vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 Mimi123
#357619
Pozdravljeni,

imam eno težavico in upam, da mi boste tekači znali pomagati. V zadnjem tednu, skoraj dveh, praktično komajda tečem. Stara sem 22 let, drugače tečem 3-4krat na teden, od 5 do 12 km na trening, začela pa sem se pred enim mesecem ukvarjati tudi enkrat tedensko s funkcionalnim treningom, ki mi precej pomaga tudi pri teku, saj si s tem treningom krepim vse mišične skupine.
Kar naenkrat v tem tednu ali dveh pa se mi je vse skupaj ustavilo. Po treningu se počutim kot cunja, tek pa mi sploh ne steče. Komajda pretečem 5 km, kaj šele, da bi jih pretekla 10, kar je "moja disciplina". Bolijo me noge, počutim se utrujeno, noge in roke so težke, enostavno ne gre. Tudi če pretečem zastavljeno razdaljo, je čas katastrofalen.
Seveda se mi je zgodil že slab tekaški dan, a še nikoli se mi ni zgodil slab teden ali še več. Se je komu že zgodilo kaj podobnega, ima kdo podobne izkušnje? Je lahko razlog stres, utrujenost, bi si mogla privoščiti kakšen daljši počitek ali so lahko prisotne kakšne zdravstvene težave? Se opravičujem za dolg zapis, ampak resnično me že skrbi, zakaj sem kar čez noč izgubila kondicijo, moč, ves napredek.

Hvala in lp :)
Uporabniški avatar
 stena
#357623
Ta vadba te precej utrudi in mogoče je vsega skupaj prevec. Jaz sem svoj cas hodil poleg teka med tednom tudi 3x v fitnes in takrat sem bil precej bolj utrujen, ni mi pa tako drasticno padlo, kot tebi, ki pravis, da gre komaj 5km.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#357624
Najbrž si prekršila prvi princip treniranja, princip postopnosti.
Da se "resetiraš", vzemi si en teden aktivnega počitka v katerem naredi 2-3 zelo lahka treninga. Krajši sprehodi, plavanje, branje kakšne zanimive knjige.
Zatem začni in postopoma stopnjuj treninge. Sedaj, ko je konec sezone, raje stopnjuj z dodajanjem dolžine, kot intenzivnosti. Svaki tretji teden si vzemi razbremenilni teden v katerem zmanjšaš tedenski volumen treninga za 30-40%. Obdržiš pa dotedanji nivo intenzivnosti in počivaš na račun manjše kilometrine.
Uporabniški avatar
 čara
#357629
Lahko, pa da si pokurila minerale, vitamine. Posebno kak magnezij, železo. Probaj najprej s prehrano, čim manj mokastih zadev, čim več zelenjave, mesa, jajc, rib, mlečni izdelki bolj zmerno. Mlečni izdelki zavirajo absorpcijo magnezija in železa, kofein, tein, paradižnik tudi zavirajo absorpcijo železa, sladkarije pa tako in tako niso OK.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#357630
čara napisal/-a: Mlečni izdelki zavirajo absorpcijo magnezija in železa, kofein, tein, paradižnik tudi zavirajo absorpcijo železa .......


V teoriji najbrž res. Pri meni v praksi, to ne drži. Vsak dan konzumiram mleko 3.5 maščobe, kefir, maslo, kavo ali čaj. Zelo pogosto, skuto in sir. Nikoli nisem imel težav z železom ali magnezijem, pa že več kot pol stoletja redno treniram na visokem nivoju.
 bossteb
#357631
StaraKost napisal/-a:
V teoriji najbrž res. Pri meni v praksi, to ne drži. Vsak dan konzumiram mleko 3.5 maščobe, kefir, maslo, kavo ali čaj. Zelo pogosto, skuto in sir. Nikoli nisem imel težav z železom ali magnezijem, pa že več kot pol stoletja redno treniram na visokem nivoju.

+1
Uporabniški avatar
 čara
#357643
Hja, ko pa pride do pomanjkanja, se pa kar pozna. Pa eni smo nagnjeni k temu zgleda. Jaz recimo nisem zelo aktivna, nimam nekih naporov. Pač čisto na rekreativni bazi povprečnega človeka. Hribolazenje, tedensko pretečem najbrž najmanj od vseh tukaj do 60km.

Ampak čim se s črnim/zelenim čajem "pregrešim" in si ga dnevno privoščim, mi zaloga železa skopni (spokane ustnice, obupni nohti, švoh energija-pa tudi na krvi je takrat vedno pokazalo). Različni smo.
Uporabniški avatar
 StaraKost
#357644
Do 60 km/teden ni malo. Pravzaprav je to že veliko.
In spet se vidi različnost. Tisto, kar je enemu malo je drugemu veliko :D .
 ogi
#357645
Cara bravo. Ce se kaj manjka na internetu je to se en "strokovnjak" za prehrano, ki v zivljenju se ni prebral ene znanstvene raziskave iz tega podrocja, zato pa toliko vec trenutno popularnih metod prehranjevanja, ki jih opisujejo v Lady in podobnih revijah, hkrati pa mislis, da tebi nekaj pomaga, potem na hitro posplosis na celo populacijo in na koncu morajo vsi jesti to kar ti mislis da je dobro (brez vsake pametne znanstveno dokazane razlage). Kaj ce bi se glede prehrane in zdravja malo zadrzali pri komentarjih in brez enega samega pametnega podatka nehali dajati prehranske nasvete?
Uporabniški avatar
 čara
#357650
Pa kaki strokovnjak? Jaz to iz svojih izkušenj govorim. In če kdo iz tega kaj potegne in stuhta, da je mogoče pri njemu podobno...Izmenjava informacij-čar interneta.

Aaaa zatipkala sem se, kakih 60km tedensko. 20 km je bolj prava številka. :oops:

Zaradi lastnih težav s prebavo, pa pred tem slabokrvnostjo, sem si kar dosti prebrala od knjig pa do člankov in raziskav ter debatirala z dietetikom in nutricionistom.
Uporabniški avatar
 Zd.
#357651
čara napisal/-a:....ter debatirala z dietetikom in nutricionistom.


Kakšno formalno izobrazbo pa ima nutricionist? Zdi se mi, da se tako naziva vsak, ki je bil na kakem tečaju pri drugem samozvanem nutricionistu :)
 bossteb
#357652
čara napisal/-a:Pa kaki strokovnjak? Jaz to iz svojih izkušenj govorim. In če kdo iz tega kaj potegne in stuhta, da je mogoče pri njemu podobno...Izmenjava informacij-čar interneta.

Aaaa zatipkala sem se, kakih 60km tedensko. 20 km je bolj prava številka. :oops:

Zaradi lastnih težav s prebavo, pa pred tem slabokrvnostjo, sem si kar dosti prebrala od knjig pa do člankov in raziskav ter debatirala z dietetikom in nutricionistom.


Ja točno tako. Jaz sem začel samo zaradi tegale foruma tukaj jesti spirulino (ker jo je ZZTopka tako spromovirala). Pa nisem imel slabe krvi, ampak sedaj imam še boljšo. :--
Hehe, na tistole "zatipkala sem se" sem se pa nasmejal. :lol: Ker mene je tudi šokiralo, 60 km na teden res ni malo, jaz se trudim, pa mi komaj komaj uspe tako povprečje. Pa se mi zdi, da moram kar precej odlavfat, da ga ujamem.

Zd. napisal/-a:Kakšno formalno izobrazbo pa ima nutricionist? Zdi se mi, da se tako naziva vsak, ki je bil na kakem tečaju pri drugem samozvanem nutricionistu :)

@Zd. Ja moja kolegica je diplomirala iz nutrici... ne vem končnice, ker mislim, da v Sloveniji še ni te smeri. Je pa študirala v Angliji. Tako da, dejansko je 4 leta delala "tečaje", na akademski ravni. 8)
Uporabniški avatar
 Zd.
#357653
bossteb napisal/-a:@Zd. Ja moja kolegica je diplomirala iz nutrici... ne vem končnice, ker mislim, da v Sloveniji še ni te smeri. Je pa študirala v Angliji. Tako da, dejansko je 4 leta delala "tečaje", na akademski ravni. 8)


Seveda je ta študij tudi v Sloveniji, samo ime poklica ni tako fensi, ker je v slovenskem jeziku, ne s tujko :)
Na Biotehniški fakulteti (kjer sem tudi sama pred veliko leti diplomirala) obstaja tako študij prehrane, kot tudi študij živilstva in se diplomanti ne nazivamo z nutricionisti ;)
 bossteb
#357654
No saj to sem govoril. Te študije so tudi v tujini, ampak imajo tudi nutrici... študije poleg teh. :wink:

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA