vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#246473
Načelo se psov ni potrebno bat, če ga srečaš se samo nasmej, ga pokliči, zažvižgaj ali zavriskaj. Prav za prav so lahko prav prisrčni, kljub svoji velikost ali izgledu. Takole pred kratkim ko tečem, srečam ogromno mrcino, kako stoji tam sam sredi ceste in mrko zre v mene, ki se mu približujem, nobenega lastnika nikjer . Nič kaj čem gremo naprej, ga pokličem in se mu zadobrikam, no potem pa je vztrajno ob meni tekel kakšnih pet km, ko prideva do glavne ceste, pa se ustavi , obrne in piči nazaj. Včasih je dobro malo pogledati kakšno tv oddajo, kot npr. Whistler-ja na Discovery channelu, če pravilno reagiraš ne rabiš nobenega specialne obrambe enako kot pri ljudeh. No ja za nas, ki smo kdaj imeli kakšnega psa je to verjetno lažje, kot za tiste, ki takšnih prijateljev niso nikoli imeli. ( drugače pa še vedno velja, da »Vsak pes ima kosmata ušesa«)
#257349
Men se je tud že na začetku dvakrat zgodil, da je (obakrat isti nemški ovčar) pritekel na cesto in se vrgel name. Obakrat mi je strgal vetrovko, itak sem začela vpit. Lastnik je stal 10 m stran in se režal. Sem mu rekla, da bom drugič mela kamero s sabo in ga potem tožila. Navsezadnje vaška cesta je javna površina, na kateri mora bit kuža od kontrolo in vsak ima pravico po njej hodit ali se vozit.
Tud mi smo imeli vedno kužke, pa si nikol nismo dovolil tega. Ne ko je bil spuščen doma ne na sprehodu. Enostavno je treba razumet, da nimajo vsi radi kužkov oz jih niso vsi navajeni, da se jih eni bojijo. In majo vso pravico do tega. Na javnih površinah moramo poskrbet za njihovo lepo vedenje, tako kot moramo poskrbet za naše lepo vedenje.
#335334
Mene je pred pribl.enim tednom,med tekom ugriznil pes podoben ovčarju.Poklical sem policaje,a očitno ne bodo nič ukrenili.Odločil sem se da pripravim svoj obrambni sprej.V šnopc sem dal močit čilije.Tekočino bom prelil v izpraznjen sprej proti klopom.Bom videl kaj bo nastalo iz tega.Rad imam pse,a še raje svojo rit :cry:
#335634
No, psi so moje področje :)

V glavnem tako, če te pes uščipne, skoči, prestraši, pokličeš strice policiste in pa inšpektorje (UVHVVR) in greš obvezno zdravniku da se dkomuentira (ma če te uščipne se vidijo odtisi, modrice). In tak pes dobi zaznamek "sumljiv". Če te pa pes ugrizne do krvi, greš pa spet takoj do zdravnika, kjer se rane izmerijo, poslikajo, dokumentirajo in vzame bris. Brez tega se ugriz psa ne more dokazat.

Lastnik mora psa 1., 5., 10. dan peljati na veterino na klinični pregled in ga plačat, v klikor ne more dokazat, da pes ni ugriznil, pa kazen 500 eur in status nevarnega psa-obvezen nagobčnik. Če je pes že v registru, je kazen 2x višja + odločba o obvezni prevzgoji, ki je zaenkrat samo v LJ. Ostali se še niso potrudili za licenco pridobit.

Če naletiš na fer lastnika, ki se iskreno opraviči in zagotovi varnost v prihodnje, mu je pes nerodno ušel. Zamižiš na eno oko in poprosiš za prevoz, stroške oblačil, lastniku zabičaš, naj uporablja halti, nagobčnik oz. ima psa ves čas pod nadzorom. In seveda poveš, da naslednjič boš naredil prijavo.

Ampak bodimo realni, neizkušen pes zganja kraval in največ uščipne. Tak, ki pa že ima podobno kariero za sabo, bo pa naluknjal kožo. Do takih pa jaz nimam preveč potrplenja.

Je hudič, tudi če imaš lastnega psa zraven in je on napaden (postopek takorekoč isti, le da greš veterinarju in da ni kliničnih pregledov). Obvezno je treba že pri veterini in policiji izjavit, da tvoj pes ni ugriznil nikogar. In če je napadalec ugriznil tudi svojega lastnika, to ovbvezno izjavit. Tudi če je bil samo šavs skozi obleko in lastnik zatrdi, da ni poškodovan. V nasprotnem primeru se ti zgodi kot meni in se užaljen kretenski lastnik odloči zlagat, da ga je tvoj pes ugriznil. V bolnico pa pristopica šele tretji dan! :evil: In imaš ti, ki si bil napaden, tvoj pes naluknjan več dela z dokazovanjem narave tvojega psa, z dajanjem izjav in upaš, da bo inšpektor uspel videt resnično stanje! In naredil preizkus na terenu. :twisted:

Fajn je sicer, da veš kdo je lastnik, priimek ime, naslov, ime psa...Če ne vsaj po najboljši moči opišeš in imajo inšpektorji ter policaji po službeni dolžnosti, da se spravijo s čitalcem na teren in najdejo.

Sicer sama se med tekom psom vedno malo umaknem, defenitvino jim pa ne tečem mimo riti, prehitevam izza hrbta, to je pa že nevljudno v pasjem svetu. Rečem prej "pibib" in se malo umaknem.

Moja psica se recimo kolesarjev in tekačev, ki hitro pritečejo izza nje ustraši in odskoči, pa četudi je to na cesto. Tako, da malo več opozarjanja nase tudi ne škodi.
#335636
5roker7 napisal/-a:Mene je pred pribl.enim tednom,med tekom ugriznil pes podoben ovčarju.Poklical sem policaje,a očitno ne bodo nič ukrenili.Odločil sem se da pripravim svoj obrambni sprej.V šnopc sem dal močit čilije.Tekočino bom prelil v izpraznjen sprej proti klopom.Bom videl kaj bo nastalo iz tega.Rad imam pse,a še raje svojo rit :cry:


Ne mi z alkoholom okoli pasjih oči in smrčka skakat. Kupi raje poprov sprej namenjen psom. :roll: Je v lični mali pakungi. Ali pa Dazer. Da ne omenjam možih ostankov od antiparazitika.
#335654
spela* napisal/-a:Pa da ne bomo samo o obnašanju drugih do tekačev, dajmo še nekaj o obnašanju tekačev v prometu. Očitno nekateri mislijo, da s(m)o tekači posebna kategorija:

http://www.siol.net/priloge/kolumne/sam ... 2/tek.aspx

:roll:

Ne vem za vas, ampak po moje si tale Rugelj malce čudno predstavlja sobivanje, če pri rdeči skače čez 4-pasovnice in se čudi, da vsi nimajo za to razumevanja. Če tečeš okoli Ljubljane je pa res vseeno, če počakaš par sekund na zeleno, vsaj pri najbolj prometnih 4-pasovnicah.

Če imaš pa tak trening, da je pomemben vsak meter, je pa bolje iti na stadion. Ampak še tam te zna kdo zmotiti.
#335778
čara napisal/-a:
5roker7 napisal/-a:Mene je pred pribl.enim tednom,med tekom ugriznil pes podoben ovčarju.Poklical sem policaje,a očitno ne bodo nič ukrenili.Odločil sem se da pripravim svoj obrambni sprej.V šnopc sem dal močit čilije.Tekočino bom prelil v izpraznjen sprej proti klopom.Bom videl kaj bo nastalo iz tega.Rad imam pse,a še raje svojo rit :cry:


Ne mi z alkoholom okoli pasjih oči in smrčka skakat. Kupi raje poprov sprej namenjen psom. :roll: Je v lični mali pakungi. Ali pa Dazer. Da ne omenjam možih ostankov od antiparazitika.

Danes sem poslušal nasvete izkušene kinologinje,ki je rekla da proti psu ki nas napade,lahko uporabimo tudi najbolj kruta sredstva???
Meni očitno ne bo treba,ker sem ugotovil kdo je bil lastnik psa,ki me je napadel in se z njim lepo pogovoril.Povedal mi je, da mu je pes pobegnil.
Tistega spreja pa ne bom zavrgel.(mogoče mi še pride prau)
#335782
Upam, da sta imela tak zaresen pogovor. Ker se bom spet ponovila, to, da te je pes naluknjal je znak, da ima s tem izkušnje. Ni prvič. In če ne bodo zagotovili, tudi ne bo zadnjič. In za vsak naslednjič, boš tudi ti delno odgovoren, ker ugriza nisi prijavil, ker ni bilo sitnosti z veterinarsko inšpekcijo in policijo. Zato jaz ošpice dobim, ko mi kdo reče "joj, je bilo prvič, pa se opravičujem, ampak to me je res presenetilo. Pes je ugriznil in to ne zato, ker bi bil stišan v kot, pa ker bi mu na rep stopil ali tiščal roke, noge tja kamor ti ni treba.

In to ni sprejemljivo. Ko se prvič zgodi pes dela kraval in si še ugriznit ne upa, ker še ne zna, potem že uščipne, pol pa že grize in spet in spet. In vsakič huje in bolj samozavestno. Če si še pasjega kompanjona najde, potem je pa sploh recept za katastrofo.

Tak lastnik, rabi spremenit svoj odnos do psa in se zavedat, da mu ne dela nobene usluge, če je pes brez kontrole (varno zaprt, sprehajan na povodcu, po potrebi s haltijem, nagobčnikom) in si poiskat pomoč, da bo pes obvladljiv na besedo in bo za vse svoje življenje pod nadzorom, to pomeni spremljat kaj dela pes in pravi čas reagirat.

Psi niso bogi, bogi, če imajo nek red in pravila, rutino. To je kot stena, na katero s enaslonijo in stena ostane tam. Si oddahnejo. Sploh živci in nesigurni psi, rabijo rutino, rabijo pravila. In to ne pomeni, rukni, cukni, dretje, kot si nekateri predstavljajo in zato sploh ne vzgajajo svojih psov. Vzgoja in šolanje, lahko poteka zgolj in samo s pozitivo. Je pa treba d e l a t in to dosledno in dolgotrajno.
#337017
Spet jaz, z novo izkušnjo. In sicer, ko že prijaviš in daš vse ceremonije čez, ko že dobijo kazen. Pa imajo spet pse, ki vlečejo, da bi žrli mimoidoče. Umirjeno, s fiksiranim pogledom, strumno držo, nekaj korakov bližje in počasi, kontrolirano poveš, da če ne misli, spravit psov na drugo stran, tako da je skrbnik med psi in mano, da če pes skoči v mene, jih vse skupaj zmlatim, da bo samo še prevoz klical, ker nobeden od njih hodit ne bo mogel.

In ko vidijo, da ne groziš v prazno, da dejansko samo opozoriš, predno reagiraš. Potem, se začnejo trudit s povodci, pa klicanjem psov.

Bohnedaj, da bi zdaj pa vsi vsevprek noreli, pa brcali pse, pa jih metali po zraku in mlatili lastnike. To je rezervirano za najslabše primerke, take kjer veš, da grizejo in da ne nehajo, dokler žrtev ne leži raztrgana in negibno. Zgolj radoveden pes, še nevzgojen mladič v procesu vzgoje, lutalice, ki se brigajo zase ali previdno preverijo teren....vsi psi, ki imajo lastnika, ki se trudi in dela. No, njih se ne gre mlatit.

Nekaterim kazni ne zaležejo, ker imajo denar. Večina ljudi pa ceni lastno rit in se zanjo tudi boji. V večini tudi za rit svoj preljubih psov. In ko je le ta resno ogrožena, pa dobi kake pooreng batine, no takrat se navadno pobrigajo za nekaj varnosti (sicer lastne, efekt je pa ta, da so tudi ostali bolj varni pred njimi oz. vsaj dotični, ki jih je nabutal).



Je pa treba nekaj osnovne pasje telesne govorice poznat.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA