vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

 Simke1982
#118504
Lep pozdrav vsem skupaj tukaj na forumu.

Ker imam probleme se obračam na vas, ki ste mogoče imeli podoben primer, s tem pa bi mi kako pametno rekli in kako.

Decembra 2007 (15) sem imel operacijo koleno v Valdoltri, operacija meniskusa. Meniskus je bil samo poščipan. Po 20 dneh sem bil naročen na pregled na katerem je bilo vse super.

No po novem letu sem začel delati vaje v fitnesu, še prej pa doma ki sem jih prejel od bolnišnice. Vse je lepo in prav, vendar sedaj po dveh mesec malo poskušam teči, ampak so bolečine kar močne tako da tek odpde. Kaj mislite da je časovno to dovolj za rehabilitacijo kolena. Sem drugače aktiven igralec nogometa. Vse lahko delam ....vaje v fitnesu ...normalno ...obremenitev dokaj velika ...samo tek pa ne ...zbada me razno v notranjem delu kolena. Sicer delam terapijo pri nekem fizioterapevtu ...ki pravi da bo s časom bol samo ne vem ..nimam dobrega občutka. Pri njem delam ultrazvok ...malo masaže ...in tko ...okoli dela meniskusa.

Kaj mislite? Ne vem razmišljam da bi šel spet na MRI (čakanje 1 mesec - za kar se mi zdi da je preveč ..no saj za moje pogoje ..saj bi čez kak mesec rad igral. ) ali pa na pregled k zdravniku ki me je operiral. Čeprav mi je zatrdil da je vse ok!

Kakšen nasvet...predlog izkušnja ?
Uporabniški avatar
 areh
#118507
Čez en mesec sigurno ne boš mogel igrati, če sedaj sploh teči ne moreš-brez bolečine. Jaz mislim, da boš moral počakati dalj časa do popolne obremenitve kolena-sploh za nogomet, ki je znan da ni ravno "balzam" za kolena.
lpA
ps Jaz sem v fazi čakanja na operacijo meniskusa in sp. križne vezi, zato z zanimanjem preberem vse kart je v zvezi s koleni :roll:
 Simke1982
#118508
Tudi sam sem bil operiran na desnem kolenu. Sprednja križna vez ki se je kar dobro zacelila in ni problemov. Lansko leto julija....

Potem pa decembra še meniskus...ker sem poprej igral eno leto brez križne oz. s strgano ..sem obremenjeval levo koleno ...na kar se je poznalo ko sem začel rehabilitacijo desnega kolena ...(križna)

Ta meniskus na levem kolenu pa ni ok...tako da ne vem...nimam dobrega občutka. :?
 Vitko
#118510
Pozdravljen Areh!

Kako velike težave imaš s kolenom?Namreč,ko sem jaz čakal na rekonstrukcijo prednje križnje vezi, pred štirimi leti, mi je nekaj znancev s takšno izkušnjo poseg odsvetovalo. Da pri njih koleno ne funcionira več optimalno.
Kot dober vernik v moderno medicino sem ta mnenja preslišal in imam danes, štiri leta kasneje, po uspešni operaciji (besede ortopeda) in mesecih truda pod nadzorom fizioterapevtov še vedno težave-mišic leve, operirane noge nikakor ne morem enakomerno okrepiti, ker se nezavedno opiram na desno nogo,tako je razlika v obsegu stegen še vedno 2 centimetra.


Zaradi te izkušnje se za operacijo desnega kolena, ki bi bila po besedah zdravnikov tudi potrebna, nisem odločil. Namesto tega sem se začel rekreativno ukvarjati s športom (najprej kolesarjenje, sedaj že nekaj mesecev tek)in na ta način okrepil mišice-te sedaj prevzemajo večji del podpore kolena.In težav ni več!!

Poseg na kolenu je tako resna zadeva, da ti pred odločitvjo zanj vsekakor priporočam še drugo zdravniško (pa še kakšno mnenje) mnenje.
Uporabniški avatar
 areh
#118522
Vitko napisal/-a:Pozdravljen Areh!

Kako velike težave imaš s kolenom?Namreč,ko sem jaz čakal na rekonstrukcijo prednje križnje vezi, pred štirimi leti, mi je nekaj znancev s takšno izkušnjo poseg odsvetovalo. Da pri njih koleno ne funcionira več optimalno.
Kot dober vernik v moderno medicino sem ta mnenja preslišal in imam danes, štiri leta kasneje, po uspešni operaciji (besede ortopeda) in mesecih truda pod nadzorom fizioterapevtov še vedno težave-mišic leve, operirane noge nikakor ne morem enakomerno okrepiti, ker se nezavedno opiram na desno nogo,tako je razlika v obsegu stegen še vedno 2 centimetra.


Zaradi te izkušnje se za operacijo desnega kolena, ki bi bila po besedah zdravnikov tudi potrebna, nisem odločil. Namesto tega sem se začel rekreativno ukvarjati s športom (najprej kolesarjenje, sedaj že nekaj mesecev tek)in na ta način okrepil mišice-te sedaj prevzemajo večji del podpore kolena.In težav ni več!!

Poseg na kolenu je tako resna zadeva, da ti pred odločitvjo zanj vsekakor priporočam še drugo zdravniško (pa še kakšno mnenje) mnenje.

Poškodbo kolena sem staknil pred 4,5 leti..na nogometu(sej veš turnir s službo 1. tekma pol vmes pavza pa pivo, na drugi tekmi pa.."krck" :? )....
Na urgenci v MB so spregledali :shock: pretrganje sp. križne vezi in so nogo enostavno spravili v longeto za 3 tedne in "čao pepi". (btw, strgana sprednja križna vez je zelo pogosto spregledana pri pregledu poškodovanega kolena, ker ortoped oz kirurg zaradi bolečin in negibljivosti ne more opraviti Lachmanovega testa in pivot shift testa za ugotavljanje le te)Ko sem dal longeto dol sem kmalu začel zopet kolesariti
(kolesarim že 14 let) in bolečina je počasi izginila. Bolečino sem sicer čutil redko in samo pri določenih gibih.... pa sem se po nasvetu domačega zdravnika vendarle spravil k ortopedu dr. Sajovicu v Celje, ki je postavil terapijo: astroskopska resekcija raztrganine medialnega meniskusa ter rekonstrukcija sp. križne vezi"
Dolgo sem mu težil z raznimi vpr. in dvomi vendar me je prepričal, da v kolikor si ne "porihtam" kolena bo prišlo do obrabe oz. artroze sklepa. Lahko čez 1 leto, čez 5 ali čez 10. Tako dolgo "se pa švercam" brez večjih bolečin, ker imam zaradi kolesarjenja močnejše stranske vezi in štiriglavo mišico, ki tako nekako "kompenzirajo" labilno koleno. Nekoliko se mi je v zadnjem času "poslabšalo" pri sestopih s hribov, kjer me večrat zaboli na tak način kot da bi mi hotelo koleno ven vreči...če si lahko predstavljaš....Zato sedaj le še tečem in kolesarim(oboje b.p). Vsekakor si mislim nogo dati pod nož, ker, če sedajle študiram "status" noge za 4,5 leta nazaj se stanje slabša....še zdaleč ni kritično (odlaufu LM 1/2, prevozil Franjo....) ni pa rožnato...Bi rad še kdaj z otroki šel na Pohorje peš...
lpA
Simke1982, koliko časa si okreval po opearciji križne vezi?
 Simke1982
#118526
Ja tako je ...julija sem bil operiran(desno koleno- sp križna) ...po 2 mesecih sem bil v fitnesu BP ..sem delal vse normalno ....potem po ene 3 -4 mesecih sem hotel teči nakar me je začelo zbadati v levem kolenu. Notranji del..potem sem šel slikat MRI levo koleno ...in ugotovitev ...degeneracija meniskusa...sredi oktobra sem dobil datum operacije za meniskus(12.12.07)...normalno operiran in po 20 dneh na pregledu je blo vse ok...nato pa sem šel v fitnes in sedaj se mi zdi da se mi koleno slabša ..boli me ..tek ne pride v poštev...že sama hoja ko obremenim koleno celo težo me zbada.....dvakrat sem šel tečt in malo bolj resno ..(konec januarja) nakar me je bolelo da nisem mogel hoditi ..počival dva tedna in koleno spet ok ..potem pa zdej ko ga malo obremenim me boli.

Ne vem ...MRI ..se je podaljšalo v Izoli iz 30 na 90 dni ...tako da to mi ne pride v poštev.
Uporabniški avatar
 areh
#118528
Kaj pa kolesarjenje, je boleče?
Kaj desna noga je sedaj bp?
lpA
 Simke1982
#118529
Na kolo grem pred fitnesom...se pravi 15 min kolesa ...BP ....potem delam vaje za zadnjo ložo....stranske vezi..in za zg. mišico...muskulatoro imam močno tako da sem že lani igral celo leto brez križne ...pa je šlo...sicer tko tko ampak je šlo ...

DEsna noga ...je sedaj ok ..in super...samo nism še 100 % obremenil, Kaj to pomeni..da sem tekel in vse ..igral....edino kar je šutiral še nism..ostalo pa je zdržalo....Desno koleno je za enkrat super...LEvo pa na žalost ni ...

Ne vem ...nekako mislim da sem s tem ko sem en trening oddelal nekje 80 % teka ..oz poligon ...da sem kej zjebal po operaciji...kaj pa vem ..tak čuden občutek imam...je pa zanimivo da ob iztegu levega kolena nimam bolečine ..katero sem imel pred operacijo. Meniskus mi je samo malo poščipal ...ne vem ne vem...
Uporabniški avatar
 areh
#118530
Koleno je res ena kompleksna zadeva...no fajn da si zrihtu desno križno vez, levo pa :? . No mene je strah ker imam oboje na eni nogi- all inclusive :lol: .
lpA
Uporabniški avatar
 areh
#118889
Evo, dobo datum za operacijo: 8.12.2008. Se pravi čakalna doba -dva dni manj kot 11 m. :roll:
LPA
Uporabniški avatar
 markor
#118891
Oj!
:arrow: In - kaj boš do takrat :?:
:arrow: boš kaj laufal - upam, da se kaj/kje vidimo :!:
lp
m
Uporabniški avatar
 areh
#118892
Do takrat "kao da nije ništa". Tek po ravnem in kolo. No, razen, če bi me začelo kaj boleti, ampak mislim da ne bo problema :wink: .
lpA
Uporabniški avatar
 klatez
#118965
No Areh, potem pa dobiš playlisto... :wink:
Uporabniški avatar
 areh
#170842
Evo mene 5 dni po operaciji. Vse še boli in je zatečeno. Vaje, ki sem jih dobil od bolnišnične fizioterapevtke delam 3x dnevno-pol še bolj vse boli :roll: . V glavnem vse preživljam brez tablet, razen zvečer vzamem 2 lekadola.Tole bo še ornk jeba.....ni kej moram telovadit in "čakat" da minevajo dnevi, tedni....
lpA
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 7

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA