vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 DekiDeci
#355228
Povezava ne dela...

Meni se zdi pri vsaki stvari pomembno dejstvo, da zadeva nekomu pomaga. Pa naj bo to karkoli, zdravilo, hrana, vadba ali prehransko dopolnilo, o katerem je tu govora... Saj tu ne gre za to, da bo kaj na novo zraslo, gre za podporo sklepom, za lajšanje bolečin, gibljivost, prožnost, preventivo ali terapijo po poškodbi - kako se vsak posameznik tega loti, je njegova stvar, lahko je sir, govejo župo, lahko jemlje prašek ali kapsule. Meni so kapsule najbolj optimalna stvar, ker jih lahko jem vsak dan in še enostavno je. Lp
 Zontallini
#355357
Se strinjam s tabo DekiDeci. Če nekaj pomaga, potem je to to in ne rabimo nekih globokih debat. Jaz sem dostkrat skeptičen za kakšno stvar, ampak mi ni problema priznati, da se motim, če me zadeva prepriča v nasprotno. Mogoče, da bi zame delovalo tudi kaj drugega kot cemio gams, ampak sprobal sem tega in mi pomaga. Na različne ljudi, stvari različno delujejo in jaz sem zelo srečen, da sem našel nekaj kar mi pomaga in lahko normalno športam, tečem,.. brez bolečin.
 nature_m
#355488
Pozdravljeni tekači in tekačice :)

Mene pa zanima, če ima kdo kakšne podobne težave / izkušnje oziroma mi lahko svetuje kako in kaj naprej.

Trenutno čakam na izvid MRI kolena, ki sem ga opravila samoplačniško. Najprej so mi zaradi izliva v mečno mišico in močnih bolečin v tem predelu naredili te preiskave, ter opredelili veliko poplitearno cisto (menda bakerjeva cista...).

Dobila sem napotnico kasneje za ortopeda, ker naj bi bil vzrok v kolenu. Zdaj čakam na pregled me pa zanima, če ima kdo izkušnje s tako povezavo. Nekateri me strašijo z meniskusom, potem s križnimi vezmi itd.... Težko bi definirala bolečino v kolenu, večinoma boli notranja stran oziroma leva stran kolena desne noge. Vendar me potem začne boleti že spredaj in pod šalčko in čez vse... Celo stegenska mišica včasih.

Vmes sem zaradi bolečin v mečih malo prekinila s tekom, potem pa ko je nehalo boleti in so zdravniki rekli da ne bo nič bolje nič slabše karkoli naredim sem spet malo tekla, ampak precej manj in počasneje ter previdneje.

Zadnjič pa sem poskusila nekaj intervalov hitrejših je pa po teku noga spet zelo otekla in sedaj se oteklina spet pojavlja ob sedenju in stanju na miru.

Zato sedaj 4 dni spet kolesarim. Ampak saj verjetno me razumete... Jaz obožujem tek kolo je samo alternativa. Saj uživam ampak nekaj mi manjka :)

Strah me je, da predolgo ne bom tekla. Kaj lahko sploh pričakujem? Je možno, da tudi s kolesarjenjem delam škodo?

Ne morem brez gibanja in strah me je poškodb, operacij, okrevanja in podobnih neprijetnosti. Nikoli še nisem bila poškodovana, na srečo.

No mogoče preveč dramatiziram, ko pa sploh ne vem kaj je.

Skratka, za vse nasvete, mnenja izkušnje bi bila izredno hvaležna. Tudi za nasvete kako se vi soočate s poškodbami, mirovanjem med poškodbami... Meni to kar jemlje energijo, apetiti vse.. Nočem pa vse kondicije zapravit in vsega užitka ob aktivnostih. Glede na to da sem stara šele 26 let je to res težko sprejeti, da nekaj ne smeš :)
 trac
#355503
Počakaj na izvid. Tudi to je del zdravega odnosa do športa, da če že pride do poškodbe, pustiš/dovoliš telesu, da se pozdravi. Vmes delaj tisto, pri čem ti koleno ne bo zatekalo. Kolo, veslanje, vaje za moč, stabilizacijo... saj je še marsikaj poleg teka. Vse kondicije že ne boš izgubila. Predvsem si pa ravno zato, ker si še mlada, zaradi neučakanosti ne nakoplji česa za vse življenje.
Uporabniški avatar
 čara
#355516
Strah te je, da predolgo ne bi tekla?

Zakaj? Si s tekom služiš kruh? No, če si ne in je to nekaj kar počneš za zabavo, zdravje, počutje...potem je strah odveč. Splošno kondicijo se vzdržuje tudi kako drugače (verjemi, kar nekaj nas je, ki po več mesecev, tudi kakšno leto nismo tekli zaradi poškodb).

Treba je pravilno sanirat, da boš za naslednjih 40 let dobra.

Pa kar opažam-preveč specializacije škodi. S tem mislim, da če nekdo zelo rad in veliko teče, je nujno, da poskrbi za celotno telo, za osnovno pripravljenost telesa, da počneš tudi druge vaje, kot je že omenjeno-stabilizacija, ravnotežje, koordinacija, da imaš mišice v sorazmerju. To je nek dolgoročni recept, za čim manj poškodb in bolečin.

Jaz sem tudi trenutno v fazi (pa ne zaradi kolena), ko manj tečem, ampak zato hodim 1x tedensko v kak hrib, vsak dan 10-25 minut za raztezanje mišic (ogromno sedim v prisilni drži, zaraid službe), 2-3x tedensko vaje za moč celotnega telesa, z malo več poudarka na zadnjo stegensko mišico in hrbet (moje šibke točke, ki rabijo več dela) in poskuša 2x na teden narediti kaj za ravnotežje. Brcnem se v rit, da delam tudi za stabiliziacijo, vsaj tisti slavni plank-cilj imam priti do 4 minut. Tečem, če le ni soparno ali nad 23 stopinj 1x, morda 2x na teden.

Pa srečno z okrevanjem!
 nature_m
#355526
Hvala obema.

Je res, tudi sama sebe prepričujem, da je to zgolj rekreacija in ne poklic. Vse OK v teoriji ampak glava.. Mogoče malo zasvojenosti že preveč, priznam.

Sem dobila izvid, in bila pri ortopedu. Koleno naj bi bilo povsem zdravo, bolečina naj bi bila verjetno zaradi velike ciste v mečni mišici ki pa so rekli na začetku, da bi naj biti posledica kolena. Ampak to očitno ne gre skupaj.

Čudno mi je vseeno, da koleno včasih kljub temu boli. Noga menda zateka, ker cista pritiska na mišico in potem ob gibanju se napne ali nekako tako.

Glede na to, da je cista zelo velika, je predlagal ortoped, da opravim punkcijo. Sam ni nič definiral kako to poteka, ker pravi da to dela drug "kolega". Naj bi bilo pod ultrazvokom in samo z iglo. Ima mogoče kdo kakšno informacijo ali izkušnjo o tem? To me čaka naslednji teden.

Sedaj je bolečina spet oplahnela, je pa res, da če že tečem potem grem počasi in zelo zelo pazim na tehniko.
Moja težava je namreč, da imam že podedovano, da mi nogo in stopalo obrača na noter. Upam, da bom to popravila.

Se bom pa še naprej držala tega nasveta zgoraj, da se ne osredotočim preveč na eno in isto. Bom poskušala več kombinirati, ampak priznam da vsi drugi športi so mi "španska vas".
Uporabniški avatar
 čara
#355543
Ja punkcija je samo z iglo in UZ, za lociranje. Potem pa ugotovijo-sicer ne s 100% natančnostjo kaj se skriva v cesti. Dostikrat je kaka neškodljiva tekočina, ki pa lahko povzroča probleme (bolečine).
Uporabniški avatar
 čara
#355557
Boleča? Odvisno od tebe, malo od lokacije. Mene že sam obisk pri zdravnikih boli...Čutiš vsekakor.

Okrevanje je prilično takojšnje-spet malo odvisno od posameznika in lokacije te ciste.
 DekiDeci
#355586
nature_m, srečno z okrevanjem in upam, da bo punkcija čim hitreje mimo. potem pa le ne pretiravaj takoj s tekom, telo včasih rabi malo, da se odpočije, regenerira.. Je veliko bolje, da najprej malo počivaš in ne obremenjuješ preveč kolena, da boš kasneje lahko spet prišla v formo, ki si jo želiš. Priporočam plavanje, ki razbremeni celo telo in pa seveda primerno prehrano, ki pomaga. Zgoraj si lahko več prebereš tudi o prehranskih dopolnilih, ki preverjeno delujejo. Srečno!
 nature_m
#355605
Jap, počasi se bom naučila. Počitek je zdravilo.

Prava hrana, no to se moram pa še naučiti. Ker to, da sem bila mnenja, da ne rabim toliko hrane, ker ne treniram, me je zdaj stalo tega, da še kak dan čakam, da začnem s treningi brez skrbi (nizka telesna teža itd...).

Hvala vsem za nasvete in pomoč. Bom vztrajala, upam, da še naprej bolečine ne bo več :).

Vsaka šola nekaj stane. In tudi ta mora biti poučna, da ni samo tek, ter da je potreben počitek med posameznimi dnevi teka... Teorija gre, še v prakso :D
Uporabniški avatar
 čara
#355617
Prava hrana je širok pojem. V osnovi-čim manj predelane, lično pakirane...Čim več sveže, nešpricano, pašna reja...
Potem pa. Telo ob poškodbah in bolezni potrebuje nekaj več beljakovin. Za celjenje kakega zloma tudi 4G/kg ni škodljivo za krajši čas sicer pa okoli 2-3g/kg (če računaš, da je za povprečno žensko 1-1.5g/kg beljakovin.

Maščobe, ljube maščobe. maslo, jajca, avokado, olivno olje, oreščki (prehodno namočeni 18 ur), semena.

Moke, testenine-čim manj. Zmlej in naredi sama. Moke hitro izgubijo hranljive snovi.

Protivnetno: C vitamin (paprika....), kurkuma, MSM, vražji krempelj, magnezij.

Kar upočasni celjenje, okrevanje je sladkor. Tudi preveč fruktoze. Za predelavo sladkorja, se porabi precej vitaminov, mineralov.
 nature_m
#355668
No dobila sem izvid iz MRI kolena:

Majhen sklepni izliv.
Blag podkožni edem medialno ob kolenu.
Edem maščevja poplitealno tudi Hoffa maščevja.
Posteromedialno ob medialni glavi mišici gastroknemiusa je delno prikazana 4x1x3cm velika tekočinska formacija, ki sega navzgor ob mišici skoraj do tetive mišice semimembranozus.
Izliv v globoki infrapatelarni burzi.
Sklepni hrustanec je primeren.
Tetive ekstenzornega aparata, križna in kolateralna ligamenta so primerni.
Meniska sta primerna.

Mnenje:
Verjetno gre za stanje po poškodbi kolena s parcialno rupturo proksimalne tetive medialne glave mišice gastroknemius. Relativno izrazit edem poplitealnega in Hoffa maščevja.
Globoki infrapatelarni burzitis.



In potem izvid od ortopeda:
Status:
Gibljivost obeh kolkov prosta, neboleča. Desno koleno hladno, prazno, ekstenzija in fleksija popolni, predalčni fenomen, Lachman test, Steinman test negativni. V predelu desne meče tipljiva večja cista, brez znakov akutnega vnetja.

Mnenje in Terapija:
Priporočam punkcijo pod kontrolo UZ. Priporočam vaje za kvadriceps.

Diagnoza:
M25.56 Arthralgia genus dex./Cista genus dex.


Iz MRI preiskave mi ni jasno kaj vse tisti izlivi in maščevje in kaj vse to sploh pomeni. In zakaj naj bi potem bilo pri ortopedu vse OK.

Še sedaj imam v kolenu občutek kot da je neka ovojnica. In boli tudi v stegensko mišico, ne vem ali sedaj narobe hodim zaradi tega vsega ampak čutim že prav celo nogo. Sicer ne ne vem kakšna bolečina, ampak toliko da neprestano vem da ni OK.

Punkcije mi niso uspeli narediti. Na UZ je videl da je cista prekrvavljena, me je poslal na citološko, kjer so komaj malo punktirali za vzorec, več jim ni uspelo. Tam so rekli, da bi mogla iti rezat..

Prosim za nasvete, kako naprej, kaj bi lahko bilo. Popolnoma nič ve ne vem kaj lahko, kaj ne smem, kaj naj naredim da se to uredi in nenehno se sprašujem: KAJ JE SPLOH NAROBE??
Uporabniški avatar
 čara
#355681
S tem izvidom pojdi do fizioterapevta, športnega. Nekaj se jih je tukaj predlagalo, pa is nisem zapomnila, ker niso z mojega konca. Za koroški konc ti lahko predlagam Janez Sešel.

Drugače za športne-ortopedske težave, Medicus ali Arthros. Ne vem ,no, res so strokovni, res je veliko pohval. Ali pa vsaj išči ortopeda-tekača, športnika, ker je razlika v obravnavi. Vsaj pri tisti moji poškodbi, ki je bila.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA