vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 GTA
#116246
A kdo lahko pove kaj več o tej poškodbi, kako se zdravi itd.
Zdravnik se je po šestih tednih različnih teorij odločil, da imam išias in sedaj ko malo prebiram o tem, mislim, da ima to pot prav. Boli me predvsem v kolku in na sprednjem delu d. meča, menda pa vse skupaj izvira iz hrbtenice, ki pa me sploh ne boli. Bolj kot poizkusam teči (vsakih 14 dni enkrat, ker sem že malo...), bolj boli. Lahko kolesarim, plavam, hodim s turnimi smučami, smučam... brez težav in bolečin, če pa pretečem samo 5 km sem 3 dni invalid. Zato zdaj sploh ne poizkušam več, po nasvetih pa sem že pred desetimi dnevi opustil tudi vse ostale športe in povsem počivam. Hodim na magnetno resonanco, na tajsko protibolečinsko masažo, navadno masažo, mažem z vsemi mogočimi žavbami in kremami... in čakam, da bo bolje - pa nič.
Ima kdo še kakšen predlog ali osebno izkušnjo?
Uporabniški avatar
 Vlajko
#116247
Nimam osebnih izkušenj, spomnim pa se, da je predlani moj bivši sodelavec (prav tako kot midva iz Kranja) zaradi ishiasa nekajkrat obiskal kiropraktika in kasneje ni imel več težav.

Če bi rad o temu zvedel, kaj več, mi pošlji kakšen svoj kontaktni podatek na ZS, da vaju bom lahko bodisi povezal bodisi "zaigral" posrednika. :wink:
Uporabniški avatar
 S625X
#116248
Oj,jaz sem imel zelo boleco izkusnjo z isijasom in edina stvar,ki res pomaga je popolna odpoved vsem oblikam sporta.
Lahko je hoja in to je tudi vse,kar sem jaz lahko pocel.Je pa trajalo mesec in pol,dvakrat sem bil pa tudi pri sportnem fizioterapevtu Tomazu Fuchsu(je bolelo,ampak po dveh dneh so bolecine izginile in lahko sem spet tekel :D :D :D ).
POCITEK je NAJBOLJSE ZDRAVILO!!!
Uporabniški avatar
 Sebi
#116249
Najboljše, da greš do osebnega zdravnika. Naj ti da napotnico za rentgen (da se vidi ali gre res za išias ali morda za kaj drugega). Meni se je iz rentgenskih slik videlo v čem je problem ("uščipnjen" živec med L4 in L5). Potem sem dobila napotnico za fiziatra, ki je ugotovil, da mi isti živec vklešči še enkrat mišica piriformis v riti in ne samo med L4 in L5. Fiziater je nato predpisal različne terapije - za oboje. Začnem komaj 04.02. zato ti ne morem povedati ali kaj pomaga.

Meni pri išiasu pomagajo topli obkladki na križ in dobro segrevanje pred tekom. Ampak je zares dobro, da ti postavijo pravo diagnozo...
 PATRUSA
#116918
Išias
Opisujemo bolečino ki seva skozi zadnjico,navzdol po zadnji strani stegna in meč velikokrat vse do stopal,vssekakor se lahko pojavi tudi na sprenji strani stegenske mišice.Je pa posledica pritiska na bedrni živec na skrajnem spodnjem delu hrbtenice.Bolečine so kar precej hude in stalne tope ali ostre,zbadajoče pekoče,prekinjajoče.Odvisno.Vzrok tezavam ki jih opisuješ je lahko več,verjetno si na katerega od funkcjonalnih testov bil pozitiven da si dobil to diagnozo.Kaj pa pomaga nesteroidne protivnetna zdravila,če so bolečine res hude tudi narkotične analgetikeali enekcije ketonala itd,ko se prva faza omiri je priporočljiva Fth.gretje pa veliko vaj za hrbtne mišice to ti bo vsekakor zmanjšalo čas okrevaja.Takoj ko se bolečina pojavi je smiselno tudi masirati z ledom vendar samo ko se pojavi v kolikor ni stalna ,kasneje greti,izogibajte se dviguvanju teških bremen,popravite držo telesa.Žal pa čas prinese svoje .
Uporabniški avatar
 MARIOLINO
#116960
PATRUSA napisal/-a:Išias
Takoj ko se bolečina pojavi je smiselno tudi masirati z ledom vendar samo ko se pojavi v kolikor ni stalna ,kasneje greti,izogibajte se dviguvanju teških bremen,popravite držo telesa.Žal pa čas prinese svoje .


Se strinjam s tem, ker sem imel podobne težave in na tak način se mi je stanje izboljšalo, pa še vedno se držim teh navodil:

Hladim, ko se bolečina pojavi, izogibam se dvigovanju težkih bremen, popravljam držo telesa, takoj ko se ne drzim pravilno, pa še kaj se najde....
http://www.lek.si/slo/skrb-za-zdravje/bolecina/

LP
 brezlj
#282272
sicer res že kar precej stara tema, ampak me res zanima, če mislte, da tole zdravilo za išias na strani http://www.bolec-hrbet.si/isias res pomaga, ker imam potrjeno od vseh možnih zdravnikov in fiziatrov, da gre pri meni za išias. Jasno, najboljši recept, ki so mi ga dali je, počitek in protibolečinski tableti. Ampak bi probal še kaj, kar moraš sicer plačat, ampak če pomaga, me to še najmanj moti od vsega.
Nazadnje spremenil brezlj, dne 28 Jun 2013, 13:02, skupaj popravljeno 1 krat.
 slovenc1983
#286200
brezlj napisal/-a:sicer res že kar precej stara tema, ampak me res zanima, če mislte, da tole zdravilo za išias res pomaga, ker imam potrjeno od vseh možnih zdravnikov in fiziatrov, da gre pri meni za išias. Jasno, najboljši recept, ki so mi ga dali je, počitek in protibolečinski tableti. Ampak bi probal še kaj, kar moraš sicer plačat, ampak če pomaga, me to še najmanj moti od vsega.


lahko priporočam eno zadevo, ki je meni pomagala, prav tako sem imel išias...poglej na http://www.iziflex.si, meni je pomagal, upam, da bo tudi tebi, lp
 peter50
#291384
mah veste kaj.Tudi jaz sem imel simtome podobne Išiasu in mi razne maže niso pomagale nič. Pomagal mi je izključno miza za raztezanje hrbtenice ki jo uporabljam še danes in sedaj ko jo uporabljam cca 7 mesecev mi je kljub temu da tečem simptomi bolečine v nogah popolnoma izginili.Poglejte si internetno stranhttp://www.natego.si/si/mize-za-raztezanje-g85.shtml in vam bo vse jasn o čem govorim.
 nina4
#291388
Ker je išias le manifestacija neke okvare hrbtenice (običajno hernije) je dolgoročno potrebno odpraviti ali preprečiti vzrok zanjo. Ko ne gre več drugače, je možnost operacije. Pred tem pa je največ, kar lahko storite redna telovadba za hrbteničarje. Sama jo po operaciji hernije, ki sem jo imela pri 22 letih, sedaj izvajam že skoraj 30 let in sem težave uspešno odpravila. Torej 20 minut telovadbej zutraj in križ vam bo hvaležen.
Uporabniški avatar
 bor©
#291393
V začetku leta sem bil zaradi ektremne hernije ki je pritiskala na ishiaticus desne noge nepokreten. Potem na bergle in postopoma začel s hitro hojo, čeprav sem sprva desno nogo skorajda vlekel za seboj. Zdravniki so mi do konca leta odsvetovali tek in predlagali operacijo.
Pomagal sem si s vsakodnevnimi vajami za ojačitev hrbtnih mišic, kot pravi nina4 in vsak dan se obešam na glavo na raztezni mizi, kot jo ima peter50, le da je moja Kettler. Ob občasnih bolečinah si pomagam še z elektrostimulacijo v predelu križa (program vaskularizacija). Kljub temu, da sem tekač začetnik in kljub nasvetu zdravnikov naj počakam s tekom do konca leta, sem že maja pretekel svojo prvo polovičko (hvala TF za žreb!), kasneje še dve in sedaj grem na polnega v Ljubljano.

Torej vsem, ki imajo težave s hrbtenico bi svetoval enako kot predhodnika. Najprej REDNE vaje za križ in pa dekompresijsko mizo. Tudi elektrostimulator je super naložba!
Uporabniški avatar
 Vreme
#327591
Evo pa je doletelo tudi mene. Išias namreč. Če sem pred dobrim tednom še lahko tekel, prejšnjo nedelje brez bolečin kolesaril, je ta vikend bil brez vsakršne rekreacije. Bolečine so se zadnja dva tedna tako stopnjevale, da je bila vsaka rekreacija nesmiselna. V bistvo je najhuje sedet, sploh na kakšnem neprimernem stolu. Sem pa opazil, da mi hoja ustreza,samo ne v preveliki količini.

Danes bil pri zdravniku. Dve injekciji na dan naslednje štiri dni in en kup tablet. Že po prvi "bombi" v zadnjico je videti izboljšanje. pa da vidimo kako bo naprej.

Je pa po prebranem na forumu očitno vidno,da bo potrebno začeti delati razraste vaje. Te so že od nekdaj moja šibka točka, saj jih praktično ne delam. :oops:
Uporabniški avatar
 dexi27
#327594
Jaz sem mel vkleščen išiadični živec, tablete in injekcije bojo samo ublažile bolečine, kar je OK, najbrž si tud dobil tablete za sproščanje mišic saj so sedaj le te kot obramba pred pretrganjem živca še bolj napete kot ponavadi, pri tistih, ki pa športamo je ta napetost še večja, ker so mišice bolj razvite in zaradi tega še bolj stiskajo.

Priporočam ti naslednje, čim prej si najdi terapevta, ki ti bo sprostil živec, po vsej verjetnoti imaš vkleščen živec na S5-L1. Z parimi terapijami ti bo tako sprostil živec in bolečina bo popustila. V nadaljevanju, ko bo bolečina minila pa si najdi vaje za krepitev trupa (se mi zdi da si delal plenke) to pa še kake vaje za trup bojo čist OK.

Jaz sem mel velike težave z vkleščenim živcem, ki mi jih je hvalabogu uspelo rešit je pa kar trajalo, sedaj pa redno najmanj trikrat na teden delam celo sreijo vaj za krepitev trupa in za enkrat je OK (trkam na les).

Če rabiš kak kontakt od terapevtov mam jaz dva, ki bi ti lahko pomagala, vendar pa ne odlašaj preveč.
Uporabniški avatar
 Vreme
#327598
Dexi hvala za odgovor in pomoč. Vsekakor bom počakal vsaj kakšen teden, potem pa da vidim kako in kaj naprej.
Uporabniški avatar
 Vreme
#327842
Torej injekcije so zelo pomagale in močno olajšale bolečino. Seveda sem bil v soboto že pogumen in opravil slabih 45 km na kolesu. V nedeljo zjutraj pa sem le ugotovil, da bi bilo bolje če bi še malo počival :? Vseeno pa tistih hujših bolečin ni več. Ja, ja saj vem, vaje za krepitev hrbtenice bo treba začeti delat....

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA