Prostor za debato o teku, tekačih, željah, upih, občutkih, vzpodbudi, nasvetih, ... karkoli vam pade na pamet ob in o teku - povejte, vprašajte, razpišite se ...
 dandy
#67724
Pozdravljeni.V soli imam za napisat referat o cooperjevem testu.Mi upa kdo pomagat z katerimi koli linki ali podatki.(priprave na cooperjev test,kaj je cooper,zakaj se ga opravlja)

zahvljajujem se za nadaljne odgovore.
Uporabniški avatar
 milkec
#67787
Marsikaj je že napisanega na tem forumu, pa mislim, da je že bil enkrat eden malce okregan, ker postavil podobno vprašanje (na način, da ne more pričakovati, da bi mi njemu napisali seminarsko nalogo)...
Daj malce sam najprej poišči na tem forumu, ko boš imel kakšno konkretnejše vprašanje ali pa te bo zanimalo kakšno naše osebno mnenje, pa nas vprašaj!
 Marinka
#67794
Na kratko oziroma na široko. Originalna doktrina Kennetha Cooperja je zapisana v njegovi knjigi, ki je izšla tudi v slovenščini pred 20-imi leti, in sicer pod naslovom: Novi aerobik : hitrejši od infarkta : program vadbe, ki je spremenil življenje milijonov Američanov

Dobi se tuintam v kakšni knjižnici, v NUKu, pa tudi pri meni, če bi bila zares silna nuja. Kakšnih fotokopij ne smem omenjat zaradi kršenja avtorskih pravic, :lol: khm.
 tae
#67850
Drugače je tu veliko več strokovnjakov od mene (no, pravzaprav sploh nisem noben strokovnjak), pa vseeno ti bom povedal, kar pač vem o tem Cooperjevem testu, ker se ponavadi tudi meni ne da preveč brskat po internetu.

Skratka, kot jaz vem obstajata 2 vrsti Cooperjevega testa:
1. Kako hitro pretečeš 2.400 m (6 krogov na štadionu)
2. Kakšno razdaljo si sposoben preteči v 12 ih minutah

V prejšnjem postu je link do tabel za 2. test. Glede na spol in tvojo pretečeno razdaljo, se določi tvoja fizična pripravljenost. Ocene so od 1 do 5 oziroma od zelo slabo do odlično, kot v šoli. V srednjih šolah ponavadi izvedejo ta test na vsaki 2 leti (recimo 1. in 3. letnik) S tem vidijo ali si v določenem časovnem obdobju kaj fizično napredoval oziroma nazadoval. Včasih, ko je bila še obvezna slovenska vojska, so omenjeni test izvajali na začetku služenja vojaškega roka in na koncu. Menda pa obstaja tudi Cooperjev test za plavanje, vendar tega ne poznam toliko.

Ta test je sicer še vedno dovolj priljubljena zadeva testiranja, vendar pa je precej staromodna in zato tudi zastarela in nerealna. Podatki v tabelah so ponavadi za 20 let nazaj. Mislim, da povprečen rekreativni športnik dosega veliko boljše rezultate, kot so navedeni tam. Za primer ti dam lahko sebe, ki tečem eno leto in sem povprečni rekreativec. Star sem 30 let, kar pomeni da spadam v skupino od 30-39 let. V 12 ih minutah sem pretekel cca 3.100 metrov, kar je slabe 4 minute na km. Po lestvici iz zgornjega linka pomeni vse kar je nad 2.700 metrov zelo dobro. Vendar pa daleč od tega, da bi bil to tako dober rezultat. Dobro je recimo, da tečeš km okoli 3 minute.

No, za seminarsko nalogo pa bo vseeno uredu.

VO2 Max = (distance in metres - 505) / 45
Maksimalna izraba kisika = (razdalja v metrih -505)/45, ki se meri v ml (mililitrih) na kilogram telesne teže v eni minuti.

Drugače bi pa tu pozval še vse forumaše da rečemo kakšno o tem Cooperjevem testu.
Uporabniški avatar
 MihaPR
#67854
pripomba:
1. ženske tečejo 4 kroge--1600metrov
2.opažam, da se meritve časa na 6 oz. 4 kroge pojavlja pri nas, medtem ko američani skoraj dosledno uporabljajo meritev pretečene razdalje na 12 minut
3. ocene so od 1-10
4. ravno sinoči g. Cokan razlagal o Coperju. Menda naj bi imel dohtar malo preveč časa med delom v letalski bazi in zbral podatke okoli 10.000 posameznikov in izdelal statistiko glede na njihovo pripravljenost. To naj bi testiral še 5 let kasneje in ugotovil, da tisti z boljšimi rezultati živijo bolje (v smislu bolezni, pripravljenosti, kondicije)

To 4. točko vzemi z zadržkom, ker sem opisal včerajšni sestavek po svoji pameti, tako da ni ravno primeren za citiranje :)
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#67873
tae napisal/-a: Po lestvici iz zgornjega linka pomeni vse kar je nad 2.700 metrov zelo dobro. Vendar pa daleč od tega, da bi bil to tako dober rezultat. Dobro je recimo, da tečeš km okoli 3 minute.

Drugače bi pa tu pozval še vse forumaše da rečemo kakšno o tem Cooperjevem testu.


Moje skromno mnenje je, da je tempo pod 4:30 odličen, še več, fantastičen. Vsak, ki doseže ta rezultat je OK, kar pa ne pomeni, da ga bomo poslali na Olimpijske igre.
Da pojasnim - vsak rekreativec, ki teče v tempu 6 min/km je zmagovalec in je odličen, saj je zase naredil največ. Če teče v tempu 5 min/km to pomeni, da si že prizadeva dosegati hitrost. Teči v tempu 4 min/km pa po mojem mnenju ni mogoče drugače, kot če "treniraš".
Menim, da Cooperjev test ni bil namenjen le tistim v špici. Ravno iz navedenega pa sledi, da ta test postavi atlete v najvišjo skupino.
Uporabniški avatar
 Athena89
#67877
tisti rezultati v tabelah so res mal čudni ... mislim da skoraj vsak doseže odlične rezultate, če se ravna po tabelah... naprimer jaz sem cooperjev test prvič tekla v petem razredu osnovne šole in sem v 12 minutah pretekla točno 2400 m ... in po tabelah sodež je to odličen rezultat tudi še za 20letne ženske... :)

tako, da pomoje bi mogle bit tabele vsaj mal strožje ;)
 Kozina
#67881
V tabelah na zgornjem linku je tudi rubrika: Cooper Test (Experienced Seniors), kjer pise, da si dober takac, ce preteces v 12 minutah:
za moske: 3400 - 3700 m
ze zenske: 2700 - 3000 m

To pa ze ne zmore vsak:)
Uporabniški avatar
 DuleKTKV
#67921
Dr. Cooper je ta program pripravil v šestdesetih letih in temelji na kombinaciji aerobnih aktivnosti (tek, plavanje, smučanje, ples...), ki stimulirajo delovanje srca in pljuč, ter povečajo količino kisika, ki ga telo lahko porabi. Ta aktivnost mora biti relativno redna i trajna, da pozitivno vpliva na zdravje. Tek, kot univerzalna oblika gibanja pa je samo najbolj primeren test, po katrem lahko ugotovimo ali dovolj migamo.
Glede na to, da se tudi pri nas povečuje število predebelih otrok v osnovni šoli, odraslih pa tudi sam poznam več takšnih, ki zagotovo niso sposobni preteči 200 m, kot tistih, ki so kolikor toliko aktivni, mislim, da test ni izgubil na svoji aktualnosti. Po mojem gre za to, da sta skrajnosti aktiven-neaktiven vedno bolj narazen in tako je nekomu, ki redno trenira ta test mala malica, neaktivnim nedosegljiv, povprečno aktivnim je pa kar dobro merilo in vodilo...
V svoji knjigi dr. Cooper to obširneje razlaga, jaz se vsega ne spomnim, ker je že dolgo, kar sem jo bral, vsekakor pa mislim, da ni namenjena zgolj tekačem ampak vsem aerobnim rekreativnim aktivnostim.
Uporabniški avatar
 MihaPR
#67936
In menda obstaja cooperjev test tudi v vodi, v bazenu. Kaj več pa ne vem.
Uporabniški avatar
 MihaPR
#67937
In menda obstaja cooperjev test tudi v vodi, v bazenu. Kaj več pa ne vem.
Uporabniški avatar
 miro
#67975
Seveda obstaja tudi test v vodi. Pred nekaj leti so ga imeli organiziranega celo v Ljubljani, kjer sem ga opravil tudi jaz.
Lp
Uporabniški avatar
 tae
#77197
Ponovno se vračam na Cooperjev test, ker je bil to letos moj najboljši tekaški dogodek. Namreč, ko sem se testiral sam, sem ga pretekel v času 9:20. Na Kodeljevem sem imel cilj ga preteči 9:00, dejansko pa sem ga tekel 8:49, s čimer sem zadovoljen, čeprav se morda nekomu drugemu to ne zdi nič posebnega. Miha, dejansko so ocene od 1 do 10, pri čemer pomeni 10 najbolje oziroma najboljšo kondicijsko pripravljenost, 1 pa najslabše. Poleg teka, ti zmerijo še pritisk, srčni utrip, višino, težo, kožno gubo, izračunajo indeks telesne mase. Omembe vredno je pa seveda to, da je omenjeni test zastonj, katerega vsako leto organizira fakulteta za šport.

Miro, daj prosim opiši kako poteka Cooperjev test v vodi.

Ostale tekače pa naprošam, če lahko napišejo svoje čase, če so se testirali in leta.

Poznam tekače, ki so v svojih zrelih letih sposobni hitreje preteči omenjeni test, kot so ga npr. pri 20-ih. Oglasite se in nam povejte ključ do uspeha.
Uporabniški avatar
 DuleKTKV
#77201
Na zadnjem Cooperjevem testu sem tekel 9:30, kar mi je pri 42 letih prineslo oceno 10 in sem bil zelo zadovoljen, še posebej, ker sem imel občutek, da bi šlo še kakšno sekundo hitreje :)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA