vaše tegobe, vprašanja, nasveti in odgovori - o preventivi in kurativi...

Moderator: Z*

#138467
Včeraj med tekom se mi je na desni strani trebuha, nekje po višini na pol poti med popkom in rebri, nekaj cm na desno stran pojavila bolečina. Že precej na začetku teka. Pripisala sem jo nepredihanosti in brez večjih težav odtekla do konca. Bolečina je pa še kar tam. Zaboli, ko napnem mišice, ob določenih gibih, bognedaj da kihnem... Locirana je "tik pod kožo". Boli tudi na pritisk od zunaj.
Zakaj sprašujem na tekaškem forumu?
Med kosilom sem se potožila možu, ki mi je potem povedal, da je njega kakšen teden nazaj, ko sva tekla skupaj, prav tako začelo bolet, na popolnoma istem mestu, pa da ga še zdaj malo boli. Očitno je po moško "stisnil zobe" in ni nič zinil... :shock: :evil:
Zdaj me pa zanima, ali je to lahko "tekaška poškodba", glede na to, da naju je zgrabilo na isti način - med tekom? Ima kdo kakšno podobno izkušnjo? In kaj je za narediti s tem? Pišuka, njega boli že par dni, pri meni ni videt, da bi se to kaj umirjalo... Čakat? K zdravniku? Masirat? Pejnkilerje? Ali vmes na tek ali rajši ne? Help!
#138489
majcha72 napisal/-a:...desni strani trebuha, nekje po višini na pol poti med popkom in rebri ... pojavila bolečina ... Zaboli, ko napnem mišice, ob določenih gibih, bognedaj da kihnem... Locirana je "tik pod kožo". Boli tudi na pritisk od zunaj.
... kaj je za narediti s tem? ... Čakat? K zdravniku? ...

Predlagam :arrow: k zdravniku
Uporabniški avatar
 aisha
#138491
moj nasvet je tud obisk pri zdravniku, še posebej, če se bolečina po nekaj dneh ne umiri

zihr (upam) ni nič huda, ampak vseeno ...

Aisha :wink:
Uporabniški avatar
 majcha72
#138773
Tista bolečina se je po kakšnem dnevu umirila. Danes sem šla pogumno spet na tek. 15-1-15-1-15. Tik pred koncem me je spet začelo bolet, prej več kot 40 minut ni bilo težav.
Na sumu imam, da nekaj pri dihanju narobe delam (no, migam še, tako da fejst narobe ni ;)). Kljub vsemu pa grem popoldne k zdravnici. Pravi, da bi malo potipala, pa po potrebi naredila kakšen test. Zihr je zihr. Tudi jaz rajši vidim, da grem danes po nepotrebnem kot da me bo na dopustu kaj matralo.
Držte pesti!
Uporabniški avatar
 Pingo
#138781
Mogoč je pa samo kakšno vnetje trebušne prepone...tkole pod rebrci.Noo upam de nou kej hujšega :wink:
#138806
majcha72 napisal/-a:Vèeraj med tekom se mi je na desni strani trebuha, nekje po višini na pol poti med popkom in rebri, nekaj cm na desno stran pojavila boleèina. Že precej na zaèetku teka. Pripisala sem jo nepredihanosti in brez veèjih težav odtekla do konca. Boleèina je pa še kar tam. Zaboli, ko napnem mišice, ob doloèenih gibih, bognedaj da kihnem... Locirana je "tik pod kožo". Boli tudi na pritisk od zunaj.
Zakaj sprašujem na tekaškem forumu?
Med kosilom sem se potožila možu, ki mi je potem povedal, da je njega kakšen teden nazaj, ko sva tekla skupaj, prav tako zaèelo bolet, na popolnoma istem mestu, pa da ga še zdaj malo boli. Oèitno je po moško "stisnil zobe" in ni niè zinil... :shock: :evil:
Zdaj me pa zanima, ali je to lahko "tekaška poškodba", glede na to, da naju je zgrabilo na isti naèin - med tekom? Ima kdo kakšno podobno izkušnjo? In kaj je za narediti s tem? Pišuka, njega boli že par dni, pri meni ni videt, da bi se to kaj umirjalo... Èakat? K zdravniku? Masirat? Pejnkilerje? Ali vmes na tek ali rajši ne? Help!



Pa ste izkljuèili bodec?
Uporabniški avatar
 Eustahije
#138813
Sliši se kot kak navaden muskelfiber na kaki obskurni mišičici :) V telesu je cca 640 mišic od tega jih cca 636 ni bicepsov in zadnjih stegenskih :D tako da bi rekel da je možno da je sam musklfiber.

Itak pa najboljš da dohtar pove, oni so to študirali na fakulteti, jaz pa na tem forumu :). Ko bo konec pregleda pa povej, ker me zanima, ker mene tudi letos večkrat špika pod rebri ko lani, sam da moje ne traja par dni ...
Uporabniški avatar
 majcha72
#138816
:arrow: tek_v_snegu
Kaj je bodec? Če je to tisto špikanje, ki se pojavi - tisto je ponavadi na levi, pa mine, ko nehaš migat. Tole pa ni minilo. No, je, čez dober dan, pa se je spet pojavilo ob naslednjem teku. :? Bo treba malo poguglat. Da se spet kaj novega naučim. :)

:arrow: eustahije - če je muskelfiber bom čist zadovoljna. Čudno je edino to, da se je prvič pojavilo že takoj na začetku teka. Danes pa na koncu. Aja, pa pri mojem tempu in programu za začetnike nimam musklfibra sploh. Vsaj ne na tistih klasičnih mestih. :D

Evo, še mal razglabljanja na pamet. Zvečer bo vse jasno. Se javim.
Uporabniški avatar
 majcha72
#138854
Evo, poročam.
Bolečina je v predelu dvanajstnika. To ni neposredna tekaška poškodba, na nek način je pa posredno vseeno povezana s tekom. Do takih težav lahko pride, če pred tekom recimo dosti popiješ, želodec je težek, ob gibanju gor/dol, ves čas "vleče" dvanajstnik gor in dol in pride do bolečine. Torej: ne na tek s polnim želodcem tekočine, kakšen rupurut (kljub temu, da siceršnjih težav z želodcem, kislino ipd. nimam), če bo slabše, pa na ponoven pregled, dat kri za jetrne teste, v skrajnem primeru na gastroskopijo. Tečem lahko dalje, edino pazit je treba na to, kaj zaužijem pred tekom.
Uporabniški avatar
 Eustahije
#138880
Hvala za poročilo, zna koristit še komu, recimo meni :)

Slabše pomojem ne bo, saj si že rekla da je minilo po enem dnevu...
Uporabniški avatar
 tek_v_snegu
#139062
majcha72 napisal/-a:Evo, poroèam.
Boleèina je v predelu dvanajstnika. To ni neposredna tekaška poškodba, na nek naèin je pa posredno vseeno povezana s tekom. Do takih težav lahko pride, èe pred tekom recimo dosti popiješ, želodec je težek, ob gibanju gor/dol, ves èas "vleèe" dvanajstnik gor in dol in pride do boleèine. Torej: ne na tek s polnim želodcem tekoèine, kakšen rupurut (kljub temu, da siceršnjih težav z želodcem, kislino ipd. nimam), èe bo slabše, pa na ponoven pregled, dat kri za jetrne teste, v skrajnem primeru na gastroskopijo. Teèem lahko dalje, edino pazit je treba na to, kaj zaužijem pred tekom.



Dvanajstnik...!?!

Super informacija.
Uporabniški avatar
 majcha72
#139477
Pokorno javljam, da na prazen želodec dejansko nič ne boli. :wink:
Uporabniški avatar
 Arif
#175706
Jaz sem se srečal s to bolečino na tekmi ta vikend. Po hitrih prvih kilometrih cc 3;40-3:50/km me je začelo boleti tik pod rebri na desni strani trbuha. Stisnil sem zobe in nadaljeval naprej. Bolečina je postajala iz metra v meter hujša in sem zmanjševal tempo. Počasi sem odtekel naslednjih 10 km in razmišlal kaj sem narobe naredil. Na zadnjem delu trase sem začel globoko dihati in se je bolečina zmanjšala. Tako sem zadnje kilometre prešprintal čeprav je bilo za kakšen viden rezultat prepozno. V cilju sem imel srčni utrip 185 in bil jezen kot ris. Bolečina se je pojavila naslednji dan in sčasoma izginila. Danes sem že pri prvem kilometru začutil močno bolečino in spet globoko dihanje pa je pomagalo.

Upam, da je povezano z jedjo pred tekom ker sem letos pretekel cca 650 km in večkrat jedel kakšno uro pred pred treningom pa se mi ni pojavljala bolečina.
Hvala za vse koristne informacije.
Uporabniški avatar
 Pina
#176686
helou...
...a mi lahk kdo na hitr razloži kaj točno boli in zakaj se ta bolečina pojavi, ko se pojavi na levi strani spodaj, oz zgleda da se po vaše temu reče bodec ?
hvala
Uporabniški avatar
 anže07
#176693
lahko boli vranica- prevelik napor
lahko je želodec-ki je napolnjen s hrano ali vodo- skoraj vsi izotonični napitki vsebujejo citronsko kislino-katera pa upočasnjuje praznjenje želodca

VESELI BOMO VAŠIH KOMENTARJEV in PREDLOGOV GLEDE NOVEGA PORTALA