teorija in praksa športne (ne le tekaške) in zdrave prehrane - vaše izkušnje, potrebe, vprašanja in nasveti, ...
 Manaslu
#320870
Alkohol - občasno kozarec rdečega vina;
živalske maščobe minimalno, na mesec morda 2 litra mlka in 2 sirotki, kakšna posneta skuta in je to to.

Stres v službi rešujem s tekom :)
Uporabniški avatar
 čara
#320877
Potem je stvar presnove. Knjižnice so polne razno raznih kuharskih knjig in receptov po sistemu-malo holesterola, škodi ne, koliko pa koristi je druga reč.

Ja, kozarec vina...Če pa je liter ali pa pivo na dan-je pa drugačna zgodba.
Uporabniški avatar
 vencelj
#320913
čara napisal/-a:...
Če pa je pivo na dan-je pa drugačna zgodba.


Ni rečeno. Poznam upokojence z ledvičnimi problemi, ki vedo povedati, da jim je zdravnik svetoval (zmerno) pitje piva: "sicer ga ne morem napisati na recept, a ga vendarle zelo toplo priporočam!" Seveda koristi niso omejene zgolj na ledvice, so veliko širše: http://www.e-vitamin.si/pivo.html
Dobro, nima veze s horesterolom, pa vendarle...

LP, vencelj
Uporabniški avatar
 čara
#320999
Ja, so izjeme, kot povsod, kar pa še vedno ne pomeni, da je vsesplošno koristna reč. V končni fazi lahko vse te vitamine pridobiš iz prehrane, ki ne vsebuje alkohola. Slovenci smo itak preveč zapiti, prav častimo popivanje in je to "kulturno" doživetje...Bi se nas moglo začet bremzat, osveščat še o negativnih posledicah.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#321008
.... a ti to govoriš o pitju velikih količin ali o" kulturnem" kozarčku, po obroku ?
Noben še ni dokazal, da na primer kozarec vina ali piva, po obroku škodi, ravno nasprotno.
Problem je pri tistih, ki nimajo prave mere in se ne znajo ustavit po prvem kozarcu.
Uporabniški avatar
 čara
#322381
Govorim o prekomernem pitju alkohola. Čeprav pri komu je odveč tudi pivo na dan ali pa dva kozarca vina-organizmu enostavno ne ustreza. Meja je pri vsakemu drugačna.
 miha_z
#322382
Z zanimanjem sem prebral nadaljevanje te debate. Holesterol je v današnjih časih bolj kot ne le še mit. Sploh pa ni nobenih dokazov, da ga povrzročajo živalske maščobe. Zagotovo poznate kakega posameznika, ki ima kronično visok (zelo) holesterol, ki se zdravi z zdravili in je še vedno visok. Gre za dedno zadevo in teh posameznikov niti ni malo. Prehrana na to praktično ne vpliva. Morda kakih 10%.

Ni niti dokazov, da holestorol povrzoča srčno žilna obolenja. Vedno več je dokazov, da le-ta bistveno povzroča nepravilna prehrana, ki v naših organizmih povzroča vnetna stanja, ki holesterolu omogočijo, da povrzočijo škodo na srčno žilnem sistemu.

Več ne bom pametoval, ker sem premalo podučen. Vsekakor je pa dandanašnji že skoraj smešno svetovati manj uživanja živalskih maščob, ker obstaja praktično ničelna (znanstveno dokazana) povezava med uživanjem živalskih maščob in srčno žilnimi obolenju.

Samo malce branja, da "ne govorim na pamet":http://www.hsph.harvard.edu/nutritionsource/fats-questions/ in http://www.hsph.harvard.edu/nutritionso ... ull-story/

Tega je za prebrat še mnogo, mnogo. Vsekakor pa krivdo zvaliti na živalske maščobe je v 2014 bolj kot ne le še mit v katerega verjamejo le še pravoverni zdravniki....Samo za ponazoritev problema...Svetujejo uživanje raznih actimelov in recimo margarin, ki so davno spoznana za škodljiva. Kot na primer kokakola in podobno...Piše tudi na linku zgoraj recimo...

Še bolj je zanimivo branje o glutenu, ki recimo dokazano povzroča vnetna stanja v organizmu. Zdravniki ga jemljejo kot problem le pri resnih alergikih, v resnici smo pa vsi bolj kot ne alrgični. Svetujejo recimo polnozrnat kruh, kar je oksimoron brez primere....
 robitrik
#328665
Poleg že omenjenih olivnih olj in omega 3 ter 6, se lahko dodajo k vsakodnevni prehrani tudi oreščki, ovseni kosmiči in vsa zdrava hladno stiskana olja (laneno, olivno, olje iz mareličnih koščic,...)
Uporabniški avatar
 čara
#329003
Še mamina 2 centa.

Do sedaj je vsake 5 let imela povišan holesterol (ta slabi) in nizke trigliceride. Prehrane ni spreminjala, miganja tudi ne, pod stresom je še več kot pred 5 leti...In je sedaj silom prilike dala skozi preiskave. Holesterol v mejah normale, trigliceridi tudi.

Zdaj pa vedi kaj in kako.
 peterv6i
#331704
Bom še jaz zapisal moje ugotovitve..
Letos ko sem doživel infarkt pri 37 letih so mi zaznali povišan holesterol vrednost 7.0...
Neglede na to, da migam 2x tedensko (skupinska vadba v telovadnici) in 1x tedensko tečem..
(181/82 kg, ne kadim, ne pijem)

Kot dnevno "kurativo" sem prejel rosuvastin (tablete) 20mg za zniževanje holesterola.. Rosuvastin kot sem pogledal niti ni tako nedolžen saj povzroča bolečine v mišicah, švohost in pa tudi zmedenost.. Po pitju rosuvastina (20mg 1 mesec) mi je holesterol (skupni) iz 7.0 padel pod mejo na 3.6! stopnja LDL in HDL pa sta bila v razmerju vendar pod mejo..

Tablete sem nato opustil.. in spremenil prehrano.. Izločil sem mlečne izdelke, večino mesa (meso sem jedel recimo le za vikende), sol, jajca,.. v glavnem prideš na nek nivo prehrane, ki ni več podoben prehranjevanju (če moraš tako početi celo življenje)..

Po treh mesecih grem izmerit holesterol in ta je spet 6.9
Ok.. prehrana mi holesterola ni uredila.. probam skenslat še sladkor k prehrani si dodam omega 3 (1 gram dnevno)..
Ko grem spet na kontrolo mi rezultati pokažejo 6.5 in spet porušeno ravnovesje dobrega in slabega..
Z zdravnikom sva se odločila, da probava z rosuvastinom 5mg.. vendar sem sam na svojo roko dozo prepolovil ... dozo omega 3 sem povečal na 4 grame denevno... poleg omega 3 pijem pred vadbo še l_carnitin 1000 mg..
konec meseca imam spet kontrolo tako, da lahko poročam...
(opažam pa da se mi je ob večji dozi ribjega olja spremenila koža (na dveh delih sem imel neke flekce suhe kože, ki so sedaj izginili?!)

Je pa pri meni definitivno težava "genska" saj so tako predniki po mamini kot očetovi strani umirali - bolehali za srčnožilnimi težavami..

Priporočam še ti dve knjigi:
The statin damage crisis
Cut Your Cholesterol: A Three-month Programme to Reducing Cholesterol (ampak to je bolj po moje za športno neaktivne ljudi.. tako kot je napisana knjiga)..

in pa še video:
https://www.youtube.com/watch?v=Ry1Z8buyd8I
 peterv6i
#333892
No da nadaljujem...
Po pitju 2.5mg soravate mi je holesterol padel na 5.2 (4.0 - 5.2 je meja).
HDL 1.03 (>1.4), LDL (slabi) 4.02 (2.0 - 3.9)...
Tablete sem jemal še naprej vsak drugi dan ampak se nisem dobro počutil. bil sem utrujen in bolele so me mišice v prsih.. tablete sem novembra opustil...

Športno aktivnost sem povečal na 2x tedensko telovadba (body pump), 2-3x tek 7km..
Prehrana kot prejšnje mesece...
22.12 naredim kontrolo
HDL 1.16 (> 1.4) (torej dobri holesterol je prenizek)
LDL 6.25 (2.0 - 3.9) (slabi je zelo povišan)..

Tako, da sedaj pa ne vem več kaj narediti razen tega, da probam še kakšno drugo vrsto tablet.. nisem več pameten..
 fat_boy
#333894
Mogoče pa ni vzrok v prehrani, lahko je vzrok stres (stresna služba, preobremenjenost, medsebojni odnosi), mogoče lahko na tem področju kaj spremeniš. Zase vem, da sem imel zelo visok holestrol v obdobju, ko sem šel skozi stresne dogodke (nakup stanovanja in menjava službe). Upam, da boš našel vzrok in po naravni poti rešil ta problem.
Uporabniški avatar
 čara
#333898
peterv6i
Podobno izkušnjo ima moj foter. S tabletami z zniževanje holesterola, so se tekom uporabe začele pojavljati bolečine v mišicah, pri njemu bolj intenzivno v križu, ker ima tudi ukrivljeno. Skratka, pomanjkanje omega 3 oz. tadobrih maščob. Terapija je bila slednja, ukinitev tablet za LDL.

Zdaj je tako, da občasno je te tablete, vmes pa dela premore.

Kaj več od tega, da ješ uravnoteženo, zdravo, čim manj predelano, instant, sladkano hrano, čim več vode, limonade, čajev in gibanja, ter sproščanja.

Mejo za LDL nenehno nižajo. Včasih je tvoja vrednost bila v mejah normale. Zdaj pa vedi kako in kaj. :/ Ali je res tako ogrožajoč LDL ali pa je zadaj farmacija?
 peterv6i
#333900
Hja ne vem še sam..
brez tablet se odlično počutim.. strah pa me je, da se mi bo zadeva ponovila?!

Problem jer ker imam porušene meje dobrega in slabega holesterola..
Jaz sem imel bolečine tudi ko sem bil v pisarni v predelu ključnice prsi in nobene moči (švoh sem bil).. pri telovadbi me je kar odrezalo..

Opravil sem tudi dodatne preiskave krvi kjer so mi izmerili še neke druge parametre v krvi in so bili vsi v mejah normale... (statini naj bi "zavirali ali uničevali" encime, ki so potrebni za obnovo/rast mišic.. od tukaj baje bolečine)..

Čim sem tablete opustil je po 2-3 dneh sledilo izboljšanje počutja..
Zdravnik pravi, da je to družinska obremenjenost (genetika) (ker imajo tudi starši pač povečan holesterol in pa tudi predniki po obeh straneh so bolehali za srčnožilnimi težavami)..

Tudi moja hčerka, ki ima 7 let ima povišan holesterol in so jo na pediatriji vzeli malce pod drobnogled..

Hrana pa nič posebnega.. se pač pazim pri prehrani.. res pa da kave brez cukra ne morem ;)
Dnevno vzamem cca 2-4 grame omega 3 (to že drugi mesec) .. Vmes vzamem še po 1000mg L_CARNITINE (http://www.healthy-here.com/combination ... t-healthy/)
Nazadnje spremenil peterv6i, dne 24 Dec 2014, 10:31, skupaj popravljeno 2 krat.
 peterv6i
#333901
fat_boy napisal/-a:Mogoče pa ni vzrok v prehrani, lahko je vzrok stres (stresna služba, preobremenjenost, medsebojni odnosi), mogoče lahko na tem področju kaj spremeniš. Zase vem, da sem imel zelo visok holestrol v obdobju, ko sem šel skozi stresne dogodke (nakup stanovanja in menjava službe). Upam, da boš našel vzrok in po naravni poti rešil ta problem.


Ne vem.. bom tudi to malce premlel in pogledal.. ampak njnisem obremeen in zaskrbljen.. 8)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA