar daš v usta in preračunaš v kalorije. Pri pripravljeni hrani so te običajno na nalepki artikla, za pripravljeno hrano pa je potrebno na internetu najti ustrezne vrednosti. Tabel je kolikor hočeš. Skoraj vsi, ki tak dnevnik vodijo, na svoje veliko presenečenje ugotovijo, da vnesejo veliko več kalorij, kot potrebuje njihovo telo. Puding cca 120g ima v odvisnosti od okusa od 99 do 144 kar pomeni, da si vnesla lahko tudi 288 kalorij. 52 pudingov znese cca 7500 kalorij oz. 1kg špeha. Se pravi, da lahko v dveh mesecih pridobiš en kilogram na teži, pa poješ preveč samo en puding na dan in pri tem v osmih dneh lahko celo malo hujšaš... Prehranski dnevnik je pomemben zato, da vidiš, koliko moraš zmanjšati svoj vnos.
Ostane ti samo še odvisnost od sladkarij, ki pa verjemi ni tako velik problem, kot verjetno misliš, če se ga pravilno lotiš.
 Hypnos
#309138
Hypnos napisal/-a:Icaa, čestitam ti, da si sprejela odločitev o hujšanju in v svojo dejavnost vključila telesno aktivnost. Nekaj uporabnikov pred mano, ti je že dalo zelo dobre nasvete, kot recimo Starakost ali uporabnik, ki je predlagal dieto z nizkim glikemičnim indeksom. Zanimiv je tvoj jedilnik, ki si ga napisala. Lepo se vidi, da imaš težave s sladkorji... Iz iskušenj vem, da si velikokrat domišljamo, da pojemo zelo malo, vendar se kalorije kar nabirajo. Zato ti svetujem, da si najprej izračunaš index baznega metabolizma. Zna se zgoditi, da boš ugotovila, da čez dan tvoje telo potrebuje izredno malo kalorij, sladka hrana pa ... In nato da vsaj en mesec vodiš prehranjevalni dnevnik v katerega zapišeš vse, kar daš v usta in preračunaš v kalorije. Pri pripravljeni hrani so te običajno na nalepki artikla, za pripravljeno hrano pa je potrebno na internetu najti ustrezne vrednosti. Tabel je kolikor hočeš. Skoraj vsi, ki tak dnevnik vodijo, na svoje veliko presenečenje ugotovijo, da vnesejo veliko več kalorij, kot potrebuje njihovo telo. Puding cca 120g ima v odvisnosti od okusa od 99 do 144 kar pomeni, da si vnesla lahko tudi 288 kalorij. 52 pudingov znese cca 7500 kalorij oz. 1kg špeha. Se pravi, da lahko v dveh mesecih pridobiš en kilogram na teži, pa poješ preveč samo en puding na dan in pri tem v osmih dneh lahko celo malo hujšaš... Prehranski dnevnik je pomemben zato, da vidiš, koliko moraš zmanjšati svoj vnos.
Ostane ti samo še odvisnost od sladkarij, ki pa verjemi ni tako velik problem, kot verjetno misliš, če se ga pravilno lotiš.

Še en link:
http://www.opkp.si/sl_SI/cms/vstopna-stran

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA