Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
#352299
Berem poročilo o Štanjelskem teku na Ljudstvu tekačev in me preseneti predzadnji odstavek, v katerem avtor pravi takole:

"Na progi je bil tudi moški s psi na povodcih. Organizatorjev ni motil, nekateri od tekačev pa so opozarjali, da to ni prav. Obstajajo namreč posebne prireditve za tekače s psi, kamor le-ti sodijo in kjer ne motijo sotekačev. Ta tekač je imel na voljo pasjo pomoč, s tem je bil v prednosti pred drugimi, zato njegov izid ne bi smel veljati."

Najprej me je zapis zjezil. Ne le, ker je moški s psi (dva psa sta bila) moj prijatelj, ampak predvsem zato, ker se mi je do danes zdelo nekaj najbolj naravnega, da tisti, ki imajo pse in z njimi tečejo, le-te vzamejo s seboj tudi na tekaško prireditev, če psa gneča in vse ostalo, kar sodi poleg, ne moti. Sploh na tek kot je Štanjelski, ki v celoti poteka po naravi. Seveda pod pogojem, da je pes vajen ljudi in se primerno vede (po domače, ne teži ljudem z laježem ali siljenjem vanje). Skratka, če bi moja psička hotela tekat z menoj, ne bi niti za trenutek pomislila, da bi na tekaški prireditvi to koga zmotilo.

Potem sem malo razmislila. Obstajajo ljudje, ki se psov bojijo. Obstajajo taki, ki se jim pasji dotiki gnusijo. In taki, ki jim gredo psi preprosto na živce. Jim res lahko kot pasjeljubka odrekam pravico, da tečejo brez tega zanje motečega dejavnika - psov na povodcih drugih tekačev? Čigava prevlada?

V konkretnem primeru sicer menim, da zapis ni korekten. V razpisu psi niso prepovedani in organizator ni imel nič proti. Moški s psi tudi ni bil edini tekač, ki je na Štanjelski tek vzel s seboj pse - kar je razvidno iz ZZTopkinih fotografij. In konec koncev, se sploh ne spomnim teka, na katerem ne bi srečala kakšnega tekača s psom in nikoli nisem slišala nikogar, ki bi se pritoževal.

Bomo morali tudi tekaške prireditve razdeliti na tiste "dogs wellcome" in one druge? Ali pa vendarle lahko sobivamo vsi skupaj, brez slabe volje in slabe vesti? Kaj mislite?
#352301
Jaz nimam nič proti psom. Tisti ki vzamejo pse na prireditev verjetno z njimi redno tečejo in so psi navajani lepo teči ob lastniku, brez da "šnofajo" naokoli.

Kot si že rekla, edino možno oviro vidim v tistih, ki se psov bojijo. To, da je tisti, ki ga psi vlečejo hitrejši je res, ampak se mi to zdi eno navadno slovenceljsko jamranje. Upravičeno bi bilo le, če bi bil ta s psi na stopničkah in bi s tem odščipnil nagrado in zadovoljstvo stanja na stpničkah nekomu drugemo. Če je pa tekač s psom 15 in oni ki jamra 20, je pa čisto brezpredmetno. V tem "hitrostnem razredu" smo sami sebi največji tekmec. Naj "jamravec" nekaj te energije vloži v intervale in bo za vse bolje.
#352303
Če je pes na navadnem povodcu in teče zraven, potem zaradi tega tekač ni nič hitrejši.
Če je pes na vlečnem povodcu in vleče, potem je lahko tekač zaradi tega bistveno hitrejši. Posebej če je psov več. Razlika je res velika.
#352307
spela* napisal/-a:Če je pes na navadnem povodcu in teče zraven, potem zaradi tega tekač ni nič hitrejši.
Če je pes na vlečnem povodcu in vleče, potem je lahko tekač zaradi tega bistveno hitrejši. Posebej če je psov več. Razlika je res velika.


Špela, pa se ti zdi to na rekreativnem teku pomembno v vsakem primeru? Sama se denimo strinjam s Thazzom, da bi bil problem, če bi se tak tekač uvrstil na stopničke ali na mesta, ki prinašajo neko nagrado (in tole morda velja v resen premislek organizatorjem tekaških prireditev :!: ). V konkretnem primeru pa je šlo za uvrstitev nekje proti zlati sredini. V tej kategoriji pa mislim, da se vsak tekač bori le sam s seboj, saj je popolnoma nepomembno, ali si uvrščen na 88. mesto ali pa morda na 89., ker te je prehitel nekdo s psom. Tako se zdi meni.
#352308
Ne vem, ali bi se smejala ali jokala. Se bom smejala. :lol:

Dragi profesionalni amaterski tekači (ne gre za tipkarsko niti vsebinsko napako, gre za opis nove kategorije tekačev na naših rekreativnih tekih), sporočam vam, da se teki pod nadzorom Mednarodne atletske zveze odvijajo v strogo nadzorovanih pogojih, rekreativne tekaške prireditve pa so zato, da med tekom uživamo v stiku z naravo, svojim telesom in drugimi bitji.
#352309
Še moja z strani " amaterskega organizatorja ", sicer zaljubljen v svojega mešančka. Ne živali ne sodijo na teke z stališča možnih poškodb ...(spotikanja ).
Bodimo uvidevni eden do drugih...in uživajmo ob teku "best frendov".. v naravi
#352310
Enkica napisal/-a:
spela* napisal/-a:Če je pes na navadnem povodcu in teče zraven, potem zaradi tega tekač ni nič hitrejši.
Če je pes na vlečnem povodcu in vleče, potem je lahko tekač zaradi tega bistveno hitrejši. Posebej če je psov več. Razlika je res velika.


Špela, pa se ti zdi to na rekreativnem teku pomembno v vsakem primeru?


Ne. Samo odgovarjam na dilemo glede hitrosti.

Je pa res, da če bi sama šla s psom na tekmo, bi startala zadaj, da ne bi motila drugih udeležencev.
#352312
Tajataja, kratko in jedrnato in čisto res!

Ker pa je eden od omenjenih psov (tudi) moj, naj povem še to:
Pred vsako prireditvijo, kamor želim s sabo peljat tudi psa, se prej pri organizatorjih pozanimam, če je to sploh dovoljeno.
(lani so me na "štanjelskem", ko sem bila sama, vsi spraševali, zakaj jih nimam s sabo)
Med tekom pa se res trudim, da pes ne moti nikogar, saj bi bila zelo nesrečna, če bi komu povzročala nelagodje, težave itd.
Kdor je kdaj tekel s psom na povodcu (navadnem ali tekaškem), ve, da je tisto njegovo vlečenje prej ovira kot pomoč pri hitrosti (tu so izključene posebne športne discipline teka s psi).
Zato sem letos svojo psičko "odstopila" možu, saj imam probleme s kolenom in bi jo težko "zavirala" v dolino.
#352314
mojchka napisal/-a:Kdor je kdaj tekel s psom na povodcu (navadnem ali tekaškem), ve, da je tisto njegovo vlečenje prej ovira kot pomoč pri hitrosti (tu so izključene posebne športne discipline teka s psi).

Tole.
Se 100% strinjam. Na tekme sicer ne grem nikoli s psom. Tečem pa velikokrat trening teke s svojim psom in, ... kakšna prednost neki. Tudi ko je pes priden, vsake toliko kam vsaj malo "potegne". Pa na WC vmes, pa pozornost pade, se ustavi in se praktično spotakneš ob njega. Tega je še dosti.

Edino "permanentno" poškodbo pri teku do sedaj sem staknil letos, ko mi je pes odskočil (presenečenje) pod noge pri hitrem teku navzdol in sem se razbil v skale kot dolg in širok. Sedaj me bo zvit prst na desni roki na tole spominjal do konca življenja (nikoli več ga ne bom "zravnal" :( ).

Na Učki letos je ena gospa psa celo izgubila v gozdu in smo ga klicali, ter iskali naokoli. Dvomim da je kako sekundo pridobila, kvečjemu izgubila 10 minut :)

Anyways. Osebno ne vidim problemov če kdo teče s psom. Ampak, kot so že omenili nad mano, lahko rata problem, če ima kakšen tekač/tekačica že v osnovi strah pred štirinožci. In ja, obstajajo taki ki se še čivave bojijo ;)

Tako da je ziher dilema. Kaj je prav in kaj ne je tudi težko presodit. Vsaj pomoje...
#352316
@ Enkica » 5. 12. 2016, 22:38
V razpisu psi niso prepovedani

A potem lahko sklepamo, da je dovoljeno vse, kar ni izrecno prepovedano? Npr. tek s konjem ali kakšno drugo živaljo? Mogoče celo tek s spotikanjem in odrivanjem drugih tekačev, k čemur lahko pripomore tudi pes?
#352317
ZHAK napisal/-a:@ Enkica » 5. 12. 2016, 22:38
V razpisu psi niso prepovedani

A potem lahko sklepamo, da je dovoljeno vse, kar ni izrecno prepovedano? Npr. tek s konjem ali kakšno drugo živaljo? Mogoče celo tek s spotikanjem in odrivanjem drugih tekačev, k čemur lahko pripomore tudi pes?


Se strinjam, bi prej rekel, da če niso izrecno dovoljeni, so prepovedani.
Kako bi izgledalo, če bi na LJM 1% ljudi teklo s psom, kolikor vem niso izrecno prepovedani?
Stvar kulture, so pa za nas tekače verjetno veliko bolj problematični sprehajalci s psi. :--(
#352318
Čist moje mnenje. Če v razpisu, prijavi psi niso prepovedani-potem pač se lahko smatra, da so dovoljeni, tako je vaši preljubi deželi interpretirano, ampak sama ne bi šla s psi tečt-razen, če je canicross tekma.

Po eni strani bi se strinjala, da je vlečnica spredaj v prednosti pred ostalimi in da se rezultat takega tekača naj ne šteje. In potem je seveda brez veze sploh it na tako tekmo, razen, če je dobrodelna ali kaj podobnega, tam bi blo fajn, če je odprtega tipa tek (otroci, odrasli, psi...)

Obstajajo tekme, tudi na svetovni ravni, v Canicrossu in se jih naj veselo udeležuje (razen, če je to tisti tekač s psi, ki je s skoraj vsemi ostalimi v kinološkem svetu skregan).

Kar se pa strahu tiče. Če se nekdo boji ali ne mara psov, je to zgolj njegov problem, s katerim se mora soočit. Sama, v teh skoraj 8 letih še nisem imela slabe izkušnje z ljudmi, ki se bojijo psov, vedno vljudni in tudi jaz, če je bil pes spuščen, sem takoj prepoznala kdo se boji in psico odpoklicala, umaknila. Bolj so problematični konfliktni ljudje, ki iščejo kreg in težave, pa tudi za take imam recept-me ne gane.
Jaz recimo ne maram pijanih ljudi-pa kaj naj zdaj zaradi tega, vplivam na druge? Ne, to je moj problem in se jim pač ognem oziroma jih ignoriram.
#352319
Kot prvo... rekreacija gor ali dol, ko se da gor stevilko je to tekma... pa magari za 12.327 mesto. Se pravi potem tudi ne moti, ce se nekdo pol ljubljanskega maratona prepelje z avtom, ali pa pokrajsa 10km? Saj je samo rekreacija, kajne?
Glede strahu pred psi in problema cloveka, ki ima ta strah, pa sorry ampak bolj bolanega razlage se ni bilo. Ja absolutno je to problem cloveka, ki ga je tega strah. Ampak sorry na tekaski prireditvi ne pricakuje, da bo laufal med krdelom psov. Torej psi, ki se jih clovek boji niso njegov problem, ampak problem lastnika psa. In ja "krdelo psov" je v vecini primerov pretirano, ampak kaj bi bilo ce bi naslednje leto v Ljubljani vsi lastniki psov pripeljali se svoje pse s seboj? Fino, kajne?
Ce nekdo ne more parih ur preziveti brez psa, potem pac ne gre na tekasko prireditev pac pa gre laufat s psom v bliznji gozd. Na prireditev pa psi pac ne sodijo.... razen ce je prireditev namenjena prav temu, ampak to ponavadi ni ravno navadna tekma v teku.
#352321
ogi napisal/-a:Kot prvo... rekreacija gor ali dol, ko se da gor stevilko je to tekma... pa magari za 12.327 mesto. Se pravi potem tudi ne moti, ce se nekdo pol ljubljanskega maratona prepelje z avtom, ali pa pokrajsa 10km? Saj je samo rekreacija, kajne?
Glede strahu pred psi in problema cloveka, ki ima ta strah, pa sorry ampak bolj bolanega razlage se ni bilo. Ja absolutno je to problem cloveka, ki ga je tega strah. Ampak sorry na tekaski prireditvi ne pricakuje, da bo laufal med krdelom psov. Torej psi, ki se jih clovek boji niso njegov problem, ampak problem lastnika psa. In ja "krdelo psov" je v vecini primerov pretirano, ampak kaj bi bilo ce bi naslednje leto v Ljubljani vsi lastniki psov pripeljali se svoje pse s seboj? Fino, kajne?
Ce nekdo ne more parih ur preziveti brez psa, potem pac ne gre na tekasko prireditev pac pa gre laufat s psom v bliznji gozd. Na prireditev pa psi pac ne sodijo.... razen ce je prireditev namenjena prav temu, ampak to ponavadi ni ravno navadna tekma v teku.


Ja, glavni problem so nekateri lastniki psov.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA