teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
Uporabniški avatar
 INOT
#63537
Ali divji česen.Sem ga včeraj pridno nabiral...
Kolk kaj poznate to rastlino in njene zdravilne učinke?
Jaz ga v glavnem obožujem :D
 lenka
#63538
khm,..khm,...torej...čiščenje organizma in posledično čisto kri, lepšo kožo,...za dober spomin,proti poapnenju žil, napihovanju, zaprtosti, driskam (nekako spravlja v red črevesno floro), menda odpravlja gliste, uravnava pritisk,proti zasluzenosti pjuč,pomaga pri jetiki, za lažje celjenje ran, kožnim lišajem....in tako naprej
Ima vse lastnosti udomačenega česna, le bolj potencirane. Pa, hecno, vsak posameznik najde še kaj novega, pri čemer mu čemaž pomaga.

Sem letos čisto pozabila nanj, potem pa sem se včeraj usedla naravnost v sredo zelene preproge po manjši nerodnosti sredi gozdnega klanca...sploh pa je te dni v gozdu težko videti kaj drugega od čemaža.

mmm...koliko različnih čemaževih namazov bo to... :wink:
Uporabniški avatar
 INOT
#63539
Ma neja govori.So se mi včeraj tak sline cedile... :lol:
Uporabniški avatar
 mirko1
#63541
v vipavski dolini čemaža ni.ali pa je in jaz ne vem zanj. najbližje je na severnih obronkih čavna,kjer je trenutno 1 m snega. kam mi svetujete da skočim in ga čimprej naberem in spravim v namaz?
lp,mirko
 lenka
#63572
mirko1 napisal/-a:v vipavski dolini čemaža ni.ali pa je in jaz ne vem zanj. najbližje je na severnih obronkih čavna,kjer je trenutno 1 m snega. kam mi svetujete da skočim in ga čimprej naberem in spravim v namaz?
lp,mirko


Hm :roll: , kamorkoli, kjer je gozd in ni snega kakšen teden ali dva? Menda je znanilec pomladi...eden izmed

V knjigi piše: Čemaž raste na bogatih, humoznih vlažnih travnikih, senčnih in vlažnih lokah, pod grmovjem, v listnatih in gorskih gozdovih.Sveže zeleni, suličasti, svetli, listom šmarnice podobni listi rastejo iz podolgovate čebulice, ki je obdana z belimi prozornimi kožicami. Gladek, svetlo zelen pecelj z belo cvetno kroglo je do 30 cm visok. Nabira se liste aprila in maja (imaš še čas) in čebulice pozno poleti ali jeseni. Slednje uporabljamo kot domači česen,liste pa kot sestavino namazov, juh, omak, solat, mesnih jedi itd....povsod se ga lahko vtakne.
Nekateri pa si naredijo celo "čemaževo vino" (pest sesekljanih listov prekuhamo v belem vinu, sladkamo po okusu) ali pa "čemažev cvet"(steklenico polno listov zalijemo z žganjem in damo na sonce za 14 dni) , ki se ga uporablja kot tinkturo z mnogimi antiseptičnimi učinki poleg vsega naštetega
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#63588
Ja dobra tema...

JA prisel je cas zelenih listov...

Jaz ga nabiram ob Savinji pri Laškem...

Sicer pa se ga najti v vlaznih predelih potocnih dolin, recnih bregov...

Pripravim si ga s skuto iz nepasteriziranega mleka ali kislim mlekom iz nepasteriziranega mleka ali pa da nekaj dni stoji v oljcnem olju se z petersiljem...in kot jed recimo ki ima se ka jdruga kot cistilni ucinek skupaj z zmletimi soncnicami in oljem...shraniti pa potem odpremo cez nekaj casa...
Dodajal sem ga tudi kot dodatek soku iz regrata in spinace.

Zna pa biti v prevelikih kolicinah tudi nevarna zadeva ...drazi zelodcno kislino.

Spada v druzino lukovk tako da to kar je povedala predhodnica...ima vse kar ima cesen pa se kaj vec.

Veliko vec je klorofila kar je pomembno za presnovo zeleza in pomlajevalne ucinke. Razkuzilo za prebavila...menda znizuje tudi krvni pritisk ( kar sicer velja tudi za cesen ), spodbuja delovanje zlez z notranjim izlocanjem ter jeter ( posebej pomembno ce je v prehrani veliko umetnih preparatov ),...sploh je zanimiva zadeva ce se ga uziva z jedmi z veliko mascobam...saj to lahko tudi ugotovite recimo ce ga spijes kot sok ali kot mocan dodatek solati hitro zacutis drazilni ucinek...ce ga imas kot dodatek k kaksni masocbi pa deluje zelo blazilno na vsebino prebavil ( zelodec )...

DRuge koristne biokativne snovi ( omenil sem samo klorofil v listnem delu sedaj v te mcasu )...
Jasno tukaj so sulfidi ki so itak v vseh lukovkah ( cebula, cesen ), klorofil,
karotenoidi pa jasno bogat organski vir Ca in Mg...
Uporabniški avatar
 miro
#63604
Hojla , zanimiva tema.
Lenka , moja mama uporablja čebulice tudi prej , kot navajaš. jo bom opozoril , da je še prezgodaj!
Lahko še kdaj pišete o "zeliščih"?
Lp
Uporabniški avatar
 mare
#63670
Samo da ne bo kdo šmarnice nabiral. Je podobna in zelo-zelo strupena.
Uporabniški avatar
 INOT
#63682
eno vprašanje...
Če dam čemaž v kozarček z olivnim oljem in soljo je treba pol to še kaj toplotno obdelat al ostane tud tako dalj časa...?
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#63684
INOT napisal/-a:eno vprašanje...
Èe dam èemaž v kozarèek z olivnim oljem in soljo je treba pol to še kaj toplotno obdelat al ostane tud tako dalj èasa...?


Inot,

Kaj ti pomaga nabirati in se spoynavti z zdravili narave ce jih potem toplotno unicis.
Dobro si si zastavil vprasanje! Ali je sploh potrebno?
Verjetno slutis odgovor...narava daje tako kot daje...NI POTREBNO...
samo namoci in daj na hladno mesto...

Sol pa uporabi obvezno nejodirano ( bilo da je morska ali himalajska ali kaksna druga kamena v katero so lulali dinozavri heheh v morsko pac lulajo tankerji heheh ) ...

Sicer pa ti se za boljsi ucinek svetujem da potem ko bos uporabil to jed kot dodatek ( smiseln je predvsem lahki beljakovinski prehrani ) da dodas takrat na licu mesta se malce limoninega soka...

Pa se okus je tako bozanski...
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#63692
Ah ja se nekaj sem se spomnil...

Lahko dodas sol ni pa nujno...
Saj cemaz v olivnem olju je tako dober da ga bos verjetno kar sproti uporabil in ne bos imel potrebe po kaksnem daljsem konzerviranju....sol je poleg olja namrec dodaten element konzerviranja...

Hotel sem pa povedati da bo prav tako dobro ali se boljse ce namocis nasekljan cemaz samo v olivno olje in potem sele ob uporabi dodas
sol ali pa limonin sok in sol ali pa jaz sem dodajal limonin sok, nejodirano sol in svez naseljan petersilj ( dobra preventiva proti krcem v misicah hehehe ).

Tako je priloga dobila se malo svezine...
Uporabniški avatar
 Tatjana
#63728
INOT napisal/-a:eno vprašanje...
Če dam čemaž v kozarček z olivnim oljem in soljo je treba pol to še kaj toplotno obdelat al ostane tud tako dalj časa...?


Vidim, da mi ne verjameš :(
 lenka
#63930
Miro, saj ne vem, če je tako važno....če dobi kaj "na čebulici" že prej, lahko tud prej.....ni lahko čakat na zrelost čemaža, ko pa te povsod buta v nos :roll:
Uporabniški avatar
 žine
#63935
'jutro
en preizkušen recept s čemažem: pest čemaža, pest neoluščenih mandljev, vse skupaj sesekljano (bodisi na roko, bodisi v multipraktiku :D ), malce soli in toliko olivnega olja, da je ravno prav mazavo. Zadošča za kakšna dva do tri zajtrke :D
lpŽ
Uporabniški avatar
 mirko1
#63948
danes je tudi meni uspelo nabrati čemaž. obiskal sem brata na Jagrščah nad Idrijo. lokacija je bila sicer le ena, a tam je bilo čemaža za kakšno tono :D . nekaj sem ga nabral s čebulico, takoj ga grem posadit na vrt. ostalo pa v namaze, vlaganja,... hvala za vse recepte..., ne bo ga problem porabit. že med nabiranjem sem si dobro razkužil usta z njim. sedaj pa na delo.
lp,mirko

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA