vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 Urška Sonček
#200908
Nisem vprašala, da bi ti pametovala kako naj ješ. :mrgreen:
Samo zanimalo me je, ker moji prijateljici pa niso priporočili nobene posebne prehrane ampak samo tabletke.
Uporabniški avatar
 Loni
#200915
Urška, nisem tega razumela kot pametovanje, samo nisem hotela, da bi izpadlo tako kot da jaz komu vsiljujem nek način prehranjevanja. Vsakomur je dana izbira, no, čeprav meni je bilo s strani zdravnice povedano, česa v moji prehrani ni, v zadnjih dveh letih praktično nisem uživala hrane, ki bi vsebovala železo. Katastrofa.
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#201237
bluegreen napisal/-a:Mi lahko kdo odgovori na moje vprašanje glede prevelike vrednosti železa v krvi? Saj vem da ste tudi stari mački v teh stvareh na forumu.

Please :cry:

Glede na to, da si imel železo malo povišano, ti najbrž zdravljenja ne bi predpisali, ker ni potrebno. Enkratna povišana vrednost ne pomeni nič, če bi želel realno sliko, bi bilo potrebno večkratno testiranje, in to tudi drugih stvari (kje je železo, ali je vezano ali v serumu, itd...)

To, da povišano železo ni škodljivo, seveda ne drži. Verjetno pri tebi ni razloga za paniko, če te pa skrbi, podrezaj dohtarco, naj ti naredi še kakšno preiskavo krvi ;)

Baje, da je tudi možno, da ti manjka kateri od B vitaminov.
Uporabniški avatar
 bluegreen
#201240
Andreja_T hvala za odgovor. Bom še malo počakal, čez nekaj časa mam itak "tehnični" pregled (EKG, krvna slika...)v službi, pa da vidim takrat rezultate. Če ne bo vse v mejah normale bom pa res zagnjavil svojo dohtarco :wink:
Uporabniški avatar
 vencelj
#201248
Andreja_T napisal/-a:
bluegreen napisal/-a:Mi lahko kdo odgovori na moje vprašanje glede prevelike vrednosti železa v krvi? Saj vem da ste tudi stari mački v teh stvareh na forumu.

Please :cry:


Prevelika vrednost je redek pojav, veliko večkrat se pojavlja prenizka...

LP
Uporabniški avatar
 bluegreen
#201280
Vem Vencelj, ko sem šel po napotnico k zdravniku, sem bil prepričan, da bo analiza pokazala premajhno vrednost, saj sem preveč treniral in premalo pazil na hrano in počitek. Bil sem prepričan, da bo prenizka vrednost, zaradi česar sem v zadnjem tednu preden sem dal kri jedel suhe marelice in pil sok iz sveže pese z vrta z limoninim sokom, mogoče mi je to malo nabilo železa. Res bom počakal na rezultate pregleda, ki sledi, seveda ob normalni prehrani, pa bom pol videl kak je na stvari.

Kaj pa mogoče kdo vseeno ve, kaj je narobe, če mi se še enkrat pokaže prevelika vrednost? Vem, Andreja mi je obrazložila, da potrebno bolj točno ugotovit, pa vendarle?

Ali to pomeni, da lahko z lahkoto tečem maraton pod 3. urami skoraj brez treninga? :D Če je tako, grem šraufe jest.
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#201333
preveč železa med drugim lahko povzroči razne srčne bolezni in oksidativni stres, kar bi lahko deloma pojasnilo utrujenost (zato tistim s preveč železa priporočajo jest antioksidante), posledično se (ne vem, koliko je to dokazano) omenja povezava z nastankom malignih tvorb, in tako dalje.

tko da vsi nabijajo s tem železom, ker, kot je že Vencelj rekel, je "ponavadi železa premalo", pa se marsikdo tudi zastrupi (dobesedno) z umetnimi "dodatki prehrani". tega, da tudi ni dobro, če je železa preveč, se pa kar nekako ne omenja. :)

tista z laufom skor brez treninga, pa ne bo držala, žal :-- :mrgreen:

moj 1. predlog, do česar si že itak sam prišel, je:
jest po pameti
in trenirat/počivat tudi po pameti. :wink:
Uporabniški avatar
 vencelj
#201344
Če bi bila prevelika vsebnost železa pogosta (poleg tega pa tudi problematična), bi se o tem vsekakor veliko več pisalo.
Zaenkrat je bistveno bolj dosegljivo gradivo o pomanjkanju železa, je pač bolj pogosto in nenazadnje tudi bolj problematično stanje tekačev...nekateri menijo, da športnik z "nizkim železom" ne more računati na dobre rezultate...pomanjkanje kisika, utrujenost...
Iskreno: niti si ga ne upam več merit...večkrat sem bil zaradi pomanjkanja zavrnjen na krvodajalskih akcijah, zadnjič so mi jo vzeli z vrednostjo 135 (mejna- če bi bilo 134, mi je ne bi).
Če grem merit sedaj, na LM verjetno ne bi šel, ali pa s strahom...vsekakor bom šel na kontrolo po LM...ali pa tudi ne...sledi sladkih 6...
Nič ne bomo merili...gremo naprej po občutku in lastni presoji :!:
:laola

LP in se vidimo, vencelj
Uporabniški avatar
 Andreja_T
#201347
vencelj, problem je ko je pri eni in isti osebi povišana vrednost železa pogosta. to da na splošno ni pogosta, je pa najbrž deloma tudi kriv "zahodnjaški" način življenja.

to, da se o povišani vrednosti ne piše veliko, še ne pomeni, da ni škodljiva! mejne vrednosti niso postavljene kar "za hec".

seveda je tudi prenizka vrednost problematična, pa ne samo za športnike. tudi fičo ne pelje brez goriva, ne samo kak rally avtomobil. :) vendar se tu konkretno govori (tudi) o previsokih vrednostih, kot je bluegreen na prejšnji strani navedel, da mu je bilo izmerjeno.
Uporabniški avatar
 vencelj
#201351
S svojim pisanjem nikakor nisem imel namena negirati problema previsoke vrednosti železa, gre zgolj za pojasnilo, zakaj se o tem piše manj kot bi bilo morda zaželjeno...večina pač nima tovrstne izkušnje...

Lep pozdrav, vencelj
Uporabniški avatar
 vencelj
#272755
Spet pri tej temi.
Ponavadi mi je po zavrnitvi na krvodajalski akciji zaradi prenizkega hemoglobina (pod 135 g/l) zdravnica predavala o tem, da bom moral prenehati s tekom itd. blabla...danes pa sem naletel na članek, ki ga lahko razumem bistveno drugače: http://www.tek.si/s-tekom-do-dobre-krvi/ . :? :roll:

Sedaj ga že dolgo nisem meril, pred novim letom mi na TF akcijo ni uspelo, v tem tednu poteka tri dni v Škofji Loki, v četrtek pa v Železnikih. Je v planu!

LP, vencelj
 IVANBASA
#272823
PRODAM:



POLAR AXN 700 AUTDOOR SPORTS, IMA MAJHNO PRASKO NA EKRANU.
ZELO MALO RABLJENA IN DOBRO OHRANJENA.
ZRAVEN DODAM PAS ZA MERJENJE SRČNEGA UTRIPA IN IR KLJUČEK ZA PRENAŠANJE PODATKOV Z URE NA RAČUNALNIK ORIGINAL POLAR (CENA 55 EUR).
OB NAKUPU URE POLAR AXN 700 TA IR KLJUČEK PODARIM.
Z RESNIMI STRANKAMI ŠE SE DA ZMENIT ZA KAKŠEN POPUST.

TEL: 031791056 IVAN; 350 EUR
SLIKE TE URE SO NA: http://www.racunalnistvo-potocnik....

CENA NOVE URE: http://www.racunalnistvo-potocnik....
Uporabniški avatar
 Cormi
#272825
IVANBASA napisal/-a:PRODAM:



POLAR AXN 700 AUTDOOR SPORTS, IMA MAJHNO PRASKO NA EKRANU.
ZELO MALO RABLJENA IN DOBRO OHRANJENA.
ZRAVEN DODAM PAS ZA MERJENJE SRČNEGA UTRIPA IN IR KLJUČEK ZA PRENAŠANJE PODATKOV Z URE NA RAČUNALNIK ORIGINAL POLAR (CENA 55 EUR).
OB NAKUPU URE POLAR AXN 700 TA IR KLJUČEK PODARIM.
Z RESNIMI STRANKAMI ŠE SE DA ZMENIT ZA KAKŠEN POPUST.

TEL: 031791056 IVAN; 350 EUR
SLIKE TE URE SO NA: http://www.racunalnistvo-potocnik....

CENA NOVE URE: http://www.racunalnistvo-potocnik....


Pomaga pri slabokrvnosti :?: :?: :?: :shock: :bum:
Uporabniški avatar
 Miroslav
#272830
IVANBASA napisal/-a:PRODAM:



POLAR AXN 700 AUTDOOR SPORTS, IMA MAJHNO PRASKO NA EKRANU.
ZELO MALO RABLJENA IN DOBRO OHRANJENA.
ZRAVEN DODAM PAS ZA MERJENJE SRČNEGA UTRIPA IN IR KLJUČEK ZA PRENAŠANJE PODATKOV Z URE NA RAČUNALNIK ORIGINAL POLAR (CENA 55 EUR).
OB NAKUPU URE POLAR AXN 700 TA IR KLJUČEK PODARIM.
Z RESNIMI STRANKAMI ŠE SE DA ZMENIT ZA KAKŠEN POPUST.

TEL: 031791056 IVAN; 350 EUR
SLIKE TE URE SO NA: http://www.racunalnistvo-potocnik....

CENA NOVE URE: http://www.racunalnistvo-potocnik....



:roll: :? :( :evil: :twisted: :FO: :) :D 8) :lol:
  • 1
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 11

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA