Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
Uporabniški avatar
 vencelj
#358326
Vedno sem bil zagovornik teorije oz. starega pravila, ki ga omenja Zdravko:
Staro pravilo, da te mora na startu zebsti, kajti potem ti bo vroče...


Preizkušeno v praksi :!: Pravilo, ki nas sili v visoke obrate brez ustavljanja...

Ampak stvari se spreminjajo...ko ne gre zgolj za rezultate; ko je važno predvsem to, da se miga; ko se v lepem vremenu hočemo ustaviti na hribu ali razgledni točki ali pa navsezadnje lahko tudi sredi gozda, ker nas okolica in razgledi popolnoma očarajo in hočemo uživati v tem (pa ne smemo, ker nas bo premočene spet zazeblo in celo tvegamo prehlad); ker imamo "pesiko" (btw, Zdravo , od kdaj in katere pasme :?: ) , ki se ji itaq vseskozi prilagajamo, kar pomeni stalno ustavljanje, včasih sprint, pa levo-desno in naravnost....V vseh teh in podobnih situacijah se je vsekakor bolje toplo obleči in potem prilagajati tempo oblačilom. Ko enkrat zašvicaš, ustavljanja ni več, tempo mora biti dovolj hiter, da se ne ohladiš (da te ne zazebe), direktno domov na šnops in pod tuš :!:

LP
Uporabniški avatar
 StaraKost
#358327
Že iz zgoraj navedenega je razvidno, da se moramo obleči primerno temu, kaj bomo počeli.
Če gremo na trening, potem velja "staro pravilo".
V drugih primerih pa je boljše imeti eno plast več in jo po potrebi oblačit in slačit, da nas ne zazebe.
 thag
#358328
Sam nimam teh težav glede psa in ustavljanja in prilagajanja psu.
V 95% teka gre z mano, v naselju je na povodcu in hodi/ teće ob nogi,izven je prost, s tem, da dobro ve, da v primeru, da pride avto mora priti k nogi in počakat, vsake toliko ga pokličem, da se ne spoyabi, sicer pa je vedno v rangu max 10m razdalje pred ali za mano oz ob nogi. Če greva pa teči kam bolj urbano, je pa vedno na povodcu zavezan okoli mojega pasu in na kraj pameti mi ne pade, da se bom jaz mu prilagajal. i'm the boss hahaha :D Morda se grdo bere kar sem napisal, ma ni mišljeno grdo :D
Kakorkoli, seveda pa kot, je napisal starakost, če grem trenirat se oblečem temu primerno, če ne mislim, imeti nekega treninga se pa oblečem bolj pohodniško in bolj toplo, tako, da vseeno lahko malo tečem, malo hodim, malo se ustavljam razgledujem, slikam igram s psom .. ;)
 thag
#358330
Jaz sem mojega že nekajkrat za hec "vpregel":D
Prvič je vlekel mojo sestrico na rolerjih, nazadnje pa prav tako sestrico, le kako leto starejšo in kakšno kilo težjo na Slavnik. Sicer za kratek čas, nekaj deset metrov, a vseeno :) Verjetno bi tudi dlje, a nisem imel "vprege" in bi lahko tudi do poškodb prišlo, tako, da nisem več kot toliko :)
Uf moj pa ko je spuščen in jaz tečem uživa v teku, sigurno, naredi vsaj kak km več ko jaz s tekanjem gor in dol po koronah, levo in desno.
Mi je pa res všeč, kako hitro se je na avt navadil, zečel sem tako, da, sem ga vedno poklical zraven, ko je bil avto in sva se ustavila, zdaj pa je pri nogi že preden jaz vidim avto :)
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#358332
Ha-ha-ha
kako se da hitro zglajzati :-)
eden omeni psička in ... sedaj je pomembno, kolikokrat gre ta lulat in podobno :-)
za tek se oblečemo popolnoma drugače, kot za sprehod :lol: :--

glede oblačil je pomembno kakšno vreme je - ne le temperatura, kajti megla, dež, naliv, sneženje, plundra na cesti .... vse to ima velik vpliv. Npr. kadar je megla, ni priporočljivo globoko dihanje, ker je škodljivo, zato tečemo počasneje in rabimo temu primerno oblačilo.
:arrow: Glede temperature že dolgo vem, da je idelna temperatura za tek 8 stopinj C torej pri 8 C je en tekstil in to je lahko majčka brez rokavov in kratke hlačke, smo pa tako pomanjkljivo tekli pred leti na maratonu Regio Di Emilija v Italiji, sem bil z Gorenjci, na startu je bilo 0 stopinj, na koncu malo topleje in vsi smo bili zelo zadovoljni z rezultatom.
:arrow: Enako pravilo uporabljam nekje do +5 C pri hitrih tekih.
:arrow: Pri nižjih temperaturah od +5 in vse nekje do -5 sta ustrezni dve plasti (majčka s kratkimi in majčka z dogimi rokavi ali majčka z dolgimi rokavi in lahka vetrovka).
:arrow: Pri temperaturah pod -5 se naj ne bi delalo težji treningov, ni zaželjeno globoko dihanje, saj je škodljivo in nevarno - zato so primerne tri plasti (spodnja antišvic majica, majica z dolgimi rokavi in vetrovka - npr. vindstoper).

Seveda so to samo moji okvirji, ki sem jih izdelal z leti izkušenj in s tekaškim nabojem. Pa lep tek vam želim. S tem ko rečem "pa naj vas malo zebe" ne mislim nič slabega, temveč pot k novim rekordom :-)
 spela*
#358337
ZdravkoC napisal/-a: :arrow: Glede temperature že dolgo vem, da je idelna temperatura za tek 8 stopinj


Joj, sploh ne. Idealna temperatura za tek je tam okrog 18 stopinj (Celzija)!

Pravila, da te mora na začetku zebsti, ne upoštevam, vsaj na treningu ne. Raje sem oblečena malo več in potem, ki mi postane vroče, zgornji del slečem. Lepo se je zavedati, da če me bo npr. ujela tema ali se bo shladilo, imam okrog pasu rezervo, ki jo spet lahko oblečem. :)

Tek pri stopinjah nad 25 zame ni problem. Problem pa mi je tek v vlažnem zraku, kar je velikokrat težava v Radencih, kjer so lahko temperature tudi precej nižje, a je soparno. Pozimi me tudi bistveno bolj zebe pri temperaturah okrog ničle (če je zraven vlaga) kot pri suhem mrazu -10 ...

brez nogavic pa ne tečem nikoli, no, edino na akvatlonu. :D
 maximus
#358781
Sto ljudi sto čudi.Sem danes zjutraj pri zunanjih minus sedem tuhtal o oblačilih za tek,pa sem sklenil da se rajši topleje oblečem in da ne pretiravam.Spodaj perilo od crafta,tekaške hlače ,dolga toplejša tekaška majica iz lidla ,vrhnji del bombažne trenirke,debela kapa,dvojne rokavice res da ne neke kvalitetne.Sem pač zmrzljiv in če me zebe telo ne funkcionira.Po petnajstih kilometrih in 600 višincih gor dol sem imel zelo prijeten občutek toplote edino prste na rokah sem imel čisto zmrznjene tako da bo treba nabavit res neke meni primerne rokavice,če ima kdo kakšen nasvet naj mi ga prosim posreduje.Sicer pa zelo uživam v teku po takem vremenu saj je vlaga zelo nizka ,kar mojm pljučam odgovarja.
 Nejc1986
#358783
Jaz vceraj ob 9h pri minus7 in vetru ter soncu.

spodaj :funkcijske boxarice,dolgo spodnje perilo odlo,prehodne pajkice cez to kratke tekaske hlace da me ne prepiha. scott zimski kolesarski stunfi,gtx superge.

Zgoraj: dolga svic majica Odlo,craft tekaski pulover in cez tekaska majica low budget iz intersporta.

Na glavi podkapa in cez windstoper kolesarska kapa. Cez usta buff.

Rokavice iz hoferja kao windstoper.

Pocutje 10\10☺
Uporabniški avatar
 vencelj
#358785
Kadar piha močan veter, se ne smemo zanesti samo na termometer: včeraj npr. je podatke zunanja temperatura zraka -8°C in hitrost vetra 24 km/h spremljal še podatek "real feel": - 18°C.
Če je kdo gledal vreme na TV: na eni so objavili podatke za Nanos- temperatura -13°C, veter (burja) v sunkih do 100 km/h, občutek mraza - 30°C.
Brrrrr...
Uporabniški avatar
 zz topka
#358786
Res je brrrrr. Ma, sej, en dan, dva, naj bo tri... se že lepo potrpi, ma kar je pa zdej, je pa res tumač...
Slika
Grem pa na mojga z dvojimi hlačami, dvoje rokavic, na glavi pa podkapa, majica s kapuco in še bunda s kapuco... ma, ko pihne, pihne,...pride že nekje okoli ovinka mraz vseeno do živga :D
Ponoči mi, kljub oh in sploh nepredušnim oknom skozi une špranje od rolet tako žvižga celo noč kot bi imela šele dobrih 18(let), ne pa 52... :lol:
No, dans bo bolje, se je že malo umirilo...
 runner33
#358902
Danes je bilo pa tko lepo, da sem šel z veseljem tečt po dolgem času - sonce, 10+, lahkotna oprema.. sem že pozabil, kako je to, tale mraz je bil res že too much :)
Uporabniški avatar
 čara
#359083
To je samo zato, ker je vreme vmes naredilo preskok na zelo tople temperature.

Jaz pa pravim naj sneži, cele dni, naj bo mraz. Mi je čisto lepo tako. :P

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA