vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 obro
#258562
nina4 napisal/-a:Hvala za odgovore. Ste ma kar malo potolažili. Torej s pridno telovadbo in letom premora, morda le spet pridem na tekaške steze.


Tako nekako je tudi meni terapevt predlagal.
Težave sem imel z desnim kolenom. Fizioterapevt mi je do nadaljnjega odsvetoval tek, predlagal pa sledeče:
- vaje za moč v nogah, predvsem quadricepse (nekaj vaj je predstavljenih tukaj); mišljeno je nekaj mesecev, in ne le nekaj dni;
- postopoma na kolo, sprva lažje relacije;
- počasi ponovni pričetek s tekom;

Verjamem, da mi lahko to škodi, vendar sem vseeno naredil nekoliko po svoje. Vaje za moč delam, kolesarim kot običajno, tek pa opustil le za ca. 2 tedna. Prebral sem namreč nekaj tematskih revij in knjig, ter ugotovil, da moram nekaj narediti tudi na tehniki teka (slišati bo otročje, vendar bo v prihodnje verjetno sledil tudi kakšen tekaški tečaj). Do sedaj sem namreč tekel po petah. To pomeni, da so pri mojih dobrih 82,5kg prevzemala celotno breme kolena (mislim, da je sila podobna obremenitvi s 3-4x maso, tj. ca. 250-330kg), in ne celotno stopalo, ki je dosti bolj prožno.
Na tehniki delam že en teden in moram priznati, da je brezbolečinski občutek sijajen (pustimo to, da se mi zdi, da trenutno tečem kot kakšna balerina - se bom že navadil). So pa zato malo bolj obremenjena meča.
 tati
#258566
ja tudi meni se je zgodilo prvič v vsej tekaški karieri v kolenu pekoča bolečina komaj zaznana bolj kot, da bi koleno otrdelo bolečina toliko majhna da je niti ne čutim, sam je pa občutek slab .
Začelo pa se je ko sem med hojo ko mi je noga torej ta ista desna klecnila kot da bi jo hotelo zmanjkati od takrat pa sedaj koleno najbrž ima tudi kdo podobne težave tko da zdaj berem vse o tej temi in hvala za vaše nasvete sem že veliko prebral .

lp
#258571
Ker sem tudi sama športnica in hkrati tud iz zdravstvene stroke bi rada dala samo opombo na to temo...če bo kdo kaj pobrskal po internetu mislim da se da na to temo dobit tudi podobne obrazložitve...
Če primerjamo človeške sklepe z motorjem avtomobila, ima tekočina v sklepih enako vlogo kot olje v motorju. Po določenem času je treba olje v motorju zamenjati, ker vročina in trenje zmanjšujeta njegovo viskoznost. S pretirano obrabo olje ni več sposobno ščititi kovinske površine. V naših sklepih pa ima takšno vlogo hialuronska kislin, ki sklepe maže in stem onemogoča, da trenje kost ob kost ne povzroča obrabe hrustanca in bolečine.
Z intenzivnim športnim ukvarjanjem, še sploh pr teku, ta tekočine zmanjša in oslabi in ni več sposobna zaščititi sklepov. Poveča se trenje in poškoduje se površina hrustanca. To pa lahko povzroča tudi bolečino.
Tako da ni neumno poskusiti tudi z dodajanjem tega, če so vse ostale stvari izključene
 peter50
#258689
tudi meni se je spomladi med tekom zgodila podobna poškodba .Med rekreacijskim tekom (bil sem ogret) mi je brez razloga nekaj počilo v desnem kolenu-nič ni zabolelo. Čez 15 min nisem mogel vec tečt ker mi je koleno oteklo.
Naslednji dan grem na urgenco na rentgen kjer ne pokaže nobene poškodbe.
Oteklina je cez cca 3 tedne počasi izginla.Mazal sem z nekim zeliščnim hladilnim gelom in imel cez dan nameščeno prevezo.
Sedaj po cca 4 mesecih hodim normalno le počepnit ne morem kot pred poškodbo prav tako tek odpade.
Zanimivo je da lahko vozim kolo brez problema.
Mislim da mi bo vzelo vsaj še 5 mesecov da bom lahko tekel.Ko zacnem spet z tekom bom uporabu prevezo.
Osebno ne vrjamem v razne dodatke prehrani za hitrejše okrevanje.-samo počitek in pazljiva hoja .
l.p
peter
 tomzzi
#259857
Da še jaz povprašam če lahko. Sem nov na forumu. In tudi nov med tekači. Letos sem si zadal cilj, da začnem živeti bolj zdravo. Več gibanja, odpoved kajenju...
Izbral sem pa tek. Nekako pa "obžalujem" svojo odločitev, ker se mi je drugi dan teka pojavila ogromna bolečina v predelu kolena. Pravzaprav tako velika, da tudi hodit nisem več mogel normalno in sem bolj kot ne šepal nazaj do avtomobila. Dva, tri kilometre...

Se prav, da prvi dan zmernega teka (po nekaj letih) ni bilo nič narobe. Le mišice so me rahlo bolele, kar je normalno. Potem sem imel en dan vmes pavze. Drugi dan teka pa so se začele težave. Naj povem, da se nisem takoj ko sem prišel iz avta zapodil v tek ampak sem pred tem kar nekaj hitre hoje naredil pa še razmigal sem se tako, da naj bi bil vsaj malce ogret pred tekom.

Ko pa sem pretekel nekaj par metrov sem začutil bolečino v kolenu. Sprva rahlo. Sem pomislil to ni kaj takega in sem šel naprej. Toda bolečina se je samo še stopnjevala. Na konc je bila že tako močna, da se nisem več mogel vpret na nogo. Takrat sem odnehal s tekom. A kaj ko sem imel do avtomobila še en lep del poti za prehodit šepajoč v bolečini.

Naj omenim, da nisem nikjer padel ali kakorkoli narobe stal. Zato mi je še bolj čudno zakaj je do tega prišlo, ker pred leti ko sem tekel in delal več kilometrov nisem imel problemov. Pravtako nisem imel takrat nobenih tekaških copat ampak običajne Nike copate. Letos sem pa kupil Nike tekaške po akcijski ceni (40€) Alaris 4+ MSL mislim, da so. Morda so krive copate? Ker sem med tekom dobil občutek, da mi stopala rinejo navznoter/ven?

To se je zgodilo pred malce več kot enim tednom. V Petek 19 avgusta. Zdravnika nisem obiskal saj sem menil, da bo bolečina izginila. A sem se motil. Obolelo mesto sem tudi hladil z ledom, povijal nogo in počival. Hodit brez opore praktično nisem mogel. Pravtako tudi stati na nogo ne. Oblačenje, obuvanje sem mogel narediti sede.
Ker ni kazalo, da bo kaj bolje sem se odpravil k fizoterapevtu.

Ta mi je po tem ko sem mu povedal problem dodobra premigal nogo ( :shock: )... Bolečine...Na konc je pa rekel, da bi ga moral še enkrat obiskat konc mesca saj ni mogel vsega "premaknit" saj naj bi predolgo noga mirovala do obiska pri njemu.
Rekel pa je, da to ni nič kaj takega. Tudi na slikanje me ni poslal.
Rekel je, da naj čimveč hodim te dni in delam vajo ki mi jo je pokazal. Stati na mestu in krožno obračati nogo. To delam a še vedno ne kaže, da bi bolečina pošla.
Je pa res, da se sedaj lahko vprem na nogo po obisku pri njemu in mi je velik lažje.
Hodim lahko brez bergle a ne normalno. Izgledam verjetno kot "zombi" ker nogo preveč zvijam med hojo. Se upiram na zdravo desno nogo (se zibam med hojo). Ne stopim še čisto normalno.

Še najpomembneje:

počepnem brez problema, boli med rahlo pod kolenom. Po hoji me pa tudi za kolenom.
Boli me če stegnem nogo in jo dvignem. Pa če hkrati prste na nogi uprem proti sebi ko je noga stegnjena. Zaboli pa tudi ko nogo zvijem navznoter mislim da.
V kontra ne zaboli. Kot pravim pa po mnenju tega fizoterapevta ni to nič kaj takega...
Tako, da me tudi na slikanje ni poslal. Samo naj se drug ponedeljek oglasim pri njemu.

Je pa še en problem... K zdravniku nisem šel. A 5 Septembra nastopi služba. Ker pa imam tako delo, da stojim in se gibljem 8 ur na dan me skrbi, da se noga vsaj toliko ne bo pozdravila, da bom normalno lahko hodil in opravljal svoje delo do takrat.
Kaj naredit? Počakat do ponedeljka in prvo nazaj k fizoterapevtu ali do zdravnika? Ker če ne bo bolje bom moral nekak na bolniško... Tak ne morem 8 ur stat.

Vem. Na dolgo in široko opisan problem. Drugače ne gre.
Rad bi samo kakšno mnenje, ker sam izkušenj s podobnimi težavami na srečo nisem nikoli imel do zdaj.

Evo še slikovno gradivo: boli na pritisk predvsem na označenem mestu ali malo višje.
Pa ko probam naredit normalen korak "zapika" v kolenu...

Slika

Mnenja? Kaj najbolj pomaga pri tem?

Hvala že vnaprej.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA