vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 rainbow
#65864
Komaj sem nekako uspela sanirat svoje stare poškodbe, že se mi je pojavila nova težava, za katero upam, da se ne bo izkazala za kako dolgotrajnejšo poškodbo :(

Pri zadnjem teku se mi je namreč pojavila zoprna bolečina v desnem kolku. V mirovanju (razen pri določenih gibih) bolečine ne čutim, prav tako me pretirano ne ovira pri hoji po ravnem, je pa toliko bolj očitna pri hoji navzgor (stopnice), predvsem pa pri teku.

Ne bom spraševala po diagnozi, ker je pravi naslov za to verjetno kdo drug :) , vseeno pa me zanima, če ima kdo med vami izkušnje s podobnimi težavami? Nekaj sem že brskala po forumu, vendar kakih informacij v zvezi s podobnimi težavami nisem našla. Predvsem me zanima, kaj bi lahko bilo temu vzrok in seveda, kako to neprijetnost čimprej odpraviti. Vem da je edina zanesljiva "terapija" počitek do nadaljnjega :(

Kakršankoli informacija ali nasvet v zvezi z opisano težavo mi bo dobrodošla, zato že vnaprej hvala vsem!
 jelena
#65870
Živjo! Tud jaz sem taka srečka, da mam skoz kej :? Bolečine v kolkih so se mi pojavile vedno, ko sem po daljši pavzi (zaradi poškodb kolena) Začela zopet teči. Zmanjšala sem kilometrino in črtala asfalt. Zaenkrat(vsaj pri kolkih ) pomaga. A maš mogoče tud drugač bolj 'nežne' sklepe? Taki mormo ogrevanje, ohlajevanje, postopnost in ne-pretiravanje še posebej resno vzet (men še ni ratal) :lol:
Uporabniški avatar
 MihaPR
#65871
Bolečina v kolku se mi je na točno tak način pojavila lani zgodaj poleti. Če z približno 1 teden je izginila, se nato spet pojavila in kmalu za tem je prišla poškodba kolena -> ITB.
Predvsem poglej sledeče:
*mogoče nove superge?
*prehiter dvig tedenske kilometrine?

Pri meni je deloval glukozamin za 3 mesece + skoraj nič teka in kolesarjenje.

Mogoče kaj pomaga, ni pa nujno, da je to to.
Uporabniški avatar
 rainbow
#65877
ja, res sem v zadnjem tednu začela teči v novih supergah, vendar kar težko verjamem, da bi bil lahko to vzrok za težavo :? Občutek imam, da mi odlično ustrezajo, pa tudi že prej sem tekla v Adidaskah, ampak vse je mogoče.

Do sedaj tega problema nisem imela, je pa res, da sem občasno že čutila "zategovanje" v kolku, vendar v precej lažji obliki, predvsem pa nikoli tako boleče, da bi mi tek onemogočalo. Morda v tem trenutku vse skupaj bolj pripisujem sobotnemu teku po asfaltu in z novimi supergami mogoče to res ni bila najboljša kombinacija :!: :?:

Vseeno hvala za "namig", upam da se bo po krajšem počitku vse skupaj umirilo in bom lahko nadaljevala s tekom.
Uporabniški avatar
 samo
#65923
Meni so pred kratkim nove superge naredile pravo revolucijo po telesu. Kolk, meča, kolena, hrbet.
Sem šel z novimi direkt šibat 25km, pa sem mislil da ne bom prišel domov.
Kolk me je pa bolel potem še en teden. Sedaj sem nabavil še ene superge in je vse po starem. Sem šel z njimi takoj teč 40 km, pa razen podplata ni bilo težav. Superge znajo biti kar problem ja. Poskusi spet malo s starimi, mogoče bo bolje.
Uporabniški avatar
 Oli R
#65927
Tudi jaz sem izkusil podobno v novih supergah in ob novih vložkih v straih supergah. Pa ob spremenjenem režimu teka, ko sem dal poudarek teku v klanec in sem ga večkrat kot sicer prakticiral.
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#65939
Pred leti ko sem poskusil bolecine v kolku razresiti po strokovni plati mi je manualni medicinec razlozil da je malo katero telo sploh pa tekaci tako simetricno da pri spremembi obremenitev ne bi imel problemov.

Bolecine v kolku mi je pojasnil s problemom moje drze in hrbtenice.

Dobro vse to kaj pravijo kolegi tekaci...superge in blazenje pa pocitek pa sprememba trase...tocno vse to so ukrepi skorajda ta pravi ampak cez cas bo problem zopet tukaj.

Gre za preprosto dejstvo saj tako kot sem jaz zadevo dojel
( torej nasedel sem temu gospodu in mu dal prav kaj pa mi je drugega preostalo heheh ) da sem nesimetricen. In ko pride do vecjih obremenitev ali
pa zmanjsanja obremenitev ( pavze ) prihaja do sprememb v konstituciji.
Saj hrbtenica in vse kar j povezano z njo se poskusa samo prilagodsiti novi situaciji oz. naporom.

In vse ostalo se seveda mora prilagoditi spremembam v hrbtenci.
In kolki so prvi ki se moraojo prialgoditi.
In to rezultira v bolecinah...

Ja sedaj se psotavi vprasanje kako zadevo sanirati.

Ja najprej v napore dokler hrbtenice in vse karj e vezano na njo ne napravimo bolj prilagodljivo za spremembe naporov torej najprej v napore iti postopno z veliko stretchinga pred tekom in veliko ohlajevanja po teku....pa se enkrat poudarim stretching...

Potem je nekdoi omenil bolj pestre trase. Odlicna ideja...trase naj bi bile taksne da se igramo da se non stop spreminja obremenitev hrbtenice in posledicno tudi kolkov. Valovita, makadam, veliko ovinkov...in tempo kjer uzivas v pestrosti terena. Najboljsi je gozd in tek med drevesi ter tisto tekoco poskakovanje cez veje in listne kupcke...

Ja pa ce sem se pozabil bi se drugic poudaril stretching...

Aja se to drza med tekom...

Tukaj bi svetoval malo literature...odlicna literatura je Sprosceni Tek po Feldenkrasovi metodi .

Imas tudi na netu ...DRza in vrtenje medenice in ter gibanje kolka...
Odlicno pojasnilo ce bi ta priporocila dobil pred leti...

Ja pa se tretjic poudarjam Stretching heheh...je kar nekaj literature...jaz sem dobil pred leti v knjiznici tako mimogrede odlicne ANG knjige o streching vajah tudi za tekace in kolesarje...

Pa vse naj,
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#65940
Ah ja se nekaj sem se spomnil...sicer je to bolj gasenje pozara...

Spomnim se da sem tovrstne bolecine v kolku vcasih umilil ali jih celo eliminiral s kaksno gasilsko metodo ....to pa je bil tek navzdol po hribu.
Takrat si namrec prisiljen naravno v lepo ravno drzo hrbtenice in obremenjenost je naravnejsa in kolki manj trpijo in tisti sunki ko pristajas kot
da malo na pravi nacin premaknes kosti...

Ja pa ne me prevec kregati ce ne bo delovalo...pri teku po hribu dol namrec moras se prej nauciti se pristajanja zaradi kolen in se kaksnih fint...sicer pa gorski tekaci bi lahko tudi odprli cel doktorat.

Tolko!
Uporabniški avatar
 ZdravkoC
#65948
Kdor še ni imel problemov s kolkom, je srečnež. Nedavno sem na forumu opisal svoje težave, ki sem jih preživel pozimi. Namreč zaradi neenakomerne obremenitve (domnevno zaradi dolgih tekov navkreber po bočno nagnjenem asfaltnem cestišču) se mi je spremenila lega medenice in ena noga je postala krajša, kar se je popravilo z enostavnimi vajami. Še danes jih delam vsako jutro in večer. Opis glavne vaje: leže na hrbtu primeš pokrčeno koleno in ga pritegneš ob vdihu do nosu, ob izdihu popustiš do iztegnjenih rok in ponoviš npr. 10x. Destič pritegneš proti nosu stegnjeno nogo, zadržiš in stegnjeno počasi spustiš dol. Pokrčiš drugo nogo in ponoviš enako. To je to. Kadar me pri daljšem teku daje slab občutek v kolku, se naslonim na telegrafnico ali na drevo, pokrčim koleno, primem z obema rokama, pritegnem do nosu in ponovim 3x z vsako nogo. Takoj se počutim bolje.
Seveda to ni vse. Istočasno je treba doma delat tudi druge vaje, predvsem za spodnje in notranje trebušne mišice, pa tudi hrbtne, ki zagotavljajo stabilno lego medenice.
Tako je to. Probat ni greh, čuj.
 WIcK3d
#65952
jst sm tud mel tezave z kolkom nakar mi je fizio terapevt rekel da vse prihaja iz hrbtenice. ko me je kolkor tolko postimal mi je predlagal vaje za hrbet +++ kerm mam pa se platfus mi je predlagal še vloške za noge..... :cry:
Uporabniški avatar
 rainbow
#65958
Hvala vsem za vaše odgovore :!: :)

Glede na vse, kar ste zapisali, sklepam, da moj problem izvira iz kombinacije vsega zapisanega :? Pred kratkim sem res menjala superge, zadnje čase tečem več kot običajno, ko sem tek kombinirala še z drugimi oblikami rekreacije, tudi več sem tekla v klance in nato navzdol.

Če naj bi bila težava tudi posledica novih superg, naj to pomeni, da superge niso vredu ali naj poskusim z bolj postopnim prehodom s stranih na nove?! Kot sem že omenila, sem že prej tekla v Adidasovih.

Na stretching nikoli ne pozabim in sem kar se tega tiče zelo disciplinirana. Malo pred treningom in vsaj 15 minut po treningu je že stalnica. Izpustim ga le v izjemnih primerih. Bom poskusila še z vajami, ki jih je opisal Zdravko in masažami.

Hvala vsem še enkrat za odgovore in upam, da bom kmalu spet nabirala tekaške kilometre :)
 zdravje
#257548
rainbow napisal/-a:Komaj sem nekako uspela sanirat svoje stare poškodbe, že se mi je pojavila nova težava, za katero upam, da se ne bo izkazala za kako dolgotrajnejšo poškodbo :(

Pri zadnjem teku se mi je namreč pojavila zoprna bolečina v desnem kolku. V mirovanju (razen pri določenih gibih) bolečine ne čutim, prav tako me pretirano ne ovira pri hoji po ravnem, je pa toliko bolj očitna pri hoji navzgor (stopnice), predvsem pa pri teku.

Ne bom spraševala po diagnozi, ker je pravi naslov za to verjetno kdo drug :) , vseeno pa me zanima, če ima kdo med vami izkušnje s podobnimi težavami? Nekaj sem že brskala po forumu, vendar kakih informacij v zvezi s podobnimi težavami nisem našla. Predvsem me zanima, kaj bi lahko bilo temu vzrok in seveda, kako to neprijetnost čimprej odpraviti. Vem da je edina zanesljiva "terapija" počitek do nadaljnjega :(

Kakršankoli informacija ali nasvet v zvezi z opisano težavo mi bo dobrodošla, zato že vnaprej hvala vsem!


Naravna pomoč pri bolečinah v sklepih, kolku - poglej na povezavi. Lp
 Brina_M
#292605
Zdravo!

Jaz sem bila tudi precej prepričana, da je vse skupaj posledica menjave superg in terena. Šla sem iz ceste na makadam in delno po gozdu, temu primerno pa sem tudi obutev menjala.
Začelo se je z bolečino v globini kolka, kot ena revma :) Potem pa se je bolečina selila vse nižje, po enem mesecu me je bolela že cela noga!
Rentgen seveda ni pomagal nič, edine nasvete, ki sem jih dobla, so bili P.O.Č.I.T.E.K. :cry:

Mi je pa kolegica-tekačica, ki je povrh vseha še zdravnica, svetovala pregled v ordinaciji manualne medicine v Mariboru. Šla tja, opravila pregled, potem še pet terapij ...kot je nekdo že zgoraj zapisal - vzrok vsega je bila hrbtenica, ledveni del. Vsa čast dr. Fedorovu, najdete ga na http://www.mo-gy.si

Brina

(pretekla LJ maraton 2012!!! Anyone?! :D )

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA