vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#326084
Zdravo,

Težave so se začele približno dve leti nazaj ko sem se pripravljal na tek trojk in delal intervale na stadionu. Takrat sem bil popolnoma neveden,
pristajal sem na pete preveč močno in preveč naprej (overstride) in seveda fasal bolečino na notranji strani golenice, za kar sem kasneje ugotovil, da je
vneta pokostnica (bila je še rahla oteklina, boleče na pritisk, cca. 10 cm nad gležnjem). Potem sem malo raziskoval na tem področju, nabavil Adidas AdiZero
Feather 2 in začel teči bolj po prstih in pokostnica je bila v redu, vendar se mi je vnela tetiva v podplatu. Sem šel k fizioterapevtu in ta je rekel,
da je bila zaradi ploske noge tetiva bolj raztegnjena in zato pod preveliko obremenitvijo. Nekaj časa sem počival, nato pa sem se usmeril bolj v bosonogi tek,
in sicer po travi. Zelo počasi sem povečeval kilometrino, na koncu je bilo to okoli 5-7 km dvakrat na teden. Medtem ko se mi zdi da se mi je tehnika teka zelo izboljšala,
pa se vseeno bolečina v pokostnici pojavi vsake nekaj mesecev (drugače kot na začetku, boli malo višje in občutek, kot da je bolečina v mišici, ne kosti). Šele pred kratkim pa se mi je nekako posvetilo da bi bil vzrok mogoče lahko ploska noga (platfus), saj se potem gleženj pri teku zvrača navznoter in dodatno obremenjuje notranjo stran noge. Sicer pa so se vse težave do zdaj pojavljale v levi nogi. Stvar me že zelo zelo živcira, ker si ne morem nabrat niti normalne tekašne osnove, kaj šele da bi se lahko pripravljal za kakršnokoli tekmo. Kakršnokoli mnenje, nasvet?



hvala, Nik
#327124
Tudi meni se je vnela pokostnica na notranji strani leve noge tik nad gležnjem - naslednji teden nameravam počivati, me pa zanima, s čim lahko poleg hlajenja z ledom zadevo mažem. Pri roki imam Naklofen gel in Voltaren gel, je smiselno s katerim od teh dveh? Ali pa s kakšnim hladilnim sredstvom (mislim, da imam še turbo gel F23). Hvala!
#327131
U_R_S_A napisal/-a:Pri roki imam Naklofen gel in Voltaren gel, je smiselno s katerim od teh dveh?

Je smiselno! Oba delujeta protibolečinsko in protivnetno. :wink: Maži 3x/dan, področje pa lahko tudi hladiš z ledom (ne direkt!- preko kake krpe), tako da za 15-20 minut ohladiš bolečo okolico in potem za kakšno uro ali dve spet ponoviš postopek.
#327140
U-R-S-A, jaz sem dobila isti nasvet glede mazanja in leda, pa nasvet tekaškega trenerja za tehniko teka - povaljati s stopalom pri teku, da se ublaži udarec na pokostnico in copati z manj visokim petnim delom ! To je pri meni delovalo, morda pa le poskusiš še s tem , jaz sem se znebila vnetja in bolečin ! Veliko uspeha ti želim !
#327953
drcool napisal/-a:Zdravo,

Težave so se začele približno dve leti nazaj ko sem se pripravljal na tek trojk in delal intervale na stadionu. Takrat sem bil popolnoma neveden,
pristajal sem na pete preveč močno in preveč naprej (overstride) in seveda fasal bolečino na notranji strani golenice, za kar sem kasneje ugotovil, da je
vneta pokostnica (bila je še rahla oteklina, boleče na pritisk, cca. 10 cm nad gležnjem). Potem sem malo raziskoval na tem področju, nabavil Adidas AdiZero
Feather 2 in začel teči bolj po prstih in pokostnica je bila v redu, vendar se mi je vnela tetiva v podplatu. Sem šel k fizioterapevtu in ta je rekel,
da je bila zaradi ploske noge tetiva bolj raztegnjena in zato pod preveliko obremenitvijo. Nekaj časa sem počival, nato pa sem se usmeril bolj v bosonogi tek,
in sicer po travi. Zelo počasi sem povečeval kilometrino, na koncu je bilo to okoli 5-7 km dvakrat na teden. Medtem ko se mi zdi da se mi je tehnika teka zelo izboljšala,
pa se vseeno bolečina v pokostnici pojavi vsake nekaj mesecev (drugače kot na začetku, boli malo višje in občutek, kot da je bolečina v mišici, ne kosti). Šele pred kratkim pa se mi je nekako posvetilo da bi bil vzrok mogoče lahko ploska noga (platfus), saj se potem gleženj pri teku zvrača navznoter in dodatno obremenjuje notranjo stran noge. Sicer pa so se vse težave do zdaj pojavljale v levi nogi. Stvar me že zelo zelo živcira, ker si ne morem nabrat niti normalne tekašne osnove, kaj šele da bi se lahko pripravljal za kakršnokoli tekmo. Kakršnokoli mnenje, nasvet?



hvala, Nik


Tudi sama se srečujem s podobno situacijo. Vnetje pokostnice se je začelo lani novembra. Naj omenim da tečem že 6 let in nikoli do tistega trenutka nisem imela poškodb. Od takrat naprej se mi vnetja nenehno ponavljajo - najprej na eni nogi, potem na drugi. Kljub temu da sedaj bolj kolesarim in hodim v hribe, se vnetja vedno znova pojavijo ko grem tečt. Med hojo pa je vredu. Poskusila sem s fizioterapijami, kremo Naklofen, hlajenjem, a meni osebno nič ne pomaga. Razmišljala sem, da imam očitno napačno tehniko teka, a mi ni jasno kako to da sem potem lahko s takšno tehniko tekla 6 let brez težav? Sedaj razmišljam da bi kupila nove copate, ki bi bili bolj blaženi. Ima še morda kakšen nasvet? Ker sem že čisto obupana, tek mi namreč ogromno pomeni...
#335299
Letos sem tudi jaz začel bolj aktivno tečti. Z novim letom vsak dan kake 3km ali več in ni bilo dneva da nebi šel tečt, dež, sneg, veter... No vedno sem šel, čeprav včasih je blo potrebno bolj počasi, zarad vremena, ampak sem. No zdaj kakih 14 dni nazaj pa so se mi začele pojavlat težave z pokostnico. Bil pri fizioterapevtki in mi je povedala zakaj se to zgodi: Nepravilni tek, slaba oz. nepravilna obutev..., to je največkrat vzrok. No in povedala mi je naj počivam kake tri tedne (mi je kr muka ker sem se navadil vsak dan tečt). Pol pa naj probavam z pravilno obutvijo tečt po mehkih terenih, pa počasi stopnjevat. Npr. hoja 1km, pa tek 1km pa hoja itd., bomo vidli kako bo. Sem pa že kolesaril, čeglih me je zeblo ko s... mogel sem se it malo rekreirat. :) no pri kolesarjenju ni bilo teh problemov, bomo videli kako bo ko bom spet začel z tekom.
#356312
Ponavadi je vnetje odraz nepravilne obutve na način teka! Vsaj pri meni je bilo! Kot supinator (tek predvsem z zunanjim delom stopala, poudarek na peti) sem uporabljal popolnoma napačno obutev. Priporočam počitek, mazilo za hlajenje..... ter pravilno obutev. (V mojem primeru je to bil nimbus model.)

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA