prostor za debato o (ne le tekaški) športni opremi. obleka, obutev, pripomočki ... vprašanja, predlogi, nasveti, uporaba, ...
#335307
Pozdravljeni,
sem nov na forumu zato vse lepo pozdravljam. Pri 24 letih sem se odločil, da začnem s tekom (bolje pozno kot nikoli). Zanima me kake superge naj izberem? Kateri podatki so pomembni...sicer sem bil v enem od intersportov, vendar iskreno povedano mi prodajalka ni znala strokovno svetovati. Zaenkrat so mi najbolj v oči padle in najbolj udobne superge: http://www.superge.si/Asics/gel-kayano- ... -10668911/
Gledal sem še nekaj od mizuna...kaj priporočate za začetnike? velik sem 187cm in težak 90 kg.
Kje bi dobil najceneje superge?

Za odgovore se vsakemu že v naprej zahvaljujem.
#335310
Glede na to, da nisi najlažji tekač, potrebuješ dobro blažene copate.
Ravno tako moraš za pravilen nakup ugotoviti, ali si pronator, supinator ali nevtralen tekač.
Supinacija= zvračanje noge na zunanji del stopala, kar v praksi pomeni da tečeš bolj po zunanjem delu stopala;
Pronacija= zvračanje noge na notranji del stopala;
Nevtralen= tek po celotnem delu stopala.
To najlažje ugotoviš, da pogledaš nek copat s katerim si do sedaj hodil, kje je najbolj obrabljen, v športnih trgovinah imajo tudi naprave, da ugotoviš način teka, lahko pa te tudi nekdo posname ali vsaj pogleda kako tečeš, za kar pa sicer mora imeti kar nekaj prakse.

Osebno mislim, da je omenjen copat sicer dober, vendar zame nobene superge niso vredne tega denarja, ker dobiš v akciji odlične superge tudi za 70-80eur.
Vsekakor pa se izogibaj prelahkih copat, ker običajno ne nudijo dovolj blaženja in lahko povzročijo bolečine.

Primer preverjenega in solidnega copata za trening:
http://www.superge.si/Nike/nike-air-zoo ... -10607047/

Najceneje: angleške strani za športno opremo, npr. Wiggle, v Slo pa v glavnem akcije trgovcev..
#335311
:arrow: kot prvo, lep pozdrav na forumu :!:
:arrow: odgovor na vprašanja:
Iz tega so skozi obdobja razvili celo znanost, veliko se da dobiti kar na netu (kje pa drugje):

http://vizita.si/clanek/zdravozivljenje ... a-tek.html
http://www.superge.si/Nasveti-za-izbor-tekaske-obutve/
itd.
Glede na superge, ki jih omenjaš, je videti, da ne izbiraš poceni ampak te bolj zanima, kje dobiti enake za manj denarja. Nekateri nabavljajo iz tujine preko spleta, pri nas pa je pametno izkoristiti razne akcije trgovcev. Spremljaj, bo pa sigurno padel še kakšen nasvet.
Dejstvo je, da ti nihče ne more reči: kupi ta in ta model, ker dve nogi nista enaki, dva tekača nimata enakega načina teka...bolj se boš moral zanesti na svoj občutek pri pomerjanju. Obuj, sprobaj, po možnosti opravi test pronacije oz. supinacije...
Dobro je imeti par različnih modelov, ki jih uporabljaš izmenjaje, če si vsestranski tekač (asfalt, makadam, gozd, gore...) pa je to neizbežno.

LP, vencelj
#335322
Noteko: mislim da normal če ne supinator tekač sem, po obliki noge...ja sicer so pa te superge na wiegglu 140€. par različnih modelov? misliš, da bi imel 2 para superg? zanimivo...

Vencelj: ne izbiram najcenejših, vendar če sm pošten so mi te najbolj všeč...vem da moram gledati bolj na kvaliteto in namen...ne pa na barvo in izgled...pač se dobro počutim če so mi všeč...ja sem gledal tudi za 70€, vendar je vsak copat precej trd...

Sicer sem pa sedaj imel superge MIZUNO Wave Elixir 5 kakih 5 let, vendar nisem veliko tekel v njih pa tudi pri nakupu nisem misli oz. vedel ali moram imet za pronatorja ali supinatorja copat.
#335442
da ne odpiram nove teme, izkoriščam slednjo..

sem pred nakupom novih superg. Predzadnje superge so bile Nike Pegasus 27, zadnje pa Mizuno Sayonara..naj omenim, da sem pred nakupom slednjih 3/4 leta preživela v telovadnici (funkcionalna vadba) s Fivefingersi in se sploh nisem dobro počutila z več blaženja.

Letošnjo zimo sem Fivefingerse zamenjala z nekimi Nike-vimi supergi za telovadnico, tako da mi blaženje ne povzroča več težav. :)

Težka sem 65kg, torej ne spadam med lahke tekačice, naj pa navedem še, da imam res ozko stopalo.
V načrtu imam vsakodnevni tek 5-15 km.

Prosim za predloge..
#335445
Vrhunsko blaženje in ozko stopalo: adidas energy boost 2. Lanski model je povsod v akciji, drugače je model med najdražjimi na trgu.
Če imaš nekoliko širše stopalo: hoka clifton, saucony tryumph iso, brooks glycerin.
#335455
Lep pozdrav vsem skupaj!
Forum prebiram že nekaj časa in ker lepo svetujete ostalim sem se tudi sam odločil, da vprašam za nasvet. Star sem 22 let, tečem že približno 5 let, lani pa sem tek vzel bolj resno in se prijavil na MTS 21km. Sedaj me zanimajo že daljše proge in se odločam za nakup tekaških copat tem razdaljam primerne. V: 172cm T: 68kg, trenutno pretečem 20 km v času 1h35m uporabljam pa asics gel kayano20 in se mi zdi, da bi s kakšnimi lažjimi copati bilo lahko boljše. Tečem 3-4x tedesko cca. 50-60km na teden, večino asfalt. Za nasvete se vam že vnaprej zahvaljujem.
#335465
Še en predlog bi bil: Newton gravity 3

Imajo pa ti manjši drop peta-prsti kot kayano, tako bi jih bilo dobro prej preizkusit kako ti pašejo. V Extrem vitalu se jih da tudi za test sposodit.

Se ti pa pri taki kilometrini sigurno splača imet 2 para. Ene hirejše za tekme in hitre treninge in ene za regeneracisjke in dolge teke.
#335469
Hvala za nasvete. Sam se imel tudi v mislih, da bi kupil 2 para sicer sem imel v mislih saucony ride 7 ali triumph za daljše regeneracijske teke in pa kinvaro 4 ali 5 oz type a5 za hitrejše tekme in tekmovanja. sicer bi probal tudi asics in se odločil po občutku kaj mi boj sede na nogo.
#335475
Sam sem dogoletni uporabnik Saucony produktov in ker imam približno isto višino in težo, bi podal še moje izkušnje s temi modeli. Uporabljam pa Fastwitch, Kinvaro in za trail še Peregrine.
Absolutno obožujem Kinvaro (od modela 3 dalje) za vsakodnevne treninge in tekaške prireditve, vendar te moram opozoriti, da ima Kinvara 5 zelo občutljiv zgornji del, ker spredaj nima zaščite za prste. Res jih ne šparam in tako se mi je že pri obeh copatih strgala mrežica nad palcem. Potrebno je bilo malo šivanje in je zadeva spet optimalna; razen seveda estetsko :)
Triumph mi ne ustreza, ker mi je preveč blažen.
Fastwitch je pa idealen za hitre teke, zaradi malo blaženja pa zahteva dobro tehniko teka.
Model Ride 7 pa tudi sam nameravam kupiti, ravno za teke nad 21 km, samo čakam da se cena še kaj spusti :)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA