Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 Loni
#358780
Vencelj, jaz se strinjam s citiranim. Čeprav jemljem vsakodnevno zdravila, ne mislim, da me misli moja pulmologinja narediti odvisno od njih, niti pod razno, je pa trajalo celo večnost, da smo našli meni ustrezno zdravilo, trenutno je to Relvar. Ker se mi hitro pozna, če jih ne jemljem. Je pa tudi res,da sem prehlajena izredno redko, bolna pa sploh še nisem bila, odkar sem ljubljanski zrak zamenjala za golniškega. Mogoče je pri meni drugače, ker imam največ težav z astmo ob naporu in če konkretno ne migam, sploh nimam težav, pustimo ob strani to, da zaradi alergij več kot pol leta ne morem nositi kontaknih leč.
Ventolin imam največkrat s sabo, stvar navade. A ga za krajše zadeve, kar se teka tiče, ne uporabljam, za ostalo pa po potrebi.
Uporabniški avatar
 čara
#358916
Astma se razvije tudi zaradi alergij in intoleranc, občutljivosti. Pa ne le okoljskih ampak prehranskih. Jaz sicer nimam astme, se pa bolj hitro zadiham, plitvo diham, nimam take kapacitete kot bi bilo dobro. Imam kup drugih težav, kjer pri dr. med nisem našla pomoči, in sem jo pri dr. med, ki pa se ukvarjat tudi z bioresonanco. In se zdaj sestavljam skupaj. Morda raziščeš še ta vidik.
Nazadnje spremenil čara, dne 09 Mar 2018, 11:31, skupaj popravljeno 1 krat.
 bossteb
#358925
Vencelj, nam je v bivši službi referent za varnost pri delu povedal, da so v Sloveniji trije najbolj zaj.. poklici, ki najbolj zj... človeka (oprostite izrazoslovju): zidarji, delavci v lak industriji in mizarji. Od teh naj bi bila ravno tišlarska tista z najpočasnejšim, a vseeno krutim učinkom.
Zidarji zaradi apna, ki povzroča okvaro dihal in žrela. Delavci v industriji kemičnih snovi in lakov zaradi razjed sluznice ustne votline, žrela in izpostavljenosti pljuč stalnim strupom. Pri obojih je zelo pogost rak požiralnika, želodca ali pljuč.

Mizarji pa imajo težave zaradi izpostavljenosti lesnemu mikroprahu, ki ga telo ne zazna kot tujek in zato nanj ne odreagira kot običajno s snovmi, ki dražijo sluznico. Ne peče nas grlo, ne sili nas na kašelj, zato mikro delci ostajajo in se lepijo na sluznico. To privede do t.i. olesenitve požiralnika in/ali sapnika.

Obstajajo primeri, ko bolnik s to hibo ni smel po tem, ko je popil kozarec vode, narediti nobenega čudnega giba, kjer bi imel glavo v ravnini želodca, kaj šele pod njo. Menda naj bi mu vsebina želodca kar iztekala.
To je bilo pomojem malo dramatizirano, naš referent je hotel narediti vtis, ampak dejansko ta bolezen obstaja.

Je pa tudi povedal, da noben zdravnik tega ne sme priznati, ker s tem prizna poklicno deformacijo, ki pa je v Sloveniji zelo tabu tema, sploh če se kdo loti kakšne misije prepričevanja kakšne invalidske ali podobne komisije. Tako vsi zdravijo refluks, pa razne bolezni, ki imajo vzrok prav v tem olesenelem traktu... :?

Upam, da to ni tvoj primer, da mogoče imaš pa res astmo, ki si jo pridelal na tak ali drugačen način. Ker sem jaz tudi astmatik, vem, da to ni tako hudo, razen takrat, ko ti pulmolog zatrjuje, da s tako astmo se pa ne bo dalo preteči 10 km v kosu, nikakor pa ne v klanec. Takrat je bilo pa hudo, ker je bilo to le par let nazaj, ko sem jaz te "nemogoče stvari" počel že kakih 8 let. Sva se počila kar v ambulanti. :--

Fajn, da ti ni vzelo volje do miganja, drži se pa pocajtaj se!!!
Uporabniški avatar
 vencelj
#358934
Problem bo lahko nastal drugje.

Kateri dejavniki lahko povzročijo napad astme?
Napade astme lahko povzročijo številni dejavniki v našem okolju. Pomembno je, da jih odkrijete in prepoznate, saj lahko z izogibanjem dejavnikov na katere ste preobčutljivi preprečite poslabšanje astme.

Največkrat so dejavniki ali alergeni, ki lahko poslabšajo astmo:
stik s pelodnim prahom, izločki pršic, plesnimi, živalsko dlako, itd.,
različne snovi na delovnem mestu (živalske beljakovine, insekti, moka, platina, nikelj, lesni prah, itd.),
cigaretni dim,
virusne infekcije dihal,
telesni napor,
močne čustvene reakcije,
kemijske snovi,
aditivi v hrani,
zdravila (acetilsalicilna kislina, ibuprofen in druga nesteroidna protivnetna zdravila, β-blokatorji).


Moja astma zaenkrat nosi oznako "neopredeljena", kožni test na alergene negativen, pri aktivnosti na svežem zraku zaenkrat nimam težav...V prvi polovici februarja sem v 14 dneh (preden sem šel na bolniško) imel tri precej hude napade, vedno se je začelo v firmi in sedaj me zelo skrbi, da bi se spet ponovilo. Potem bomo pred resnim problemom: kaj sedaj :?: :?: Seveda močno upam, da ne bo tako, glede na kronologijo dogajanja je pa scenarij zelo možen.

Na kalvarijo ugotavljanja poklicnih bolezni sta me opozorila tako osebni zdravnik kot tudi pulmolog, strnjeno je pa (med drugim) v temle članku:
https://www.dnevnik.si/1042714221/slove ... in-varanje

Menda je pa sedaj v pripravi nov pravilnik:
http://www.kimdps.si/novice/pravilnik-o ... rjen-proti

Vsekakor upam, da se bodo moji strahovi izkazali za neutemeljene... :?

LP, vencelj
Uporabniški avatar
 čara
#358959
Kožni alergeni testi so tako/tako, problem je tudi, ker niti ne more potestirati toliko naenkrat. Pri krvnih je zadeva boljša. Pa včasih se razne občutljivostne reakcije, intolerance blazno težko odkrijejo.

Imaš na šihtu kako fajno masko? Morda ne bi bilo slabo (kje se kak smajli po glavi praska..)
 Lukarelli
#359596
Mene pa vsako leto zdela cvetni prah, zdajle je bilo prau grozno dva tedna, nisem mogel it ven tečt, ker me je že tko skoraj pobralo.. pa jemljem zdravila vsako leto, samo se mi zdi da je letos še extra močno vse skupaj.. še dobro da je včeraj in danes deževalo da je vse malo spralo in bom lahko šel spet malo tečt... ima še kdo take probleme? kako si pomagate?
 Nejc1986
#359604
Tudi mene je letos po dolgem casu s5 malce zdelala alergija.

Glede na to, da imam zelo blago obliko alergije in astme, je bilo pri meni dovolj par dni pocitka.

Ostali tecete tudi ko vse na polno cveti?

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA