vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

Uporabniški avatar
 dexi27
#358411
Evo še mene na forumu po dolgem času. Kmalu bo štiri leta, ko sem najprej s težavo nato pa vedno lažje opustil tek in ga nadomestil s kolesom in crossfitom. No vsake tolko sem šel tudi malo tečt a to so bili res teki dolgi max 10 km pa tud tempo res počasen...

No dejstvo je, da se težava kar se tiče moje ahilove ni veliko izboljšala, oz. bolje rečeno vnetje je res minilo a je žal za moje težave krivda na obliki oz. deformaciji kosti petnice, ki draži tetivo. Edina rešitev, ki je po mnenju zdravnika nekje 80% uspešna je operativni poseg. Pri njem nebi posegali v tetivo ampak bi od strani naredili rez in mi nato odstranili izboklino. Rehabilitacija traja do 6 tednov.

Sedaj pa dilema! Ne vem ali naj se odločim za operacijo, ker v bistvu me zadeva moti samo pri teku ali dolgotrajni hoji v hrib. Vsak nasvet bo dobrodošel.
#358414
Meni je, hvala bogu, po dobrih štirih letih muk z levo ahilko, le-ta čist utihnila. Kot da je nimam več. :D Se mi pa na drugi nogi zdej nejki oglaša, lumpa... :twisted:
Ja, ne vem, za tetivo sem slišala kar neki takih, da greš skozi peku, če jo operiraš... ( lohk, da sem sam take srečala, da to ni prav res zares :D )
Zdej ne vem, tebi pravš, da ne bojo prav tetive...bojo sam izdolbli ... sam, vse je tam okoli... :(
No, sam se boš moral odločit... kakorkoli bo, naj gre srečno skozi.
#358422
dexi27 napisal/-a:Evo še mene na forumu po dolgem času. Kmalu bo štiri leta, ko sem najprej s težavo nato pa vedno lažje opustil tek in ga nadomestil s kolesom in crossfitom. No vsake tolko sem šel tudi malo tečt a to so bili res teki dolgi max 10 km pa tud tempo res počasen...

No dejstvo je, da se težava kar se tiče moje ahilove ni veliko izboljšala, oz. bolje rečeno vnetje je res minilo a je žal za moje težave krivda na obliki oz. deformaciji kosti petnice, ki draži tetivo. Edina rešitev, ki je po mnenju zdravnika nekje 80% uspešna je operativni poseg. Pri njem nebi posegali v tetivo ampak bi od strani naredili rez in mi nato odstranili izboklino. Rehabilitacija traja do 6 tednov.

Sedaj pa dilema! Ne vem ali naj se odločim za operacijo, ker v bistvu me zadeva moti samo pri teku ali dolgotrajni hoji v hrib. Vsak nasvet bo dobrodošel.



Glede na to, da najbrž nisi najmlajši boš verjetno prej ko slej pristal na kolesu tako ali drugače, če ne zaradi tetive pa zaradi druge tekaške poškodbe tudi tistih 80% ni ravno 100%. Jaz v tvoji koži ne bi šel na operacijo. Treniral pa bi tako kot že sedaj treniraš kolo, crossfit in malo teka. To je idealna kombinacija.
Uporabniški avatar
 dexi27
#358424
Ja saj resni tek me niti ne mika več, sem čisto zadovoljen z parimi teki na mesec, ko se ne da na kolo ali pa ko nimam časa, težava je v tem, da me je malo strah, da se zadeva z leti ne bo še bolj poslabšala.
Kakor koli že, odločil sem se, da grem najprej na slikanje, kjer bo vidno ali se je stanje tetive na mestu, kjer kost riba kaj poslabšuje oz. ali je tetiva kaj bolj poškodovana, kot je bila pred tremi let. Če bo stanje nespremenjeno potem bom operacijo še preložil, če pa bi se stanje zaradi tega poslabševalo potem pa bom primoran premisliti o operaciji.
Uporabniški avatar
 pajo
#358427
Moje težave z tetivo - sem potrkal ob les ... So od l. 2012 pozabljebe oziroma rešene. Pametnega nasveta z moje strani na žalost ne moreš dobiti. Upam pa, da ti bo kdo znal dobro svetovati v tej zadevi.
 spela*
#358430
dexi27 napisal/-a:Evo še mene na forumu po dolgem času. Kmalu bo štiri leta, ko sem najprej s težavo nato pa vedno lažje opustil tek in ga nadomestil s kolesom in crossfitom. No vsake tolko sem šel tudi malo tečt a to so bili res teki dolgi max 10 km pa tud tempo res počasen...

No dejstvo je, da se težava kar se tiče moje ahilove ni veliko izboljšala, oz. bolje rečeno vnetje je res minilo a je žal za moje težave krivda na obliki oz. deformaciji kosti petnice, ki draži tetivo. Edina rešitev, ki je po mnenju zdravnika nekje 80% uspešna je operativni poseg. Pri njem nebi posegali v tetivo ampak bi od strani naredili rez in mi nato odstranili izboklino. Rehabilitacija traja do 6 tednov.

Sedaj pa dilema! Ne vem ali naj se odločim za operacijo, ker v bistvu me zadeva moti samo pri teku ali dolgotrajni hoji v hrib. Vsak nasvet bo dobrodošel.


Resno bi ti priporočala kakega dobrega fizioterapevta. Lahko svetujem koga v Ljubljani, da greš k njemu in vprašaš še za njegovo mnenje.
Uporabniški avatar
 dexi27
#358433
Verjemi, da sem bil pri odličnem fizioterapevtu, ki ve kaj dela.In nič nisem delal na pamet, saj imam slike tako UZ, RTG kot MRI. Resnica je tudi, da je najbrž edina rešitev mehanska odstranitev zatrdline, ki je nastala na narstišču.

Edina dilema, ki je sedaj pri meni oz. bolj vprašanje ali se bo do na dolgi rok še poslabševalo, zato bom ravno zaradi tega zopet šel slikat, da vidim kakšno je stanje, ker nočem tvegati, da mi zaradi tega slučajno poči tetiva.

Če bos stanje tako kot je bilo potem bom pustil zadevo tako kot je, ker, kot rečeno hudih tekaških ambicij nimam več, pa tudi drugače lahko dokaj normalno funkcioniram.
 gazi
#358435
Pozdravljen Dexi,
očitno imava zelo podobno težavo. Moja diagnoza je bila retrokalkanearni burzitis narastišča Ahilove tetive in Haglundova eksostoza. Teči sem nehal pred skoraj dvemi leti (zadnja tekma Cortina trail junij 2016, že poškodovan sicer, ampak je bila želja prevelika). Najprej obiskoval fizioterapevte (bil pri 4 različnih), opravil ultrazvok, rentgen in magnetno resonanco (2x), bil pri ortopedu in napoten v reh. center Soča.
Če še nisi, obvezno opravi MR tetive, ker boš samo tako dobil pravo diagnozo. Fizioterapevti ti ne bodo pomagali (razen olajšali denarnico), dober ortoped lahko. Preizkusil sem vse možne terapije (laser, ultrazvok, udarne valove, magnet, manualno terapijo, ...), pomaga edino mirovanje oz. neobremenjevanje tetive (kolo, plavanje, hoja). Burzitis mi je ortoped po letu in pol pozdravil z infiltracijo kortikosteroidov (dokaj rizično, ker tetiva lahko odstopi), eksostoze (oz. kostne zadebelitve) se brez operacije ne da pozdraviti. Ker pri običajnem gibanju nimam težav se za operacijo nisem in ne bom odločil, tekel (vsaj po cesti) pa žal ne bom več ...
Če te zanima kaj več, lahko na zs

Srečno, Gazi
#358440
Dexi, tudi moje težave s tetivo, oziroma narastiščem, so podobne kot tvoje. Že sam pogled na zunanji izgled narastišča tetive na peto, pove vse. Tisti del je deformiran, kar ima za posledico vedno novo vnetje tetive po košarki ali tenisu. Udarni valovi so malo olajšali težave, nekaj pa pomaga tudi raztegovanje tetive z valjanjem. Zadeva je malo boljša, me pa vsak naslednji dan po rekreaciji šepanje in določena bolečina vedno znova razjezita in me utrjujeta v želji, da bi zadevo porihtal. Zanima me tak način operacije, ki si ga ti, Dexi omenil. Torej, tetivo naj pustijo pri miru in od strani odstranijo deformacijo.
Seveda, ko prideš k zdravniku, te odpravi z besedami, češ, saj nisi vrhunski športnik, da bi se sploh splačalo to delat na meni. Aja, se naj torej odpovem rekreaciji, da me ne bo bolelo ali pa naj tako nadaljujem in grem v smer možnega raztrganja tetive? Po moje se bo to prej ali slej zgodilo, če se bom še naprej rekreiral... Dexi, vidim, da si naredil že kar nekaj korakov in da ti je zdravnik tudi že omenil (ali pa tudi ponudil?) operacijo. Na kak način si uspel do tega priti? A gre za samoplačniško zadevo ali pa je to na napotnico?
Uporabniški avatar
 dexi27
#358441
Bil sem na Inštitutu za športno medicino MB, mal poguglaj boš takoj najdu... Samoplačniški pregled in po pregledu vse dokumentacije in pogovoru z zdranikom mi je le-ta svetoval ta poseg. Na podlagi njihovega izvida si urediš napotnico in se lahko v UKC naročiš za operacijo. Čakalna doba cca. eno leto, tako, da imaš čas poskusit še s kako konzervativno metodo...
Uporabniški avatar
 dexi27
#358442
gazi napisal/-a:Pozdravljen Dexi,
očitno imava zelo podobno težavo. Moja diagnoza je bila retrokalkanearni burzitis narastišča Ahilove tetive in Haglundova eksostoza. Teči sem nehal pred skoraj dvemi leti (zadnja tekma Cortina trail junij 2016, že poškodovan sicer, ampak je bila želja prevelika). Najprej obiskoval fizioterapevte (bil pri 4 različnih), opravil ultrazvok, rentgen in magnetno resonanco (2x), bil pri ortopedu in napoten v reh. center Soča.
Če še nisi, obvezno opravi MR tetive, ker boš samo tako dobil pravo diagnozo. Fizioterapevti ti ne bodo pomagali (razen olajšali denarnico), dober ortoped lahko. Preizkusil sem vse možne terapije (laser, ultrazvok, udarne valove, magnet, manualno terapijo, ...), pomaga edino mirovanje oz. neobremenjevanje tetive (kolo, plavanje, hoja). Burzitis mi je ortoped po letu in pol pozdravil z infiltracijo kortikosteroidov (dokaj rizično, ker tetiva lahko odstopi), eksostoze (oz. kostne zadebelitve) se brez operacije ne da pozdraviti. Ker pri običajnem gibanju nimam težav se za operacijo nisem in ne bom odločil, tekel (vsaj po cesti) pa žal ne bom več ...
Če te zanima kaj več, lahko na zs

Srečno, Gazi


Torej sma na istem, tudi mene pri normalnem gibanju ne moti in sem se že zdavnaj odločil, da resen tek pač za mene ni več mogoč. Torej misliš, da se ne splača iz na operacijo...
#358443
Hvala, Dexi. Ja, sem poguglal in očitno so tam zbrana prava in znana imena, ki bi zadeve lahko obvladali... Kolikšni pa so bili okvirni stroški za vse zahtevane preglede, na podlagi katerih so ti svetovali operacijo?
Uporabniški avatar
 dexi27
#358452
Jaz sem imel vse preiskave od UZ do RTG in MRI pregled je 60 rvrov narocis se preko maila. Uredijo ti nato se vpis na cakalno listo na UKC in to je to. Tak je blo pri meni, najbrž se vsak pa ient obravnavq drugace. Ker je pri meni zadeva ze dalj trajajoca in sem poskusil ze skor vse konzervatvne metode mi je zdravnik svetoval pac operacijo. Glede na enoletno cakalno dobo pa mam cas se kaj poskusit.
#358454
Dexi, najlepša hvala za informacije. Ja, tudi pri meni se vleče že dlje časa in imel sem že ultrazvok, laser in tudi na udarne valove sem šel. Enkrat so mi diagnosticirali tudi natrgano tetivo na narastišču... Vse skupaj je potem le odpravljanje posledic. Da pa bi odpravili vzrok težav, jim pa sploh ne pade na misel, čeprav sem jim to tudi že omenil. No, morda je pa tvoja pot tista ta prava.
Torej, če prav razumem, so ti vse (UZ, RTG in magnetno resonanco in najbrž tudi kak razgovor oziroma diagnozo težave, ki jo imaš) naredili za 60€? Kako dolgo pa si čakal na prvi pregled od časa, ko si se prijavil ?
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA