vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 goldee
#227486
Ojla. Da še js pristavim pisker. Začelo me je boleti levo koleno, zato sem se mal odpravil na ta forum, da pobrskam za podobnimi težavami. No, imam enako težavo kot avtor te teme - vendar mene boli levo koleno, na zunanji strani, nekje 3 cm pod pogačico :). Boli me, ko recimo hodim navzdol po stopnicah (če pa hodim po ravnem pa je bolečina komaj prisotna). Ko sedim bolečine ni. Kaj naj naredim?
Tečem pa cca 3x - 4x na teden po 10km. Letos imam pretečenih 300km (od aprila). Nobenih težav. Zadnje dni dvigujem tempo in včeraj sem prvič to sezono tekel povprečno 5:05/km. Sumim, da me koleno boli zaradi tega, ker sem se malce preteral, saj drugače nimam nobenih težav s koleni in navaden tempo imam 5:10-5:20/km. Vendar 5:05/km proti povprečno 5:15/km se meni ne zdi prav velika pohitritev, da bi lahko staknil težave. Tečem pa po makadamu (po poti PST), obutev pa je Asics kayano14.

Kaj mi je sedaj storiti? Naj počivam ali naj tečem manj/z nižjim tempom? Nebi si rad huje poškodoval kolen, ker imam še namen teči, zato prosim za odgovor/nasvet.
 ruševec
#227487
lep pozdrav
sodeč po opisu bolečine , imel sem nekaj zelo podobnega. osebno sem opravil bolečino tako , da sem si nadeval obkladke ledu po 5-10 min. na boleče mesto, in ali s krioterapijo. to izgleda takole: plastičen kozarec napolniš z vodo, daš ga v frizer , da zaledeni. vzameš ga ven in masiraš boleči del tako da vrtiš počasi na njem in ob njem,kozarec držiš narobe tako ,da led prikuka ven! in to 2x na dan.
meni je taka terapija pomagala 100 od stotno. seveda ne tečeš , recimo en teden, najbrž je odvisno koliko je zakuhalo v kolenu.
za tako terapijo je potrebna samo dobra volja, ne škodi in nič ne stane!!!!!!
vse najboljše igor
 ToneP
#235974
goldee napisal/-a:Ojla. Da še js pristavim pisker. Začelo me je boleti levo koleno, zato sem se mal odpravil na ta forum, da pobrskam za podobnimi težavami. No, imam enako težavo kot avtor te teme - vendar mene boli levo koleno, na zunanji strani, nekje 3 cm pod pogačico :). Boli me, ko recimo hodim navzdol po stopnicah (če pa hodim po ravnem pa je bolečina komaj prisotna). Ko sedim bolečine ni. Kaj naj naredim?
Tečem pa cca 3x - 4x na teden po 10km. Letos imam pretečenih 300km (od aprila). Nobenih težav. Zadnje dni dvigujem tempo in včeraj sem prvič to sezono tekel povprečno 5:05/km. Sumim, da me koleno boli zaradi tega, ker sem se malce preteral, saj drugače nimam nobenih težav s koleni in navaden tempo imam 5:10-5:20/km. Vendar 5:05/km proti povprečno 5:15/km se meni ne zdi prav velika pohitritev, da bi lahko staknil težave. Tečem pa po makadamu (po poti PST), obutev pa je Asics kayano14.

Kaj mi je sedaj storiti? Naj počivam ali naj tečem manj/z nižjim tempom? Nebi si rad huje poškodoval kolen, ker imam še namen teči, zato prosim za odgovor/nasvet.


Glede na opis poškodbe imam enake probleme. Enkrat na levem enkrat na desnem kolenu. Meni je pomagala fiziterapija (ultra zvok, laser, vakum in masža). Po mesecu in pol, je bolečina izginila. Ni problem v sklepu ampak v mišicah, ki se tam nekje pri kolenu pripenjajo na kosti.
Uporabniški avatar
 mayorki
#243720
Pozdravljeni!!
Zanima me ali imate še vedno težave s koleni?? Zanima me predvsem koliko časa bolečina traja?? Pri meni so nastale cca. mesec nazaj in žal ne morem več normalno teči, bolečine se pokažejo samo pri teku, če npr. vozim kolo me koleno ne boli nič. Koliko časa imate že bolečine in če ste jih odpravili kako ste jih odpravili?
Hvala vam za odgovor lp
 zdravje
#257384
goldee napisal/-a:Ojla. Da še js pristavim pisker. Začelo me je boleti levo koleno, zato sem se mal odpravil na ta forum, da pobrskam za podobnimi težavami. No, imam enako težavo kot avtor te teme - vendar mene boli levo koleno, na zunanji strani, nekje 3 cm pod pogačico :). Boli me, ko recimo hodim navzdol po stopnicah (če pa hodim po ravnem pa je bolečina komaj prisotna). Ko sedim bolečine ni. Kaj naj naredim?
Tečem pa cca 3x - 4x na teden po 10km. Letos imam pretečenih 300km (od aprila). Nobenih težav. Zadnje dni dvigujem tempo in včeraj sem prvič to sezono tekel povprečno 5:05/km. Sumim, da me koleno boli zaradi tega, ker sem se malce preteral, saj drugače nimam nobenih težav s koleni in navaden tempo imam 5:10-5:20/km. Vendar 5:05/km proti povprečno 5:15/km se meni ne zdi prav velika pohitritev, da bi lahko staknil težave. Tečem pa po makadamu (po poti PST), obutev pa je Asics kayano14.

Kaj mi je sedaj storiti? Naj počivam ali naj tečem manj/z nižjim tempom? Nebi si rad huje poškodoval kolen, ker imam še namen teči, zato prosim za odgovor/nasvet.


Za bolečine v kolenu je možnih več vzrokov. Za revmatske težave, vnetja ali obrabe sklepov so možne oblike naravne pomoči na tej povezavi: bolečine v kolenu
 peterv6i
#257884
No tudi sam imam po 8-9 mesecu aktivnega teka težave s koleni (obemi) (levim in desnim)..
Koleno me boli v predelu pogačice in pod pogačico..
Moj tek traje približno uro do dve.. tečem po asfaltu...
Bolečina pa je zaznavna pri prestopu in če je malček klančka navzdol je najhuje (dovolj da je malce naklona)...
Obutev je pa tako, da sem zadnje dva meseca imel obute nove kvalitetne copate vendar sem se vrnil na stare v katerih me koleno manj boli..
Največja težava nastopi ko se telo ohladi in naslednje jutro ko se dvignem iz postelje..

Opažam pa še eno zadevo in sicer ko tečem se z robom levega copata večkrat oplazim po desnem gležnju...

Ker bolečina ne pojenjuje.. ne vem več kaj narediti.. Volja do teka je vendar se bojim da si bom kaj "zafural"... Naj povem da sem pred tekom imel velike probleme z bolečino v križu in so te s tekom v celoti izginile..
 peterv6i
#257949
Smo imeli lepo makadamsko pot pa jo je županja pred leti "asfaltirala".. drugače pa asfalt prevladuje.. (vsaj v okolici izole).. Edini neasfaltiran del so strunjanske soline.. ;) Celotna "parencana" je asfaltirana.. pa recimo poti ob obali čez simonov zaliv na belvedere.. čez belvedere do strunjana (je le del makadama).. okoli solin je asfalt.. Poti proti kopru so asfaltirane (čez bolnico ali ob morju)..
#257950
peterv6i napisal/-a:...Obutev je pa tako, da sem zadnje dva meseca imel obute nove kvalitetne copate vendar sem se vrnil na stare v katerih me koleno manj boli..


jaz mislim v tem tiču grmi zajec.
pa če je še tako kvaliteten ni rečeno, da tvojemu stopalu odgovarja.
 nina4
#257951
Pri meni so se bolečine začele najprej pri hoji navzdol v hribih, najprej na enem in potem še drugem kolenu. Ortoped je ugotovil napačno lego pogačic (genetsko). Ker z leti vezi popustijo me sedaj boli, prej me pa ni. Svetoval je vaje za krepitev kvadricepsev (pokazali so mi jih na fizioterapiji), ki jih pridno delam z utežmi. Ker pa sem morala za tri tedne z vadbo z utežmi prekiniti, so se bolečine ponovno pojavile - sedaj tudi po 10 minutah teka po ravnem po mehki površini. Ortoped me je "potolažil", da naj opustim tek in hribe, ker se ne da nič storiti. Pri hribih še vtrajam, teku sem se pa žal res odpovedala. Ali ima kdo podobne izkušnje in je uspel odpraviti bolečine?
Uporabniški avatar
 katka
#258007
Zdravo, nina4,

kaj pa krepitev mišic zadnjega dela nog?
Meni je ravno to pomagalo pocajtati boleča kolena.

V naši vadbeni skupini se je kar nekaj težav s koleni odpravilo ravno z uravnovešanjem moči teh dveh skupin mišic. Težko bi verjamela, da bi v naši kulturi povprečen rekreativec imel premočne nožne bicepse napram kvadrom... nisem še doživela. V obratno smer pa je tega nesorazmerja ogromno.

LP.
 ToneH
#258027
nina4 napisal/-a:"Ortoped me je "potolažil", da naj opustim tek in hribe, ker se ne da nič storiti. Pri hribih še vtrajam, teku sem se pa žal res odpovedala. Ali ima kdo podobne izkušnje in je uspel odpraviti bolečine?"

Tudi meni se je pred parimi leti enako podrl svet. Bolečina v kolenu se je pojavila šele po teku. Ponoči je bila tako močna, da sem moral vstajati in hoditi. Po ortopedovi "tolažbi" sem preklopil na bicikel - gorski in eno sezono samo prekolesaril. Precej zavzeto. Tu ni bilo težav. Po eni sezoni sem spet počasi začel s tekom, in s hribi, in izboljšanje je bilo očitno. Po treh tekaških sezonah ocenjujem, da je bil povratek uspešen 80 %. Še kdaj zaboli, kakšen trening moram izpustiti, generalno pa štima.
#258030
ToneH napisal/-a:
nina4 napisal/-a:"Ortoped me je "potolažil", da naj opustim tek in hribe, ker se ne da nič storiti. Pri hribih še vtrajam, teku sem se pa žal res odpovedala. Ali ima kdo podobne izkušnje in je uspel odpraviti bolečine?"

Tudi meni se je pred parimi leti enako podrl svet. Bolečina v kolenu se je pojavila šele po teku. Ponoči je bila tako močna, da sem moral vstajati in hoditi. Po ortopedovi "tolažbi" sem preklopil na bicikel - gorski in eno sezono samo prekolesaril. Precej zavzeto. Tu ni bilo težav. Po eni sezoni sem spet počasi začel s tekom, in s hribi, in izboljšanje je bilo očitno. Po treh tekaških sezonah ocenjujem, da je bil povratek uspešen 80 %. Še kdaj zaboli, kakšen trening moram izpustiti, generalno pa štima.


meni je pred leti enako rekel. pa sem opustil tek in hojo v hribe. na kolesarjenju po bregih me je enako bolelo. pol sem namontiral na MTB cestne gume in vozil samo po ravnem. počasi sem začel spet s tekom in hojo v hribe in bolečine so popolnoma izginile. edino pazim da ne pretiravam s tekom po hribu navzdol. zdaj tečem že par let brez problema. pa še to: 99% vseh pretečem po asfaltu.
Uporabniški avatar
 VICTOR
#258334
Pozdravljeni vsi... Malo bi se vmešal.
Danes sem dobil izvide magnetne resonance obeh kolen. Na izvidu piše takole...

MR DESNEGA KOLENSKEGA SKLEPA
Minimalni izliv.
Hrustanec ima normalno debelino ter ohranjeno struktoru in intenziteto signala tako patelofemoralno kot tudi femorotibialno.
Meniskusa imata normalno intenziteto signala.
Križna lig. sta ohranjena.
Kolateralna lig. sta vredu.
Kronična entezopatija tetive kvadricepsa in predvsem lig. patele ob pat. narastiščih. Gre za videz skakalčevega kolena.
Prikazani skelet ima normalen signal.
MR LEVEGA KOLENSKEGA SKLEPA
Minimalni izliv.
Znakov za hrustančno lezijo ni.
Meniskusa imata normalno intenziteto signala.
Križna lig. sta ohranjena.
Kolateralna lig. sta vredu.
Kronična entezopatija tetive kvadricepsa in predvsem lig. patele nekaj manj izrazita kot na desni strani.
Prikazani skelet ima normalen signal.
MNENJE:
Nakazana kronična entezopatija pat. narastišč tetive kvadricepsa in lig. patele.


Zanima me, če ima kdo kakšne praktične nasvete za čimprejšnjo sanacijo poškodbe, oziroma če je kdo že imel identične težave.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA