vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 svizec
#55067
Se vnaprej opravičujem, če podobna tema že obstaja, toda res sem na tesnem s časom in ne utegnem preiskati vsega foruma.

Torej, za mano je 21-ka v Ljubljani. In danes težko hodim. Ne toliko zaradi bolečih mišic in bolečin v desnem kolenu, kot zaradi poškodovanih nohtov na nožnih prstih.

Nohte imam namreč plave in hudo boleče. In na spodnji strani prstov imam velike žulje.

Tečem v Nikeovih lahkih (hitrih) tekaških copatih, modela ne vem iz glave.

Kje sem ga polomil in kako naj to popravim, da mi tek na dolge proge ne bo več predstavljal muke v obliki plavih nohtov, kakor da bi vsakega posebej obdelal s kladivcem?
Uporabniški avatar
 Tatjana
#55072
Očitno ti copati in nogavice ne ustrezajo. Poskusi zamenjati nogavice, potem pa še copate.
Uporabniški avatar
 Baiji
#55074
Svizec,

teorija pravi, da nisi pravi tekač, dokler ne dobiš modrih nohtov. Ki so posledica povečane kilometrine - z vsakim korakom kri butne v prste na nogah, in če prehitro povečaš število pretečenih kilometrov, nevajeni organizem trpi, kar se pokaže v modrih nohtih.

Kar se pa žuljev tiče, so meni vse težave rešile tekaške nogavice Xsocks. Sicer drage, a v celi sezoni nisem pridelal enega žulja (tudi včeraj ne).
Uporabniški avatar
 pementos
#55108
Jaz sem vse ze probal. Zamenjal sem superge, kupil sem posebne vlozke za ironmen in seveda, sem tudi kupil x-socks ... in nic ni pomagalo. Vceraj na sotoru Intersporta so mi povedali (snemali so korak teka), da mogoce gre za neustrezno tehniko, ker tecen s prsti in zaradi tega obremenujem spredni del stopala. Mogoce je tudi res, ker nimam takih problemov, ko tecem po makedami, samo po asfaltu (manjsa obremenitev) in pri dolgih razdaljah.
 svizec
#55176
Hja, ko takole berem vaše odgovore in zraven razmišljam kaj bi lahko bil vzrok za moje težave, se mi zdi, da je Baiji-jeva teorija še najbolj verjetna. Priznam, da niti pomislil nisem, da bi lahko bilo pomanjkanje kilometrine, ampak verjetno gre res prav za to.

Za 21-ko v Ljubljani se nisem - reci-piši - prav nič pripravljal. No, vsaj jaz temu, kar sem v mesecu pred tekmo izvajal, ne bi rekel pripravljanje na polmaraton. Vse, kar sem v tem mesecu naredil, je bilo to, da sem šel 3x teč na 10 kilometrov in enkrat samkrat na 12 km. Celo poletje sem seveda pridno lenaril.

Že ob 3., torej zadnjem 10-kilometrskem teku sem dobil plave nohte in nikakor mi ni šlo v glavo kje sem ga polomil. Tekel sem namreč vso zimo, vendar krajše proge, največ tja do 6 km in nikoli nisem imel podobnih težav. Zdaj pa po 10-ki kar na lepem vse plavo. "Ja ti šment", sem si rekel, "kaj pa zdaj, ko je do tekme samo še 14 dni, meni se pa ne sanja kaj je narobe, za nove superge pa nimam ne denarja, ne časa, da bi jih preizkusil?".

No, vseeno sem šel v nedeljo na 21-ko in dobro sem vedel kaj me čaka po teku. In preživel sem. In izpolnil cilj. In z vašo pomočjo morda ugotovil kje tiči vzrok za moje težave.

Danes so moji nohti že v redu. Plavi so sicer še vedno, toda skoraj neboleči. In čez kakšen dan grem spet na cesto, tokrat trdno odločen, da bom za naslednjo 21-ko treniral tako, da me ob mojem početju ne bo sram reči, da treniram z namenom, da svoj čas na 21 km vidno izboljšam.
Skratka, če sem v nedeljo svojo prvo 21-ko v življenju pretekel z namenom, da prečkam ciljno črto, bom naslednjo pretekel z namenom, da tekmujem z uro in ne več s samim sabo.

Hvala, ker ste si vzeli čas zame!
Uporabniški avatar
 oranzni_slon
#55235
Pozdrav!
svizec napisal/-a:....Nohte imam namreč plave in hudo boleče. In na spodnji strani prstov imam velike žulje.....


:) Dragi svizec, zadeva je na moc preprosta. :) (vsaj po moje, ampak jaz nisem kaksna avtoriteta :) ) Torej ali imas premajhne copate ali pa jih ne zavezes dovolj trdno, da bi te prijeli na nartu in ti noga ne bi drsala po copatu gor in dol. Bolj verjetno se mi zdi, da imas premajhne copate, ker na krajsih tekih nimas tezav. Problem pri dolgih tekih je da ti noga dejansko kar konkretno zatece, kar zahteva kar nekaj dodatnega prostora v copatu, ki pa ga pri premajhnem copatu nimas. :) Proti zuljem na podplatih pa pomoje najbolj pomaga, da poleti cim vec hodis bos in si s tem utrdis podplat. :)
Srecno!

lp, oranzni slon, Jusuf al Islam :twisted:
Uporabniški avatar
 žure
#55238
Svizec, tudi po moje so krivi premajhni copati.
Tudi jaz sem imel lani kar nekaj težav z žulji, predvsem na mezincu in to v dveh različnih copatih, letos pa sem kupil nov set (ista modela) za pol številke večjih in težav nimam več. Sicer imam še drugačen problem, ker imam desno nogo za 3 cm krajšo in tečem s posebnim ortopedskim vložkom, a to je že druga štorija.
Pojdi na kako demonstracijo oz. pokušino copat in odteci primerno dolg tek, pa boš videl.
Uporabniški avatar
 runner
#55250
svizec kaj ce bi si postrigel nohte?












:-P

sorry ... (pa ne zamerit, hec mora bit anedane?)
Uporabniški avatar
 žure
#55254
kurirček napisal/-a:svizec kaj ce bi si postrigel nohte?
:lol: :lol: :lol: :lol:
Uporabniški avatar
 potepinko68
#55257
Se pridružujem mnenju: Premajhni copati. .. sam sem imel točno enako izušnjo. Večino sem tekal tam okol 5 ali 6 km 3x -4x tedensko. Na teku trojk 12km nisem imel nobenih težav. Ker sem bil kot mulčk kratkoprogaš, sem bil navajen, da se copati tesno prilegajo nogi. Nato sem poskusil polmaraton.. ajajaja... moji nothi niso bili plavi, ampak črni :oops: :D Tako sem potem nohte pustil po 2 mesecih v morju na Krku :lol:

Sedaj kupujem copate eno številko večje in nimam več težav. Takrat sem se tudi naučil, da četudi imaš kondicije dovolj, je velika razlika med 10km, 21km,.. 42 pa še nisem probal. pa zares občudujem vse, ki to preizkusijo in preživijo..

lp,
potepinko
 svizec
#55263
@oranzni_slon, hvala za odlično pojasnilo o dogajanju med tekom! Trenutno imam take copate, da se mi lepo prilegajo na nogo - niso ne premajhni, ne preveliki. Ravno prav so mi. In prav zaradi tega verjetno - kakor ti praviš - premajhni. Zavezujem jih tako, da mi nogo ravno prav primejo in da me ne stiskajo. Glede takih stvari sem jaz zelo natančen, ker nočem, da me po nepotrebnem kaj stiska, ali žuli, ker vem, da se bom med tekom moral prej ali slej ustaviti in popraviti šlamparijo. Vedno, ko zavežem copat, malce usločim stopalo in s tem preizkusim kako trdno so zavezane vezalke. Če jih močno čutim, so pretesno zategnjene, če jih ne čutim, so pa zavezane premalo in se mi potem copat med tekom ves raztegne in mi začne opletati na nogi kakor da bi bil odvezan. Skratka, ravno prav mora biti.

@žure, hvala tudi za tvoje besede. Verjetno bom izkoristil prvo priložnost, ki se ponudi, in šel na pokušino copat.

@runner, nič skrbet, nobene zamere ne bo. Striženje nohtov je poglavje zase. Spadam namreč med tiste, ki imamo težave z vraščanjem nohta na palcu. In zaradi tega posvečam striženju nohtov prav posebno skrb. In verjemi, da si nohte postrižem predvsem na palcih zelo natančno, nič manj skrbi pa ne posvečam ostalim prstom. Verjemi tudi, da sem si vzel precej časa za striženje nohtov v dneh pred nastopom na 21-ki v Ljubljani.
Mimogrede, runner, tehle pa ne dam :nono:
Uporabniški avatar
 runner
#55275
Zdaj pa se zresni runner in ne zajebavaj ljudi okrog...


:-)


Iz pogovorja z Mravljetom (lani) ...
Dusan ima tudi tezave z nohti in prsti:

Slika

Zato kupuje do 4 stevilke vecje copate (ker mu noge otekajo) in si jih "majckano" priredi:

Slika

Slika ni glih najboljsa ampak se da videti kako je odrezal sprednji del copatov da mu prsti na nogah kukajo (VENTILACIJA PRESS)
 svizec
#55278
Pa saj! Že po nekaj dneh, ko sem se zaobljubil teku, sem se sprijaznil s tem, da ne bom imel lepih nohtov. Pa me to nič ne moti, bolj me mori dejstvo, da mi je zaradi bolečih nohtov otežkočeno gibanje.

Ampak bom to že spravil v red. Najprej bom šel na testiranje obutve in na posvet, potem pa najbrž padejo številko, ali dve večji copati.

Toda malce me skrbi, da bom s prevelikimi copati kot Jaka Racman - neroden in brez občutka pri teku. Toda pustimo se presenetiti...
Uporabniški avatar
 mare
#55279
Težave lahko nastopijo tudi zaradi prevelikih superg. Jaz imam dvojne superge različnih velikosti in mi bolj ustrezajo manjše superge, ker mi trdneje primejo stopalo in mi noga ne drsi in se ne zadeva v sprednji del superge. Težave z žulji sem v času, ko sem veliko igral tenis (zdaj med tekom takih težav nimam nikoli) reševal predvsem tako, da sem skrbel za suhe noge. Ker pri teku ne moreš vsake četrt ure zamenjati nogavic, priporočam, da prideš na tek v sandalih (oz čem podobnem) in šele tik pred štartom natakneš sveže nogavice in suhe superge. Drugače imaš nogavice lahko mokre že do štarta. Jaz si pred daljšimi teki tudi nekoliko napudram stopala (navaden otroški puder). Meni se je obneslo tudi obuvanje dvojnih nogavic, saj je del trenja tako nastal med obema plastema tekstila in ne med tekstilom in kožo. Kot je rekel slon, je pa zavezovanje res pomembno. Če zavežeš premočno, je ovirana cirkulacija, če preslabo pa pridejo otiščanci. Se mi zdi, da težave lahko nastopijo tudi, če nisi vajen teka po asvaltu ali teka navzdol ali v dežju, zato se je po moje dobro tudi na treningih približati pogojem tekme.
 svizec
#55280
Hm, zanimivo tole s prevelikimi supergami. Vse, kar si napisal, zveni logično. Toda kaj zdaj narediti? Ostati v teh supergah, ki jih imam zdaj in povečati kilometrino, ali pa si omisliti malenkost večje superge in obuti dvojne nogavice?
Tudi ideja s pudrom ni slaba. Ob prvi priložnosti jo bom preizkusil. Slabše kot je, ne more biti, čeprav se mi zdi, da mi bo zaradi pudra bolj drselo in da bodo problemi še večji.
Teka po asfaltu sem navajen, saj treniram le na asfaltu, razen če po pomoti zaidem na kakšen makadam. Kar se pa teka navzdol tiče, pa v tem ne vidim problema, saj svoje trening teke izvajam na mnogo bolj razgibanem terenu, kakršnega sem pretekel v nedeljo v Ljubljani.
Naj pa omenim, da so se mi prvi resnejši problemi s plavimi nohti pojavili po teku okrog Brda pri Kranju. Tam je pa proga ves čas makadamska.

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA