teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 pelvis
#312749
Ha ha... OK se vdam :) :)

Kje pa so kakšni čudeži omenjeni? Majaa_ samo sprašuje kaj naj izbere, ponudi 3 izbire o katerih se pogovarjamo in bi ji skoraj že olajšali delo in zdaj smo že pri dvomih v znanstvene študije in napačnih povzetkih le teh... jao :D
 Majaa_
#312756
saj vem, da je pri vseh teh napitkih, katere sem navedla, mogoče poleg konkretne cene, tudi nekaj napihovanja glede učinka, vendar pa vseeno sem še vedno mišlenja, da če treniram atletiko že 8 let, čisto vsak dan po 2 uri, čez vikend tekme, mi verjetno "le" eno čokoladno mleko, ali pa sadni jogurt, magnezijeve tablete, ne bo dovolj pomagalo, da bi bila čez 24 ur, torej naslednji dan, že pripravljena na nov težki trening. :? ( kar opažam, ko sem npr. že 3, 4 dan treninga čisto brez energije, da o težkih nogah in bolečih mišicah ne govorim. vem, da je najboljša regeneracija počitek, ampak nemorem počivati vsaki 3 dan.) Zato pa sem se v upanju, da je med vami mogoče kdo, ki se malo bolj točno spozna na vse te stvari, ki jih vsebujejo regeneracijski napitki, kot se jaz sama, obrnila na ta forum ... zato hvala tistemu, ki mi bo konkretno pomagal pri vprašanju :)
Uporabniški avatar
 Zd.
#312764
Majaa_, sedaj si navedla še nekaj dodatnih informacij, ki jih v uvodnem postu ni. Ker smo tukaj večinoma rekreativci (nekateri sicer tudi treniramo vsak dan), smo večinoma imeli v mislih regeneracijo, ki je primerna za športnike naše vrste. Tudi mi imamo vmes kak težji trening, recimo ko tečemo intervale, tempo teke..., a to ni vsak dan 2 uri težkega treninga, kot pri tebi, temveč morda 2x, 3x na teden v zadnjem pripravljalnem obdobju, sicer pa manj.

Predlagam ti, da se s svojim vprašanjem obrneš na strokovnjake v klubu. Kaj (če kaj) potrebuješ kot DODATEK z redni prehrani, je odvisno od preveč faktorjev, da bi ti lahko tukaj kar tako na pamet dobro svetovali. V prvi vrsti bi morali poznati tvojo osnovno prehrano, da bi vedeli, kaj vneseš v organizem z njo, in nato, kakšne so tvoje potrebe glede na trening in tudi ostale aktivnosti.
Uporabniški avatar
 pelvis
#312765
Zd. napisal/-a:Majaa_, sedaj si navedla še nekaj dodatnih informacij, ki jih v uvodnem postu ni. Ker smo tukaj večinoma rekreativci (nekateri sicer tudi treniramo vsak dan), smo večinoma imeli v mislih regeneracijo, ki je primerna za športnike naše vrste. Tudi mi imamo vmes kak težji trening, recimo ko tečemo intervale, tempo teke..., a to ni vsak dan 2 uri težkega treninga, kot pri tebi, temveč morda 2x, 3x na teden v zadnjem pripravljalnem obdobju, sicer pa manj.

Predlagam ti, da se s svojim vprašanjem obrneš na strokovnjake v klubu. Kaj (če kaj) potrebuješ kot DODATEK z redni prehrani, je odvisno od preveč faktorjev, da bi ti lahko tukaj kar tako na pamet dobro svetovali. V prvi vrsti bi morali poznati tvojo osnovno prehrano, da bi vedeli, kaj vneseš v organizem z njo, in nato, kakšne so tvoje potrebe glede na trening in tudi ostale aktivnosti.


+1
 matej2
#312789
Majaa,

Če resno treniraš je res najbolje, da se obrneš na koga v klubu. Tisti, ki ti dela plane treningov, bi ti moral naresti tudi plane počitkov in prehrane (vse to je pomemben del treninga).

Regeneracija na kratko:
- TAKOJ po treningu (v pol ure) vnesti v telo nekaj vode, elektrolitov, ogljikovih hidratov in beljakovin (razmerje OH:B 2:1 do 4:1)
- dovolj kvalitetnega spanca ponoči
- zdrava in redna prehrana (veliko zelenjave, kompleksni OH, kvalitetne beljakovine, kvalitetne maščobe...)
- čim manj stresa in naporov drugje (šola, služba, zasebno življenje)

Potem je še kup dodatkov, ki lahko pomagajo ali pa ne in so v modi ali pa ne. To so BCAA, glutamin, arginin, antioksidanti, omega 3, protivnetna živila, mikroelementi (cink, selen, krom ...) Vse te stvari dobiš tudi z redno prehrano, samo vprašanje je, če dovolj za hude napore in česa ti manjka?

Torej, za prvi korak regeneracije pridejo v poštev tvoji regeneracijski napitki, ki so priročni in imajo vse točno odmerjeno. Z lahkoto jih vzameš s sabo in spiješ takoj po treningu, kar je ključno. Če moram izbrat, bi izbral prvega s tvojega seznama. Namesto tega lahko prakticiraš razne kombinacije: čokoladno mleko, sadni jogurt, albuminska skuta + banana, navadno mleko + žemlja, mlečni riž. Lahko tudi kupiš whey ali kak drug beljakovinski prašek in mu dodaš ogljikove hidrate (kruh, banana, suho sadje, maltodekstrin ...). To seveda ni nadomestek obroka ampak samo usmerja presnovo v pravo smer. Še vedno potrebuješ potem svoj redni obrok.

Za kaj več o športni prehrani je literature ogromno. V slovenščini npr kaj od Nade Rotovnik Kozjek ali iz revije Vrhunski dosežek.

Lp. Matej
Nazadnje spremenil matej2, dne 11 Sep 2013, 21:06, skupaj popravljeno 1 krat.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#312808
matej2 napisal/-a:Regeneracija na kratko:
- TAKOJ po treningu (v pol ure) vnesti v telo nekaj vode, elektrolitov, ogljikovih hidratov in beljakovin (razmerje OH:B 1:2 do 1:4)
-
Lp. Matej


A ti to namenoma ali pomotoma predlagaš takšno razmerje OH : B ?
Telo po naporu potrebuje OH-je za hitro obnovo energetskih rezerv in nekaj beljakovin za obnovo "poškodovanih" tkiv. Razmerje med OH in B je prav obratno od zgoraj navedenega.
Uporabniški avatar
 čara
#312864
spela* napisal/-a:Pa glede na utrujenost bi morda bilo dobro pregledati kri. Mogoče ti manjka železa ali česa drugega.


Ma ni nujno. Jaz imam kri BP, sem prav sama gledala v izvid, ker svoji dohtarci včasih ne zaupam najbolj. Utrujena sem pa non stop, z glavoboli. Je pa res, da je moj pritisk skoraj pri tleh (99/65 utripa 75) in je zame NUJNO da športam, žal pa skozi cel dan tudi ne moreš, učenje je šele cel vrag, sedenje dlje časa...ne gre.
 abcd
#312878
@čara, js sm mel včasih tud nizek pritisk pa se mi je zvišal na normalnega. Sem pa močno spremenil prehrano. Sladice je zamenjalo sadje, umetno predelano hrano sem prenehal jesti pa malo več zelenjave in oreščkov namesto mesa.
Uporabniški avatar
 čara
#312952
abcd 6 let sem vegetarijanka, kar pomeni (zelenjava, stročnice, žitarice, oreščki in semena na dnevnem redu) + laneno olje čez solate zaradi omega 3, jem jajca zaradi B12 vitamina. Sladkarijam se kar vestno odpovedujem že nekaj časa, ker mi še dodatno jemljejo energijo....Pritisk je še vedno nizek (že od nekdaj) in tak bo tudi ostal (moja mati ga tudi ima).
 abcd
#312963
čara ne obupaj, jaz sem tudi desetletja imel nizkega pa se je spremenilo. Da bl pa rekel, da se to kaj pozna na počutju pa niti ne.
B12 pa nisem imel dovolj tudi ko sem jedel meso vsak dan in še kakšnih deset jajc tedensko.
Baje, da ti mora črevesje delat optimalno in se sam tvori, zato ga lahko imajo nekateri vegani povsem dovolj, nekateri mesojedci pa premalo.
B12 Imam tik pod minimumom in ko mi ga je zdravnik dal tri doze se tudi nisem zaznavno bolje počutil.
 spela*
#312969
čara napisal/-a:
spela* napisal/-a:Pa glede na utrujenost bi morda bilo dobro pregledati kri. Mogoče ti manjka železa ali česa drugega.


Ma ni nujno. Jaz imam kri BP, sem prav sama gledala v izvid, ker svoji dohtarci včasih ne zaupam najbolj.


V bistvu JE nujno. Namreč to, da si da pregledati kri in da s tem ali izključi en dejavnik ali pa ugotovi, kaj je narobe.

Sicer pa imam jaz izmerjen tudi nižji pritisk od tebe (tudi pulz je precej nižji).

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA